Stephen King için yaşayan efsane diye boşuna demiyorlar.Gerilim okumak isteyenler hiç kaçırmasın. King neler yazmış neler mukemmel bir kitap daha.
Okurken yerimde duramadım, resmen gerildim gerildim. Sayfaları çevirdikçe King muhteşem bir gerilim yaratıyor.

Kitabın konusuna gelince Paul isimli ünlü bir yazarın geçirdiği kaza sonucu perte dönen aracından en büyük hayranı olan Annie tarafından bulunup kurtarılması ve hayranının evinde misafir edilmesiyle başlıyor. Paul iyileşmeye çalışırken, eski bir hemşire olan Annie bir gün Paul'un "Misery's Child" isimli kitabını alıyor ve kitabı bitirdiğinde en sevdiği karakter olan Misery'nin öldüğünü öğrenmesiyle tam çılgına dönüyor. Ve bundan sonra Annie'nin nasıl bir manyak olduğunu öğrenmeye başladıkça kitabın heyecanı ve gerilimi artmaya başlıyor. 

Bu tür kitapları seven herkese kesinlikle öneriyorum. Şaheser

Eğer kişi kendinden zevk almıyorsa başkaları için neşe kaynağı olamaz.
Misery

Hasan Deniz, bir alıntı ekledi.
24 Mar 2017 · Kitabı okuyor

The supposed great misery of our century is the lack of time; our sense of that, not a disinterested love of science, and certainly not wisdom, is why we devote such a huge proportion of our ingenuity and income of our society to finding fasters ways of doing things- as if the final aim of mankind was to grow closer not to a perfect humanity, but to a lightning-flash.

Fransız Teğmenin Kadını, John Fowles (Sayfa 15)Fransız Teğmenin Kadını, John Fowles (Sayfa 15)
Pelin Sueda, Sadist'i inceledi.
 03 Mar 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Korku-gerilim kitaplarının ustalarından biridir Stephen King.Korku türünde listede başları çeker,romanlarıyla ve romanlarından uyarlanan filmlerle ünlüdür.Kendisinden çok bahsedildiğini görünce yazara karşı kayıtsız kalamadım ve bir kitabını okumaya karar verdim.Bu kitap,konusu bana ilgi çekici gelen Sadist oldu.

Konusundan kısaca bahsedeyim : Ünlü yazar Paul Sheldon,karanlık bir gece arabasıyla giderken kaza geçirir ve yaralanır.Paul'ü kurtaracak kişi ise Annie Wilkes adında deli bir hemşiredir.Annie,Paul'ün yazdığı kitaplara ve kitaplardaki Misery adlı karaktere hayrandır.Annie,Paul'ü evine alır.Paul,kurtarılmış gibi gözükse de aslında kabus onun için yeni başlıyordur.Annie,Misery karakterinin öldüğünü kabul etmemektedir ve yazarımızı Misery'yi dirilterek romanı yeni baştan yazması için zorlar.Neticesinde kabus gibi olaylar birbirini kovalar.
:
Ana karakter olan Paul,Stephen King'in meslektaşı. :) Kitap gerçekten korkutucuydu,gerilimi iliklere işletiyordu diyebilirim.Tiksinirek,bir o kadar da merak içinde okudum kitabı.Psikoloijk gerilim türünde gerçekten dehşet verici bir eser.Psikopat ve sadist bir kadının elinden kurtulmaya çalışan Paul'ün mücadelesi okunmaya değer.Stephen King,korkuyu aktarmakta çok başarılı bir iş çıkarmış,gördüğü beğeniyi kesinlikle hak ediyor.Kendimi o sadist kadın tarafından kaçırılmış gibi hissettim,adrenalinli bur duyguydu.Ben yazarla tanıştığım için çok memnunum.

Diken üstünde okuduğum,tüyler ürperten heyecanlı bir roman ama eksikleri de vardı diyebileceğim bir kitap.Bazı yerleri çok sıktı.Ama yine de kurgusu güzel,akıcı bir gerilim-korku kitabı.Gerilim severlerin mutlaka tanışması gereken ürpertici bir yapıt.Kathy Bates'in oynadığı filmini de bir ara izlemeyi düşünüyorum.Sevgiyle ve kitaplarla kalın.

