• ‘Mütevazi Anlatıcımız’ Alex ve onun hayatının 4-5 yılını öğrenebileceğiniz ilk başlarda hoşunuza gitmeyecek fakat sonrasında çok şaşıracağınız hatta bazen Alex’in önceki haline dönmesini isteyeceğiniz ilginç bir kitap Otomatik Portakal.


  Alex ve 3 arkadaşı insanlara saldıran, onları gasp eden, tehdit, tecavüz, adam öldürme aklınıza ne gelirse bütün illegal işi yapan dört genç.


  Yine bir gün bir eve giriyorlar ve Alex girdiği evin sahibi yaşlı kadını komalık ediyor. Yaşlı kadın Alex eve girmeden polisleri arıyor ve dışarıda bekleyen işbirlikçi arkadaşı Dim’inde ihanetiyle Alex polise yakalanıyor.


  Hapishaneye giriyor ve bi zaman sonra hapishanede birini öldürüyor. Bunun üzerine İçişleri Bakanı hapishaneye gidiyor, yeni bir deney yapacaklarını, eğer Alex denek olursa kısa süre sonra serbest kalacağını Alex’e söylüyor ve Alex bunu kabul ediyor.


  Denek olan Alex’e hastanede sürekli filmler izletildi. Ama bu filmler hep kanlı cinayetlerin, tecavüzlerin, ölümüne kavgaların olduğu içinde hep şiddet olan filmlerdi. Alex artık bu filmleri izlemeye dayanamıyordu çok bitkin düşüyordu. En sonunda Alex’i serbest bıraktılar.


  Alex serbest kalınca daha önce canını yaktığı ne kadar insan varsa onlarda Alex’in canını yaktı çünkü o artık kimseye vuramıyor, vurmak isterse izlediği filmler gözünün önüne geliyor ve hastalanıyordu.


  Son olarak canını yaktığı bir adam(adamın eşine diğer 3 arkadaşıyla tecavüz ettiler ve kadın bunun ardından öldü) onu bir odaya kitledi ve Alex’in dinleyince hastalanacağı bir müziği açtı. Alex daha fazla dayanamayıp kendini pencereden attı. Bir hafta hastanede yattı ve bir hafta sonunda yeniden eski Alex oldu yani artık kötü şeyler düşününce hastalanmıyordu.


  Hastaneden çıkınca bir çete kurdu ama artık insanlara zarar vermemek istedi, evlenmek çocuk sahibi olmak istiyordu ‘Mütevazi Anlatıcı’mız.


  Kitapla kal sevgili okur. Kusurumuz varsa affola :)