Hakan Özdengül, bir alıntı ekledi.
16 Mar 08:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yirmi yaşındaki her erkek çocuğun içlerinde daima bir devrim çarpar.

Mezarda Hayat, Stratis MirivilisMezarda Hayat, Stratis Mirivilis
°Yağmur M°, Kör Baykuş'u inceledi.
 11 Mar 19:05 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Merhaba arkadaşlar :) Sevgili  Beyza nın hediyesi olan bu kitabi hüzünlü bir sonla kitaplığıma kaldırmak istemediğim için Sadık Hidayet üzerinde Paul Kalanithi'nin yardımıyla küçük bir operasyon yaptık.:)Son Nefes Havaya Karışmadan ve Kör Baykuş kitaplarının ortak incelemesi gibi oldu.Diyaloglar her iki kitaptan derlenmiştir.Tekrar alıntı şeklinde belirtmedim. İyi okumalar:)

~~SADIK HİDAYET AĞLADIĞINDA~~

PK: Merhaba Sadık Hidayet Bey. Ben nörocerrahi uzmanı Dr. Paul Kalanithi. Sizle görüşmek istemenin sebebi, gözlemlerimiz ve yaptığımız tetkikler sonucu beyninizde Butimar Sendromu'na bağlı tümör bulunduğunu saptamamız. Acilen operasyona almamız gerekiyor sizi.

SH: Hayat denilen şeyden elimi eteğimi çektim. Bıraktım pekala, gitsin elimden!! Birbirine ters  düşen öyle çok şey gördüm, birbiriyle çelişen öyle çok şey duydum ki! O görmeler yüzünden gözlerim, eşyanın yüzeyinde, ruh özünü örten o ince ve sert kabuk da aşındı. Artık hiçbir şeye inanmıyorum, açık seçik gerçeklerden şüphe ediyorum.Tükendim.

PK: Sizi anlayabiliyorum. Bakın ben işinin manevi boyutuna çok önem veren bir doktorum. Bir insanın hayatını kurtarmak, hayatından da öte kişiliğini hatta ruhunu kurtarmak tartışılamayacak kadar kutsaldır. O yüzden operasyon öncesi kendi iç dünyanızı bana açmanızı rica ediyorum. Beyninizdeki urdan önce ruhunuzdakini temizlemeliyiz.

SH: Bakın Paul Bey! Yaralar vardır hayatta, ruhu cüzzam gibi yavaş yavaş ve yalnızlıkta yiyen,kemiren yaralar, bilir misiniz! Kimse kavrayamaz neler hissettiğimi. Kendimden kaçmak istiyorum. Hem sormayın bunları bana! Hepsini yazmıştım...

PK: Evet...Okudum hepsini.

SH: Ahh okudunuz mu?
(Elleriyle kıpkırmızı olmuş yüzünü kapattı ve kalkmak istedi) Utancımdan yer yarılsaydı da içine girseydim!!

PK: Durun lütfen! Sizi anlayabiliyorum. Gerçekten. Kendimi ifade etmeme izin verin. Her ne kadar farkli türde olsa da sizin beyninizde taşıdığınız urun çok daha tehlikelisini taşıyorum bünyemde. Ölüm herkesi bekleyen flu bir sonken, ansızın beliren katı bir gerçekliğe dönüşüverdi dünyamda. Bir ay mı, bir sene mi yoksa on sene mi yaşayacağım bilemiyorum. Ölmek üzere olsam bile, gerçekten ölene kadar hala yaşadığımı unutmamaya zorluyorum kendimi. Anlıyor musunuz? Tüm kariyer planlarım bitti. Ve siz benim son hastamsınız. Birşeyler yapmak istiyorum sizin için.

SH: Biliyor musun Paul, bütün bunlar beni hiç etkilemiyor. Aksine diğer insanların geçici bile olsa, birkaç saniye için benim yaşadığım alemlerden geçmesine seviniyorum. Benim odam hep bir tabut...Yatağım mezardan daha soğuk, daha karanlık...O yatak ki hep hazır ve beni uykuya çağırıyor.!
Yine de anlaşmaya başladığımızı hissediyorum. İhtisas alanınız değil ama bir şeyi merak ediyorum.
Kalp durunca duygular, düşünceler de kayboluyor mu yoksa kılcal damarlarda kalan kan sayesinde belli belirsiz hayat sürüp gidiyor mu? Sağlam bir genç, ölüme karşı var gücüyle savaştıktan sonra birdenbire ölürse ne hisseder?

PK: Bilemiyorum. Aklıma gelen tek şey Samuel Beckett'in şu sözleri. "Bir gün doğduk. Bir gün öleceğiz. Aynı gün. Aynı an. Bir ayağımız mezarda dünyaya getirirler bizi, güneş bir an parıldar, sonra yeniden gece olur..."

SH: Ahh.. Kalbim acıyor...

PK: Üzgünüm... Neşteri yokken bir cerrahın yegane silahı sözcüklerdir.
...

AMELİYAT

PK: Evet .Tümör fiziksel duygusal ve bilişsel alanlara hükmeden subtalamik nukleusa oldukça yakın.Sadık Bey operasyon süresince sizi duygusal bir teste de tabi tutacağız.

-Başlıyoruz.
- Ben Kendimi...Çok üzgün hissediyorum.
-Akımı kesin!
-Ahh şimdi daha iyiyim.
-Akım ve empedansi tekrar kontrol edelim.Tamam mıyız.Evet ,akımı verin.
-Hayır olamaz...Herşey ne kadar üzücü. Sadece kapkaranlık bir hüzün.
-Elektrodu çıkarıyoruz!

...

Ameliyat başarılı geçmiştir ve birkaç ay sonra Sadık H. ve Paul K. karşılaştığında, kanser Paul'ün bedeninde 3.evreye varmıştır.

PK: Benim bedenimde taşıdığım kanseri sen ruhunda hala taşıyorsun. Kurtul ondan! Duygularımı, zayıflığımı senden saklamıyorum. İskelet gibi kaldım. Kalem tutmaya bile mecalim yok. Zaman benim için bir saatin tik taklarından çok bir varoluş süreci. Ne kadar zamanım var ,bilemiyorum. Ölüm bir anlık ama ölümcül bir hastalıkla yaşamak ise her anlık.

SH: Elimde olsa dünyadaki tüm zamanları sana verirdim.Ne yapacağımı bilemiyorum!!

PK: İsteğim kendini bırakmaman ve ailemi şu konuda ikna etmen:
İş son noktaya kaldığında kalp masajı istemiyorum...
...

Rüzgarın usul usul estiği , kuşların bile ötmeye çekinip korudukları sessizlikte, üzerinde "1977-2013 Paul Kalanithi" yazan bir mezar taşının önünde ağlıyordu Sadık Hidayet. Bir an şaşırdı. 1937 de değil miydi?Birden sağ taraftan birinin yaklaşmakta olduğunu hissetti. Baktı. O ihtiyarı gördü  ama bu sefer yüzü Paul'le aynıydı, hem de dostça bir gülümseme takınmıştı. Aniden sol tarafından gelen kahkaha sesleriyle irkildi. Yine o rezil, çirkin ihtiyarı gördü, hem de yanında  o kadınla. İhtiyarla kadın el ele tutuşup hızlıca uzaklaşırken bir yandan kahkahayla karışık şu sözleri duyuluyordu.

"Herşey bitti artık, biz gidiyoruz.Ya! Bir daha görüşmeyelim. Evinin adresini de unuttum zaten .Ya! Hahahaha!"

Sadık Hidayet onların arkasından bakarken, ruhundan da kapkaranlık bir şeyin tüm zerrelerinden koparılıp uzaklaştığını farketti. Hala ağlıyordu, ama yüreğine huzur yerleşmişti çoktan...

N. Emre Yılmaz, bir alıntı ekledi.
 03 Şub 01:28

Ne han isterim,
Ne hamam!
Ne şan isterim,
Ne şöhret!
Bir tek istediğim olur,
El ele,
Göz göze,
Seninle mutlu bir hayat! İster gül ver,
İster diken!
İster vuslat ver,
İstersen hasret!
Ne gelecekse senden gelsin,
Hoştur bana senden her gelen! Bizde aşk,
Yürekte başlar,
Mezarda biter!
Yok bizde öyle hercail olmak!
Dünyanın derdi tasası kimin umurunda?
Yeter ki sen yanımda ol,
Seninle hayat,
Cennetten de güzel! Uçmayı bilmiyorsan,
Aşka dal dedi ustam!
O sana,
Uçmasını da öğretir,
Konmasını da öğretir!
Seni sevdiğimden beri vallahi,
Benim hiç yere konduğum yok! Yok öyle,
Umutları yitirip,
Karanlıklarda savrulmak!
Yok öyle okyanusları geçip de,
Küçük bir göl de boğulmak!

