Rabia Yıldız, bir alıntı ekledi.
23 Şub 18:49

Günler geçmişti... Zaman biri ölünce durmuyordu. Oysa o zamanlar öyle olur diye beklemiştim. Babam öldüğüne göre hepimiz ölebiliriz demiştim herkese. Çünkü bir aileden baba çıkarılınca geriye ne kalır hesap edemiyordum o yaşlarda. Bir anne, bir kardeş, bir de ben, kesinlikle bir baba etmiyorduk.

Her Şey Ben Yaşarken Oldu, Mustafa Becit (Sayfa 113)Her Şey Ben Yaşarken Oldu, Mustafa Becit (Sayfa 113)
Zafer Ateş, bir alıntı ekledi.
15 Şub 21:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 4/10 puan

Aralarında ölçülemeyen fakat hissedilen bir mesafevardı

İnsan Çürümeye Başladığında, Mustafa Becitİnsan Çürümeye Başladığında, Mustafa Becit
HALENUR YILDIZ, bir alıntı ekledi.
09 Şub 01:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yeryüzünde sorduğu sorulara cevap alamayan bir tek ben miyim ?
İnsanın hayatı sorular ve cevaplar arasında gidip geliyor. O zaman anlıyorum ki insanlar hayat denen dar bir çemberin içinde soru sorarak yaşlanıyor, cevap alamadan ölüyorlar.

Her Şey Ben Yaşarken Oldu, Mustafa Becit (Sayfa 63 - Sayfa 6 yayınları)Her Şey Ben Yaşarken Oldu, Mustafa Becit (Sayfa 63 - Sayfa 6 yayınları)
Murat Ç, Tuhaf Dergi Sayı :2'ı inceledi.
31 Oca 22:58 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Yaşamakla yaşamamak arasında hiçbir fark kalmadığında özgürlüğüne kavuşur insan." (Dostoyevski - Ecinniler, s. 155)

Dergi okumayı çok sevmem demiştim ilk sayıya inceleme yaparken. Ben aslında 6. sayıda tanışmıştım Tuhaf dergi ile. Stefan Zweig sayısı ile. Sonradan tüm sayılarını edinmiştim. Tersten başlamış oldum :)

Birinci sayıda yapmış olduğum gibi sizlere beğendiğim bölümleri aktarayım;

"Fyodor Dostoyevski" Bölümleri,
(Orhan Pamuk'un 2010'da yapmış olduğu bir konuşmayı da yayınlamışlar. Uzunca bir konuşma. Sanırım ben Orhan Pamuk sever biri değilim, o yüzden okumadım.)
Zülfü Livaneli,
Etgar Keret,
Ahmet Mümtaz Taylan ve Hakan Günday: Empati,
Tarık Tufan,
Mehmet Turgut (Yaşar KEMAL'in kahkahası),
Murat Uyurkulak (Çok gülüyorum okurken),
Selim İleri,
Mazhar Alanson (Anıları keyifle okunuyor),
Nurhak Kaya, Derya Alabora Röportajı,
Kalben, (Bu sayıda beğendim)
Ömür İklim Demir,
Hasan Saltık,
Mercan Dede,
Gündüz Vassaf,
Ebru Ceylan,
Melanie Pain,
Mustafa Becit,
Egemen Alper,
Nebil Özgentürk,
Okan Avcı.

İkinci sayıyı'da keyifle okudum.

Tavsiye ediyorum. Herkese iyi okumalar.

Rukiye Turan, bir alıntı ekledi.
12 Oca 15:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sustum. Susmak insan için en büyük nimettir. Ölene kadar sürekli konuşmak zorunda bırakılsaydık ne olurdu diye düşündüm. Muhtemelen kitaplar yazılamaz , aşklar yaşanamaz ve devletler kurulamazdı. Çünkü herkes birbirini öldürmüş olurdu."

