okuyanastronot, Alkışı Sevmeyen Şair Mehmet Akif Ersoy'u inceledi.
11 Eki 21:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mehmet Akif Ersoy...

Milli şairimiz ve marşımızı yazan güzel insan...

Bu kitabi Ersoy'un daha iyi tanımak isteyenler okuyabilir. Tabi ki bu kitaptan daha ayrıntılı bilgiler veren kitaplarda vardır ama ben bu kitabı okuyunca Ersoy'a olduğumdan bir kaç misli daha hayran kaldım. Okumanızı tavsiye edebilirim...

Sevgili kitap dostlarım…
Anlamsız gelebilir belki ama içimden geldi yazmak… Hoşgörünüze sığınarak kitap dışı son paylaşımımla..

Ben müsadenizle gidiyorum, biraz uzak kalmam gerekecek sizlerden. 17 Aralık’ta Yandal sınavım var ve yoğun bir çalışma programına başlıyorum. Belki güzel haberlerimi de gün gelir paylaşırım buradan?? Güzel dilekleriniz ve dualarınızı beklerim:)

Eğlenceli incelemeleriyle sevgili Tuco,

Tuco’nun tabiriyle Kübra Sultan,

Edebiyat bilgisine ve kültürüne her zaman hayran kaldığım, çok şey öğrendiğim ve Kübra Sultan’ın tabiriyle ‘’Pamuk Metin abimiz’’ ya da Ferah Hanım’ın tabiriyle ‘’Sayın Nart’’

Günaydın mesajları ile günümü aydınlatan, yürüyen kütüphane Sevgili Ferah Hanım..

Rus edebiyatına merakımı artıran ve okunack kitap listemi dolduran Sevgili Ferman bey,

Dobra incelemeleriyle Sevgili Zehraca,
Sevgili Sabırlı MatHmazel,

Meslektaşlarım Sevgili Rojhılat, Sevgili Yusuf, Sevgili Entellektia ve Sevgilİ Şeyma Özaslan

İncelemelerini dört gözle beklediğim Sevgili Kafka t –Hasan T

Bana Cemil Meriç’i hatırlatan Sevgili Ahmet Yavilioğlu,

Sitenin nezaket ve saygı sembolü Sevgili Serpil Ağ Hanim, ,

Bana Mustafa Ulusoy’u hatırlatan, Bursayı kazanırsam mutlaka katılacağım Bursa kitap buluşmalarının daimi takipçisi Sevgili Seyid Ahmet bey ,

Yeni ve geç tanıdığım güzel ikili Sevgili Metin Pir ve Eylem hanım,

Sevgili Orijinal Monolog sakini

İleti ve yorumlarıyla çokça tebessüm ettiren ve oldukça geç tanıdığım zarif Sevgili İpek Kamuran ve Dila Kaya

Birbirine çok benzettiğim Sevgili Ali Şahin ve Sevgili Ali Bektaş

Bana dergi okumayı sevdiren sevgili Mavera …
Yorumları ve okuduğu kitapları dikkatle takip ettiğim, bana Hasan Ali Toptaş’ı hatırlatan sevgili Murat Sezgin

Oğuz Atay'ı ve Tezer Özlü'yu bana kazandıran Sevgili Mehmet Admış,

Yeni kitabı seyahatnamesini sabırsızlıkla beklediğim incelerden ince Sevgili Mehmet Yılmaz

Hızına yetişemediğim ve gördüğüm en çok kitap okuyan kitap kurtlarından Sevgili Metin Özdemir ve Sevgili Ekrem Özkara

Ve tabii ki samimi şiirleriyle Sevgili Uğur Ukut…(sınavdan sonra belki bir gün ziyaretinize geliriz benim küçüklerle ve her gün tek çay söylediğiniz kantindeki bayana 4 çay diyerek şaşırtırız :))

Nostaljık profilleriyle ve akşamları paylaştığı musiki nağmeleriyle ruhumuzu dinlendiren Sevgili İsmail K..

Yürüyen risale Sevgili Suha Murat Bey,

Sevgili Afra, Horselover, R.T, Burak, Sabriye Yabancı, Rümeysa ..

Ve diğerleri… Herbiri…

Herşey için teşekkür ederim…

Hayatıma Rengarenk süsler katan sevgili 1000k dostlrm…İnşallah geri dönersem geldiğimde, burada olun ve bir yere kaybolmayın lütfen..