Unutma!
Aynı gökyüzü altında,
Bir direniştir yaşamak dedi Nazım ustam!
Kara gün kararıp gidecek değil ya,
Hasreti veren allah,
Elbet vuslatı da verecek! Biliyorum,
Vuslat kapıya geldiğinde,
Bize yetmiyecek o kutlu gün!
Yarınlardan ödünç almak lazım,
Sen yanımdayken atlı gibiydi zaman,
Gelirken saati durdurmayı unutma olur mu,
Vakit hep aynı yerde kalsın bir zaman!

Bütün Şiirleri, Nazım Hikmet RanBütün Şiirleri, Nazım Hikmet Ran
Tuco Herrera, Mezarda Hayat'ı inceledi.
 01 Şub 19:15 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Annemin , zeytinyağlı kuru patlıcandan yapılma dolmalarını (kuru patlıcan cidden über alles bir olay!! yine söylüyorum kabağı el birliği ile yeryüzünden silmeliyiz !! mücver bolca yapılıp deep freezelerde saklanabilir lakin ) leblebi misali lüp lüp mideye indirip gelecek olan mazot ikmali için dakikaları sayar iken shuffle a bağlamış olduğum Beyond the Grave adlı mu-SICK listemden bir parcaya denk geldim.. Kitabı da bugün okumuş , bitirmiş bulunmaktayım.. Yazsam mı yazmasam mı diye çelişkilere el ense çektiğim şu anlarda , kontağı cevirip dörtlüleri yakmayı yerinde buldum bu parça ile ..

Kitabın adı kaçınızın inbox ını aydınlattı bilemicem ama bu kapak ve benzeri başlıklarla objeler gördüğümde genelde aklıma ilk gelen şey savaş.. Daha önceki incelemelerimde de belirttim, bir kez daha belirteyim .. Karanlık olanı ve negativiteyi seven insanların kesişim kümesinde yer alan bir insan olarak bu tip kitapları ve yayınları zevkle takip ediyorum .. Niçin savaşıyoruz ? Bugünlerde tüm dünyada ekonomiye , yaşamımıza , idolojilere , stratejilere ve arada çıkan anlaşmazlıklarla patlak veren savaşlara ne yön veriyor genellikle ? İlk sırada kafadan petrol ve petro-dolarlar .. İkinci sırada bu ilk maddeye kılıfı uydurmak için dinler mezhepler ve ırk ayrımı.. Üçüncü sırada hammadde falan fıstık .. Siz hiç bu üçü haricinde çıkan bir savaşa denk geldiniz mi ? Ve eskilerin deyimiyle CASUS BELLI yani savaş sebebi olarak deklere edilen olaylar arasında "Amanda efendim Almanya' da müze sayısı niçin 500000 değil , siz operaya gereken önemi vermiyorsunuz mösyö ŞİRAK !! " falan kıvamında açıklamalar çalındı mı kulağınıza? Olamaz ..Olması imkansız !!
-----------------------
İki dakka bekle kapı çaldı geliyorum .. Oh ikmal tamam !! ÇIKIR - ÇUKUR !! (açma efekti koh koh koh!! ) =)) DÜNYA VARMIŞ!! Taarruza devam !! =))
-----------------------
Varsa yoksa maddi olana duyulan açlık ve bu açlıkla köreltilen, halde yaz sıcağında çöpe bırakılan ve belediyenin gelip toplaması için burunlarımıza güzide sinyaller yollayan kokuşmuş balıklar kıvamında takılan zihinler ve beyinler (yalnız mazot gelir gelmez zihin şaha kalktı.. VAR OL KT!) ..

Kitap Anadolu işgali sırasında müttefikimiz olan Almanların desteğini ardına almış Bulgarlarla Yunanlar arasında yapılan siper savaşları döneminde geçiyor .. Şimdi yukarda saydığım üç maddeyi aklınıza getirin, ben de bir fıstık atayım ağzıma .. Evet !! Yunanlılar gücü tükenen İngiltere' nin parasal yardımıyla bu işgale kalkıştılar ..Şayet muvaffak olabilselerdi ilerde ortadoğu petrolleri için yapılacak diğer savaşlara bir aktarım , bir üs noktası olacaklardı kukla devlet olarak ..Rusya' ya da ayar verilecekti akıllı ol diyerek ve "BOĞAZ'ına" çökülerek .. Evet buna gerekli kılıfı onlara MEGALI IDEA diye yutturdular .. Yunanlılar da bu gaza gayet güzel geldiler .. Irksal ve dinsel farklılıklar kartını çok güzel oynadı İngilizler .. Hammaddeyi zaten saymayayım bi zahmet .. İşte bu savaşta yer alıp, flame-thrower la (alev makinesi ) yanarak can veren Andonis Kuçulas adlı bir çavuşun ardında bıraktığı kişisel notlardan ve anılardan oluşuyor kitabımız .. İlk günlerdeki fish and chips kıvamında tüketilen milliyetçilik sosuna bandırılmış coşku , sonrasında gelen sıkkınlık , azap , korku ,bunlar dahilinde kendi varlığını sorgulama , dini ve tanrıyı sorgulama ve tabii en önemlisi sonlara doğru yapılan bu "çok gerekli savaşı" sorgulama o derece güzel işlenmiş ki baya baya şaşırdım .. Daha önceleri Konstantin Simonov okuduğum için bu siper savaşı denen illeti ve insanların neler hissettiğini az buz biliyordum ama bu adam üç dört tık üste taşımış anlatımı ve metaforları ..Daha önce yazara hiç denk gelmemiştim .. Cidden her sayfada korku ve nefret kusan , o efsane "MG-42" lerin sesi kulaklarıma çalındı.. Siperlerde düşen bombaların yarattığı basıncı hayal edebildim.. Hiç habersizken sizi yakalayan Fosgen gazının size verdiği tedirginliği duyumsadım..Gömmüş olduğunuz ceset tarlalarını kasıtlı olarak top ateşine tutan Bulgarlardan dolayı rüzgarın da yardımıyla leş ve kükürt kokuları geldi burnuma.. Tekrar ediyorum ; anlatım ve konuyu işleyiş o derece güzel ki !! Kendinizi az önce saydığım etkenler dahilinde bütün bir gündüz vakti cephede siperin içinde elinizle kürekle habire kazıp siper genişletirken düşünün.. Kafanızı dahi çıkarmanız imkansız siper dışına .. İki büklümsünüz .. Bacaklarınız tutulmuş.. Altınızda beş altı aylık iç çamaşırınız ve üstünüzde sırıkla atlama yapan olimpik bitler .. Birden kazdığınız toprağa saplanan küreğiniz bir solucanı ikiye bölüyor.. O derece bıkmışsınız, o derece usanmışsınız ki bu savaştan, kendinizi bir anda o solucanın hayatını sebebsiz yere aldığınız için hayatınızı , burda bulunma sebebinizi , doğaya karşı acizliğinizi sorgularken buluyorsunuz .. Tüm bunları anlattım benden günah gitti .. Oku ya da okuma..Artık o sana kalmış güzel kardeşim ..

