Fatime profil resmi
İnsanlardan uzaklaşıp kitaplarda kayboldum.

https://www.instagram.com/kayaafati/
Lise son sınıf
34 okur puanı
08 Ara 2019 tarihinde katıldı.
 • 574 syf.
  ·3 günde·10/10
  Bir keresinde 2.sınıfta öğretmenimin "Almanlar her şeyi yakmayı seviyor. Özellikle yahudileri. " dediğini duymuştum. Çocukluk aklıyla Almanlardan nefret ettim. 5.sınıfa geldiğimde Din Kültürü öğretmenim Yahudilerin Müslümanlara zulmettiğini ve helâk olmalarını istediğini söylemişti. O gün Yahudilerden nefret ettim. 12.sınıfa geldim hâlâ herkes bir şeyler söyleyip duruyordu. Birçok kişinin ağzında da Adolf'un "Bütün yahudileri öldürmediğim için bana küfredeceksiniz." sözü var. Neden sürekli birileri öldürülerek mutlu olunmaya çalışılıyor ki? Mesela Yahudiler neden en üstün ırk olduklarından bahsediyorlar. Hadi en üstün ırk onlar diyelim;neden birilerini öldürme eyleminde bulunuyorlar? Ne Almanların yaptığı şeyi haklı buluyorum ne de Yahudilerin Filistin'de yaptığı katliâmı. Keşke insanlar birilerinin özgürlüğünü kısıtlamadan huzurlu bir şekilde yaşabilse.
  Kitabı bitirdikten sonra Yahudilerin Filistin'deki katliâmlarına aklım ermedi. Onca acı çekmiş, onca şey yaşamış atalarının yaşadığı şeyleri başka masum insanlara yaşatmaya nasıl meyledebiliyorlar garip doğrusu.

  Kitaba gelecek olursam;
  Adolf Hitler'in yaptığı Yahudi katliamında hem Alman halkının yaşadığı sıkıntılara hemde biraz biraz Yahudilere değinmiş yazar. Ölüm meleğinin ağzından savaş yıllarında yaşananları, Alman halkının yaşadığı sıkıntıları, Yahudilere yaşatılanları ve Yahudi olmanın o dönemde ne kadar kötü ve tiksinç bir şey olduğu, Liesel'in erkek kardeşini ve annesini kaybetmesinin acıklı hikayesi anlatılmaktadır. Adolf Hitler'in can alması Ölüm Meleğinin işini kolaylaştırırken aynı zamanda insanın bu kadar cani olmasına kendisininde şaşırdığını belli başlı ifadelerle dile getirmiş.
  "İnsan mutluluğu çalabilir miydi?
  Yoksa bu da aşağılık bir içsel insan hilesi miydi? " Diyen Liesel'in hayat hikayesine hüzünle,acıyla,nefretle ara ara mutlulukla katıldım. Aile acısını çekmiş biri olarak bazı yerlerde Liesel ile ağladım. O zamanlarda yaşanan şeylerden memnun olan birilerinin olduğunu düşünmüyorum. Ama birilerinin ölenlerle öldüğüne eminim.
  Keyifli okumalar dilerim:').
 • 300 syf.
  ·47 günde·8/10
  Dünya klasiklerine girmiş kitapların çok sevdiğim yanı;sonunu tahmin edemeyişimiz. Kolay okunan, kolay anlaşılan kitaplar olmadığı için belki de Dünya Klasikeleri'nin diğer kitaplara nazaran daha kaliteli bir kitlesi var.
  Balzac'ın ilk okuduğum eseri değil Vadideki Zambak. 2-3 sene önce 'Otuzunda Kadın' kitabı ile tanıdım Balzac'ı ve ne yalan söyleyeyim kitaptan hiçbir şey anlamamıştım o zamanlar. Bu durum yazara biraz önyargılı olmama sebep oldu. Zaman geçtikçe araştırdım Balzac'ı ve kitaplarını beğenmediğim bir yazar oldu bende.(cüretkâr bir cümle yazdığım hissindeyim ama gerçek bu.) Edebiyat öğretmenimin tavsiyesi üzerine Vadideki Zambak kitabını okumaya karar verdim ama Otuzunda Kadın kitabını anlamamış olmanın verdiği morel bozukluğundan dolayı bu kitapta benim için bir sıfır gerideydi. Başladıktan sonra itekleyerek,kendimi zorlayarak okudum. Çünkü konu biraz ağır işleniyor. Kimin kim olduğunu anlamaya çalışmak içim verdiğim mücadele kimi zaman konudan uzaklaşmama sebep oldu -yabancı kitapların anlaşılmasını zorlaştıran şeyin isimlerin ve hitap etme şekillerinin olduğunu düşünüyorum- İlk 50 sayfada anlatılandan bir şey anlamayıp ilerledikçe yapboz parçalarının yerine oturması gibi olaylar yerine oturmaya başladı ve gittikçe daha çok merak saldım. Kendimi zorlaya zorlaya başladığım kitabı farkına varmadan bitirdim.