Sizi seviyorum ben:))

Hichkas, bir alıntı ekledi.
07 Eyl 10:26

" Bir kez, bir karıyı sıdkile canım çekti mi benim... Milyon kazanacağımı bilsem, geçmiştir. Bir kaç gün ne demek? Ölüm olsa, üç ay, üç yıl burdayım. Çünkü murat almayınca bizim açlığımız basılmaz. Evet, geçti üç gün, gittim. Bu kez kapı kapalı... Yanaştım. Mandalı kurcaladım. Hayır, içerden sürgülü değil... Açıp araladım, baktım ki... Vay başıma! Sırtüstü yatıp döşek gibi yayılmamış mı? Hava sıcak bugünkü gibi... Sırtında bir iç gömleği... Başka bir şey arama, kardaşım, dizlik mizlik arama... Yaz uykusu halini kendin bilmez değilsin ya... Her yanı ortada... Madeni gayet ak olduğundan, say ki, Frenk kristaline dökülmüş aynadır. Girdim. Örttüm kapıyı pıtırtısız, sürgüsünü yavaşça sürdüm. Niyetim, Kömüryakıcı gelse, görevi bitirmeden açmamak... Sokuldum. Gövdemi bildiğin yer depremi tutmuş, sarsalamakta ki, Tanrı korusun kemiklerimiz birbirinden ayrıldı ayrılacak... Solumaktayım ki, Gülcemal vaporunun islim hışırtısı da öyle değil! Yanaştım. Şaşırmışım. Ne halt ettiğimi bilmekten geçmişim. Durmuşum göbeğini sıvazlamaya... Sıvazlamaktayım... Göbek gerginliği olur ama bu kadar mı olur... Gergin dedimse, kaya gerginliği belleme hey İnebolulu, bildiğin, tıkız doldurulmuş kuştüyü yastık gerginliği... Töbe! Kuştüyü yastık ne demek? Bildiğin lastik top... Okşalamaktayım... Ağzımızdan salya yürümüş, toparlayıp yutamamaktayım. Aklımı şeytan yellemiş... Yanına uzanmayı hatırıma getirememekteyim." Başını yumrukladı. "Nah kafa! Kuru kafa... Yanına yataydık... 'Uyku yarım ölümdür,' demiş eskiler, uyku sersemliğine getirseydik... Belki muradı alırdık o kargaşalıkta..."

Kurt Kanunu, Kemal TahirKurt Kanunu, Kemal Tahir

DOSTLARIM

(Dostlarım! Ey Atinalılar... kendi savunmasını yapan Sokrates geldi aklıma..)

Burada çok güzel dostlarım oldu. Birbirimizi göremesek de fikir kardeşliği kitap dostluğu yinede güzeldi. Kimin kalbini istemeyerek de olsa farkında olmadan kırdıysam özür dilerim. İşte internet arkadaşlığında bir şey var ki hep uzaktan dostluk kurulur. Karşılıklı çay içerek sohbet etmenin güzelliğini yaşayamasakda. Bu sayfaya girdiğimde çok tedirgin olmuştum. Fakat zamanla bir çok konuda benimde ön yargılarım değişti. Tanıdığım en güzel insanların sadece gerçek hayatta olmadığını da gördüm. Ve hayatta her zaman en güzel şansımın nerede olursa olsun arkadaşlarım olduğunu biliyorum. Güzel insanlar bir şekilde benim yoluma çıkıyor her zaman.. Bir tesadüf bir sebep bir rastlantı.. Burada tek tanıdığım kardeşim Ömerdi (Bulut). Revan(Zalım) beni ilk ekleyen arkadaşımdı. Adem abi, Dua, Rafiye, Haree, Çağlar Yıldırım, Zagor, Özgür Adam, Delfin Ö., Nazlı Yavuz, Aslı, Dystopianerectus, Madame Bovary, Lokman, Derya, Belkin, , YNT, Dosto'nun Müridi, Buse Suci, Yaren T, Ulaş Faruk Akpınar, Seyid Ahmet GÜLTEKİN, Noir, Tesla Yunus, Coşkun Uğur, Rüveyda Atmaca, Yusuf, Merve D., Ömer Yaşar, Gökhan Ateş, Mehmet Temiz, Ceylan, Susku Kahvesi, Kübra, Mina, Murat Ç, Yusuf Çorakcı, Mert Güler, Hüseyin, Ali Batı, Zeynep Deniz, Nalannn, Yaşlı Çocuk, Mathmazel, Küçük Kara Balık, Fatih Salık, Ezgiperest, Ferah, Şinka, fAZİ, Ömür Törpüsü, Samet, Özlem Şahin, TOUJOURS, Zeynep Deniz, Metin Pir, Hamuş, Barış XVII, Metin Özdemir, Nrdn Dstyvsk, Masiva, Raskolnikov, Muhayelll, Elif Arslan, Ferman Mammadov, Onur Utku Ceyhan, Simurg, İnan Akmeşe, Polyy, Milena, Vedat yadikar, Zarif Hanım, Serpil Ağ, Aşiyan, Merve Altıntaş, Saudade, Rasi, Ruta, Papatyammm, Huzur Sokağım, Crzcarz, mEHMET üLKÜ, Çakır Kaya, Hilal Başak, Asena Turgut, Nazik Topcu, Taha Bezci, Mukavvadan Adam, Betuldd, İlker Görkem, Ömer Gezen, Fevzi Altunbulak, Su Polat, Yıldız Tozu, Recep Keten, Ender, Hayati Gostalak, Hamit Yıldırım, Esin Damla Öktem, Özgür Beden, Mehmet Zana Başkan, Post Mortem, Uğur Urkut, Esma Balı, Leyla, Ebru İleri, Mehmet Aldemir... ve ismini yazamadıklarım.