Ha tüm bunları söyledim ama kendim karşı mıyım savaşa? TÖBE BİLLAH HAYIR!!! Bu derece akılsız , mantıksız , izansız işler yapan bir tür niçin varolsun ? Teknoloji bunca ilerlemiş , oraya buraya rüzgar gülleri kıvamında santraller dikilip işbu santrallerin bir aylık üretimi New York gibi bir şehri 1 yazıyla BİR sene ışıklandırmaya yetecek enerjiyi üretmeye yetiyor iken , elimizde akarsız kokarsız bunca zengin enerji alanları var iken fosil yakıtlar için birbirini gırtlaklayan bindiği gemiyi kemiren fareler misali yaşayan insanoğlu !! Azıcık bir tölerans ve güler yüz ile halledilemeyecek hiçbir şey yok iken bahçeme tavuğunu saldın diyerek pompalı tüfeklere sarılan insanoğlu!! Din kispesi ve ırksal hezeyanlarla öldürmeyi kendinde hak gören , KENDİ DÜŞMANINI KENDİ ELİ İLE BİLEREK , İSTEYEREK İMAL EDEN insanoğlu!! HEPSİ YOKOLSUN !! Hatta ve hatta SURVIVOR ADASINDA NİHAT DOĞAN' I SOKAN AKREPLER SOKSUN SİZİ !! KOMPLE ORTADAN KALKIN !! Evet insan sevmiyorum .. Ne kadar az , o kadar öz !! İsteyen aşşağıda linkini verdiğim parçanın başındaki açıklamayı bir dinlesin.. Kulaklıkla dinle sayın abicim ..At pazarından aldığın SQNY marka hoparlörlerle değil .. Sesi az aç yoksa YOKOLURSUN ! Demedi deme =)) Viva İŞSİZLİK diyor ve bu incelemeyi de burada bitiriyorum ..

Bu sizin için : Mallika bacımız söylüyor..

https://www.youtube.com/watch?v=WAjiigDftE8

Gazı alanlar (ki bir tane bile çıkmaz ama olaki olur ) alttaki linke de bakabilirler =))

Bu da benim için : Sevgili kardeşim Keisuke !!! Hızar gibi döşemiş davulları !!

USTAAAAA!! BOL SOĞAN BOL DOMATES.. POLONYUMU BOL OLSUN!!!

https://www.youtube.com/watch?v=HUE36cqeCWA

Aslıhan B., bir alıntı ekledi.
27 Ara 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hayat, şayet gerçekten mezarda son buluyorsa, felaket, korkutucu bir şeydir.

