https://youtu.be/rG81zjKg5xk
- Evet değerli Kent dinleyenleri.Bu akşamda programı herzaman olduğu gibi Montana çetesine, hayatı ve kadınları öğrendiğimiz hala öğrenmekte olduğumuz Kadıköy sokaklarına ve şehrin bütün kötü çocuklarına adadık.Hemde hiç tereddüt etmeden.

Evet değerli Kent dinleyenleri, Kaybedenler Kulübü burası. Bu akşam da programı her zaman olduğu gibi Montana Çetesi'ne, hayatı ve kadınları öğrendiğimiz ve hala öğrenmekte olduğumuz Kadıköy sokaklarına ve şehrin bütün kötü çocuklarına adadık. Hem de hiç tereddüt etmeden ..

https://youtu.be/31ezajBSgEA

Black Garden, Tokyo-Montana Ekspres'i inceledi.
28 Oca 09:10 · Kitabı okudu · 12 günde · 6/10 puan

Richard Brautigan'ın, yetmişli yılların sonlarına doğru yazdığı, Montana'da ve Tokyo yolculuklarında gözlemlediği, yaşadığı, belki de düşündüğü şeylerı anlattığı; bir, iki, en fazla üç sayfadan oluşan kısa hikayelerinin derlendiği bir kitaptır, bu. Şimdi efendim, Brautigan'ı bilen bilir; olası bir hippi yaşam tarzı yakalamak uğruna yazarın hayatı bir hayli sefil, akılsız ve hatta uyuşuktur. Hayatındaki bu Tokyo yolculukları edebi ve kişisel yönlerine bir entellektüellik kattığı düşünülse de; buradaki yazılardan anlıyoruz ki aynı sefalet ve uyuşukluk Tokyo'da da devam ediyor; yani, değişen bir şey yok...
Bu kitabı siz kiymetli okuyuculara tavsiye edebiliyor muyum emin değilim. Aslında yazarın sadece 'Babil'i Düşlemek' ve 'Talihsiz Kadın' başlıklı kitaplarını tavsiye edebilirim. Diğer kitaplarının okumasında herhangi bir amaç saptayamıyorum...

İyi okumalar...

Black Garden, bir alıntı ekledi.
15 Oca 12:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Bugün Tokyo'da konuşacak pek bir şey yok. Şimdiye çoktan mezara girip hepimizin gideceği yere gitmiş olan sakinleri, iki yüz yıl önce dua etmekten çok sıkılıp başka bir yere, başka hayatlar yaşamak için gitmek istemişler ve manastırlarını terk etmişler. İşte ben de o terk edilmiş manastırın mutfağında duran körelmiş bir bıçak gibi cansızım.

Tokyo-Montana Ekspres, Richard BrautiganTokyo-Montana Ekspres, Richard Brautigan
nihal baysal, Montano Hastalığı'ı inceledi.
20 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Montana Hastalığı'nı kısaca çok zor bir kitap olarak tanımlayabilirim. Bu zorlukları anlatmadan önce kitabın konusundan bahsedeceğim. 
İlk bölümde, kitabın arka kapağında anlatıldığı gibi Montano, artık yazmayı bırakan yazarlara dair romanın bitirdikten sonra tek bir cümle bile kuramaz olur. Ona yardım etmek isteyen babası için ise hayat ve edebiyat zaten birbirine karışmıştır. İkinci bölümde okuyucuyu büyük bir sürpriz bekliyor. Kitap artık bir romandan çok günlük ve deneme türlerinin karışımı şeklinde ilerliyor.


Anlatımın içinde birçok yazar ve eserinin adı geçiyor. Sürekli bir yazarın bir kitabına gönderme var, alıntılar var. Yeni eserler keşfetmek açısından gayet iyi bir özellik ama okuyucu yoruyor. Metne bağlı kalmayı zorlaştırıyor. Hele bir de o yazarı ilk defa duyuyor iseniz daha da karmaşık hale geliyor. Bir yazarın günlüğünden bahsederken o yazarın başka bir yazarla ilgili olan anıları, fikirleri işin içine girince kitap çok zor bir hal alıyor. Aynı zamanda yazarın konudan konuya atlaması, herhangi bir kelimeden başka bir yazara geçmesi kitabı zorlaştırıyor. Kitabı okuyan kişinin bilgi dağarcığının fazla olması kitaptan alınan zevki arttırır. Ama ben kendi halinde klasik bir kitap okurunun bu kadar yazar hakkında bilgi sahibi olacağını zannetmiyorum.

