• Bir film düşün.
  İlk sahne sıradan bir olayla başlar.
  Film ilerledikçe gelişmelere inanamazsın.
  Dehşete kapılırsın.
  Film biter. Etkisinden kurtulamazsın.
  Korkarsın.
 • 137 syf.
  ·2 günde·Beğendi·8/10
  Rius'un Karl Marx için yazıp çizdiği,''Dünyanın bütün işçileri birleşin'' sözü ile akıllarda kalan 1818 de Batı Almanya'da doğan Hukuk fakültesine giren ve ''Hayatımı nasıl kazanırımdan çok,hayatıma nasıl bir anlam katarım düşüncesi içinde yaşayıp sefalet içinde ölen,Hegel'in izinden giden en yakın arkadaşı Engels'le 30 yaşında Komünist Parti Manifestosu'nu yazan,yaşamının son yıllarında Das Kapitalı kaleme alan ama ilk cildini görebilen 2 ve 3.ciltleri Engels'in tamamaladığı eseleri hakkında fikirlerini mizahi bir çizimle dille anlatmış.
  Bunları anlatırken yazar ilk çağlardan beri felsefenin temel şahşıyetlerinden başlayıp Lenin'e kadar süren kişilerden bahsederken Marx'ın fikirlerinini örnekeler vererek,Proletarya sınıfının doğuşunu ,kapitazlim,sosyalizmi,manifestoyu,burjuavazi vb konularda anlaşılır basit dille çizimlerle anlatmış yazar.
  80 yıllarda polisin öğrenci evini basmasıyla ilgili anlatılan bir hikaye vardır ya;işte oradaki aksakalı dede olan Marx'ın yaşamında kısa bir kesit olmuş kitap
  NOT:Konuyu bilmeyenler için anlatılan olay yaklaşık bu şekildedir.
  ALINTIDIR

  NUR YÜZLÜ DEDEM
  Oniki eylülün hemen öncesi, öğrenci olaylarının ve toplumsal olayların yoğun yaşandığı günlerde. Polis , Diyerbakır’da bir öğrenci evini basmış, bir sürü kitap toplamış yığmış ortaya evden.. Öğrenciler bir köşede toplanmış tir tit titriyorlar korkudan, endişeden.. Ama fazla sakıncalı bir şeyler bulamamışlar kendilerine göre polisler. Çocukları asıl endişelendiren, arkalarındaki duvarda asılı duran Karl Marks’ın resmi.

  Bir ara polislerden birisi sormuş öğrencinin birisine:

  -Ulan , bu kimin resmi?

  Hah, demiş çocuk ,şimdi mıçtık işte . Ne yapsam ne desem derken birden aklına gelivermiş ve:

  -Dedemin resmi abi…

  Polis sinirle dişlerini sıkarak, öğrencinin ensesine bir tane vurmuş ve:

  -Ulan utanmıyor musun a dürzü, böyle nur yüzlü, dini bütün, ak sakallı bir deden var da sen kalkmış goministlik yapıyorsun ha.