Papazın Kızı, George OrwellPapazın Kızı, George Orwell

V’eda
Gerçekliğin içinde veya hayalimde bile değilken neredeyim ben? Ne aradığıma dair herhangi bir fikrim yok. Belki de böylesi iyidir derken o kadar uzaklara düşüyorum ki kendimi labirentin en başında buluyorum. İşte öylesine uzak yaşadığım duruma, öylesine uzak şeylere karşı bir ilgi uyanıyor içimde. Dikkatlice sokulup kulak kabartıyorum. Koyu bir sessizlik! Yaşı ne kadar büyük olursa olsun her insan ruhunda bir çocuk taşır, bende ellerinden çok fazla etkilenmiştim, iç güdülerim tarafından yuvaya dönmüş gibi ona doğru çekilmiştim.
‘Sen sevgiye açsın’ demişti Eda
Sen hiç açlık çeken bir çocukla tanıştın mı peki? Onun görünenin ötesinde bir durumu vardır. Ruhu hüzünle yumruklanan bu çocuk en küçük esinti karşısında bile yaprak gibi titreyecektir, hele bir de bu çocuğun elinden oyunlarını, eğlencelerini, güvenini aldıysan. Hayatı örümcek ağlarından başka bir şey olarak algılayamayacak, zaman artık çok çabuk geçtiği için ruhani bir şekilde geçmişte yaşayacak ve gelecek ona bir mezarın içinde unutulup gitmek gibi görünecektir.
Bana yaşamın bu yüzünü verdiğine göre kendimi ona göre uydurabilir miyim? Dayattığın özel kaygı karşısında sana inanmak deneyimlerin niteliklerinin yerini niceliklere bırakmak anlamına gelmez mi?
Eda’nın ruhsal bir güzelliği vardı, Ama onu hiç görmemiş olan kendisine nasıl tarif edebilirsin ki? Aldırmazlığın , yüreğin uykusunun ya da ölümcül vazgeçişlerin verdiği bu zehirli esenliğin doğması için düzenlemiş olduğu bir oyundu. Cömert bir şekilde miras olarak bıraktığın iki kişilik yalnızlığa ne demeli? Hiç kimse sana yalnızlığın hüznün yandaşı olduğunu söylemedi mi yoksa? Ya içerde tutsak ettiğin sevgiye aç olan çocuk! Bu açlığın getirdiği bedensel çöküş sende sadece görünenin algılanmasını sağlıyor. Bedenin yargısı, aklın yargısından hiç de aşağı değildir, beden de yok oluş karşısında geriler. Ama bu çocuğun korkusu, onu bu durumlara düşürenlere olan hıncı nasıl görüntüye girer? Açlıktan başı dönen bu çocuk yarattığın hapishanede, göbeğinin üzerinde kendince üççeyrekler ve yarımşar ölçülerle santim santim tüm uzunlukları ölçecektir.
Bu tepelerin hoş çizgileri, çarpıntılı yürek üzerinde akşamın eli çok daha fazlasını öğretiyor bana. Sarhoş değilim fakat içinde bulunduğum oda giderek küçülüyor, demek beni bırakıp gitmek istiyorsun! Bak işte bu da öbürleri gibi bir karar. Peki nereye gideceksin? Pinpon topu misali aniden değişen duygular içinde sihirli arabadaymış gibi aklın bu dünyada yol alıyor. Ayakuçlarına basarak uzaklaştığın yıkıntıların arasında yeni bir başlangıç filizlendirmemi istiyorsun, iyi de bu devam eden yaşamdaki ayağa kalkmaktan çok ölümün dirilişini kanıtlamaz mı? Daha büyük yaşam bir başka yaşam anlamına gelmez onun için. Dürüst bir tutum olmaz böylesi. Dün, bugün berbat günler. Aslında ölümün yaşatacağı basit bir son; fakat gerçek bir acıya sahip olacağından şüphem yok. Tüm bu son için hazırlıklar yapılırken, senin dünyamı sarsacak planlar yapabileceğini kim düşünürdü ki? Yüreğimde büyük bir boşluk hissediyorum, güç değil! Oda sıcak ve karanlık, her ateş üzerinde bir duman taşır, dört bir yanda kara dumanlar varken görüşü engellenmiş ben yanan bedenimi nasıl kurtaracağım? Bu gidişle yakın bir gelecekte ya öleceğim ya da yaşamaya devam etmek için uygunsuz olacağım. Neydi son iki gece önce kustuğum; kan! Dirhem dirhem bölündüğümü söylememe izin ver. Bunun bayağı mı, tiksindirici mi, hoş mu yoksa üzücü mü olduğunu düşünecek değilim. Kesinlikle söylemeliyim, burada olgu yanılgıları benimsenmiş, değer yargıları bir kenara bırakılmıştır.
Yeniden boyadım odamın duvarlarını, her yanında ise kısa, küçük notlar. Okudukça sesleri yankılanıyor. Her yerde, aynı güçte ve gece gündüz, umutların içimde yaşadığı ihtimaline yönelsem daha iyi ederdim. Umut dediğime bakmayın her hatırlanan notta bunlarla karşılaşmam gerekirdi, en ufak izlerine bile rastlayamadım oysa. Kocaman bir hayal kırıklığını benimsemek kalıyor geriye. Üstelik bu bir ihtimale karşı çıkar görünen şeyler bir hayal kırıklığının varlığını olanaksız değil, onu yalnız bütün tasarımların ötesinde tehlikeli kılan bir nitelik taşıyor. Bende sadece adı geçen nedenden ötürü böyle bir ihtimale karşı çıkmıştım. Kesintiye uğrayan kısa sürekli uykular ve kesinleşmiş ümitsizliklerle dolu bir odada yalnız başına başka ne yapılırdı ki? Yalnızlığın esir aldığı zamanlarda ne yapılabilir ki? Kalbin konuştuğu tek dil olan sessizlikten başka. Belki dudaklardan dökülemeyenler yakınlaştırır bizi, bak yine gece oldu mesela her yer zifiri karanlık her şey saklanmış ama göremediğim halde sana olan sevgimi saklayamayacaktır. Eda’nın varlığımdan haberi olduğu sürede beni gerçekten işittiğini söyleyemem; çünkü sesimi çıkarmamıştım hiç. İsteyince kalmak iyidir fakat istemeden eksikliği anlayıp kalmak çok daha iyidir. Bu yüzden konuşmamıştım yuvaya kavuşmaktan sessiz ne düşünülebilir ki? Gözyaşları vardı sadece yanaklarından süzülen beni boğamayacak kadar küçük fakat bir o kadar korkutan!
Kaç yıl olacak, 6 mı? 6 yıllık yitip giden bir ömür. Nasıl olurda az olan kendinden önceki çokluktan daha fazlasını götürebilir ki? Galiba ömür yitirdiğimiz zamandan daha uzun değil, başka bir açıdan yitirebileceğimiz zamanla aynıymış hep, yalnızca o kadar. Başından itibaren hiçbir destek almaksızın izlediğim yol bu değil miydi? O zaman ne olursa olsun onu izlemeye devam edecektim, türlü badireler ve zorluklardan geçerek yuvarlandım belki aşağı ama daha ilk adımdan pes edip geriye dönüp gitseydim asıl o zaman kaybederdim. Uzun mesafeler ardından bir şey elde edememiş olsam da zararı yok dedim. Yolcuysak yolun sonu gelmez, geri dönüp baktığımda ise yalnızca kat edilmiş mesafeler vardı ayaklarımın altında. Boyumdan büyük sevmiştim oysa seni, kaç kulaç attım kıyılarında karşılık vermiş olsan can simidim olabilirdin hâlbuki. Yoruldukça dibe dalıyorum, söylediklerin çınlıyor kulaklarımda, hala aynı tesire sahip sözlerin. Hançer değildi kullandığın evet dilin ve dudaklarındı. Neden kalbinde ölümün tohumlarını yeşertip ağzınla üfledin ki? Umutlarım ve dualarım boşuna, öyle tuhaf ki uykuyla uyanıklık arasından çıkagelmiş gibi.
İnsanların arasında seni düşündüğüm zamanlarda halimin gülünçlüğünü görmelisin. Üstelik hoşuna gidip gitmediğini soranlar oluyor kendi aralarında, kulak kabartırken duyduğum bu kelime ‘hoşa gitmek’. Bu sözcükten ölesiye nefret ediyorum Eda ve yalnızca hoşa gitmek, o öyle biri olabilir mi? Eda benim aklımı başımdan alırken sizin sıradanlığınız duyumsallığını kapsamaz ki. Öyle yanarken içten içe anlıyorum her kıvılcım zerresi düştüğü yeri saflaştırıyor, gözlerde biriktirmediğim yaş ile içten yıkanıyor. Giden bir misafir için başka ne yapılabilir ki?
Neredeyse artık hiçbir şey yemez olmuştum. Ancak hazırlamış olduğum yemeğin yanından geçerken oyalanmak maksadıyla ağzıma bir lokma alıyor, dakikalarca ağzımda tutuyor, düğümlenmiş boğazımdan geçirmek yerine dışarı tükürüp atıyordum. Önceleri bunun sebebinin üzüntü olduğunu düşünürdüm ama bilinçli bir şekilde baktığımda aramıza giren boşluklara alışıvermişliğimi fark ettim. İçerimde başka hiçbir yerlere konamayan anıların kederi narkoz boyutuna ulaşmış, etkisi bir azalıp bir artan hüzün artık tam manasıyla beni saçlarımdan ayak parmaklarıma kadar saran gerçeklik halini almıştı. Boşluk önünde diz çökmekten daha tüyler ürpertici bir görüntü beklenebilir mi?
Yeniden boşluğa yanıt verirken buldum kendimi ama yanıt vermek ancak sözcüklerin telaffuzuyla mümkün olabilecek bir şey değil mi? Yazma isteğim bu konuda kendini daha fazla öne çıkarıyor, olsa olsa mutluluk neydi sezer gibi olurken sesler duvarlara çarparak yankılanıyor. Tekil düşüncem yok artık, sonsuz sayıda nesneye anlam veren sonsuz sayıda öz.
Bu düşünceler uyutmuyor beni, her insafsız kalem izi gerçeği bir sonraki kelimeyle daha belirgin hale getiriyor, kalemi tutan ellerimle, zihnimdeki sesler ortak düşman gibi iş birliği ile acı gerçeği bir kez daha seriyor önüme, yazılanların tersinin mümkün olma ihtimaline olan ümidim düş misali uykuyu getiriyor bana. Bu güç bir çaba olacağından bir de uyku gelene kadar saatler ağır çekimle geçeceğinden bir an evvel uyumalıyım. Tüm bu deneyimleri aynı adla karşılamaya hakkım yok.
Sevgilim sana neşeli bir şeyler söylemek, yazmak isterim fakat aklıma başka doğal bir şey gelmiyor, düşünebilecek en büyük üzüntü yüklerinden başka. Yorgunluklarımla aksaklıklarımın bazı yerlere açıkça yansımış olması çok yazık, çok daha yalın işleyebilir miydim? İşte sürekli içimde fırtınalar koparan, oluk oluk akan duygu da bu zaten. Senden önce feda etmiş olduğum benliğimdeki yaratıcı güçlerle, daha elverişli yaşam koşullarıyla, şimdikinden daha yalın, etkili ve sistemli bir çalışma ortaya çıkarabilirdim Bunu düşünmek, kabullenmek beni kahrediyor; oysa gerçek koşulların bulunmadığını, olmasının da beklenemeyeceğini söyleyen mantık da haklı.
Bak işte yine uyku tutmadı! Gecenin ilerleyen saatleri ve bulunduğum odayı içimde taşıyorum, eğer dikkat kesilirsem bunu herhangi bir ölçü aleti olmadan kanıtlayabilirim. Dört bir yan sessizliğe bürünmüş halde ve duvardaki saatin sesi, öteden gelen araba sesleri, şayet biraz daha kulak kabartırsam yan odadaki damlayan musluğun sesini bile işitebilirim.
Ne zaman kapıya yaklaşsam yüce ve ağır duygular uyanıyor içimde. Cenin pozisyonu almış bir şekilde yatağın içinde belli bir noktaya takılmış bakışlarla oracıkta uzanıyorum. Aynaya bakmadan tarif edebileceğim şeyler, dışa çıkık omuzlar, çaresizce birleştirilmiş kollar, nadiren kıpırdattığım ayaklarım, tarif edemeyeceğim bir üşüme... Ansızın düşünüyorum burası, yani içerim aşağıdaki kışsı topraktan daha mı sıcak? Çevremde her şey beyazlara bürünmüş siyah olan tek şey benim kömür kovam. Bir an aklımdan geçen Eda’nın beni anlamasını beklersem kıyamete kadar bekleyeceğim - ki ruh ebedidir-. Bir şeyler yanıyor içimde dumanı tütmeyen ama kor gibi yakan bir şey. İnsan ölçüsünü aşıyor bu, o zaman insanüstü olması gerek. Ama bu ‘o zaman’ fazla mantıksal, tek söyleyeceğim artık benim ölçütümü aştığıdır. Görüyorsun ki uyumsuz bir insan oldum tüm yapabildiğim her şeyi tüketmek, zamanı, neşemi, kendi kendimi...
Ayağa kalmak isterken nefes almakta güçlük çekiyorum ve çok uzaklardan yankılanan bir ses, sonrası yok.
Gözlerimi açtığımda halının üzerinde buldum kendimi, bugün üçüncüsü gerçekleşmiş olan aniden gelen titreme krizi ile sandalyeye yığıldığımı göğsümdeki acıyla fark ettim. Allah’ım ne olur bu bir kâbus olsun! Ne kadar zaman geçmişti? Öyle sıcak ki her yanım sırılsıklam, neydi biraz önce yankılanan?
‘Sen benim Allah’la imtihanımsın.’ Evet böyle söylemişti.
Sözlerin hesapsız fakat büyük yapıtlar gibi beklenenden daha fazla anlam taşıyor. Bu tutumun hangi din söylevine giriyor orasını araştıracak değilim.
Kimselerin hatta en başta senin bile hikâyemize inanmamış olman aşkın hiçbir mevsimin yardımı olmadan gelişip çiçeklenen kutsallığına saygısızlık değil midir? Bizi tam anlamıyla karşı karşıya getiren Salı günü müydü? Ya da ocak ayı mıydı? Öğle saati miydi? Bizi çevreleyen, bize çarpan ya da bizi götüren bu dünyada bu her şeyin başı bu rastlantıdan başka. Ruhlarımızı daha doğmadan birbirine dokunduran Yaradanın elleri değil miydi? Ve senin gazabın değil miydi tüm bu güzelliklerden alıkoyan? Bizi birbirimize yakınlaştıran kadere inat geceler gündüzler boyu tutsak eden. Hayatlarımız anne rahminde başlamadığı gibi mezarda da sona ermez. Nasıl ki gökyüzü, ay, toprak ana bizden önce varsa bizden sonra da var olacaktır. Kargaşadan ilahi denklikten doğan başka her şeyi çürütebilirim. Direncin ve açık görüşlülüğün, umudun ve ölümün birbirlerine karşılıklı bu insanlık dışı oyununda karşılıklı izleyiciler olduk, bak! Tüm engelleri parmağımla izleyecek olsam bundan fazlasını bilemezdim.
Şimdi sayfalar dolusu senle ilgili yazılar arasına biçare yanan dudaklarımı ellerinin üzerine koyarcasına değdirip bekliyorum, ruhumun derinliklerinde yatan tüm erdemleri uyandırmak istercesine – hayali ellerine- kokunu çekerek uzunca bir öpücük bıraktım.
Sabitlenen notlar arasından kopup düşme eylemini bitiren ‘Başından beri beni güçsüz kılan köken farkımız ve ailen.’ notu. Hangi plana göre yapılmış bir kapı kurtarabilir beni?
Tam dört yıl sonra yargılandığım sözler tam olarak bunlardı. İşte bir sorun var ve ben bundan asla yok sayarak kaçamadım. Uyuklayan bir dünyayı uyandırıp düşünce için canlı kılma yollarından değil midir bu? Bununla baş edebilmek için bir yöntemim olduğunu iddia edemem. Tek bildiğim başım dik kollarım açık yürümüştüm sana zaten ancak başın dik ise kolların açık olmaz mı? Eğer inkâr edip yadsırsam sana ve diğerine olan yürüyüşümün aksayacağını biliyordum. Yaşamdaki varlık sebebimiz temel olarak bilinen dinden, dilden, sınıftan kaynaklanan aidiyetlerden olabilir mi sence? Sahip olduğumuz bu vasıfların çoğunu kimselerle paylaşamayız, kızımız da olsa annemiz de olsa... Kendimize ait olan kimliğimizin açıkça ortaya konması için sıralayacağımız ölçütlerden pek azı yeterli olacaktır. Çünkü gerekli yetki çerçevesinde en dar koşullara sıkıştıran da onları özgür bırakacak olan da sahip olduğumuz bakış açımız olabilir. Yaşam boyu değişen kişiliğimiz doğduğumuz anda verilen kimliğimizden gelmeyip daha çok yaptığımız seçimlerden ve eylemlerimizin tutarlılığından beslenmez mi? Çıraklık anlayışı beşikte başlar bireysel olmaya giden yol ise bu süreçte yaralar alır ama asla yamalı bohça değildir. Söz konusu olan bu zaruri ihtiyaç münferit bir olaydan çok ağır basan yön olması gerçeğin ta kendisi değil midir?
Uyuyor, uyanıyor yeniden uyuyorum. Neydi sorun? Söyledikleri çınlıyor ilk andan itibaren, tüm cevaplarım hep aynı nokta da birleşiyor. Neden?
‘Bir daha seni yarı yolda bırakmak istemiyorum ama kendime de güvenemiyorum.’ Neden?
‘Sen haklıydın senin de dediğin gibi yarına farklı uyanamayacağımı anladım.’ Neden?
Ne suç işledim böylesi bir ceza için? Neden sana inanmamı isteyip sevmemi beklerken sonrasında ayıplar yükseltiyorsun? Neden ağlarında sevgiyle ölümü bir araya topluyorsun ?
Kafanın içinde kurguladığın kendin hariç hiç kimsenin bilmediği bir sır! Yine mantığının el verdiği kadar bu sırrı korumak için koyduğun engellerin önünde ki duraksaman artıkça yabancılık da artıyor. Sonu gelmez nöbetlerin yerine özgür bırakmak varken. Peki ya şimdi istemeden sen veya başkası kapı aralığından sana bir şey sorarsa. Ya bunun sonucunda yarattığın bahaneler istemsiz geliştirdiğin savunmalar eyleme döktüğün haksızlıklar… Ve en sonunda baş başa kaldığın iç sesin.
Kim kendinden kaçabilir ki? Bu oyun ne kadar kuralına uygun oynanırsa oynansın hiçbir baskı olmaksızın kendi içinde yine kendine karşı sırrını gizlemek isteyen biri durumuna düşmez misin? Kendini bu şekilde gözaltında tuttuktan sonra veya tutabilme olanağına sahip olduktan sonra yaratmış olduğun bu duruma güvenmek pek de zor değildir.
Hala odadayım, doğrusu bulunduğum yer rahat değil, huzur yok. Hiçbir şey değişmiş değil ama sessiz ama gürültülü… Bir deneyimi, bir yazgıyı yaşamak onu tam anlamıyla benimsemektir.
Eda gitmişti! Her şeyi benden alıp hızla savurarak gitmişti işte, bütün bir yol boyunca sormuştum üstelik. Dışarıdan yeni geldim suratım rüzgârın darbelerini yemiş gibi soğuk ve sıcak, sol elim cebimde istemsiz geriliyor. Ne yaptın be Eda, ne yaptın be canım? Çoktan dağıldı kara bulutların seninle beraber artık içinden fırtına da çakmaz. Neden mi olmuştu bunlar? Komşu kızıyla aynı dili konuştuğumuz halde lehçemiz farklıymış, köken olarak da farklıymışız. Eskimiş şeylerdi hepsi, eskiden beri acıları yaşanmış, unutulmamış şeyler. Yüzyıllardan beri ebedi kanunları anlayamamış, yozlaşmış zihinlerin eserlerine prim vermiş olduk. Ölmüşlerin yaşayanlar için yaptığı mezarlarda zaten hayat yoktur.
Ben ise hep yaşanası zamanlarda aramıştım seni. Yalana başvurmadıkça benim olmayan kendi koşulumun sınırları içinde hiçbir anlam taşımayan bir umudu araya sokmadıkça... Bundan başka hangi gerçeği tanıyabilirim? Emek verilen şey dayanışma için vardır, boşluğu doldurmak için değil. Burada görmüş olsan bir güzellik yatıyordu kendini uzun uzun aynada seyreden sonsuzluk demek yanlış olmaz ama sonsuzluk dona kalmış zaman değilse bile.
Güzel günlerimizin anılarıyla uzak kaldığımız zamanı terazi gibi tutuyorum ellerimde, ilkel bir yöntem kabul ediyorum gel gör ki baya yaşlanmışım. Yaşlı insanlar inatçı ve muhafazakâr olmaz mı? Ben de öyleyim işte.
Genç insanlar için ömürlerinin baharında gözyaşı abes kaçabilir veya o an bulundukları mevsime uygun olmayabilir fakat yaşlılar için durum öyle midir? ‘O zaman yaşlılar gibi ağla dedim,’ kendime madem mevsim kış sonbahardaki yaprağın dökülmesi kadar doğal olacaktır.
Ruhumdan pek çok parça bıraktım bu satırlarda ama üzülme sen, sevgimizin tohumları içimde yaşayacak ve geleceğimizin tomurcukları benim yüreğimde çiçek açacak. Kimi zaman nefesim olacak ve birlikte yürüyeceğiz bütün mevsimlerde.
Neden mi yalnız yürüyeceğim?
Sadece bir hayat kaldı avucunda tutabilecek yüreğimizi. Gerçekler benimsendikten sonra kopamaz insan. Bedel ödemek gerekir bazen. Artık gitme zamanı geldi.
Söylediklerimin tamamını yapacak ve ruhumu senin ruhunun içine koyacağım. Kalbim eskiden oturduğun güzelliklerin yeriydi, şimdi hüzünlerin son durağı.
Oturduğum yerden bir yazdıklarımın bütününe bir de duvardaki notlara-ki saatlerce baktığımı bilirim- kayıyor gözlerim, uzunca takılıp kaldıktan sonra varsayımlarda bulunuyorum. Ağlamış olduğuna bahse girerim, canı yanmış mıdır peki? Ya benim gibi hissetmiş olma ihtimalin? Yazılan her bir notu ard arda tahtaya sabitlerken, tahta nasıl iğne uçlarını hissettiyse Eda da yüreğinde öyle hissetti herhalde.