Tüm zorluklara rağmen kitabı ancak otuz iki günde bitirdim. Üç yüz küsür sayfalık bir kitap için uzun bir süre oldu. Edebiyat üzerine çok güzel cümleler var altını çizdiğim. Eğer içinizde bir yerde yazar olmak gibi bir tutku varsa bu kitap okuyabilirsiniz. Size çok şey katacaktır. Eğer böyle bir isteğiniz yoksa da bu kitabı okuyup okumamaya karar verirken size yol gösterici olarak kitaptan bir alıntı iletmek istiyorum. 

" Ve işin aslı pek çokları bunu bir mecburiyet olarak gördüğü için kitap okuyor, bu insanlar neredeyse Pico köstebeklerinden bile daha tehlikeliler çünkü bariz bir usanç duygusu yayıyorlar; anlaşılan Montaigne'in unutulmaz "Her şeyi zevkle yapıyorum," cümlesini okumamışlar. 
Montaigne bu cümleyle mecburi okumaların yanlış olduğunu göstermeyi amaçlıyordu. Montaigne şayet bir kitapta zor bir paragrafla karşılaşırsa o kitabı okumayı bırakıyordu. "


Kitabı okumak isteyenlere keyifli okumalar.

Pol Gara, bir alıntı ekledi.
 12 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Ah vefâ!.. Acaba "İnsan" denince hatırlanıyor muyuz?
Sevgili Dost,
Öldükten sonra hatırlayacak mısın beni? Neler hatırlatacak ve nasıl hatırlayacaksın? Bir yıl sonra aklına gelecek miyim? Ya beş yıl sonra?

Montana'nın Choteau Kasabası yerlilerinden 75 yaşındaki Billy Miller, on yıldır her sabah 11'de şehre iner, atını hep aynı yere bağlar, bütün gününü arkadaşlarıyla geçirdikten sonra, güneş batarken evine dönermiş. Günün birinde adamcağız ölmüş, atı da çiftlik arazisinde serbest bırakılmış. Miller'in ölümünün ertesi günü saat 11'e doğru atın şehrin yolunu tuttuğu görülmüş. Saat tam 11'de her zaman bağlandığı yere gelen at, bütün gün orada beklemiş ve gün batarken de çiftliğe geri dönmüş. At,bu günlük programını ölünceye kadar tekrarlamış.

Ah vefâ!
İnsan türünün en önemli özelliklerinden biriydin sen. Acaba türümüzün başka hangi özelliklerini kaybettik, acaba hangi özelliklerini taşıyoruz; bir at daha göndersen.

Bu sabah kuş sesleriyle uyanıyorum.

Acaba "İnsan" denince hatırlanıyor muyuz?

Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural (Sayfa 47 - Şule Yayınları)Posta Kutusundaki Mızıka, A. Ali Ural (Sayfa 47 - Şule Yayınları)

Evet değerli Kent dinleyenleri, Kaybedenler Kulübü burası. Bu akşamda programı herzaman olduğu gibi Montana çetesine, hayatı ve kadınları öğrendiğimiz hala öğrenmekte olduğumuz Kadıköy sokaklarına ve şehrin bütün kötü çocuklarına adadık ..

https://youtu.be/31ezajBSgEA

Atın bu davranışı insan türünün hangi özelliğidir ?
"Montana'nın Choteau kasabası yerlilerinden 75 yaşındaki Billy Miller, on yıldır her sabah 11'de şehre iner, atını hep aynı yere bağlar, bütün gününü arkadaşlarıyla geçirdikten sonra, güneş batarken evine dönermiş. Günün birinde adamcağız ölmüş, atı da çiftlik arazisinde serbest bırakılmış. Miller'in ölümünün ertesi günü saat 11'e doğru atın şehrin yolunu tuttuğu görülmüş. Saat tam 11'de her zaman bağlandığı yere gelen at, bütün gün orada beklemiş ve gün batarken de çiftliğe geri dönmüş. At günlük programını ölünceye kadar tekrarlamış."
Cevap: Ali Ural'ın Posta Kutusundaki Mızıka Kitabının 52. Sayfasında Gizli :)

birtutamyaprak, bir alıntı ekledi.
22 Nis 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Gözleri sana çekmiş, Woods."
"Ve saçları da sana." Bebek keldi.
"Adını Joe Montana* koyabilir miyiz?"
"Tanrım hayır, adı Jerry Rice” olacak."
"Hayır, adı Joe Montana."
"Onu doğurmak için on dört saat yırtınan bendim!"
dedi Henry, bebeği ileri geri sallarken. "Adı Jerry Rice." Sırıttım.
"İyi, peki."

Jordan'ın Peşinde, Miranda KenneallyJordan'ın Peşinde, Miranda Kenneally