Fatih Beyazkaya, bir alıntı ekledi.
23 Oca 08:28

Samaniler
Samani hükümdarı I. Abd el-Melik'in döneminde ( 954-961 ) bir köle iken muhafız komutanı olan Türk asıllı Alp Tegin Horasan valiliğine getirilmişti. ( 961 Ocak-Şubat ). Ondan sonraki Samani hükümdarı, I. Mansur İbn Nuh döneminde ( 961-9176 ) valilikten indirilmiş, fakat Belh'e getirilmiş, oradan da kovulduktan sonra Afganistan'da Gazne şehrine kaçmıştı. ( 962 ). Ailesi Gazne'de ancak Samani hakimiyetini tanıyarak yerleşme imkanına kavuşmuştu. Müslüman İran topraklarında ilk Türk Devletinin bunlar olduğunu söylemek hiç de gerçeğe aykırı olmaz. Çok geçmeden Alp Tegin ölmüştü ( 963'e doğru ), Alp Tegin'in Gazne'de kurduğu ve tamamen İslam olan küçük devletinin başına 977'den itibaren yine eski bir köle olan Sebük Tegin geçmiş, bu hükümdar Toharistan'ın ( Belh-Kunduz ) ve Kandar'ın hakimi olmakta gecikmemiş, Kabil'in fethine de başlamıştı.

Moğol İstilâsına Kadar TÜRKİSTAN, V. V. Barthold (Sayfa 261)Moğol İstilâsına Kadar TÜRKİSTAN, V. V. Barthold (Sayfa 261)
Fatih Beyazkaya, bir alıntı ekledi.
19 Oca 11:13

Türkistan
Samani hükümdarı I. Abd el-Melik'in döneminde ( 954-961 ) bir köle iken muhafız komutanı olan Türk asıllı Alp Tegin Horasan valiliğine getirilmişti. ( 961 Ocak-Şubat ). Ondan sonraki Samani hükümdarı, I. Mansur İbn Nuh döneminde ( 961-9176 ) valilikten indirilmiş, fakat Belh'e getirilmiş, oradan da kovulduktan sonra Afganistan'da Gazne şehrine kaçmıştı. ( 962 ). Ailesi Gazne'de ancak Samani hakimiyetini tanıyarak yerleşme imkanına kavuşmuştu. Müslüman İran topraklarında ilk Türk Devletinin bunlar olduğunu söylemek hiç de gerçeğe aykırı olmaz. Çok geçmeden Alp Tegin ölmüştü ( 963'e doğru ), Alp Tegin'in Gazne'de kurduğu ve tamamen İslam olan küçük devletinin başına 977'den itibaren yine eski bir köle olan Sebük Tegin geçmiş, bu hükümdar Toharistan'ın ( Belh-Kunduz ) ve Kandar'ın hakimi olmakta gecikmemiş, Kabil'in fethine de başlamıştı. Barthold, Turkestan, 261, 262.

Moğol İstilâsına Kadar TÜRKİSTAN, V. V. BartholdMoğol İstilâsına Kadar TÜRKİSTAN, V. V. Barthold