Morrie Schwartz
Ben bir dalga değilim; insanlığın bir parçasıyım. Öleceğim ama aynı zamanda yaşamaya devam edeceğim.

" Yaşam ile ömür arasındaki mesafenin sizin düşündüğünüz kadar uzun olmayabilecegini aklınızda tutun." (Morrie Schwartz)

" Yadsımadan, kovmadan geçmişi geçmiş olarak kabul edin. Anımsayın ama geçmişte yaşamayın. Geçmişten ders alın ama geçmiş yüzünden kendinizi cezalandırmayın ya da devamlı pişmanlık duymayın. Geçmişe saplanıp kalmayın." (Morrie Schwartz)

" Nasıl yaşanacağını öğrenirseniz, nasıl ölüneceğini bilirsiniz. Nasıl ölüneceğini öğrenirseniz, nasıl yaşanacağını bilirsiniz." (Morrie Schwartz)

Halil Güzel, Öğretmenim Mori'yle Salı Buluşmaları'ı inceledi.
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Bu kitabı çok beğendim. Bence herkes okumalı, özellikle öğretmenlerin okuması gerektiğini düşünüyorum. Mutlaka seveceklerdir ve öğrenecekleri şeyler olacaktır. ALS hastalığına yakalanan yaklaşık 100 yaşında bir profesör ile öğrencisi haftada bir gün buluşup hayat hakkında konuşma kararı alıyorlar. Kitap bu konuşmalardan oluşuyor.
Mori'nin aforizmaları çok hoşuma gitti dolayısıyla altını çizdiğim yerler fazladır. Okurken ölüme olan yakınlığı çok derinden hissediyorsunuz. Mori (morrie schwartz) gerçek yaşamdan birisi, hatta o dönemlerde Amerika'nın ünlü Tv programcısı Ted Koppel ALS hastalığını gözlemlemek ve hayat üzerine konuşmak amacıyla Moriyle 3 bölümlük belgesel yapmış. Hangi kitabı okusam diye kararsızlık içerisindeyseniz, düşünmeden bu kitabı alıp okuyabilirsiniz.