“Matematikti her şey. Hatta sadece bir çıkarma işlemi. Nefretimi bu dünyadan çıkarınca geriye be kaldığını bulabilsem, bitecekti bütün hikaye. Çünkü sonrası sadece gündelik hayattı. Belki biraz da morfin sülfat.”
128 syf.
·
Puan vermedi
Şefkatim o kadar derindi ki bazen kendimi ona sessiz bir hayranlık duyarken yakalardım. Bu kitabı okuduktan sonra dünyayı, içindekileri ve en fazla insanları düşündüm. Kim doğru kim yanlış... Etrafımızda ölümü düşünen intihar etmek isteyen, dünyada kendini fazlalık gören insanlar var
İnsanlığımı Yitirirken
İnsanlığımı YitirirkenOsamu Dazai · İthaki Yayınları · 202325,4bin okunma
1805 yılında afyondan elde edilen bir tozun ağrı dindirici bir ilaç olarak kullanılabileceği fark edilmiş ve maddeye Yunan mitolojisindeki uyku tanrısı Morfeus 'un ardından morfin denmişti.
Sayfa 243 - Metis YayınlarıKitabı okuyor
''Tanrı'nın icadı kadar dev hatalar ! Tanrı'dan sonraki en büyük icat olan karakter kadar olağanüstü hatalar ! Yeni doğmuş bir bebeğin ilk hatası kadar büyülü, doğmak kadar ölümcül bir hata yapmak ! Tek isteğim bu... Belki biraz morfin sülfat.''
Ruhum yokluğunda morfin bulamayan hastalar gibi …
Bir anda film şeridi gibi geçti şey gözümün önünden
Bir anda film şeridi gibi geçti şey gözümün önünden: soğuk koridorlar, yağlı boyayla boyanmış bomboş duvarlar... Ve ben de topal bir köpek gibi sürünüyorum... Bir şey bekliyorum... Neyi?
Sayfa 47 - Kızıl pandaKitabı okudu
Kupkuru bir ölüm, yapyavaş bir ölüm...
Diri diri gömülmüş birisinin, tabuttaki son hava zerreciklerini yakalamaya çalışıp göğsündeki deriyi yırta yırta tırmalaması veyahut kazıktaki bir kâfirin alevin diliyle ayaklarını yalamasıyla inleyip acıdan debelenip kıvranması gibi... Kupkuru bir ölüm, yapyavaş bir ölüm...
Sayfa 44 - Kızıl pandaKitabı okudu
adet sancıları
İki ayak üzerinde yürümeye başladığımızdan günden beri in­sanlar adet sancılarını hafifletmek için çalışıyorlar. Bu yüzyılın ikinci yarısına kadar, tıpçıların sunabileceği pek az şey vardı. Tercih edilen tek yöntem ağrı kesicilerdi. Kadınlara afyon, ero­in, morfin ve aspirin verilirdi. Sıcak pedler, sıcak banyolar ve de elektrikli uyarıcılar kullanırlardı. Hatta kısa bir dönem boyunca sancıdan şikayet eden kadınların psikiyatristlere gönderildiği bi­le olmuştu çünkü adet sancısı bir kadının dişiliğini reddedişi olarak düşünülüyordu. Sancıyı geçirmek için bir sürü doğal yol vardır. Egzersiz yap­mak çok etkili bir tedavi yöntemidir tıpkı sağlıklı bir diyet gibi. Kalsiyum ve B6 vitaminin de sancıyı rahatlatmayla bir ilişkisi vardır. Bol bol su içmek ve uykunuzu tam almak da fena olmaz.
Nefret, öfke gibi içgüdülerin bütün devletlerde sürekli körüklenmesi gerekiyordu; çünkü tutku, Goethe'nin deyişiyle, "yıllar boyunca tuza yatırılıp saklanabilecek ringa balığı değildir." Nefret, öfke, savaşma isteği, yapıları gereği kısa süreli coşkulardır; bu kısa süreli durumu yapay biçimde uzatabilmek için adına propaganda denen o korkunç bilimin bulunması gerekliydi. Böylece aslında barışçı yaradılışta ve hiçbir şeye karışmayan milyonlarca insan, üstelik üç yüz ya da dört yüz milyon -bu sayıyı gözünüzde canlandırın bir kez!- insan, dört yıl süreyle doğal sayılabilecek ölçünün çok üstünde nefret ve düşmanlık üretmeye ve tüketmeye alıştırıldı. Sonra barış geldi ve o âna kadar görev diye belletilmiş nefretin, öldürmelerin, tutkuların bir buyrukla musluk kapatılırcasına kesilmesi beklendi. Oysa böyle bir beklenti doğaya aykırıdır. Bir kez uyuşturucu maddelere ya da -kahve, morfin, nikotin gibi- uyarıcılara alışan bünye, bir çırpıda bunlarsız olamaz; aynı nedenle, nefret etmek ve savaşmak gereksinimi de bu kuşakta etkinliğini sürdürdü.
Sayfa 42 - Can YayınlarıKitabı okudu
Yapılan beyin araştırmalarında ortaya çıkmıştır ki, öfke duygusu aynı anda endorfin salınımı yapmaktadır. Endorfin de iç morfin maddesidir, geçici olarak rahatlık ve keyif verir. Bazı uyuşturucu türleri de aynı etkiyle keyif verir. Kendilerini iyi hissetmek için vücuduna jilet atan kişilerin kesiden sonra eroin almış hissi yaşamalarının biyolojik temeli budur. Tarihte arenalarda şiddet uygulayan, bugün şiddet görüntülerinden zevk alan kişiler biyopsikolojik olarak madde bağımlısı gibidirler.
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.