Alıntı
Beyler galiba bir sürü harika yeni yalanlar uydurmak zorunda kalacaksınız yoksa millet artık yaşamaya devam etmek istemeyecek.
Sayfa 103 - Can yayınları
. Burada, Dünya'da bir anın diğerini takip ettiği, tıpkı bir ipteki boncuklar gibi olduğu ve bir an bittiğinde sonsuza kadar yok olduğu bir yanılsamadır. . . .
. İşte buradayız, anın kehribarında sıkışıp kaldık. Nedeni yok. . . .
. Ve kendime şimdiyi sordum: Ne kadar genişti, ne kadar derindi, ne kadarı benimdi? . . .
. Ama geriye dönüp baktığında onu bu yüzden seviyorum çünkü o çok insaniydi. . . .
. Bu berbat küçük kitabın bana para, endişe ve zaman olarak neye mal olduğunu size söylemekten nefret ederim. . . .
. Bu hikayede neredeyse hiç karakter yok ve neredeyse hiç dramatik yüzleşme yok, çünkü buradaki insanların çoğu çok hasta ve muazzam güçlerin kayıtsız oyuncakları... . . .
. Tüm zamanlar tüm zamandır. Değişmez. Uyarılara veya açıklamalara uygun değildir. Basitçe öyle. Bunu an be an ele alırsanız, daha önce de söylediğim gibi hepimizin kehribar içindeki böcekler olduğumuzu göreceksiniz. . . .
. Tralfamadore'da öğrendiğim en önemli şey, bir insan öldüğünde yalnızca ölüyormuş gibi görünmesiydi. Geçmişte hâlâ hayatta olduğundan insanların onun cenazesinde ağlaması çok saçma. Geçmiş, şimdi ve gelecek tüm anlar her zaman vardı ve her zaman var olacak. Tralfamadorlular tüm farklı anlara, tıpkı bizim Rocky Dağları'nın bir kısmına baktığımız gibi bakabilirler. Tüm anların ne kadar kalıcı olduğunu görebilir, kendilerini ilgilendiren her ana bakabilirler. Bu, dünya'da bir anın diğerini tıpkı bir ipteki boncuklar gibi takip ettiği ve bir an bittiğinde sonsuza kadar yok olduğu yanılsamasından ibarettir. Herhangi bir Tralfamadorlu bir ceset gördüğünde tek düşündüğü, ölen kişinin o anda kötü durumda olduğu, ancak aynı kişinin diğer birçok anda gayet iyi durumda olduğudur. . . .
Tralfamadore, romanda geçen kurgusal gezegenin ismi.
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.