Nuray Durmuş, Sadist'i inceledi.
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kaza geçiren yazarı hastaneye götürmek yerine evine hapseden psikopat bir kadın ve gelişen tüyler ürpertici olaylar.
Bazı satırları okurken kalp atışlarım hızlandı, heyecandan ölüp ölüp dirildim.
Yazar karakterin ruh halini öyle güzel yansıtmış ki, ilk sayfadan itibaren olayın akışına kendinizi kaptırıp o çaresizliği ve korkuyu iliklerinize kadar hissediyorsunuz.
Kitabın peşine hemen filmini de izledim.
#mısery 1990 yılında beyaz perdeye aktarılmış ve başrol oyuncusu Kathy Bates, filmindeki performansı sayesinde En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü kazanmış.Bence fazlasıyla da hak etmiş..
Stephen King'in bence okuduklarım arasında korku gerilim türünde yazmış olduğu en güzel kitabıydı.

Rogojin, Sadist'i inceledi.
 08 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Stephen King'in eserini belki 25 sene sonra yeniden okurken kitabın yazarın başyapıtlarından birisi olarak adlandırılmayı hak ettiğini düşündüm. Ne yazık ki çok kötü bir kitap ismi seçilmiş: aslında kitabın gerçek ismi Misery ve bu isim kesinlikle kitaba daha çok yakışıyor.

Misery, en azından son dönem King kitaplarında görüldüğünü düşündüğüm bir kusurdan uzak ve yine benzer temalı bir eser: örneğin Kemik Torbası'ndaki gibi asıl karakterimiz bir yazar, ancak yine Kemik Torbası'ndan farklı olarak- Diriliş, Kâbuslar Pazarı, Buick 8 de bu listeye dahil- bir çok isim, mekân, detayla eseri boğmak yerine yazarın 2 karaktere, bir devam kitabına, "pis pis sırıtan" bir daktiloya odaklanarak dört dörtlük bir gerilim ortamı yarattığını görüyoruz. Gerilim daha ilk sayfadan başlıyor, Stephen King hemen olaya giriyor, gerilim adım adım yükseliyor ve 200'lü sayfaların başında "balta"lı 25 sayfalık kısmında kesinlikle zirveye ulaşıyor. Bu kısmı hem kitaptan hem de sonradan çekilen filminden hatırlıyorum, ama filmin bu sahneyi seyirciler açısından son derece yumuşattığını kitabı ikinci kez okurken bir anlamda şok geçirerek farkettim; zira okurken yerimde duramadım, resmen kıvrandım. Bu 25 sayfalık bölümde King muhteşem bir gerilim yaratıyor... yazarlık hayatının en iyi örneklerinden biri de bu sayfalar olabilir...

Misery, bir yandan çok ürkütücü bir hikâye anlatırken bir yandan da ciddi ciddi bir yazarın eserini yaratma sürecinin sancılarına da dahil ediyor bizi, belki de King aslında ve temelde bir kitabın iyi olması, daha iyi olması, en iyi olması için direten hasta, saplantılı bir okur hayaliyle bir yazarın işkenceli yaratım sürecini anlatıyor bize. Bu sürecin bütün sancıları edebi bir sancı olmaktan öte bir ölüm kalım meselesi, bir korku filmi gibi onu yazmaya, üretmeye, kitabı bitirmeye, ve daha iyisini yazmaya zorlayan bir hasta okur imgesiyle, hayaliyle, hayaletiyle anlatılıyor. Yazarın esas meselesinin bu olduğu ise son 5-10 sayfa içerisinde iyice belirginleşiyor, çünkü kitap tipik bir gerilim ya da korku filminin klişelerini kullansa da ibresini sürekli olarak yazarlığa, yazara, yazmaya çeviriyor; bizi sürekli buralara bakmaya davet ediyor, bakışımızı buraya çevirmeye zorluyor.

