• Tek yüzüğün duvarlarında inşa edilmiş Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi kitapları Tolkien'in yüce bir yaratıcı olduğunu bize kanıtlarken arkasında sakladığı ve okuyucunun bundan daha ihtişamlı bir geçmişi olacağını düşündürtür hep ve Silmarillion'ın bizi aydınlatmasında öncü olan Christopher Tolkien'e şükranlarımı sunmak isterim. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit'e göre okunması çok daha zor bir eserdir. Bu koca iki destanı Silmarillion'ın son sayfalarında özet halde görüyoruz ki bir kez daha ne kadar olağanüstü bir fantezi ortaya konduğunu bizlere kanıtlıyor. Kemerlerinizi bağlayın. Bu bir yeniden yaratış ve yok edişin mitolojisi.

  Zaman içerisinde evrilen, farklı isimler üzerine yansıtılan ama bize aynı mücadeleyi anımsatan bir çemberin varlığını gözlemlemekteyim. Bu çemberin içerisinde tanrı, onun görevlendirdiği yarı-tanrısal yaratıcılar ve onların yaratıları içerisinde iyi ve kötünün harmonisi insanı büyülüyor adeta.

  Bütün hikaye Silmarillion'da Orta Dünya'nın yaratılışıyla başlıyor -bu Orta Dünya Hobbit ve Y.E.'nden tanıdığımızdan daha farklı bir Orta Dünya; çünkü defalarca farklı şekillere evrildiğine şahit oluyoruz. Bu yaratılış hikayesi tek ve gerçek tanrı Eru Ilúvatar'ın Valar'ı (yarı-tanrısal yaratıcıları) yönetici/idareciler ve onların daltında Maiar'la (ölümsüz ve olağanüstü kabiliyetlerle donatılmış varlıklar) başlıyor. Lucifer'ın (İblis) Orta Dünya'da replikası Melkor isimli Vala'nın ve altında ona hizmet eden Vala Eulë'nin Maia'sı Sauron ve hikayenin sonlarında yol göstericiler olarak Orta Dünya'ya gönderilen İstari'lerden Curumir (Y.E.'den tanıdığımız Ak Saruman) kötücül karakterleri oluştururken karşısında ise Eru dahil altındaki diğer yaratılan yaratıcılar da iyi kutbu oluşturur.

  Valar Orta Dünya'yı ve içerisindeki bütün varlıkları aşama aşama yaratılır. Başlangıçta kötücül olmayan Vala Melkor giderek yok edici, kötücül bir Vala'ya dönüşür. İlk doğanlar olarak elfler yaratılır ardından İnsanların gelmesi planlanır. Arda kalan Valar'dan habersizce Vala Aulë cüceleri yaratır.

  Melkor, Eru Ilúvatar'ın gücüne ve yaratışına özenirken karanlığa yönelir. Melkor diğer Valar'ın faaliyetlerini çarpıtmak veya yok etmek için çalışır; ki Orklar'da elflerin çarpıtılmaları sonucu var olagelen yaratıklarıdır. Mitolojinin diğer yakasına oturan önemli olan bir diğer unsursa Silmarillerdir. Silmariller 3 adet olup antik elflerden Fëanor'un ürettiği kutsiyeti bulunan mücevherlerdir. Daha sonradan elfler tarafından Morgoth olarak da anılacak Melkor'un, bu kutsi mücevherleri/Silmarilleri tacına kakmak için çalmasıyla macera başlar.

  Silmarillion destanına konu olan hikayeler yüzyıllar sürer. Morgoth'un oyununa gelen ve oyuncağı olan varlıkların devinimi müthiş bir şölen sunar hayal gücümüze. Silmarillion'ta anlatılan ve ayrıca daha detaylıca romanlaştırılmış Beren ve Lúthien'in Hikayesi, Húrin'in Çocukları da dilimize çevrilmiştir ve çok nadide kitaplardır.

  Kabul etmek gerekir ki Silmarillion Tolkien'in okunması en zor eseridir. Anlatısı çok da basit olmayan, zaman-mekan kurgusunun çok hızlı aktığı bir destandır Silmarillion.