Celal Bey, okuyunuz.
Bana sesinizi bağışlayan şiirleri. Geçen akşam sizi bir kitabın ortasında ağlarken yakaladım. “Bizi anlatmıyorlar.” Dediniz. Sakallarınıza dokunmak istedim, sizin sakalınızın her bir teli bile şiirdir, üzülmeyiniz demek istedim. Aramızdaki uçurumlardan korkup, “Başka bir kitap okuyunuz.” demekle yetindim, affediniz. Siz en iyisi mi birkaç gazete okuyup, halimize ağlayınız. Okumadan uyumayacaksınız, söz veriniz.
Celal Bey, kaçmayınız.
Benden, içimdeki tımarhaneden, ufak serçeden, sizden kaçmayınız. Adımlarınızı hızlandırıyorsunuz, güneş daha erken batıyor. Ben hep aynı köşede bekliyorum, kızıyorsunuz. Ben size bir bülbülün neşesiyle, bir geyiğin yaşama ümidiyle, bir filin duygusallığıyla geliyorum. Siz aramıza bir okyanus açarak hepsini boğuyorsunuz. Omuzlarınızda, kaburgamdakine benzer bir savaş görüyorum. Kaçmayınız. Beni görünce eğilmeyecek bakışlarınız öne, söz veriniz.
Celal Bey, geliniz.
Hiç beklenmediğiniz bir vakitte, öyle damdan düşer gibi, pat diye, ne zaman aklınıza eserse çıkıp geliniz. Çığ gibi, sel gibi, olası bir felaket gibi…”Burada, burada çocuklar gülüyor. Oysa benim geldiğim yerde çocukların ölmekten gülmeye zamanları olmuyor.” demiştiniz. Geliniz, bir çocuk gülümsemesi yerleşsin yüzünüze. Yapamayacaksınız biliyorum. “Ben biraz Suriye’yim, ben biraz Dağlıca’yım, ben biraz Dersim’im. Ölen insanların haberlerini yemek yerken soğukkanlılıkla izleyen insanların evine nasıl geleyim.” dediğinizi duyuyorum. Gelmeyeceksiniz, biliyorum bari beni yanınıza alınız. Söz verin, alacaksınız.
Celal Bey, üzülmeyiniz.
Dün gece hastaydınız, anneniz sabaha kadar başınızda bekledi. Siz
öksürdünüz, benim ciğerlerim acıdı. Bir kelebek uçurdum, sol yanağınıza. Yanınıza gelmeden cesedini gördüm, üzülmeyiniz. Siz çok cesetler gömdünüz değil mi? Ama en çok ailesine bakmak için üniversiteyi bırakmak zorunda kalan o adamı gömdünüz. Ben şimdi ne zaman girsem tanıştığımız sınıfa, sizi diriltip sonsuz harfli bir alfabe gibi seviyorum sizi, üzülmeyiniz. Söz verin, üzülmeyeceksiniz.
Celal Bey, hatırlayınız.
Alnımdan öpmüştünüz. Ağlamıştım göğsünüzde. Kızmıştım size. Nasıl olur nasıl olur diye sayıklamıştım gecelerce. Aramıza göç eden hayvanlar doluşmuştu, uzaklaşmıştık. Sonra sizi göremez oldum. Ama hâlâ sayıklıyordum unutulan bir şarkının hiç eskimeyen nakaratı gibi. şık olmuş, âşık olmuş nasıl olur? şık olduğunuz kadın ben değildim. Hatırlayınız. Söz verin, unutacaksınız.
Celal Bey, susmayınız.
Sokaklarda sizinle beraber bağırıyor diye mi sevdiniz o kadını? Yanınızda sırıtmaz diye mi âşık oldunuz? Alnımdaki buse iziniz dudağınız değil gözyaşınızdı. Nasıl başkasına âşık oldum, dersiniz.
Gözünüzün önünde gömmüştüm kendi cenazemi, susmuştunuz. İşte şimdi, tam bugün, tam bu lanet Ekim’de, itiraf ediniz. Sevdiniz beni. Bir erkek sevmediği kadın için ağlar mı? Susmayınız!

