• İki hafta boyunca kitap okumak, yürüyüşe çıkmak, hayal kurmak, rahatsız edilmeden uzun uzun okumak, iki hafta boyunca telefonsuz ve radyosuz yaşamak, konuşmak zorunda olmamak, bir anlamda rahatsız edilmeden kendim olmak istiyorum.
 • Yine de o bir Baggins kıymetlim, bir Baggins ya. Bir Baggins çalmıştı onu. Onu buldu ve hiç bişey demedi, hiç bişey. Biss Bagginslerden nefret edisiyoruss,"
  "Hayır, bu Baggins'ten değil."
  "Evet, bütün Bagginsler. Kiymetli'yi alıkoyan herkesssten. Onu almamıss lassım!"
  "Ama O görecek, O bilecek. Bisden alacak!"
  "O görür. Bilir. Aptal aptal sössler verdiğisimisi duydu -O'nun emirlerine karşı gelerek üstelik, ya. Almak lassım. Tayflar arayıp duruyor. Almak lassım."
  "O'nun için değil!"
  "Hayır tatlım. Bak kıymetlim: Eğer o bisim olurssa o saman kaçabiliris, O'ndan bile, hı? Belki de çok kuvvetleniriss, Tayflar'dan bile çok. Hükümdar Sméagol? Muhteşem Gollum? Gollum! Her gün balık yeris, günde üç defa, denissten tase tase. Pek Kıymetli Gollum! Almak lassım. İstiyoruss, istiyoruss, istiyoruss!"
 • Amerika’daki bir kimya bürosunun yaptığı analize göre insan vücudunun %65’i oksijen ,% 18’i karbon ,%10’u hidrojen ,% 3’ü azot,% 1,5’i kalsiyum , % 1’i fosfor , geri kalanı da diğer elementlerdirAllah’ın muhteşem sanatı sayesinde tüm bu cansız ve şuursuz atomlar belli bir şekilde birleşerek insanı meydana getirir .oranları verilen temel maddelerin New York borsasındaki yaklaşık değeri 5 dolar civarındadır . Bazen kendimizi bişey sanarak hem Allah’a hem de etrafımıza karşı kibirleniriz .oysa “ben” dediğimiz şeyin bedensel boyutunu meydana getiren elementlerin maddi değeri 5 doları geçmemektedir
  Sonnur Günaydın Asan
  Sayfa 75 - Penguen yayınları
 • 430 syf.
  ·8 günde·Beğendi·9/10
  Yazarın "Uçurtma Avcısı" isimli ilk romanını çok beğenmiştim ve hepimiz beğenmiştik. Diğer kitaplarında da aynı tadı bulabilir miyim acaba die endişe yok değildi aslında aklımda.
  Bu endişe ile başladım "Bin Muhteşem Güneş" i okumaya.Üzgünüm bu kitabın da muhteşem bir eser olduğunu söylemeliyim .Yazar yine muhteşem bir kurgu ve akıcı anlatımla,duyguları okuyucuya geçire geçire savaşın ve geleneğin pençesinde can çekişen Afganistan'ı, iki kader ortağı Leyla ve Meryem'in gözünden aktarmış. Meryemmm ... stadyuma girerken ki o dik duruşunu hiç unutmayacağım ... Genç kızların, kadınların, annelerin acımasızca değersizleştirildiğini,itaat ederek yaşamlarını sürdürmek zorunda bırakıldığını harika bir anlatımla adeta okudukça yaşıyor, yaşadıkça ağrılar girmiş başım, gerilmiş sinirlerim ve çoktan akmış göz yaşlarımla kalakaldım.''Bir toplumun kadınları eğitimsiz olduğu sürece başarıya ulaşma şansı yoktur. '' alıntısını tam da buraya koymak iyi olur...
  aşk, umut, dostluk ve hasret gibi insani duygularımız da kitap içindeki o güzel kurgu içerisinde yerini alıyor elbette.Bu tür duyguları içimize işleten en iyi yazarlardan Khaled Hosseini. (Ama Afganistan ve benzeri coğrafyalarda yaşanan dramı anlatırken Amerika'ya bi bişey dememesi ve hatta cici göstermesinden dolayı yazara karşı olan eleştirimin de sabit yerinde durduğunu söylemeliyim). Üstelik bu kitapta ,erkek olmasına rağmen kadın duygularını bu denli başarılı bir şekilde aktarması bu kadar güzel betimlemeler yapması çok takdir edilesi.
  Her satırda kendim için ve toplumum için şükür dedim, zulüm gören kadınları ve insanları düşündüm ve dua ettim...
  Umarım tüm evrende haksızlık ve zulümler sonsuza dek son bulsun ...
  velhasıl güzel kitap okuyun bence ...
 • https://i.hizliresim.com/alYrv2.jpg
  E bende diyim bari bugün benim doğum günüm ama bu doğum günümün apayrı bi özelliği var yaklaşık 3 yıldır bu sitede üyeliğim var geldiğim günden beri tanıştığım ama bu yıl samimi olduğum canım benim için çok ama çok değerli ablam kilometrelerce uzaktan sürpriz yapıp bana hediye yollamış halbuki ben günlerdir aynı şeyi onun için düşünüyodum. Hayatın insana ne getireceğini bilemeyiz ama bana muhteşem bi insanla tanışma fırsatını sunduğu icin öncelik yüce Rabbime sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum ablamı hakedecek naptım bilmiyorum şükür sebebim canım ablam olduğu bi gerçek o beni bırakmasa onu bırakmaya hiç ama hiç niyetim yok ha kim diye soracak olursanız tabiki sueda reyyan ablam. Hediyelerine gelince ee 1k yakışan bişey olmalı bi sürü kitap ve haftalar öncesinde yazdığım bi yoruma istinaden bi sürü dergi ve 1000 parçalık puzzle. Puzzle konusunda yapabilir miyim orası sıkıntı ben daha bi şarkıyı bile bugüne kadar sonuna kadar dinlemedim bunu yaparsam eğer gerçekten hayatta level atlayacam:))) canım ablam ya mektup yollayacam demişti reçete yazar gibi yazma bile dedim :))) harika bi yazısı var hiç bildiğimiz doktorların yazısından değil :) kartına yazdıklarına hayran kaldım :)) karşılıksız sevmek değer vermek istemeden vermek denince en iyi örneği canım ablam sende iyiki varsın :))e bende tabiki iyiki varım :))
 • 254 syf.
  ·6 günde·10/10
  aslında yazmayı çok fazla beceremem duygularımı kelimelere dökmekte çok zorlanırım ama bu güzel kitap için bir kaç şey yazmasam olmaz sanırım