  Tolkien'i epik fantezi edebiyatının babası yapan eser Silmarillion'dur. İlk olması hasebiyle, onu okumadan ardıllarını değerlendirebilmek çok da mümkün değildir diye düşünüyorum. Silmarillerin özünün geldiği 2 Valar Ağaçlarındandan Ak Telperion'un ışığı bu edebiyat akımına bir meş'ale tutmuştur.

  Silmarillion'un Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi'nden önce okunması gerekir ama bu çok zor bir deneyim olacağından naçizane tavsiyem sırasıyla: Hobbit , Yüzüklerin Efendisi ve Silmarillion ve Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi bir tur daha dönülmelidir. Beren ve Lúthien'in Hikayesi'ni henüz okuma fırsatım olmadı ama Húrin'in Çocuklarını okuyabilme şansına eriştim. Şimdi aklımda daha da iyi yer etti haliyle. Beren ve Lúthien'in Hikayesi'ni okumamın ardından Húrin'in Çocukları, Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi'ni bir kere daha okuyacağım.

  Lúthien Tinúviel'in bir fanart'ını burada paylaşmak istiyorum; çünkü bende o cesur elf prensesinin etkisi çok büyük.
  http://orig12.deviantart.net/...ahaladar-d8sinw2.jpg

  Bu uzun incelememi okuma zahmetinde bulunanlara yürekten teşekkürlerimi sunarım.

  Orta Dünya hakkında beni çokça bilgilendiren içerikleri ile Murat Beyin kanalını da buradan paylaşmakta bir mazur görmüyorum : https://www.youtube.com/...RXESaUXNdNJSdJDRCvWA

  Sevgiyle kalın.

  Oğuz Beyiniz
 • Bu kitaba başladığımda gerçekten hiç ama hiç hevesim yoktu. Çünkü gizli dünyaların peşinde kitabını okuduğumdan beri hiç bir kitabın heyecanlı olduğunu düşünmedim. Ama 4 5 sayfa okudum ve diğer sayfalarda ard arda geldi. Ve zamanın nasıl geçtiğini anlamadan kitap bitti Herkesin beğeneceği bir kitap.
  Herkese tavsiye ediyorum.
 • İlk baskısını 2006'da yapan Histerik Bilinç kitabında Tura, çalışmasının amacını şöyle açıklıyor: "Bu kitapta bilincin doğa bilimi tarafından ele alınabilir bir olgu, bir doğa olayı olarak düşünülebilmesini sağlamayı hedefleyen öncü çabalara katkıda bulunmayı amaçlıyorum." Kitap oldukça bilgi yüklü ve özellikle deneysel felsefe alanında ilerlediğinden sunulan tezler arasında bir yoğunluk yaratıyor bu nedenle incelemenin daha dertli toplu durmasını istediğimden bölüm bölüm ilerleyerek çalışmanın içeriğine dair özet geçmeye çalışacağım.
  Birinci kısımda Chalmers'ın yaptığı gibi bilinç problemine minimalist açıdan yaklaşıyor Tura. Bilincin davranışa yansıyan yönleriyle, bilincin 'ne' liğiyle, bilincin doğabilimsel yanına eğiliyor. İkinci kısımda ise Dennet'ın da yaptığı gibi bilince onun 'nasıl'lığıyla devam ediyor ve doğabilimsel bir olgu olarak ele alınabileceğini göstermek adına tezler öne sürüyor Dennet'dan farklı olarak.

