Merve Kaya, bir alıntı ekledi.
08 May 21:28 · Kitabı okuyor · Beğendi

İstanbul’un Tepesine İnşa Edilen Camii: Süleymaniye
Süleymaniye, Muhteşem Asrın ve Muhteşem şehrin XVI. yüzyıldaki simgesi, Kanuni Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultan’ın türbelerinin bulunduğu camii. İstanbul’un fethinin tamamlayıcı olarak görülen Süleymaniye Camii Mimar Sinan tarafından 1550’de yapılmaya başlanmış ve 1557 yılında tamamlanmıştır. Mimar Sinan’ın “kalfalık eseri” olarak tanımladığı Süleymaniye Camii “ustalık eseri” olan Selimiye Camii ile kıyaslanmaktadır ancak bu yapıları kalfalık, ustalık eseri olarak ayırmamak ve her iki eserinde ayrı boyutlar da hakkını vermek gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığı takdirde Süleymaniye Camii teknik eser Hendesetü’l-İslam ve Selimiye Camii sosyal eser Camiatü’l-İslam olarak ifade edilir. Süleymaniye Camii, Osmanlı Devleti’nin XVI. yüzyıldaki gücünün bir mimari simgesi olarak batıya ve doğuya meydan okumasının göstergesidir. Süleymaniye Cami’nin avlusu yirmi sekiz kubbe ile örtülü revaklarla çevrilidir ve avlunun ortasında dikdörtgen şeklinde fıskiyeli havuz bronz şebekeli açıklıklarla içerisi görülebilen mermer şadırvan dikkat çekmektedir. Bir diğer dikkat çeken detay şadırvanda doğal kule prensibi ile hava akımı oluşturarak oksijenle arıtılan tarihte ilk içme suyu hazırlama istasyonudur…

Yazımızın tamamını Havâss dergisi IV. sayımızdan okuyabilirsiniz.

Havass Dergisi - Sayı 4, Kolektif (Hümeyra Zorlu)Havass Dergisi - Sayı 4, Kolektif (Hümeyra Zorlu)
esra k., bir alıntı ekledi.
 08 May 12:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Mimar Sinan'ın büyük eseri Kasımpaşa'daki Piyale Paşa Camii gibisine dünyada kaç milletin zenginliği içinde rastlanır?

Tarihin İzinde, İlber Ortaylı (Sayfa 158 - Profil)Tarihin İzinde, İlber Ortaylı (Sayfa 158 - Profil)
emre er, bir alıntı ekledi.
29 Nis 21:54

Mihrimah Sultan Camii
mihrimah sultan için 1548 'de mimar sinan tarafından yapılan cami, mimar sinan, zaman içinde imzası haline gelen yarım kubbeleri ilk kez burada kullanmış. cami duvarındaki güneş saatine dikkat etmeyi unutmayın.

Boğaz Hakkında Her Şey, Saffet Emre Tonguç (Sayfa 218 - boyut yayıncılık)Boğaz Hakkında Her Şey, Saffet Emre Tonguç (Sayfa 218 - boyut yayıncılık)
İllâmânâ, bir alıntı ekledi.
29 Nis 18:59 · Kitabı okudu

VI. MEHMED VAHİDEDDİN
"Özetle padişah sefaletin tam sınırında. Bundan sonra zaten bilindiği üzere 5 sene kadar yaşayacaktır. Babadan kalma bir hastalığı vardır: verem. Anormal derecede sigara içer. Verem olması hasebiyle zaten çürük olan ciğerine rağmen çok fazla sigara içmeye devam etmesinden de anlaşılacağı üzere çok uzun yaşamamıştır. Son torunu Necla Sultan'ın doğduğu kendisine teşbir edildiğinde vefat ediyor. Ardından alacaklılar hücum ediyor. 26 yaşında sürgün olarak babasının yanına gelen Sabiha Sultan küpelerini yollayarak cenazeyi hacizden kurtarıyor. Bu sefer de nereye gömüleceği konusu dert oluyor. Damadı Şehzade Ömer Faruk Efendi kurşun tabut içinde naaşı alarak Beyrut'a getiriyor. Beyrut'ta bir devlet reisi olarak ihtiramla karşılanıyor. Ardından Şam'da da aynı şekilde bir tören vuku buluyor. Vahideddin, Şam'da Mimar Sinan'ın eseri olan Süleymaniye Camii'nde hazireye gömülüyor. Kendisinin mezarı hâlâ burada bulunmaktadır."

Yakın Tarihin Gerçekleri, İlber Ortaylı (Sayfa 70)Yakın Tarihin Gerçekleri, İlber Ortaylı (Sayfa 70)
Lacivert, bir alıntı ekledi.
09 Nis 22:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Aşk mi zamanı ölçmüş, zaman mı Mimar Sinanı Secmiş?
Şimdi Sinan'ın (Mimar Sinan) 50'sinden sonra âşık oldugu kızın isminin "Mihr ü Mah" olduğunu ve bunun Farsçda "Güneş ve Ay" anlamına geldiğini unutmadan hayal edin.
Edirnekapı'daki Mihrimah Sultan Camii'nin tek minaresinin arkasinda güneş batarken, Üsküdarda ki Mihrimah Sultan Camii'nin iki minaresinin arasında Ay doğar.
(21) Mart

