• ''Paranın Cinleri'' yazarın kendi ifadesi ile yaşamöyküsel bir roman, bir kaç defa başlanıp bırakılan... Bu roman ile anıları artık yakasından düşsün, geçmişi peşini bıraksın istemiş ama öyle olmadığını ve asla da olamayacağını anlamış. Yine de içindeki isteğe bağlı kalarak albümünde ve belleğinde kalan fotoğraflarla geçmişi dile getirmiş.

  Muro Mardin'de geçen çocukluğuna olan bağlılığını '' Mardin gökyüzüne komşu bir kalenin eteklerine kurulmuş bir taşkent. Ben orada doğdum. Orada büyüdüm. Orada öldüm. Ondan sonrası bütünüyle kendi içimde çıktığım uzun bir yolculuktur.'' şeklinde ifade ediyor.

  Anılar, beklentiler, hayal kırıklıkları...İçindeki duyguları bastırma telaşı...Her bastırılan duygunun tek bir idealde, kendini tüm Türkiye'ye anlatabilme arzusunda toplanması .Muro' nun Mardin'i, kıymetli taşların dili...Onun için yıldızların en parlak olduğu tek dönem...Yazları avluda yatılan geceler ve uykuya en yakışanın sim işi yorgan yüzlerine vuran ay ışığı olduğu ... İçine işlemiş acılar, peşini bırakmayan intikam cinleri... Öyle güzel anlatmış ki... Okurken hem tadına doyamıyor hem de aldığı tat için vicdan azabı duyuyor insan...

  Kitaptan uzun bir alıntı görmek istemeyenler, lütfen okumayı burada bırakınız...

  Annemin aslında öz annem olmadığını on yedi yaşında öğrendiğimde, kaç yılın kuruntusunun gerçek çıkması; ablamın gerçek ablam; ağabeyimin gerçek ağabeyim olmadığını öğrenmek; dayılarımın, teyzelerimin, herkesin, her şeyin, benden bir adım geri çekildiğini ve zaten hep yabancısı olduğum bu gezegende, o güne dek bir kenarına ilişmeye çalıştığım bir dairenin hepten dışına sürüldüğümü hissetmek... Yüzünü hiç görmediğim yabancı bir kadının, İstanbul'da yaşayan bir kadının beni doğuran öz annem olduğunu bilmek, ama nerede, nasıl, kim olduğunu bilmemek... Ve hepsinden önemlisi, neden? neden? neden?

  Yüreğim üveylik yaralarıyla dolu.

  Üstelik hiçbiri üvey gibi değildi ki...Ne annem, ne ablam, ne diğerleri. Hep sevildim, gözetildim, şımartıldım. Hele annem. Ama sorun, bu değildi...Nitekim onlarla kurduğum ilişki, bu ''hakikatin'' öğrenilmesi sonrasında da hiç değişmedi. Sadece, dünyayla kurduğum ''gerçeklik'' yara almıştı bir kez, hem de arkasında taşıdığı ancak melodramlarda görülebilecek acıklı bir hikayenin bundan sonrasını benim omuzlarıma ve hayatıma yükleyerek... Her yerde hep iğreti, hep yabancı, hep sürgün gibi duran benim, yıllardır içimde yaralı bir hayvan gibi saklanan yalnızlığımı büyütmüştü bu ''üvey'' kimliğiyle hayatımı damgalayan yeni gerçek.

  Sonrasında kabaca söylersek: Hayattan kaçtım, sanata sığındım. Yazı' yı evlat edindim, okurları akraba...

  Keyifli okumalar ...
 • Nalet olsun içimdeki insana sevgisine ...
  -Muro
 • "Algının toplumsal dolaşımında yazı dikey derinleşme, görüntü ise yatay yaygınlaşma olarak ifadesini bulur. Günümüz dünyasında "yazı" ile "hız" arasındaki ilişki, büyük ölçüde yazı aleyhine işliyor. Yazı sizden durup dinlemenizi, derinleşmenizi, bakışlarınızı bilemenizi, aklınızı ve ruhunuzu açmanızı istiyor. Oysa biz görüntüden görüntüye koşmanın hipnozunda içimize bakmaktan kaçıyoruz. Yazının "derinleşmesi" ile "yaygınlaşması" arasındaki ilişkideki denge bizim gibi toplumlarda bir türlü sağlanamıyor. Yazının hem derinleşmesine hem yaygınlaşmasına zaman kalmadan, görüntünün yayılma hızı, yazıyı ihtiyaç dışı bırakıyor. Akıp giden görüntülerin sersemleticiliğinde günlerin akışına, zamanın geçip gidişine bırakıyoruz kendimizi."
 • "Sakinim içimdeki dağda
  Nöbetini beklerim"
 • kaç hikayede kıydın kendine
  bir aşk için

  aşk için söylenmiş bütün sözler yaban
  bütün yaralar derin
  tekrarlayarak karşılaştırılmaz yaralar
  derin

  ümitsiz durumlar için
  bir yerlerde bulunduğunu sandığın
  o bir kaç kelime
  mümkün mü

  dilin ucu bu kadar uzakken sahibine

  -söz dediğin
  ancak yarası birbirine benzeyenlere-
  sürdürmek için birkaç imkan
  uçurum kıymetinde
  eksilmek
  ne kadar eskitse de

  unutulmuş kabuklar
  çok eski yaraların izinden
  kanamaya başlar yeniden
  insanın kendinden bile derin
  çok derin

  placebo
  teselli yerine geçecek ilacı
  birbirine benzemeyen günlerin
  kaybolmanın kardeşliğinde
  kimse kıyamaz kendi azrailine
  bekler yabanını ellerin

  çırpınmak faydasız
  nasıl çıkamazsa insan
  kendi gövdesinden dışarı
  -çıkamazsın cezan dolmadan
  kapatıldığın aşktan-
  çünkü aşk hapishanedir
  kendini biriktiren
  için için ve kendiliğinden
  çözülen günü geldiğinde
  kilidinden
  gün saymayı bilen
  kalbin sağlam kanı
  sabrın şaman rüyası
  bu sefer de hayatta kaldın
  eski yaralarının izinden
 • bir yola çıkarken neleri almadık yanımıza
  bir yangında neleri ilk kurtarmadık
  nerede çürüttük
  bir zamanlar her şeye kanan kalbimizi
  yerini bulmamış incelikler, bozguna uğramış düşler,
  atlanmış serüvenlerle hangi hayatların yanından geçtik
  nerede yitirdik
  erken itiraflar
  ergen isyanlarla
  bir korsan gibi yaşadığımız gençliğimizi

  Büyüdük, büyüdük sandık
  Kaybetti bazı şeyler artık önemini