Sadist-Misery; hem kendi hikâyesi hem de yazarımız Paul Sheldon'ın (acaba o dönemin benzeri kitaplar yazan popüler gerilim yazarı Sidney Sheldon'a bir gönderme mi?) esaret altında nefret ederek bitirdiği Misery serisini çok büyük bedeller ödeyerek zoraki sürdürmesini ve son kitapta öldürdüğü başkarakteri Misery'yi okuyucuyu kandıran ucuz oyunlarla değil; ikna edici, sağlam gerekçeler ve sebepler bularak diriltmesini anlatıyor... bu anlamda kitabın Manuel Puig'in "Bu Sayfaları Okuyana Sonsuz Lanet" adlı isimli kitabının en azından ismini de bana çağrıştırdığını söylemek isterim... yazmanın böylesine huzursuz, ürkütücü, bir korku kitabı gibi zorlayıcı, delirtici bir süreç olabileceği düşüncesi çok şaşırtıcı. Stephen King bu duyguyu çok iyi yazılmış, dört dörtlük bir gerilim-korku kitabıyla çok iyi bir biçimde veriyor. Mahşer ve O adlı başyapıtlarıyla beraber muhakkak ki Misery de yazarın en iyi eserlerinden biri olarak kesinlikle okunmayı hak ediyor. Herkese öneriyorum.

Yazmak konulu 16 film:

1-Quills/Düşlerin Efendisi – 2000

Başrollerini Kate Winslet, Michael Caine ve Geoffrey Rush’ın paylaştığı film, Marquis De Sade’nin son yıllarını anlatır. Filmde ahlakın ne denli göreceli bir kavram olduğu ve ikiyüzlülüğün inkar edilen bir insan doğası olduğu anlatılır.

2-Stranger Than Fiction/Lütfen Beni Öldürme – 2006

Hayatının başka bir kişi tarafından yönetildiğini fark eden Harold Crick’in hayatını değiştirmek için girdiği çabanın hikayesini anlatan film fantastik komedi türündedir.

3-Adaptation/Tersyüz – 2002

Film, filmin kendisinin yazılma sürecini anlatmaktadır. Senaryosunun Charlie Kaufman yazdığı filmin başrollerinde Nicoles Cage ve Meryl Streep bulunmakta.

4-Anonymous/Anonim – 2011

William Shakespeare’ın sandığınız Shakespeare olduğuna emin misiniz?

5-Dans La Maison/Evde – 2012

Arkadaşının ailesine dahil olmaya çalışan genç bir çocuğun yarattığı dünya ile öğretmeninin de bu dünyaya dahil olmasıyla sürekli değişen bir hikayenin yazılışı anlatılmaktadır.

6-Midnight In Paris/Paris’te Gece Yarısı – 2011

Her insan kendinden önce yaşanmış zamanlara dönmek ister. Bir yazarın Paris sokaklarındaki düşleri ile Woody Allen’in romantik dilinin birleşimi.

7-Ruby Sparks/Hayalimdeki Aşk – 2012

Genç ve ödüllü yazar Calvin Weir-Fields’in yeni kitabını yazarken yarattığı genç kadın Ruby, hiç beklenmedik bir şekilde yazarın hayatına dahil olur.

8-The Hours/Saatler – 2002

Saatler’de bir yazar, bir okuyucu, bir karakter üzerine kurulu bir kitabın, filme dengeli biçimde aktarımını izliyoruz. Başrollerinde Nicole Kidman, Merly Streep ve Julianne Moore bulunmaktadır.

9-The Ghost Writer/Hayalet Yazar – 2010

Film, Roman Polanski‘nin yönettiği 2010 yapımı politik gerilim türündedir. The Ghost Writer, Robert Harris‘in The Ghost isimli romanından Polanski ve Harris ile birlikte senaryoya uyarlanmıştır.

10-Deconstructing Harry/Yaramaz Harry – 1997

Woody Allen’ın yazıp yönettiğ film, New York’lu bir yazar olan Harry’in bir sonraki kitabına başlamak için ilham duyamayışının ve içinde çektiği sıkıntıların hikayesi anlatılır.

11-Sylvia – 2003

Amerikalı şair ve yazar Sylvia Plath’ın hayatının anlatıldığı film dram türündedir ve filmde S. Plath’ı Gwyneth Paltrow canlandırmaktadır.