  öncelikle okumama vesile olan etkinliği düzenleyen inci ve yapmış olduğu muhteşem inceleme sayesinde merakımın kat kat artmasını sağlayan sueda reyyan ablama ( özellikle annemden neden bu kitap sende yok boş boş şeylere para harcıyorsun fırçasından sonra ) teşekkürü bir borç bilirim

  kitaptaki her paragrafı daha iyi anlayabilmek için defalarca okudum ve bilmediğim o kadar çok şey öğrendim ki kitabın bana katkısı ne mi oldu diye sorulacak olursa ne için varım yaşamdaki amacım ne Allah'a ne kadar şükrediyorum. peygamberimiz ki cenneti garantilemiş gelmiş geçmiş tüm günahları silinmiş buna rağmen şükreden bir kul oluyorken ben en son ne zaman şükrettim diye kendime defalarca sordum sanırım ben hep isyan eden bir kul oldum halbuki hastalık ve çekilen sıkıntılar şükür sebebimmiş bunu bilememişim:( düşündüm de halen geç kalmış sayılmam hayatım güllük güneşlik olup ya Allah'ı tamamen unutmuş olsaydım:( peygamberlerin ve sahabelerin hayatına bakınca Allah hep onları zorluklarla sınamış ve bundan hep başarılı olmuşlar. şimdiki zamanla o zamanı kıyaslayacak olursak herkes mal mülk makam mevki peşinde koşarken o zamanlar zengin olmaktan korkanlar ve malı var bu ibadetine engel diye utananlar bile varmış. çevreme bakıyorum da ben dahil hepimiz bir gün öleceğimizi unutarak dünya telaşına kapılmış gidiyoruz halbuki Allah hemen her gün parmağını gözüme gözüme sokup ben burdayım unutma diyor. Herkeste bambaşka etki bırakmışken bende neden böyle bir etki bıraktı neden böyle bir iç dökmesine sebep oldu bilmiyorum ama bildiğim bişey varsa oda bu saatten sonra Allah'a layık bir kul olamadan ölmekten çok korkuyorum. Belki bu saatten sonra Allah'a layıkıyla ibadet eden bir kul ve bizi görmeden seven bizim için endişelenen peygamberimize layık bir ümmet olurum. zaten sueda ablamın incelemesinden çok etkilenmiştim ama kitabı okuyunca bambaşka bir aleme gittim. neyse bu iç dökmeme yaraşır kitabı okurken sürekli dinlediğim bi ilahiyi buraya not düşeyim. https://www.youtube.com/watch?v=baGN4M1cuLw

  halen nefes alıyorsak bişeyler için geç kalmış sayılmayız
  Dua ile..
 • kanal d' de muhteşem ikili diye bişey var adam emniyete kocaman bir bina üç bin araba bagışladı herife camdan uyduruk bir plaket verdiler. adamın teki küçük bi çocukla karşılaştı diyo ki baban nasıl paraya kıymışta yapmış ulan seni. seviyeye bak! çocuk parayla yapılmıyor hödük.