  2 Beyin-Bilinç Problemi
  Öncelikle "Fenomenal Bilinç" nedir buna bakalım. Fenomenal bilinç bireyin öznel iç yaşantıları olarak duyguları, düşünceleri, rüyaları, hatta algılarıdır. Bununla birlikte aslında şunu deriz, dışarıda algıladığımız şu masa göründüğü gibi ahşap, dikdörtgen ve kahverengi bir masa değildir aslında. Benim onu algılama yolum onun bilincimde temsil ettiği görsel algılar aracılığıyla mümkündür bu da ona atfettiğim özelliklerin aslında masaya ait değil de kendi bilincimde oluşturduğum fenomenlere ait olduğunu gösterir. Peki ya fenomenlerimden hareketle kalkıp masaya dokunursam ve onun tam da orada algıladığım şekliyle olduğunu teyit edersem ona nasıl olur da dış gerçeklik diyemem? Bu fenomenal bir gerçekliktir çünkü dış gerçekliği bilincimde temsil eden bütünsel, holografik ve panaromik bir fenomenal uzam, harita mevcuttur. Bu harita her ne kadar 1/1 ölçekli görünüyor olsa da bu bire bir'liğin içinde gedikler mevcuttur. İçi su dolu bir bardağa kaşığı bırakınca kaşığın kırık bir görüntü aldığını yahut bir doğru üzerinde ard arda yanan farklı renklerdeki ışıklandırmaları nasıl da yol aldıkça renk değiştiren bir tek ışık olarak algıladığımızı düşünün. Peki fenomenal bilinç burada ne tür bir problem oluşturuyor ve onu hangi açılardan ele alacağız? İlk soru, tamamen atomlardan oluşan bir varlıkken ben ve şu masa, neden benim içim de o masa gibi karanlık değildir, neden o da benim gibi acı çekmiyor, aşık olmuyor, neşelenmiyor? İkinci soru ise şu, özgür iradeyle bağlantılı olarak fenomenal bilinç beyindeki maddi-nöral süreçleri etkiliyor mu? Eğer etkilemiyorsa özgür irade büyük bir yanılsama mı?

  3 Bir Fenomenal Bilinç Hastalığı:"Gizemli" Histeri
  Yukarıdaki soruları cevaplamak adına bilinçdışını göreceğiz burada ve hareket noktamız Histeri olacak. Tura histeriyi çıkış noktası olarak seçmesini şöyle belirtiyor:"Histerik beyin sadece normalden farklı bir şekilde çalışmaktadır ve bu farklılık fenomenal bilincin şu ya da bu şekilde bozulmasına yol açmaktadır. Eğer normal beyin ile histerik beyin arasındaki farkı saptayabilirsek fenomenal bilincin beyinle ilişkisini daha iyi tanımlayabiliriz muhtemelen. "(s. 54) Örneğin histerik körlük vakaları. Eğer bu kişiler hiç bir şekilde görmemelerine karşın uygun şekilde motive edilirlerse kendilerine gösterilen insan yüzlerindeki duygu durumlarını doğru şekilde ifade edebilirler. Nasıl? Histerik bilinçte görsel enformasyonların fenomenal bilinç alanına çıkmadan işlenmesi mümkündür. Yani bu hastalarda örtük bir görme olayı yaşanıp yüz ifadelerindeki duygu durumlar doğru tahmin edilebilse de fenomenal bilinçte bir görüntü oluşmuyor. Neden?

  4 Bilinçsiz ve Bilinçdışı
  Fenomenal bilince çıkmayan görüntüler Freud'un terimiyle bastırmaya modern nörobilimle ise söndürmeye uğramaktadır. Bu da beynin motivasyon-dikkat sistemleri çerçevesinde dikkatin belli bir psikolojik aktiviteden çekilip başka bir zihinsel aktiviteye yöneltilmesi, böylece ilk aktivitenin bilinçdışı düzeyde kalması biçiminde ifade edilebilir. Bu söndürme olayının nedenini ise kısaca otomatik kaygıdan kaçma olarak söyleyebiliriz.

  5 Beyin ve Psikoloji
  Beynin psikolojik işlevlerini nasıl yerine getirdiğine dair ganel açıklamalarda bulunur.

  6 Loş Bilgi
  Beynin nöro-psikolijik süreçleri anlatılmaya devam eder. Şu örneğe bakalım. Sağ beyin yarıküresi hasarlı hastaya her bir elinde bir madeni para olan doktor, karşısına geçip iki elini kaldırıyor ve kişi burada yalnızca sağdaki parayı algıladığını söylüyor. Yani sol uzamla ilgili algı sönmüştür fakat doktor bir elinde madeni para diğer elinde anahtar tutunca hasta her ikisini de algıladığını söylemiştir. Demek ki beyin henüz dikkat yöneltmeden her iki uzamsal alandan da enformasyonlar beyne ulaşırken bunlar benzer özellikler taşıyorsa sol tarafı ihmal etmekte fakat farklılık arz ediyorsa da bunların her ikisine dikkat yönelterek fenomenal bilinç alanına taşımaktadır. Peki ya doktor bu kez bir elinde gümüş çatal tutarken diğer elinde plastik çatal tutarsa? Hasta bu kez de iki çatalı da algılayabildiğini ifade etmiştir. Yani beyin bu loş bilgileri modal özelliklerinin yanında bir de semantik düzeyde işlemektedir. Demekki bilinçsiz bir anlam mümkündür. "Öyleyse beyin birbiriyle yarışmacı, hatta çatışmalı tarzda işleyen, her biri kendi içinde entegre iki zihinsel süreçten birini bilinç alanına taşırken diğerini ihmal edebilecek bir sansür(!) işlemi yapmaktadır. (s. 107). Öyleyse şunları çıkarsayabiliriz;
  a) beyin bilinç eşiğinin altında da bilgi işleyebilmektedir.
  b) bu işlemin dikkatin yönlendirilmesinde dolayısıyla da bilinç alanının belirlenmesinde önemli rolü vardır.
  c) bu dikkat ve enformasyon işleme sürecinin enformatik düzeyi semantik bir düzeye ulaşıyor.