'Schindler'in Listesi' gibi oldu :) Arkadaşlığınız için çok teşekkür ediyorum. Çok güzel insanlarsınız. Bahtınız açık olsun. Bayram tatili on gün olunca herkes şehirden kaçıyor :) Bende denize, dağlara, yaylalara kırlara gideceğim. Büyükbabamın yanına. Heidi gibi dolanacağım oralarda.

_Leyla ((

○Taha○, Alkışı Sevmeyen Şair Mehmet Akif Ersoy'u inceledi.
 14 Ağu 17:17 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Bir günde hatta bir oturuşta bile okunabilir. Akif'in alçakgönüllüğü, vatan sevgisi, sözüne sadık olması, fedakarlığı, kanâtkarlığını vb özelliklerini içeren olaylar (karakteri)anlatılmış. Edebi ve sanat olduğu söylenemez, ama Akif'i genel anlamda tanımak ve yâd etmek için okunabilir. Kitabın sonunda da Safahat'tan seçmeler var.
Beni en çok etkileyen olay ise: Baytar Mektebinde iken bir arkadaşıyla kim önce ölürse ölenin çocuklarına sağ kalan baksın diye sözleşiyorlar ve seneler sonra arkadaşı vefat edince Mehmet Akif de verdiği söze bağlı kalarak arkadaşının 3 çocuğunu alıyor. Bunlar kim diye soran olursa çocuklarım diyor.

○Taha○, bir alıntı ekledi.
14 Ağu 14:49 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Müslümanlık nerede! Bizden geçmiş insanlık bile...
Adem aldatmaksa maksat, aldanan yok, nafile!
-Mehmet Akif

Alkışı Sevmeyen Şair Mehmet Akif Ersoy, Murat Kaya (Sayfa 106 - Gonca Yayınevi, ("Safahat'tan Seçme Mısralar" bölümünden))Alkışı Sevmeyen Şair Mehmet Akif Ersoy, Murat Kaya (Sayfa 106 - Gonca Yayınevi, ("Safahat'tan Seçme Mısralar" bölümünden))
○Taha○, bir alıntı ekledi.
 14 Ağu 14:45 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Ölen insan mıdır, ondan kalacak şey: Eseri;
Bir eşek göçtümü, ondan da nihayet: Semeri
-Mehmet Akif

Alkışı Sevmeyen Şair Mehmet Akif Ersoy, Murat Kaya (Sayfa 105 - Gonca Yayınevi, ("Safahat'tan Seçme Mısralar" bölümünden))Alkışı Sevmeyen Şair Mehmet Akif Ersoy, Murat Kaya (Sayfa 105 - Gonca Yayınevi, ("Safahat'tan Seçme Mısralar" bölümünden))
○Taha○, bir alıntı ekledi.
13 Ağu 15:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Ağlarım, ağlatamam; hissederim, söyleyemem;
Dili yok kalbimin, ondan ne kadar bîzarım!
-Mehmet Akif
bîzar:Şikayetçi,rahatsız

Alkışı Sevmeyen Şair Mehmet Akif Ersoy, Murat Kaya (Sayfa 105 - Gonca Yayınevi,("Safahat'tan seçme mısralar"bölümü))Alkışı Sevmeyen Şair Mehmet Akif Ersoy, Murat Kaya (Sayfa 105 - Gonca Yayınevi,("Safahat'tan seçme mısralar"bölümü))
○Taha○, bir alıntı ekledi.
 13 Ağu 15:33 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"İkiyüzlüleri artık sever oldum; çünkü yaşadıkça yirmi yüzlü insanlar görmeye başladım."
-Mehmet Akif

Alkışı Sevmeyen Şair Mehmet Akif Ersoy, Murat Kaya (Sayfa 89 - Gonca Yayınları)Alkışı Sevmeyen Şair Mehmet Akif Ersoy, Murat Kaya (Sayfa 89 - Gonca Yayınları)
○Taha○, bir alıntı ekledi.
 13 Ağu 05:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İsteyen güneşe tapar, isteyen ateşe. Ben kimsenin Allah'ına, peygamberine karışmam. Fakat kimse de benimkine karışmamalı. Biri yüzüme karşı babama sövebilir mi? O halde Peygamberime nasıl söver.
-Mehmet Akif

Alkışı Sevmeyen Şair Mehmet Akif Ersoy, Murat Kaya (Sayfa 35 - Gonca Yayınevi)Alkışı Sevmeyen Şair Mehmet Akif Ersoy, Murat Kaya (Sayfa 35 - Gonca Yayınevi)