Celal Bey, tutunuz.
Ben hep size düşe-yazdım, tutmadınız.
Celal Bey, gidiniz.
Kendime not düştüm.
32 Aralık: Başka bir adama şiir olmuş adama, mektup yazmaya çalışma.
Ütopyamdan sıyrılıp ona olan sevginizi gördüm, rica ediyorum hiç gelmediğiniz şu hayatımdan çıkıp gidiniz.
Dipnot: Bu mektup size değildi,
lütfen aldırmayınız.
Celal Bey, dinleyiniz.
Şu kaburgamdan yaratılan küçük serçenin sesini. Dinleyiniz, bir ölünün başında okunan Kuran’ı ağlayarak dinlenmesi gibi. Bırakın size ufacık ayaklarında yenilen ordulardan bahsetsin. Size biraz ağlasın bugün, sizi biraz anlasın. Her mesai çıkışı alnınızdaki yorgun kırışıklarınızdan öpsün izin veriniz. Üzerinizdeki senelerdir giydiğiniz eski mantoya yüreğini söküp versin. Bakışlarınızdaki dirilen işçi hareketine üzülsün, bir türkü tuttursun. Üçümüzden başka kimse bilmesin. Ananız bile bilmesin, söz veriniz.
Celal Bey, seviniz.
Bakışlarınızda ortak bir yaramızı görüyorum, rica ederim beni biraz seviniz. Ağzınızda son derece eğreti duran dost kelimesi ile sıkmayınız elimi artık. Çünkü ben size avuç içlerimde düşen kalelerimi gösterdim, biliyorsunuz. Sol ayağımın altında yıllardır geçmeyen nasır gibisiniz, nasıl bana gelme dersiniz?
Avuç içlerim şimdi intihar eden askerlerimin mezarlığı. Bir öpseniz, ah bir sevseniz, bir güvercin ailesi yuva kuracak avuçlarıma. Sevmiyorsanız öpmeyeceksiniz, söz veriniz.
Celal Bey, anlatınız.
Gecenin bir vakti sokaklar soyunur mu, bir sokak lambası için için yanar mı kendi derdine? Babalar ölünce bir evde hayat durur mu? Sizi babanızın cenazesinde gördüm, ağlamadınız. Ben size ağladım, siz anlamadınız. Mezarda yatan bir yabancı gibi baktınız, sonra dönüp “ağlama.” dediniz. Celal Bey, ben size yandım, ben size gömüldüm. Nasıl görmediniz, anlatınız. Aramızda kalacak, söz veriniz.
Celal Bey, utanmayınız.
Çalışmaktan nasır tutmuş avuçlarınızdan, henüz yirmilerin sonunda olmanıza rağmen saçınıza düşen aklardan. Düğmenizi ilikliyorsunuz, cepleri dolu gönülleri boş adamların önünde. İçimden bir serçe intihar ediyor. Kızarıyorsunuz karşılarında. Azarlıyorlar sizi, bir arı gibi çalışmanıza rağmen, zincirlere vurup Haliç’e atasım geliyor onları. Ben sizi en çok yüzünüzdeki kömür izleriyle seviyorum, utanmayınız. Utanmayacaksınız, söz veriniz.

Şeyma Sarıkaya - Celal Bey Size Düşeyazdım
Karahindiba Edebiyat Dergisi, 1. Yıl, 5. Sayı

Rabia Bakırdaş, bir alıntı ekledi.
09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eymen gülümsedi. Ama içinden kendini azarladı. Haklıydı! 'O kadar' olmuşlardı dinlerinden uzak! O kadar... Bir kafa kâğıdında kalmıştı neredeyse 'Dini: İslam' ibaresi, üzüldü Eymen ilk defa. En son ne zaman ziyaret etmişti ecdadını bir mezarda ya da ne zaman bir camiye uğramıştı da anı secdeye değmişti. Sahi ecdadı dua görmeyeli ne kadar uzun zaman olmuştu... O kadar uzun! Sanırım çocukken babası götürmüştü mezarlığa. Bir kez daha üzüldü Eymen. Oysa ne kadar yabancı kalmışlardı bu duygulara. Ne zaman başı dara düşse "Allah!" diyen dilleri neden diğer zamanlarda bu kutsal adı anmayı unutuyordu? Oysa en çok şükretmesi gereken kişi oydu. Çünkü yaradan ona hayatı vermişti. Yeşil gözlü bir 'hayat'ı...

