Zynp Arı, Satranç'ı inceledi.
 05 Mar 21:57 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşem!

İlk kez Stefan Zweıg kitabı okuyorum. Ve neden daha önce okumadım diye hayıflanıyorum . Olsun her başlangıç, yeni bir başlangıçtır . Diğer kitaplarını da kesinlikle okuyacağım ve sevdiklerime tavsiye edeceğim .

Kitabin : yalın sade, abartıdan uzak ;süslü cümlelerden arınmış olarak okuyucuya sunulmuş olması en büyük avantaj. Çünkü dünya edebiyatı denince ; akla ,ağır anlaşılması güç eserler gelmektedir. Lakin Stefan , bu farkı çok bariz şekilde açarak diğer usta yazarlardan kendini ayırıyor .

İnce bir çırpıda okunası bir kitap olması
, içinde yazılanların misliyle ağır oluşu , her sayfada şiddetlenen bir merakın ve heyecanın uyanması beni etkileyen ilk kısım oldu . Daha sonra hayret içinde kaldığım şey ise; yazarın karakterize ettiği kişiliklerine müthiş bir ustalıkla yapmış olduğu geçişler ...

Kitabın konusunu sanırım bilmeyeniniz yoktur. (Yine de özet geçmek gerekirse okumayanlar için . )Mirko babasının ölümünden sonra köyündeki bir rahip tarafından himaye edinilerek büyütülür. Ancak Mirko öğrenme güçlüğü yaşayan bir çocuk olduğundan yaşıtlarından farklıdır . Ta ki hasbel kader satrançta iyi olduğunu fark edinceye kadar . Daha sonra satranç şampiyonu olan Mirko sadece kazanmaya odaklamıştır kendini . Tüm rakiplerini alt eden Mirko bir yolcu gemisinde bir grup kişi ile satranç oynamaya başlar . Gemide Dr.b ile yapmış olduğu karışıklı
rövanşları anlatılır. Buraya kadar herşey normal. Asıl etkilendiğim olay Dr.b ‘ nin yaşamış olduğu hiçlik iskencesi. Birine yapılabilecek en kötü iskence onun hayatla tüm bağlantısını koparıp onu tek tip bir hücreye hapsedip , zihninin yavaş yavaş algılamalardan kopmasını sağlamak . Okurken en etkileyici kısım Dr.b yaşadıklarının anlatıldığı bölüm kanımca.

Keyifli okumalar ...

R.Z, bir alıntı ekledi.
21 Şub 18:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nizam, düzen demekti ve o da Muhteşem bir Süleyman'ın kanunları ile aldığımız nizamdı. Hikâyemizin ilk yarısı. Sonraki zamanlar için bir ıslâhat rüyası ve sonra bir yangın yeri olarak kaldı. Bu da hikayemizin ikinci ve son yarısı. Böyle yazıldı yeniçeriliğin Osmanlı tarihi içinde iki bölümü ve çokça alt bölümü olan tarihi. Özet çıkarmak gerekirse: Başlarken muhteşemdik, biterken tükenmiştik, sadece bu!

İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 40 - Timaş yayınları)İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 40 - Timaş yayınları)
OKUNMUŞ KÜTÜPHANE, Suç ve Ceza'yı inceledi.
13 Şub 21:16 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 9/10 puan