  Kitabı özetleyecek olursam: Felix ailesinin sevgiden mahrum bırakılmış çocuğudur. Birgün bir baloda bir kadınla yakınlaşır ve kadına tutulur. Tabi kadın evli ve 2 çocuk sahibidir. Bu yüzden Felix'e her daim ablası,annesi olduğunu aralarındaki bağın dostluktan öteye gidemeyeceğini belirterek kocasına sadık bir kadın olmuştur. Fakat bu Felix'e karşı hissettiklerini örtbas etme çabasıdır. Felix'e karşı duygularını bastıran anne kocasının yaşattığı ıstıraplara sabrederek yaşamına devam eder.Felix ise aralarındaki samimiyetin arttığı sırada Paris'e dönmek zorunda kalır ve Lady Dudley ile tanışır. Bir süre sonra ona aşık olduğunu sanar ve birliktelik yaşarlar. Bu durum Henriette'yi çok üzer. Bunun üzerine Felix Tours'a gidip gelir Henriette'yi görmek için. Henriette Felix'in kızıyla evlenmesini vasiyet eder. Ama kızı kabul etmez. Çünkü annesinin ölümüne sebep olan birinden nefret etmektedir. Felix Paris'e dönerek iş hayatına devam eder.

  Ayrıca kitap, yazarın botanik hakkında da bilgisinin olduğunu gösteriyor bize. Vadideki zambak;yazarın, botanik bilgisini imkansız aşkın anlatımıyla harmanlayıp okura sunmuş olduğu bir kitap. Balzac şu an benim için betimlemelerin babası.
  Şahsım adına kendimce çıkarımda bulunduğum birkaç nokta oldu. Örneğin;Felix'in hayatına giren İngiliz kadının söylemleri o dönemde İngilizlerin kadınları bir köle gibi gördükleri düşüncesine kapılmama sebep oldu. Felix'in Henriette'ye yıllarca bağlı kalıp sonra hayatına giren Lady Dudley ile kısa bir birliktelik yaşaması bana Necip Fazıl'ın "Sevdiğini gizlemek başkalarına fırsat vermektir." sözünü hatırlattı.

  Uzun lâfın kısası ne kadar sıkılarak okunursa okunsun bittikten sonra değeri anlaşılacak bir kitap olduğu kanaatindeyim. Keyifli okumalar dilerim.
 • 544 syf.
  ·Beğendi·10/10
  Bu kitabı tek kelimeyle anlatacak olsaydım seçeceğim kelime 'nahif' olurdu. Nahif bir anlatım, nahif bir sevgi... Kitabı okumayı bırakacağım vakit sanki kitap bana "bırakma beni" diyordu. Yeri geldi Feride ile ağladım. Yeri geldi Feride ile güldüm. Yeri geldi Feride ile hiç gitmediğim yerlere gittim, başka diyarlara. Ve nihayetinde bana şunu öğretti. Bir insan senin kaderinde varsa er ya da geç sana gelir. Ne kadar engel olursa olsun sana gelir:).

  Yıllar sonra tekrar tekrar okumak isteyeceğim 3 kitaptan biri ☆.
İnsanlardan uzaklaşıp kitaplarda kayboldum.

https://www.instagram.com/kayaafati/
Lise son sınıf
34 okur puanı
08 Ara 2019 tarihinde katıldı.
2020
8/30
27%
8 kitap
1.644 sayfa
2 inceleme
59 alıntı
12 günde 1 kitap okumalı.
En çok okuyanlar'da 4950. sırada.

Şu anda okuduğu kitap

 • Kuyucaklı Yusuf

Okuduğu kitaplar 14 kitap

 • Kafka Okur Sayı 13
 • Kafka Okur Sayı 48
 • Bir Değirmendir Bu Dünya
 • İçimizdeki Şeytan
 • Yeraltından Notlar
 • Kafasına Göre - Sayı 28
 • Kitap Hırsızı
 • Satranç
 • Dönüşüm
 • Acımak

Okuyacağı kitaplar 3 kitap

 • Yüzyıllık Yalnızlık
 • Tehlikeli Oyunlar
 • Damızlık Kızın Öyküsü

Kütüphanesindekiler 1 kitap

 • Sıfır Noktasındaki Kadın

Beğendiği kitaplar 3 kitap

 • Çalıkuşu
 • Küçük Prens
 • Eroinle Dans

Beğendiği yazarlar 3 kitap

 • Oğuz Atay
 • Dostoyevski
 • Reşat Nuri Güntekin
Okur takip önerileri
Daha fazla