Salih Berke, Metal Fırtına 3 - Kızıl Kurt'u inceledi.
1 saat önce · Kitabı okudu · 2/10 puan

Ütopyada yaşıyormuş gibi yazılmış kitap.Belki bilim kurgu olduğu için böyledir ama gereksiz milliyetçilik türkçülük söz konusu.Eğer 16 yaşında türkçü ergen değilseniz zaman kaybı

Doru Yağmur, bir alıntı ekledi.
22 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Eski çağlarda açlık ve esaret isyanlara sebep olurdu. Modern çağlarda milliyetçilik ve sosyalizm. Gelen dünyada ise can sıkıntısı...

Şeytan'ın Fısıldadıkları, Emre YılmazŞeytan'ın Fısıldadıkları, Emre Yılmaz
Zeynep Yıldırım, bir alıntı ekledi.
Dün 12:05 · Kitabı okuyor · Beğendi

Gerçek milliyetçilik, kendisini bir teşrih masasına yatırmaktır ve iyi kötü, her tarafını görmektir.

Sahte Kahramanlar, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 27)Sahte Kahramanlar, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 27)
miray, bir alıntı ekledi.
21 Mar 23:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kolay etki altında kalan insanlara hoşgörüsüzlük, milliyetçilik veya kin aşılayarak dünyayı altüst etmek, tek bir güçlü ve kötü insana bakar.

Başlangıç, Dan BrownBaşlangıç, Dan Brown
Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
21 Mar 21:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Mısır'da on bir yıl kaldım. Fakat on bir saat daha kalsaydım artık çıldırırdım. Sana halisane bir fikrimi söyleyeyim mi: İnsanlık da Türkiye'de, milliyetçilik de Türkiye de, Müslümanlık da Türkiye de, hürriyetçilik de Türkiye'de. Eğer varsa, Allah benim ömrümden atıp Mustafa Kemal'e versin!"
Mehmet Akif Ersoy

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 351 - Yeni Boyut Yayınları)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 351 - Yeni Boyut Yayınları)
ÖMER REİS, bir alıntı ekledi.
21 Mar 12:55 · İnceledi

Bosna'da barışın ne kadar uzun süreceği belli değildir çünkü Balkan iç savaşlarının temelinde yatan siyasi, bağnaz din esasına dayanan milliyetçilik devam ettikçe barış uzun vadeli olmaz.

Avrupa'da Osmanlı Damgası, Iszak SchulhofAvrupa'da Osmanlı Damgası, Iszak Schulhof
Ayşe Nur, bir alıntı ekledi.
21 Mar 02:06 · Kitabı okuyor · Beğendi

Müslüman aydınlar ve yöneticiler, Avrupa kökenli milliyetçilik ve ayrılıkçılık/bağımsızlık hareketlerine karşı İslam birliği ve kardeşliği fikrini savunmuşlardır.

Ben, Öteki ve Ötesi, İbrahim Kalın (Sayfa 303 - İnsan Yayınları)Ben, Öteki ve Ötesi, İbrahim Kalın (Sayfa 303 - İnsan Yayınları)
Serkan Kökkaya, bir alıntı ekledi.
20 Mar 22:36

Bir Fikir!
Tarihçi Morris' in de dediği gibi,
'' Her devir ihtiyacı olan fikri bulur. ''

Millet ve Milliyetçilik, İskender Öksüz (Sayfa 57 - Panama Yayınları)Millet ve Milliyetçilik, İskender Öksüz (Sayfa 57 - Panama Yayınları)
Umutcan Dinç, İkinci El Zaman'ı inceledi.
 20 Mar 20:24 · Kitabı okudu · 66 günde · Beğendi · 9/10 puan

İlk defa bir kitabı okumam bu kadar uzun sürdü, sebebi kitabın sıkıcı olması da değil. Çok ağır bir kitap bu, sindirerek okumak gerekiyor; kötü anılar var bu kitapta. Zannediyorum Sovyetler Birliği’nin tarihi, hiç böyle anlatılmamıştı.

Hayatlarına Sovyet olarak devam ederken bir gecede Ermeni, Azeri, Kırgız, Tacik, Rus, Beyaz Rus olanların, nasıl birbirlerine düşman olduğunu anlatıyor kitap her şeyden önce. Evinde ağırladığı komşuları tarafından evleri yağmalanan, etnik milliyetçilik nedeniyle sevdiklerini kaybedenleri anlatıyor. Gorbaçov denilen soytarının “glasnost” ve “perestroyka” yalanlarıyla koskoca devleti nasıl adım adım yok ettiğini anlatıyor. (louis vuitton reklamında oynayan komünist parti genel sekreteri mi olur ya?) Stalin dönemindeki korkunç istibdat dönemini anlatıyor, komşularının ihbarıyla hayatı sibirya gulag’larında darmadağın olan bireyleri, parçalanan aileleri anlatıyor. 1978 Sovyet-Afgan savaşından dönen, psikolojisi bozuk askerleri anlatıyor, liberal ekonomiye geçince bir ömür boyu biriktirdiği parayla kendine tabut bile alamayacak hale gelen sovyet insanını anlatıyor.

Anlatılacak pek çok şey daha var ama tek bir alıntıyla bitirmek istiyorum: “Yeryüzünde cennetin krallığını kurmak istedik. Güzel ama olmayacak bir hayaldi.”

20.Yüzyılın en büyük savaşında, “Büyük Anayurt Savaşı” nda, işgalci ve Faşist nazilere geçit vermeyenlere de selam olsun.

Arka fonda çalıyor: https://youtu.be/nQVt377u8MI

Serkan Kökkaya, bir alıntı ekledi.
 20 Mar 12:20

Panik ve koşu bittiğinde anlaşıldı ki sosyolojide tek doğru yoktur. Belki bir gün şu veya bu problem için bir tek izah, tek doğru keşfedilir ama özellikle ''millet'' ve '' milliyetçilik'' sahasında o tek doğru yok ; bir çok teori var.

Millet ve Milliyetçilik, İskender Öksüz (Sayfa 48 - Panama Yayınları)Millet ve Milliyetçilik, İskender Öksüz (Sayfa 48 - Panama Yayınları)