Yemin Bozdum Yolunda, Müjde Aklanoğlu (Sayfa 228 - Olimpos Yayınları)Yemin Bozdum Yolunda, Müjde Aklanoğlu (Sayfa 228 - Olimpos Yayınları)
Kadir Polat, Havva'nın Üç Kızı'ı inceledi.
14 Tem 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 4/10 puan

Elif Şafak / Havva’nın Üç Kızı

Kitabı okuyup bitirdikten sonra kapağını ekrana yerleştirdim, kitabın isminin kapaktaki kadın resimlerinden daha creatif ve daha fazla fondötenli olduğu dikkatimi çekti. Neden mi?

Yahudilere göre kadının iki tür yaratılışı bulunmaktadır. Birincisinde kadın, Âdem’le birlikte yaratıldığında, Âdem kadına hükmetmeye çalışır. Kadın “İkimiz de aynı maddeden yaratıldık, bana hükmedemezsin” der, Âdem’i terk eder ve cin olur.
Yalnız kalan Âdem Tanrı’dan bir eş ister. Tanrı “Bu kadını nasıl yaratsam da Âdem’e isyan etmese” diye düşünür. “Âdem’in gözünden yaratsam her şeyi görür; ağzından yaratsam geveze olur; ayağından yaratsam hep gezer; elinden yaratsam hırsız olur. Ben bu kadını en iyisi kaburgasından yaratayım da ona tabi olsun” der. Bu kaburga hikâyesinin Sümer bağlantısına işaret edilir.
Yahudi kaynaklarına göre Âdem ile beraber ilk yaratılan kadın Havva değil Lilith'dir. Ancak Lilith Âdem ile aynı zamanda yaratıldığını öne sürerek Âdem'e eşlik etmeyeceğini ileri sürmüş ve Tanrı daha sonra Âdem'in kaburga kemiğinden Havva'yı yaratmıştır. "Ve Rab Tanrı dedi: Âdem’in yalnız olması iyi değildir; kendisine uygun bir yardımcı yapacağım. Ve Rab Tanrı, Âdem’in üzerine derin bir uyku getirdi ve o uyudu, onun kaburga kemiklerinden birini aldı ve yerini etle doldurdu. Ve Rab Tanrı Âdem’den aldığı kaburga kemiğinden bir kadın yaratıp onu Âdem'e getirdi. Ve Âdem dedi: Şimdi bu benim kemiklerimden kemik ve etimden ettir, bu insandan alındığı için ona "nisa" ismi verilsin dedi. Ve Âdem karısının ismini Havva koydu, çünkü bütün yaşayanların anası oldu." Tevrat’ın anlatışına göre; Havva, “hayat” ya da “hayatı olan” anlamındadır. Talmud’a göre Havva, Âdem’in on üçüncü kaburga kemiğinden yaratılmıştır.
Kuran'da Havva ismi ve Âdem'in kaburga kemiğinden yaratıldığı geçmez. Kuran'da ikisinin de tek bir nefisten yaratıldığı belirtilir.

Yahudi ve Hıristiyan kaynaklarında Havva ilk günahı işleyen insandır, Âdem onun vasıtasıyla yasak meyveyi yemiştir. Kur'an'da ise her ikisi de kınanmakla beraber suç doğrudan Âdem'e izafe edilir. Yaratılış mitosundaki başka bazı unsurlar gibi iyiyi kötüden ayırt edebilme yetisi veren bilgelik ağacının meyvesinden yeme ve yılan motifinin de Sümerlerin Adapa efsanelerinden kaynaklandığı ifade edilmiştir. Hıristiyan kaynaklar Âdem-Havva ikilisinin günahından tüm insanları sorumlu tutarlar. İsa'nın bu günahı kaldırmak için geldiğine inanırlar.
Sufi kaynaklarına göre ise Âdem-Havva Kıssası, büyük ölçüde semboliktir. Âdem, insanoğlunu temsil etmekte olup, yasak meyveyi yiyen ve Âdem'i de suça ortak eden Havva insan nefsini (egoyu) sembolize etmektedir. Bununla birlikte peygamber olarak gelen bir Âdem ve eşi Havva aynı zamanda gerçek kişiliklerdir. Bahailer de bu açıklamaya katılırlar.
Bu vikipedi alıntısını yapmamın sebebi başta belirttiğim gibi bir ontolojik sorunun içerden değil de dışardan bakılması olarak gördüğümdendir Havva nın üç kızı ismini.

İçerden değil Müslüman bir Elif şafak tan ziyade oryantalist bir elif şafak canlandı içinden nedense, belki de haksızlık ediyorumdur kim bilir.

Kitap öncelikle iki bölümden oluşmaktadır. İlk 200 sayfalık bölüm fazlası ile “ hikâye den ziyade olayların sembolik çağrışımlarının ustaca kullandığını, feminist imgelerin insan zihninde canlandığını, zaman ve mekân olarak popülizm içerdiğini söyleyebilirim.
Kitabın başlarında yazarın anlatısı devam ederken zihnimde alt yazı olarak “11 Şubat 2015'te tecavüz girişimine direndiği için bir minibüste öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın yanmış bedeni 12 Şubat 2015 …” diye geçtiğini fark ettim.
Evet, kitabı tam ortasından ikiye ayırıp ilk 200 sayfada babası da, annesi de çok umurunda olmayan, onun için her ikisi de bir Ortadoğuludur hatta erick hoffer in tabiri ile kesin inançlıdır çünkü… ve işin trajedisi tamda burada başlıyor. Ve yazar kendisini peri olarak tanımlamaktadır ve annesi ile babası arasında kalan bir sıkışmış olarak tanımlamakta.
Kitabın ikinci 200 sayfasında ise peri ile şirin arasında sıkışmıştır.. Açıkça söylemem gerekirse aslında yazarın kahramanı şirin’ dir peri değil.
Aslında sıkışanın kendisi değil yazarın kafasındaki inanç yorumudur. Ve bence elif şafak kendini yazmıştır. Ayrıca bence yazarın kahramanı kendisi değilse o hikâyede ve romanda sorun vardır. Ve kahramanı kendisi olmayan roman var mıdır ki?


Zaman ve mekân olarak popülizm içerdiğini şunun için söyledim. Bu kitap piyasa kitabı denen olgunun içeriğine sahip bütün imgeleri içinde taşımaktadır. Gerek kitabın ismi ve gerekse kitabın içeriği açısından çok satılmama ihtimali de yoktur.

Kitabın genel kurgusu üzerinde derin bir işçilik göremediğimi rahatlıkla söyleyebilirim
Hatta aklıma sebepsiz yere İhsan Fazlıoğlu’nun bir makalesinden alıntı yapmam gerektiğini düşündüm tam burada

Bilimleri Francis Bacon’dan mülhem, üç hayvana benzeterek modelleyebiliriz: Birinci tip, karınca-vâri bilgindir. Karınca ne yapar?; devamlı toplar, taşır ve yuvasına yığar; kışın yemek için; ama getirdiklerini hiç işlemez. Bazı bilginler böyledir; sürekli olarak malûmât toplarlar ve yığarlar. Bunlara, biz, Osmanlı Türkçesi’nde, malûmat-füruş diyoruz; “Temel Britannica” ya da “Molla Google”... İkinci tür ise, örümcek-vâri bilgindir. Örümcek ne yapar? Devamlı ağ örer, bekler, bir sinek oradan uçacak da, takılacak da, onu yiyecek. Bazı bilginler böyledir; devamlı teori üretirler, kavram yaratırlar, model oluştururlar ama içi boştur; çünkü fizibilitesini yapmazlar; arşiv belgesi okumaz, yazma eser incelemez ya da gidip alan araştırması yapmaz; masa-başı felsefesi yapar. Bu da, oldukça sorunlu bir yaklaşım... Üçüncü bilgin türü ise arı-vâri bilgindir. Çiçekleri dolaşır, özünü alır, yutar, içinde yoğurur ve kusar; işte ona bal diyoruz. Bilgi de, böyle bir kusma işidir; bal haline getirdikten sonra elbette... Bu nedenle, yaptığımız çalışmalarda, bu ilkeye dikkat edeceğiz: Güçlü malzeme, güçlü teori; ikisinin terkîbi; bal...

Bacon un bilgilerin tasnifini anlatırken kurduğu şemadan hangisine dek geldiğini kitabı okuyanlara bırakmakla beraber, her romancı ve hikâyecinin aynı zamanda sosyal bilimci olduğunu da demeden geçemeyeceğim.

