Aysel'in Kapak Resmi
Aysel, bir alıntı ekledi.
42 dk. · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kadın Erkeğin Suskunluğuna Nasıl Tepki Verir
"Erkek sustuğunda, kadının aklına en kötü şeyleri getirmesi doğaldır, çünkü kadınlar ancak söyleyecekleri şeyler karşı tarafı inciteceğinde ya da biriyle konuşmak istemediklerinde veya karşılarındakine artık güvenmeyip ilişkilerini kesmek istefiklerinde susarlar. Bu yüzden erkek birdenbire sessizleştiğinde kadının endişelenmesine şaşmamak gerekir! "

Erkekler Marstan Kadınlar Venüsten, John Gray (Sayfa 76)Erkekler Marstan Kadınlar Venüsten, John Gray (Sayfa 76)
Aysel, bir alıntı ekledi.
50 dk. · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Çözüm eşlerimizi suçlamak değil; anlayış, güven ve şefkat gösterip onları kabullenmek ve destek olmaktır."

Erkekler Marstan Kadınlar Venüsten, John Gray (Sayfa 57 - Suçlamaktan Vazgeçmek)Erkekler Marstan Kadınlar Venüsten, John Gray (Sayfa 57 - Suçlamaktan Vazgeçmek)
Aysel, Erkekler Marstan Kadınlar Venüsten'i inceledi.
 1 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ne kadar uzun zaman oldu yorum yapmayalı bilmiyorum. Onun için eğer bir kusurum olursa affola :)

Kitap bir kişisel gelişim kitabı evet. Okurken bir şeyin farkına vardım: eskiden kişisel gelişim kitapları benim için boş zamanlarda çerezlik gibiydiler. Onlara ihtiyaç duymazdım. Çünkü kendim de bilmeden egomu o kadar tatmin etmiştim ki, 'benim kimsenin önerisine ihtiyacım yok havalarındaydım' adeta.
Bu kişisel özgüvenimin üzerinden çok sular aktı. Öyle bir hale büründüm ki eskiden takındığım güçlü görünme kabuğum yavaş yavaş saydamlaştı. Kitaplardan uzaklaşmam da bu kabuğun kaybolmasında en büyük etkenlerden biri. 8 aydan fazla sürede elime tek kitap bile alamadım. İçimden gelmedi. Şimdiyse okumak için elime aldığım kitaplar kişisel gelişim kitapları. Ne büyük ironi :) Demek ki kendimi kaybettim ben. Bulmak için içimdeki o aciz insanı yeniden eski haline döndermem gerek..

Gelgelelim kitap hoşuma gitmedi değil. Hep söylerim bize bir adımı atmağı öğreten her kitap güzeldir. Okurken farkında olmadığım pek çok şeyi keşfettim. Misal:
* iki cinsin de düşünce tarzlarının ne kadar farklı olduklarının,
*sevgi sadece dilde olmaz. Sizin için homurdanarak bir şey yapıyorsa bile bu sizi sevdiğinin kanıtıdır :))
*(en işime yarayan) erkeklerin mağaralarının olduğu. Eğer o mağaraya girmişse bize daha anlayışlı olmak düşer. Bu kitaptan önce mağaradan çekip çıkarmaya çalışmanın iyi fikir olduğunu düşünürdüm (oysa ki deneyimle sabittir ki iyi fikir değildi). Sakinleşmesini beklemek, dönerken de bunun için onu suçlamamak gerekir :)
*bizim çoğu korkularımız, güvensizliğimiz, sevilmediğimizi sanmamız, çırpınışlarımız, her şeyden kavga çıkarmağımız, kuşkularımız ve s. bunların sebebi aslında çocukluğumuzda yaşadığımız hayal kırıklığı, terkedilmişlik hissi ya da yalnız başına kendini geliştirmek ile ilgili. Bu yüzdendir ki, sevgisini gördüğümüz insana sımsıkı sarılmak ister, biraz ilgisiz davranınca da hemen geri teper kavga çıkarırız (tecrübede sabittir)
*sevgiye boğmanın hiç de iyi fikir olmadığı: kadınların bence en büyük yanılgısı. 'çok ilgiye boğarsam daha çok sever' oysa ki olay tam tersidir. Sıkmadan, boğmadan, rahat bırakılarak sevilmek en güzelidir :)

Bunun gibi daha aklıma gelen gelmeyen bir sürü konu başlık olarak ayrı ayrı işlenmiş. İhtiyacı olan olmayan her insan okuyabilir. Kendinize tek bir bilgi bile katsanız yararınızadır :)

PS: ben okurken insanın biri 'okuma bunu hepsi safsata' dese de yılmadan okudum. Bilmiyor ki, piskopat hallerim gittiyse beni 'akıllandırdığı' için değil, bu kitap sayesinde daha kapsamalı düşündüğüm içindir :D

Uzatmayayım okuyun efendim :)

Aysel tekrar paylaştı. 05 Eki 14:43
Nur-AL, bir alıntı ekledi.
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Anneler Ölmez
"Annemi ölümle bağdaştırmak kolay değildi; anneler ölmezdi benim bildiğim, büyükanneler, büyükbabalar, dedeler hatta babalar ölürdü. Anneler sonsuza kadar kalırdı."

Dönüş, Ayşe Kulin (Sayfa 257 - Remzi Kitabevi)Dönüş, Ayşe Kulin (Sayfa 257 - Remzi Kitabevi)

İşin garibi siteyi dolaşıyorum, takip ettiğim kişiler hem yabancı hem çok yakın geliyor. "Bu kimdi?" diyorum sonra kim olduğunu hatırlıyorum :)) Yıllar sonra eskiden yaşamış olduğu semte dönen insanlar gibi..

Aysel tekrar paylaştı. 24 Eyl 20:03
Nur-AL, bir alıntı ekledi.
23 Eyl 22:59 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yaralarının yerini gösterince oraya tuz basanı değil, yaranın yerini kendisi bulan insanı sev.

Günaydın Sızım, Songül Ünsal (Sayfa 75 - Olimpos Yayınları, İlk Baskı)Günaydın Sızım, Songül Ünsal (Sayfa 75 - Olimpos Yayınları, İlk Baskı)
Aysel tekrar paylaştı. 24 Eyl 20:03
Nur-AL, bir alıntı ekledi.
24 Eyl 01:49 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Biz seninle güzel anlaşırız çünkü aynı yerden yara aldık.

Günaydın Sızım, Songül Ünsal (Sayfa 79 - Olimpos Yayınları, İlk Baskı)Günaydın Sızım, Songül Ünsal (Sayfa 79 - Olimpos Yayınları, İlk Baskı)
Aysel tekrar paylaştı. 18 Eyl 14:39

Selam sevgili dostum,bu aralar yorgunum ve yalnızım. Herkesten uzaktayım. Onlar gitmedi bu kez ben gittim. Uzaktayım kendime bile.
Bu bir başlangıç. Eskisi gibi olmayacak hiçbir şey farkındayım...
Su akar yolunu bulur derler. Küresel ısınmanın gözlerinden öperim(!)

Mâsiva