Rus edebiyatına karşı anti-patimi bitiren kitap Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin Suç ve Ceza isimli kitabı olmuştur. Daha önceden Tolstoy’un Anna Karenina isimli kitabını da okumuştum ve belki de bu kitap her ne kadar büyük bir eser bile olsa beni Rus edebiyatından biraz daha uzaklaştırmıştı. Suç ve Ceza ise tam tersine yeniden beni Rus edebiyatını sevdirdi diyebilirim.
Kitap malum, kahraman Raskolnikov’un bir günü ile başlamakta. Raskolnikov Petersburg’da bir hukuk öğrencisidir. Fakat parasızlık yüzünden okulunu bırakmak zorunda kalmıştır. Raskolnikov’un kendi söylemiyle eski üniversite öğrencisidir artık. Raskolnikov kendini takdim ederken bu sıfatı kullanmaktadır. Raskolnikov’un üniversite hayatını parasızlık bitirmiştir ve karakterimiz parasızlığın derin acılarını içinde yaşamaktadır. Zaten parasızlığı ve Petersburg’un arka sokaklarını kitapta bolca okuyacaksınız. Bu sokaklardan çeşitli hayatları da kısa kısa kitapta bulacaksınız. Kitap adından anlaşılacağı üzere bir suç ve cezayı konu edinmiş. Burada suç nedir diye merak edebilirsiniz belki ve bunu yazmakta da zarar görmüyorum kahramanımız Raskolnikov iki cinayetin katilidir. Ancak kitapta bahsedilen tek suç sadece cinayet midir? Kitaptaki toplum ve devlet, halkına karşı hangi suçu işlemiştir ki ortaya iki cinayet çıkmıştır. İşte kitabın asıl meselesi bir suçun işlenmesi değil bunun ardında yatan sebeplere felsefi açıdan eğilmesidir. Peki ya bu suçun cezası nedir? Kitabı okumadıysanız belki de aklınıza polisiye bir romandan sahneler veya satırlar gelecektir. Ama yanılıyorsunuz. Acaba Raskolnikov’un işlediği cinayetler karşısında çektiği ceza hapis cezası mıdır? Kahramanımız iç dünyasında hangi yargıç tarafından sorgulanmaktadır? İşte bu yargıç vicdandır.
Bunların yanı sıra yan karakterlerin hayatları ile de Rus toplumun bir kesimine ışık tutmuş Dostoyevski. Kitabın fikir olarak bence ana teması fakirlik ve bu fakirlik karşısında insanların yapmak zorunda oldukları şeyler ve bürünmek zorunda oldukları kişilikler.
Dil kısmına özellikle değinmek istiyorum. Özellikle kitabın 300’lü sayfalarına kadar muhteşem akıcı bir dil kullanmış Dostoyevski. Hani bir reklam vardı bir gsm operatörünün sesli kitap hizmeti ile alakalı. O reklamda Raskolnikov’un hayatından bir sahneyi görmüştük televizyonlarda. Bir şeyi izlemekle okumak arasında büyük farklar vardır bildiğiniz üzere. Şahsen bir yazar bulunduğum dünyadan okuduğum satırlarla beni kendi iç dünyasına tamamıyla çekebiliyorsa o yazar en azından dil açısından bence başarılıdır. İşte dediğim gibi özellikle kitabın ortalarına kadar size bahsettiğim o reklam filmini kendi fikir dünyamda yaşadım. Raskolnikov, cinayetleri işlerken belki de tam arkasındaydım ve maktüller ile göz göze geldim. Ya da cinayetten sonra ruhsal buhranlara giren Raskolnikov’un küçük odasında ayak ucunda bekledim ve onu ve iç dünyasını orada gözlemledim. Bu dediklerimi kitabı okuyunca çok iyi anlayacaksınız. Burada dikkatimi çeken şu oldu. Yazar ne kadar Raskolnikovla kalırsa okumak o derece zevkli oluyor. Ayrıca Raskolnikov'un kitapta da zaman zaman geçen felsefesine de değinmek istiyorum. Bu felsefeye göre özet olarak insanlar iki gruptur. Birinci grup sıradan insanlar, ikinci grup ise liderler. Liderler zaman zaman sıradan insanların hayatlarını bazı yüce amaçlar uğruna sonlandırabilir. İşte kahramanımız cinayetleri bu yüce(!) amaç için işlemiştir.
Velhasıl kesinlikle okunması gereken bir kitap. Dostoyevski'nin diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum.