  7 Duygular
  Önceki bölümlerde dikkati çevresel-bilişsel özellikleri bakımından inceleyen Tura bu bölümde daha ziyade dikkatin bedensel-duygusal-motivasyonel yanına eğiliyor. Aynı zamanda klasik dürtü kuramının eksik hatalı yanlarını da modern nörolojik bulgularla eleştiriyor. Duygu-motivasyon sistemlerini de şu başlıklar altında inceliyor;
  Temel duygu-motivasyon sistemleri
  a) Araştırma duygu-motivasyon sistemi
  b) Öfke duygu-motivasyon sistemi
  c) Korku duygu-motivasyon sistemi
  Sosyal duygu-motivasyon sistemleri
  a) Şehvet duygu-motivasyon sistemi
  b) Bakım(sevgi) duygu-motivasyon sistemi
  c) Panik duygu-motivasyon sistemi
  d) Oyun duygu-motivasyon sistemi
  e) Kendilik duygusal-motivasyonel düzenleme sistemi

  8 Deney ve Sezgi
  Daha önceki bölümlerdeki tezlerin bir aradalığını görebiliriz bu bölümde. "Fenomenal bağlanma"ya dair deneysel sezgiler ortaya konur

  10 Madde ve Bilinç

  Bundan sonraki bölümlerde psikodinamiklerden ve nörolojik aktivitelerden maddi varlığın fiziksel boyutuyla ilgilenir. Fenomenal bilinç özelliği taşıyabilen maddi varlık bir doğa bilim olgusu halinde düşünülmeye çalışılır. Occam'lı William'ın usturasına göre de yok yere evrendeki varlık sayısını arttırmamak gerekir.

  11 Birinci Varsayım:Bir Doğa Olayı Olarak Fenomenal Bilinç Nasıl Mümkündür?
  Eğer fenomenal bilinç beyin kendisinde geçen nöral süreçleri algılamasıyla oluşuyorsa bütünlüklü fenomenal dünyamız(bilincimiz) beynimizin kendindeki bir yanılsamasından ibaret. (s. 187) Peki ya bilinç zihinsel süreçlerimize etkide bulunuyor mu yoksa yalnızca buna paralel olarak yer alan bir epifenomen mi?

  12 İkinci Varsayım:Özgür İrade
  Özgür iradeye fizik yasaları müsade ediyor mu acaba? Çift yarık deneyinde ışık nasıl hem dalga hem de foton gibi davranabiliyor? Dalga halinde ilerleyen ışık ekrana foton halinde düşebiliyorsa özgür irade dediğimiz şey kuantum düzeyinde fiziksel belirlenimciliğin ortadan kalktığı bu aşamada mı ortaya çıkıyor. Sonuç olarak Tura şöyle kapatıyor bölümü:"Sonuç itibariyle Pratik Maksatlarımız Gereği ve şimdilik kaydıyla özgür iradenin olmadığı varsayımını güçlü bir şekilde, epifenomenalist varsayımı da zayıf bir şekilde tercih etmeyi öneriyorum." (s. 220)

  13 Üçüncü Varsayım:Bilinç ve Zaman
  Bilinç fenomenlerinin uzay-zaman fiziği tarafından incelenemeyecek yer kaplamayan sadece zamanda geçen doğal olaylar oluşumlar olduğunu fikrini savunur Tura.