Kanunî Sultan Süleyman, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 314 - Nesil Yayınları)Kanunî Sultan Süleyman, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 314 - Nesil Yayınları)
Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
05 Nis 18:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ama, o da neydi? Mimarbaşı az ileride, tıpkı dedikleri gibi nargile fokurdatıyordu.
Evet...Koskoca Mimarbaşı, yapımını bitirmek üzere olduğu caminin orta yerine bağdaş kurup oturmuş, nargile içiyordu.
Padişah'ın gözleri şaşkınlıktan öyle açılmıştı ki yerlerinden fırlayacak gibiydiler.
Padişah öfkeyle oraya doğru yöneldi.
Mimarbaşı, Padişah'ı karşısında görünce gözlerine inanamadı. Yaşı çok ilerlemiş olmasına rağmen hızla ayağa kalktığı gibi önünde saygıyla eğildi.
Padişah öyle bir gürledi ki caminin kalın duvarları titredi:
"Be hey densiz! Bu ne cüret? Hem de Tanrının evinde ha!"
Koca Sinan, yaptığı işin doğruluğundan o kadar emindi ki...Sadece gülümsedi. Ve "Hünkarım" diyerek girdi söze, "gördükleriniz doğru. Evet, nargile fokurdatıyordum. Ama içinde ne tütün ne kömür ne de ateş var...İçinde sudan başka bir şey yoktur." dedi ve sustu.
Bunları duyan padişah önce bocaladı. Duyduklarını anlamakta zorlanmıştı. Ne diyeceğini bilemedi.
Gözleri bir Sinan'a, bir nargileye gitti. Evet, gerçekten de nargilede sudan başka bir şey yoktu. Demek ki Mimarbaşının yaptığı iş nargile içmek değildi. Çünkü nargile tütün, ateş ve kömür olmadan içilemezdi. Sonuçta, Padişah olup biteni anlamıştı. Demek ki söylenenler iftira veya dedikodudan başka bir şey değildi. Acaba Koca Sinan'ı çekemeyenler, kıskananlar mı uydurmuştu o yalanları? Yoksa olup biteni Padişah'a anlatanlar görünüşe mi aldanmıştı?
Kanuni Sultan Süleyman Han'ın başı öne düşmüş, üzülmüş, mahcup olmuştu. "Öyleyse Mimarbaşı , nedir yaptığın?" diye sordu.
"Haşmetli Padişahım! Sesin cami içindeki dolaşımını kontrol ediyordum" diye yanıtladı mimarbaşı.
Ve devam etti.
"Yüce Padişahım, bilirsiniz ki yaptığım şeyin en iyisini yapmaya çalışırım. Caminin içinde dolaşacak sesi, nargileden çıkan suyun sesi ile test etmek, en doğrusudur. Sizin gibi bir devlet büyüğünün adıyla anılacak ve yüzyıllara meydan okuyacak bir yapının içindeki ses dolaşımı da en mükemmel şekilde olmalıdır."
Sinan'ın test ettiği o cami, dört yüz elli yıldır dimdik ayakta duran, İstanbul'daki Süleymaniye Camii'nden başkası değildi.
Caminin içindeki ses dolaşımını, nargileden çıkan su sesiyle kontrol eden Mimarbaşı da bütün dünyanın gelmiş geçmiş en büyük mimarlarından kabul edilen ve adı dünya sanat tarihine, hem de altın harflerle "Koca Sinan" olarak yazılmış olan Mimar Sinan'dan başkası değildi.

Mimar Sinan Nasıl Büyük İnsan Oldu?, Salim Koçak (Sayfa 19 - Analiz Yayıncılık)Mimar Sinan Nasıl Büyük İnsan Oldu?, Salim Koçak (Sayfa 19 - Analiz Yayıncılık)

Osman Gazi'nin düşü nasıl gerçeğe dönüştü?
Koca Yavuz'u öldüren hastalık neydi?
Mimar Sinan, Süleymaniye Camii'nin harcına neden mücevher koydu?
Osmanlı nasıl üç kıtaya yayıldı?
İsyancılar karşısında Osmanlı ne yaptı?
Osmanlı padişahları neden sürgün edildi?

Büşra Taşdemir, bir alıntı ekledi.
21 Oca 21:22

Selimiye camii
Buraya bir cami yapılacağı zaman herkes bahçelerini isteyerek vermiş . Böylesine mübarek bir işte katkıları olsun istemişler .Ancak bulunduğu—muz yerde bir adamın lale bahçesi varmış. Herkes bahçesini sattığı halde bu adam bahçesini satmıyormuş. Uzun uğraşlar sonunda ikna edebilmişler .Ama adam bir şart koşmuş .Caminin bir yerine kendisini hatırlatacak bir lale resmi koyulmasını istiyormuş . Mimar Sinan da bunu kabul etmiş ve bu laleyi yaptırmış .
–Ama ters yapmışlar öğretmenim
Mimar Sinan lalenin özellikle ters yapılmasını istemiş . Bu ters adamı ancak ters lale en iyi hatırlatılmış!!:D

Levent - Edirne'de, Mustafa Orakçı (Sayfa 22 - Timaş Çocuk)Levent - Edirne'de, Mustafa Orakçı (Sayfa 22 - Timaş Çocuk)
Hifâ Hatun, İki Cami Arasında Aşk'ı inceledi.
31 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mimar sinan genç bi kıza aşık olması hayret verici üstelik evli olmasına rağmen Mihrimah bu isim de insana huzur veriyor aşık olduğu sevdiği insan için camii'ler külliye yapan koca mimar sinan.

Herkese tavsiye ederim

Batuhan Varol, Ustam ve Ben'i inceledi.
16 Eyl 2017 · Kitabı okumadı · 7/10 puan

Kitap mimar sinan yapılara karşı olan muhteşem Dehasını yakın bi çerçeveden daha iyi anlamamızı sağlıyor.Şehzade Camii'nden başlayıp Selimiye Camii'nin kadar olan macerasıni gözler önüne seriyor ve romanın içinde Topkapı Sarayı'nda ki yaşamin nasıl olduğuna dair fikirler veriyor okura