Diğer kitap inceleme ve yorumlarım için http://www.okunmuskutuphane.blogspot.com

Nejla GÜNEŞ, Yüreğim Şam'da Kaldı'ı inceledi.
05 Şub 19:54 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Türkiye 'nin en sevdiğim tarihi roman (hepsi gerçek hayatların, yaşanmışlıkların kurgusu )yazarı Naşide Gökbudak Hanım 'ın en son kitabı. Öyle güzel ki, anlattığı Şam 'lı aileyi sanki görerek yaşadım. Kitabın arka kapak tanıtım yazısında küçük bir özet mevcut ve merak etmeye yetecek kadar da açıklayıcı. Habil ve Kabil benzetmesi, savaşın zorluklarından kaçmak, yerinden yurdundan olmak , ihanet, masum çocukların bir gecede büyümek zorunda kalmaları. Kitabın sonunda yazarın harika süprizi. Off çok muhteşem bir anlatım ve son derece okunası bir hikaye. Kesinlikle tavsiye ederim. Tüm kitaplarını okuduğum bir yazar ve yazdıkça okuyacağım bir yazar. Her kitabını bitirdiğimde ilk düşündüğüm şey acaba bir sonraki kitabını ne zaman yazacak oluyor.

Dr.Yusuf Alan, Ve Dağlar Yankılandı'ı inceledi.
29 Oca 22:40 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu esere 7 puan verdim. Öncesinde yakaladığı en iyi başarılar olan Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş'te olduğu gibi 10 puan veremedim.Öncelikle şunu belirtmek isterim; yazar güçlü kaleminin çizgisinden sapmamış bu da yine başarılı bir yapıt çıkartmış karşımıza.Dili akıcı ve sağlam kullanması ve seçtiği konuların etkileyici hayatlardan olması benim en çok da beğendiğim yönü.Roman, Afganistan'ın bir köyünde yaşayan annesiz kalmış iki kardeş olan Abdullah ve Peri'nin birbirine olan sonsuz bağlılığı, sadakati, birbirlerine olan muazzam sevgileri ve ne yazık ki bu mutluluğun kısa sürdüğü ayrılan hayatları,yeni hayatlara sürüklenmeleri farklı kültürlere maruz kalan Peri ve ardında bıraktığı çaresiz anlamsız kalan Abdullah'ın uzun yıllar sonra da olsa birbirlerine kavuşmaları,o dönemde Afganistan'da yaşanan savaşlar nedeniyle Kabil'den çıkıp Paris'e, San Francisco'ya uzanan yeni hayatlar, olaylar ve kişiler değişmesine rağmen bir noktada kesişen hayatlar ve buluşmalar eskileri güzel günleri özlemle anma vs...ve gelişen teknoloji ve hayatlar sayesinde birbirini bulan iki sevgi ve hasret dolu yürek..Abdullah'ın yakalandığı hastalık ve ilerleyen yaşı nedeniyle hatırlayamadığı kardeşi ve o güzel günler...Her bölümde ayrı ayrı anlatılan hayatlarda sizi nereye götürecek diye merak ederken ansızın keşişen hayatlar...Bu romanla ilgili çok şey yazabilirim lakin kısa bir özet yapacak olursak; yazar aynı çizgide daha farklı bir konu alarak konuları bir yerde kesiştirmiş.Önceki iki romanı kadar başarılı bulamasam da zevkle okuduğum gerçeğini gizlemeyeceğim.Kalemini ve seçtiği hayat dolu konuları için tebrik ederim okurlara bu güzel eseri okumalarını tavsiye ediyorum.İyi okumalar..

Martenteo, Rumeli ve Muhteşem İstanbul'u inceledi.
 23 Oca 16:02 · Kitabı okudu · 22 günde · Puan vermedi