  İçindekiler

  Birinci Kısım:Uzlaşımsal Yol
  1 Giriş
  2 Beyin-Bilinç Problemi
  3 Bir Fenomenal Bilinç Hastalığı:"Gizemli" Histeri
  4 Bilinçsiz ve Bilinçdışı
  5 Beyin ve Psikoloji
  6 Loş Bilgi
  7 Duygular
  8 Deney ve Sezgi
  9 Birinci Kısmın Değerlendirilmesi

  İkinci Kısım:Teorik Yol
  10 Madde ve Bilinç
  11 Birinci Varsayım:Bir Doğa Olayı Olarak Fenomenal Bilinç Nasıl Mümkündür?
  12 İkinci Varsayım:Özgür İrade
  13 Üçüncü Varsayım:Bilinç ve Zaman
  14 Ne Yaptık:Genel Bir Değerlendirme

  Sonsöz
  Kaynakça
 • Bir ihtimal olduğunda, devrim ne kadar da güzel, diye düşündüm.
  Uzaklarda bir yerde art arda silahlar patladı.
  İstasyonun kapısından esmer mi esmer bir çocuk bağırarak fırladı dışarı: "Ma ne durisız! Toppal Effe Gabar'dan inmiş Amed'e giriy laaaa..."
 • Zaman kaybı. Kapaktaki övgüler ve "aman şöyle, yok efendim böyle"lerin ötesinde, gereksiz derecede küfre ve belaltına bulanmış sayfalar yığını yani. Kapakta Dede Korkut Hikayeleri'nden bahsedilmiş, ancak sadece "Yerli kara dağların yıkılmasın, gölgelice kaba ağacın kesilmesin..." kısmı gözüme çarptı Dede Korkut Hikayeleri'ne dair. Göz boyama şekli yani.
  Ağaç demişken, kitabın isminden zaten bazılarımız, kitabın konusunun ne olduğunu bulabilirler. Ben çok uğraştırmadan söyleyeyim size. Gezi Parkı eylemlerinin olduğu dönem ile yüz yıl öncesinin harmanlandığı bir kurgu var kitapta, ki bu fikir bana oldukça parlak gelmişti ilk başta. Lakin iş, konuyu işlemeye gelince işler zıvanadan çıkıyor. Kitapta gayet tek taraflı bir anlatım var ve bir taraf iyilik meleği, diğer taraf şeytanın osuruğu gibi gösterilmiş. Tarihten örnek verirken tüm halklara hak verip, barış kardeşlik mesajları döşenen yazar, ne hikmetse aynı sağduyuyu, emir alıp bunu uygulamak durumunda olan polis teşkilatı için göstermemiş ve polisi nasıl aşağılayacağını bilememiş. Bu tip zihniyet, bu olayların olduğu dönemde de ortaya çıktı ve halk, kapı komşusu, akrabası, arkadaşı olan polislere düşman oldu. Sonuç ne oldu peki? Polisi kötü bildiniz, polis sizi kötü bildi. Birbirinizi kırdınız, sizi karşı karşıya getirenler ellerini ovuşturarak ve pis pis sırıtarak bu sahneyi seyre daldılar. Yani filler tepişti çimenler ezildi.
  Çok da fazla bir şey söylememe gerek yok. Kitabı beğenmedim, edebi değeri zaten yok, yanlılığı da üste tuz biber oldu. Tavsiye etmiyorum.
 • "Filler hikayesi gibi bu memleket. File dokunan körler hayvanın neresini ellerse öyle tanımlar ellediklerini. Bu, hayvanın dokunduğun yerine göre bir balta sapı olabilir halbuki tenasül organıdır. Hortumunu okşarsın nargile olur, kulaklarını ellersin yelpaze sanırsın. Fili okşayan körlerin hiçbiri anlayamaz neye benzediğini hayvanın. İşte biz de tüm şu olup bitenlere fili elleriyle yoklayan körler gibi bakıyoruz çocuk."
 • Ah İstanbul; yedi tepesi oynak fahişe, eski bir ozanın da dediği gibi, sen kanla yazılmış ve ancak kan ile çözülebilecek bir meseleler yığınıydın, dün, bugün ve yarın da öyle kalacaksın...