Sadece Alperen, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Birinci Dünya Savaşı'nda biz bir vatan ve millet olduğumuzu ispat ettik. Vatan için savaşan, millet için ölen insanlar başka yerde yoktur. Uzun savaşlarda gençlerimiz, zanaatkârlarımız, çiftçilerimiz, eli ayağı tutan herkes şehit oldu. Dört yıllık bu savaş, bize milli bir bilinç kazandırdı ve Cumhuriyet'i de işte bu bilinçle kurduk.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber OrtaylıGazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı
Bilgehan Soner, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Büyükler arasında garaz ve nefsâniyet ise artıyordu.” Kardeşlerin birbirine düşmanlığı, mahvolma alâmetidir.” hikmetinin anlaşılmamasına teesüf olunur. Halbuki milli ahlakı bozulan milletlerin mahv ü inkırâzını tarih bize haber veriyor.

Zağra Müftüsünün Hatıraları, Hüseyin Raci Efendi (Sayfa 194)Zağra Müftüsünün Hatıraları, Hüseyin Raci Efendi (Sayfa 194)
Yasemin Kaya, Ladesçi'yi inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 7/10 puan

Dürüstsuzluk konusunda milli mutabakat var. Hayat çoğu zaman kandırmacalardan ibaret. İnsanlar herşeye ihtiyaç duyuyorlar fakat dürüst olmaya ihtiyaçları olduğunu asla itiraf edemiyorlar.

"Milli Mücadeleye destek olmak için canı pahasına savaşan Karakol Cemiyeti'nden Yenibahçeli Şükrü'ye, Hamza Grubu'ndan Yüzbaşı Seyfettin'e, Mim Mim Grubu'ndan Topkapılı Mehmet Cambaz'a selam olsun. İmalat-ı Harbiye'den Eyüp Bey'e, Berzenci Grubu'ndan Ahmet Berzenci'ye, Ferhat Grubu'ndan Mustafa İzzet'e selam olsun. Kuva'cı kahramanlar; Yahya Kaptan'a, Ali Çetinkaya'ya, Şahin Bey'e, Sütçü İmam'a ve Ahmet Hulusi Efendi'ye selam olsun. Kadınlarımız Ayşe Çavuş'a, Halime Çavuş'a, Asker Saime'ye, Melek Hanım'a, Tayyar Rahime'ye, Kara Fatma'ya ve Gördesli Makbule'ye bin selam olsun. Daha önce Çanakkale'de, Conkbayırı'nda, Kemalyeri'nde ve daha sonra Adana'da, Maraş'ta, Sakarya'da, Urfa'da, Afyon'da, Antep'te ve İzmir'in dağlarında Mustafa Kemal'lere selam olsun, selam olsun, selam olsun..."

https://www.youtube.com/watch?v=7jxuiDKBxg4

Batuhan kavak, bir alıntı ekledi.
 9 saat önce

Atila, Batı'yı hallaç pamuğu gibi atıp boyun eğdirdiği için kötü olmuştur. Kendi milletine karşı ise çok iyi, hakkaniyetli ve büyük siyasi adamdı. Birkaç yüz bin kişiyle hepsi de savaşçı olan birkaç milyon kişiye hakim olmak ve Avrupa'nın yarısını ele geçirmek hiç şüphesiz insan zekâsının bir eseridir. Aynı işi başka milletler yapamamışlardır. Topyekûn kırgın suçsa bunu ilk yapan Makedonyalı İskender'dir. Fakat o medeni, Atila barbardır. Çünkü İskender Yunanlaşmış bir Makedonyalı idi, Yunanlı sayılıyordu; Atila ise daha sonra Avrupa'yı istila eden Osmanlıların atasıydı.

Turancılık Milli Değerler ve Gençlik, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 84)Turancılık Milli Değerler ve Gençlik, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 84)
Emre Adıyaman, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Giyotin üzerine latifeler yapılması moda halini almıştı; baş ağrısına iyi geldigi, saçların ağarmasını önlediği, cilde özel bir zarafet verdiği anlatılıp gülünüyordu. Hatta milli ustura lakabı takılmıştı ona."

İki Şehrin Hikâyesi, Charles Dickens (Sayfa 351)İki Şehrin Hikâyesi, Charles Dickens (Sayfa 351)
Seher Şahin, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor

Çanakkale aslında dünya tarihinin akışını değiştirmiştir.Ortaya yeni bir Rusya ve yeni bir Türkiye çıkmıştır.Biz hiçbir zaman bir milyona yakın askerle böyle bir vatan savunması yapmadık.Bu vatan savunması çok geniş bir planda oldu.Ordularmız Galiçya 'dan tutunuz Yemen'e kadar her cephede savaşıyordu.Askerlerimiz ardından da tekrar bir üç yıl daha mütareke devrinde savaşmak zorunda kaldılar.Birinci Dünya Savaşı'nda biz vatan ve millet olduğumuzu ispat ettik.Vatan için savaşan,millet için ölen insanlar başka yerde yoktur.Uzun savaşlarda gençlerimiz,zanaatkarlarımız,çiftçilerimiz,eşi ayağı tutan herkes şehit oldu.Dört yıllık bu savaş,bize milli bir bilinç kazandırdı ve Cumhuriyet'i de işte bu bilinçle kurduk.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 123)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 123)