Yazar ve uslûbu hakkında daha öncede bir incelememde bahsetmiştim.Bu sefer daha geniş bir şekilde tanıtayım kendisini.Çünkü bu kitabı okumak isteyen arkadaşlar var. Ben kitap hakkında pek yorum bulamadığım için körlemesine almıştım.
Münevver Ayaşlı ana tarafından da baba tarafından da köklü ailelerden geliyor yani kendisi paşa torunu,akrabaları prenseslerle,Osmanlı döneminin ve Cumhuriyet döneminin önemli adamları ve önemli kadınlarıyla evliler.Kendi eşi de Viyana Büyükelçisi Sadullah Paşa'nın oğlu.Etrafı bu nedenlerle önde gelen devlet adamları,yazarlar,şairler vs. ile dolu.Yazdıklarından çok rahatlıkla bunu anlıyorsunuz.Tanıdığınız bildiğiniz birçok devlet büyüğünden,Nazım Hikmet gibi önemli şairlerden bahsediyor.Bunlar ve aileleri hakkında bazı bilgiler veriyor.Yeri gelince de kendi düşünceleriyle çelişen icraatlar yapmış ya da söylemiş olanları eleştirmekten çekinmiyor.Fakat eğer bahsedilen kişileri hiç duymamışsanız bu kişileri ve bunların aile fertlerini,başka önemli ailelerle olan bağlarını okurken kitaptan kopmanız mümkün.Mesela bu anlatıma kısaca(kitaptan örnek verecektim fakat gerçekten çok uzun olacaktı)örnek vermem gerekirse: "şu paşanın oğlu şu okuldan mezun olup,bilmemkimlerin kızı bilmemne hanımla evlendi.ondan dört çocuğu oldu.isimleri şunlar...Birinci çocuk şununla evlendi,üç çocukları oldu.Sonra boşanıp bununla evlendi.Ondanda bir çocuğu oldu,ismi şu.İkinci çocuk şununla evlenip,o da şunların kızıdır,iki tane çocukları olmuştur...vesaire vesaire.Bu bahis iyice uzayınca kim kimin nesiydi iyice karışıyor,dönüp anlamak için tekrar okuyorsunuz.
Münevver Hanım oldukça padişahçı bir kişi.Bu eserinde de, diğer eserlerinde de bunu açıkça görüyorsunuz. Vatanı sevmek onun için padişahı sevmek demek.O yüzden rejime karşı herşey, onun nezdinde kötü.Kendi cümleleriyle anlatayım: "Zamanın askerleri,aydınları gibi,velhasıl o zamanlar yetişen bütün vatandaşlar zamanın bütün Türkleri gibi babam da Ziya Paşa'yı,Namık Kemal'i,Mekâtib-i Askeriye Reisi Süleyman Paşa'yı çok severdi.Ziya Paşa'yı,Namık Kemal'i çok okur, dilinden düşürmezdi.Hep okurdu, bende babamı bu üçünden de soğuttum ve tamamıyla ayırdım. Babacığım, padişahını sevmeyen vatanını sever mi? Halifesine başkaldıran, iyi bir Müslüman olur mu? Askerî mekteplerde vatan,din,padişah sevgisi öğretilir,gizli gizli muzır neşriyat mekteplere sokulur mu? Bunlar genç ve masum talebelere okutulur mu,beyinleri pek genç yaşta yıkanır mı? derdim."(Sayfa-43)
Öte yandan eserinde değindiği bazı konular çok ilgi çekiciydi.Örneğin Rumeli'nde yaşayanlar,onların yaşamları,bazı adet ve alışkanlıkları,yiyip içtikleri,konuşmaları,topraklarını terk etmek zorunda kalmaları gibi. Ya da köleliğin kaldırılmasından sonra zengin kimselerin fakir köylülerden ya da hali vakti pek iyi olmayan kalabalık ailelerden evde hizmet görmesi için evlatlık alınan kızlar üzerinde durması gibi.Yine bu konuda kendi cümlelerine başvuralım: "Bunlar henüz çocuk denecek yaşta kızlardı,para ile alınmış cariye,esire değillerdi; lakin yine de bir esarette idiler.Bunlar köylerden analarının babalarının rızası ile alınır; fakat bir defa alındıktan sonra,aileleri, köyleri ile ilişkileri kesilirdi.Çocuk yaşındaki bu kızlar köylerine dönemezler, anaları babaları da çocuklarını bulamazlardı...Bu ismen esaret değildi fakat fiilen esaretti.Cumhuriyet zamanında da bu alışveriş sürmüştür"(sayfa-90)
Bizzat benim yengem de bahsedilen bu kızlardan biri olduğu için o kısımları okurken oldukça duygulandım.
Dahada uzatmak istemiyorum.Olumlu olumsuz yanlarını anlattım,tabii ki bunlar da kişiden kişiye değişecektir.Anlattıklarım sadece yazarı ve eseri özet geçerek tanıtmak amaçlı.Merak edenlere tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.