12-Barton Fink – 1991

Barton Fink, Coen Kardeşler‘in yazdığı, yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği 1991 ABD yapımı film. 1941 yılında geçen filmin başrollerinde, Hollywood‘taki bir film stüdyosu için senaryo yazmak üzere işe alınan New York’lu oyun yazarını canlandıran John Turturro ile yazarın kalmakta olduğu harap durumdaki Hotel Earle’de yan komşusu olan sigorta satıcısını canlandıran John Goodman yer alır.

13-The Words/Çalıntı Hayat – 2012

Rory Jansen yayınlanan ilk kitabıyla dünyaca ünlü başarılı bir yazar konumundadır. Her şey yolundayken yıllar sonra hayatına gizemli bir adam girer ve sebebi çok şaşırtıcıdır.

14-Misery/Ölüm Kitabı – 1990

Arabası ile kaza yapan bir yazarın, bir hemşire tarafından bulunup yardım için evine götürülmesi sonucu aralarında hiç beklenmedik sohbetlerin gelişiminin konu alındığı film Stephen King’in gerilim türündeki kitabının uyarlamasıdır.

15-Chinese Coffee/Çin Kahvesi – 2000

Harry mücadeleci bir yazardır ve yaşamını kovulmadan önce kapıcı olarak sürdürmektedir. Zar zor yazmakta ve maddi açıdan çok umutsuz olan Harry, bir gün eski arkadaşının yanına borcunu geri almak için ziyarete gider.

16-Secret Window/Gizli Pencere – 2004

Acı verici bir boşanmanın ortasında olan Morty Rainey’nin tüm enerjisini bu durum yok etmiştir. Yaratıcılığını kaybeden Morty tek satır bile yazamaz hale gelmiştir. Kendisini çok kötü hisseden Morty, bir gün hayal gücünü etkileyecek bir olayla karşı karşıya gelir.


http://www.edebiyathaber.net/...sthash.IDrqQwvM.dpuf

Romanı ülke çapında büyük bir başarı sağlamış yazarımız Paul ve onun Misery adlı romanına "deliler" gibi hayran Annie Wilkes adında kendi halinde(!) bir kadın. Ne kadar sevimli bir ikili değil mi? Yanlız ufacık bir detay Sadist adlı romanın yazarı Stephen King :) Kitabın olay işleyişine ve konusuna hiç giripte sürpriz bozmaya niyetim yok, açıkcası isterim ki benim ürperdiğim kadar siz de ürperin.
Hep merak etmişimdir yazarların kitapları nasıl kurguladığını. Nasıl düşündüklerini? Gerçek yaşamda etrafı nasıl gözlemlediklerini ? İlham perileri ve daha nice şeyleri... Bu açıdan Paul Sheldon merakımı fazlasıyla giderdi. Sevgili Stephen fazlasıyla detaya girmiş ve karakter analizine müsade etmiş.
Kanımı donduran Annie Wilkes'ten bahsetmek istemiyorum bile. Acı verirken duyduğu zevk ve Sevgili Paul'u evcil yazarı haline getirmesi tiksindirici.
Keyifli okumalar...

zerrin ayça yılmazer, Sadist'i inceledi.
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Stephen King in şüphesiz en başarılı kitaplarından biri. Okurken adeta bir romana aşık , romandaki kişiyle kendini özleştirmiş saplantılı okur Annie Wilkes ten nefret ediyorsunuz. Ölmesi için dua ediyorsunuz çünkü hayranı olduğu yazara çektirmediği acı kalmıyor ayağını kesiyor aç bırakıyor , kendisine özel misery chaistan serisinin son kitabını elde edene kadar durmayacak . Kesinlikle okunması gereken bir kitap. Favori kitabım.

Seda, Kumların Kadını'ı inceledi.
11 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kumların Kadını şimdiye dek okuduğum en kasvetli ve sinir bozucu kitaplardan biriydi, ama buna rağmen kitabı çok sevdim. Kitaptaki karanlık atmosferi, kahramanın çaresizliğini iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Bu bakımdan, Stephen King'in Misery'sini çağrıştıran bir taraf var Kumların Kadını'nda. Japon edebiyatının meraklılarına kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap. Aynı zamanda kitabın 1964 yapımı bir film uyarlamasının da olduğunu hatırlatmak isterim: Suna no Onna (Woman of the Dunes).