Her Şey Ben Yaşarken Oldu, Mustafa BecitHer Şey Ben Yaşarken Oldu, Mustafa Becit
Esin Elif Durdağ, İnsan Çürümeye Başladığında'yı inceledi.
07 Oca 14:56 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Mustafa Becit'i tanımama bu kitap vesile oldu. Ve bu kitabı sayesinde yazarın ilk kitabını da okumaya karar verdim. Yazarın anlatışı çok farklı. Polisiye desem tam değil, aşk desem o da değil, dram desem o da tam bu kitabı anlatan özellik değil. Resmen kitap tüm duyguların harmanlanmış hali. Tıpkı hayat gibi. Fazla gerçekçi.

Kurgu cinayet bürosunun başındaki Rauf'a gelen bir olayla başlıyor. Rauf cinayetin kendisini bu kadar etkileyeceğini bilmeden kabul eder. Gerçi ona bu cinayeti verenler ne bilsin Rauf'un özel hayatında olanları? Rauf'un ekibi de aslında Rauf'un değişiminin farkında ama ses edemiyorlar. Ve birlikte bu cinayeti çözmek için kolları sıvarken hepsi kendi sorunlarını da çözmeye çalışıyorlar. Bu kitapta kimsenin hayatı mükemmel değil. Tıpkı bizim gibi. Ve bence kitap bu yönüyle okuyucusunu kendisine bağlıyor.

Kitapta tüm karakterlerin iç dünyasına az çok yer veriliyor. Cinayeti işleyenin neden böyle bir suça karıştığını öğrenince ise bu kitabın hafızalardan silinmeyeceği kesinleşiyor. Ben sanırım ilk kez bir kitapta bir katile cinayet işlediği için kızmadım. Hatta hak vermeden duramadım. İnsanız, ister istemez empati kuruyoruz. Ama "Onun yerinde olsam ne yapardım?" dediğimde boğazıma acı bir yumruk oturdu. Onun yerinde olmayı hayal bile edemiyorum.

Kitap size adalet kavramını çok derin bir şekilde sorgulatıyor. "Suçlu kim? Kime göre suçlu, neye göre suçlu?", "Cezayı hak ediyor mu?", "Cezayı hak etmiyorsa bu cinayet cinayet değil mi?" ve bunlara benzeyen bir sürü cümle kurmaktan başın patlayacak boyuta geliyor. Ve o an sadece "İyi ki bu olaya ceza verecek hakimin yerinde değilim." dedim.

Kitapta çevreyi dinleyen, onlara göre yaşayan insanların bir süre sonra kendilerine olan güvenlerinin sarsılmasıyla birlikte karşısındaki insana da güveninin sarsılmasını çok açık bir dille anlatıyor. Bu güvenin yokluğunu şüphenin doldurması ve bunun getirdiği zincirleme olaylar.. Hepsi bu kitabın içerisinde.

Bu kitabı mutlaka herkes okumalı. Sizler de benim hissettiğimi hisseder misiniz bilmiyorum ama bu kitabın sizi de sorgulatacağına adım gibi eminim.

Yusuf Celal, İnsan Çürümeye Başladığında'yı inceledi.
13 Ara 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın dili, kurgusu kendisine has ve özgün. Harika bir kitap. Polisiye severler kitabı çok beğeneceklerdir. Yazar ikinci kitabıyla edebiyat dünyasında kalıcı ve sağlam adımlarla ilerliyor. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Esin Elif Durdağ, bir alıntı ekledi.
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bizim düşüncelerimizin doğruluğu, karşımızdakinin düşüncesinin sınırına kadardır. Biz ne kadar çabalarsak çabalayalım bir şeyin doğru olup olmadığı asla anlaşılamayacak.

İnsan Çürümeye Başladığında, Mustafa Becit (Sayfa 205)İnsan Çürümeye Başladığında, Mustafa Becit (Sayfa 205)
Esin Elif Durdağ, bir alıntı ekledi.
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsanın dostları olmalı, demişti vakti zamanında, insan dostlar biriktirmeli. Ömür dediğin üç beş muhabbette bitiyor. Öyleyse o kısıtlı muhabbeti hak edecek dostlar edinmeli, demişti.

İnsan Çürümeye Başladığında, Mustafa Becit (Sayfa 195)İnsan Çürümeye Başladığında, Mustafa Becit (Sayfa 195)