Kitapta altını çizdğim yerleri sıralamazdan önce özellikle bir satır dikkatimi ziyadesi ile çekti
Bu paylaşacağım satır İngiltere’de yaşayan bir yazarın cümlesinden ziyade, İngilizce düşünen bir yazarın İngilizce cümleleridir…
“Bu şekilde ölmek ne kadar aptalcaydı. İnsanlar vatanları, bayrakları ya da şerefleri uğruna ölüyordu dünyanın her yerinde; o ise sahte bir Hermès çanta uğruna. Ama kim bilir, belki de eşit derecede anlamsızdı hepsi.”

Diğer altını çizdiğim yerleri yorumsuz paylaşacağım


...............................


“Topluca akıl yitirme” diye bir şey vardı. Kolektif bilinç
Eğer aynı acı gerçeğe yeterli sayıda insan gülümserse, acınası olmaktan çıkıp, komik bir şakaya dönüşüyordu.
Birçok profesyonel işkenceci gibi o da aile fertlerine karşı korumacı, üstlerine karşı itaatkâr ve geri kalan herkese karşı gaddardı.
O doymak bilmez sivrisinekler bile, mutsuzluk bulaşmasın diye Nalbantoğullarını ısırmaz olmuşlardı.
Rab, parçaları asla birbirine uymayan bir bulmaca gibiydi.
Başkası için dua eden ne kadar az kişi var farkında mısın?
Sen yalnız ol. Bir başına. Varmak değil, gitmek. Sadece gitmek...
Belki de bulaşıcıydı merhametsizlik. Dünün mazlumlarından bugünün zalimleri çıkıyordu.
İngiltere’ye Avrupa dışından et ya da süt ürünleri sokmak yasaktı ama çocukluk korkularını ve kimsenin bilmediği hayal ve travmalarını yanında götüremeyeceğini söyleyen olmamıştı.
Selma’yla Mensur aynı evde. Aşktan yana yaşayamadıklarını öfkeyle kapatıyorlardı.
Mutsuz ailelerde büyüyen gençler için edebiyat zaten en güzel sığınaktı.
Doğduğu andan beri her gün karşısında gördüğü, her ihtiyacını ve kaprisini karşılamasını beklediği kadının, o ve kardeşleri dünyaya gelmeden önce bambaşka bir hayatı olabileceğini düşünmemişti daha evvel. İnsan annesinin gençliğini–hele o gençlik çılgıncaysa– düşünmek istemiyordu nedense. Rahatsız edici bir fikirdi bu. Anne dediğin, bütün huzurlu vadilerini, durgun göllerini ve yüce dağlarını avucunun içi gibi bildiğin, keşfedilmiş bir toprak parçasıydı.
Düşününce ne tuhaftı aslında; anlar akıp gider, yürekler katılaşır, bedenler yaşlanır, yeminler unutulur ve en güçlü inançlar bile sarsılırken, gerçeği iki boyutlu temsil eden ve dolayısıyla yalandan ibaret olan bir fotoğraf hiç değişmeden kalabiliyordu, sonsuz bir sadakatle.
“Cehaletin eline kudret geçmeyegörsün, bak işte o zaman korkacaksın” dedi Mensur. “Dünya muktedir cahillerden ve cahil muktedirlerden neler çekti.”
“Boğaz’ın bu kısmında balıklar bu yüzden siyahtır işte” diye ekledi. “Mürekkep yuttukları için. Şiirlerden kelimeler, şairlerden et kopardılar.”
Başkaları nasıl pul, peçete, madeni para koleksiyonu yaparsa, o da “hüzünler koleksiyonu” yapardı.
“Sana evrensel bir kural söyleyeyim: İnsanın memleketi anneannesinin olduğu yerdir.” Peri gülümsedi. “Hoşmuş. Seninki nerede?” “Mezarda.
Kadınlar zaten bunu hep yapardı. Birlikte oldukları erkeğin kendilerinden bir alanda daha bilgisiz olduğunu anladıklarında, onu eleştirmek yerine, kendilerini didikler; onun ilerlemesini beklemek yerine, kendileri geri adım atardı.
Her an yağmura dönüşebilen nemli havayı solurken düşünüyordu da, insan istediği kadar uzak olsun yurdundan, geçmişin hüzünlerini hep sırtında taşıyordu.
Bazı insanlar dünyayı değiştirmek istiyor, bazıları eşlerini ya da arkadaşlarını. Kendini değiştirmek isteyense çok az. Bana sorsalar, ben Tanrı’yı–Tanrı algısını– değiştirmek istiyorum galiba. Ne muhteşem bir şey olurdu. Herkesin yararına.
Kontrollü, kısıtlı bir demokrasi olsa yeter.
Bu yüzyıl, kaplanların yüzyılı. Biz de kaplana dönüşmek durumundayız.
Karşılıklı romantik hamleler; öğle yemekleri, akşam yemekleri, yürüyüşler; incir çekirdeğini doldurmayacak meseleler için edilen kavgalar, tekrar barışmalar. Zahmetli bir şeydi aşk.
İslam, bir çocukluk anısı gibiydi
İnananlar yanıtları sorulara tercih ediyor; netliği kafa karışıklığına. Ateistler de öyle bir bakıma. Tuhaf ama Tanrı hakkında bilgimiz son derece sınırlı olduğu halde ne kadar az insan kalkıp da “Bilmiyorum” diyebiliyor. Etrafımız hep “çok bilenler”le dolu. “Emin değilim, kararsızım, hâlâ arıyorum”
Kukumav kuşu
“Özgürlük yoksa aşk da yok. Özgür olmanınsa tek yolu var: Alışıp kanıksadığımız, kolayımıza gelen Ben’i terk edebilmek! Göze alabilir misin?”
Camdaki yansımasını inceledi, karnının biraz yağ bağladığını memnuniyetsizlikle fark etti. Yine de korktuğu gibi hızla yaşlanmamıştı daha. Yaşlanmanın farklı yolları vardı belki de. Kimilerinin önce bedeni soluyordu, kimilerinin zihni, kimilerinin de ruhu.
“Eğer bir gün âşık olursam, kesin o kişinin beynine âşık olacağım” diye söz verdi kendisine. “Tipi ya da konumu umurumda değil, varsa yoksa aklı, zekâsı, birikimi.”

“Gereksiz yere özür dileyen insanlar gereksiz yere teşekkür etmeye de meyyal olur.” Peri yutkundu. “Bence fazla özür dileyen tipler hayatla baş etmeye çalışan kaygılı, endişeli tiplerdir sadece. Kimseye zarar vermezler, kendilerinden başka. Diğer insanlara ayak uydurmak için ellerinden geleni yaparlar, ama aradaki farkın kapanmayacağını da bilirler.”
Tanrı’yı ancak mütereddit, mütekâmil, mütefennin, mütevazı ve mürtefi insanlarla konuşabilirsin.”
Genelde inançlı insanlar meraksız oluyor. Sorgulayan insanlar da inançsız oluyor.”
Sadece sizin gibi düşünen / konuşan insanları okuyorsanız, okumuyorsunuz demektir.
Eğer Oxford’da geçirecekleri yılların sonunda, hâlâ üniversiteye başladıkları ilk günkü fikirlere sahiplerse, yani durağan ve aynı kalmışlarsa, ne demeye okuyorlardı
Sıradan öğrencilerden çok fazla şey beklemek olmuyor mu bu? Ed ona baktı. “Sen sıradan değilsin ki. Hiç kimse değil.”
Birine âşık olmak demek, tüm arızaları, sırları, noksanlarıyla onu keşfetmeyi delice arzulamak demekti.
Dinsiz, inançlı ve mütereddit. Ortadoğu kültürlerinden çıkan ve birbirlerini anlayamayan küskün kız kardeşler. Havvanın üç kızı.
Hayatı boyunca edilgen olmuştu.

Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
14 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...Gitti gider fukara, boğulur oracıkta... Doktorun teşhisi: "Tipik boğulma' olayı. Senin anlayacağın, kahramanımız gırtlağına dek bok dolu olarak gitmiş. Anlarsın ya 'din ve vatan uğruna!'"

Mezarda Hayat, Stratis Mirivilis (Sayfa 186 - Can - 1. Baskı - 2008)Mezarda Hayat, Stratis Mirivilis (Sayfa 186 - Can - 1. Baskı - 2008)