Baran Ç., bir alıntı ekledi.
20 Oca 11:58 · İnceledi

Muhteşem Bir Özet
Doğu toplumlarını, Batı'dan ayıran önemli bir özellik de 'kahraman' ve 'ilah' yaratmasındaki farklılıkta aranmalı. Bizim önemli özelliğimiz kolay yüceltip, bir o kadar rahat alçaltabilmemiz ilahlarımızı.... İşte doğu toplumlarının tipik karakteristiği? Suni olarak yaratılan kahramanlar ve her an bir kahramana muhtaç bırakılmış toplumsallaşamamış bir kalabalık... Körün olmadığı yerde, şaşı Abdurrahman Çelebi olur çoğu kez bizde. Bir vuruşta bin sinek öldüren Kaç Nazar tevatürleri yaratırız sürekli. Ve işi gücü bırakır, kurtarıcılar bekleriz asırlar boyunca hep? Kurtarıcılar beklemeyin, kendi kendinizin ilahı olun.

Hrant, Tuba ÇandarHrant, Tuba Çandar
Leyla Büşra, Bin Muhteşem Güneş'i inceledi.
20 Kas 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu kentin ne çatılarını ışıldatan ayları sayabilirsin, ne de duvarlarının gerisine gizlenen bin muhteşem güneşi... Diyor pers şair Saib-i-Tebrizi.

Bu esere baktığımda şairin ilk eserinde olduğu gibi Afganistanı anlattığını görüyorum. Kadının değerinin olmadığı zamanları paçavra gibi atılıp işkence edilen zamanları... Halka yapılan zulümleri adeta hissediyorum. Güya Allah adına yapılan zaferler katliamlar?! Bir gerçek görüyorum ki bu gerçek Müslümanlar üzerine yapılan oyunlar halkı kendi içinde (hazara vb) bölük pörçük ayırmak. Ancak bu şekilde amaçlara ulaşılır.
Özet olarak yazar muhteşem kalemiyle o hayatı yaşatıyor.

Fatmagül Aksoy, Suç ve Ceza'yı inceledi.
18 Kas 2017 · Kitabı okudu · 67 günde · Puan vermedi

İnceleme yapmak için yazacak bir çok cümlelerin aklıma geldiği ama yazacak tek kelime bile bulamadığım tarifsiz bir kitap.
Kitap okurken genelde okuduğumuz kahramanlarda kendimizden bir şeyler bulmak isteriz bu kitap diğer kitaplara nazaran kendimden daha az bir şeyler bulacağım bir kitap diye yanlış bir düşünce olmasın üzerinizde çünkü psikolojik olarak farklı bir bakış açısı kazandıran bir kitap. Büyük bir akıl ve psikolojiyle yazılmış üzerinde düşünülmesi gereken göreceli bir kitap.
Raskolnikov, Dunya, Sonya unutamayacağım muhteşem karakterler...
Özet olarak kitaptaki bir alıntı genel olarak az çok kitabın mantığını oluşturduğunu düşünüyorum :
' Ben de herkes gibi bir bit miydim, yoksa bir insan mı? Önüme çıkan engeli aşabilir miydim, aşamaz mıydım? Eğilip iktidarı yerden almaya cesaret edebilecek miydim, edemeyecek miydim! Titreyen bir yaratık mıydım, yoksa hakları olan biri mi?...'

Şiiryazar, Korkma İnsancık Korkma'yı inceledi.
 10 Kas 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aslında gerçekten bu kitabı incelemeye kalkışsam yeni bir roman yazmam gerek sanırım ama fazlasıyla özet geçicem. Hiç çekinmeden 10 puan veriyorum. Muhteşem bir başyapıt. Bir aşk bu kadar güzel anlatılabilirdi. Muhteşem bir aşkın önünde durmaya çalışan elalem ne dercilik. Kitapta olumsuz bulduğum tek nokta cinselliğin fazla ön plana çıkması. Anlatılan cinselliğin yüzde 10u anlatılsaydı, konu daha ön plana çıkardı. Ama konu öylesine güzeldi ki yine de puan kırmaya gönlüm razı olmadı. Ayrıca beni duygusal olarak en fazla etkileyen kitaplardan bir tanesi.