Şevkets'in Kapak Resmi
Şevkets, Toprak Ana'yı inceledi.
13 Mar 18:47 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

...Kitabı anlatmaya nereden başlayacağımı bilemediğim için bu kısmı atlıyorum...

Tolganay, Suvankul, Maysalbek, Kasım, Caynak ve Aliman.

Otuz sayfa kadar anca süren mutlu ve huzurlu bir hayatları var. Mutlu derken, yoksulluğu iliklerine kadar hissediyorlar, olanca güçleriyle geceli gündüzlü çalışıyorlar, yarı aç-yarı tok yaşıyorlar ve buna rağmen şikâyet bile etmiyorlar. İşte bu şekilde bir mutluluk...
İşte bu sayfadan itibaren kitabın sonuna kadar gözyaşı akıttırıyor. Yeter artık, lanet olsun, bitsin şu hikâye diye haykırmak zorunda kalıyorsunuz.

Her biri birbirinden değerli karakterler.
Her birinin acıklı öyküsü insanın içini kanatmaya yeter.

Mesela, Suvankul. Mutluluğun tarifini, toprak ve suyun insanlar arasında eşit bir şekilde paylaştırılması diye yapıyor. Çok mu şey istiyor? Kendi tarlasını sürüp ekmek almaktı tek hayali. Bu kadar mütevazı bir hayale bile kavuşamıyor.

Mesela, Mayselbek'i görmek için tren istasyonuna giden Tolganay ve Aliman'ın anlatıldığı bölüm. Bir buluşmanın hüznü ancak bu kadar anlatılırdı herhalde.
Hala, kulaklarımda "Anaa" ve "Alimaan" çığlığı ve sanki baktığımda görecekmişim gibi duvarda bir asker şapkası...

Mesela, Kasım'ın askere giderkenki metaneti, Aliman'dan ayrılışı. Sanki hemen gözümün önünde oluşu. Sadece evin değil bütün köyün eli ayağı olan Kasım'ın, kendisi savaşa gittiği için değil, köyü savaşa terk ediyormuş gibi kaygılanışı...

Mesela, Caynak. Evin en küçük çocukları genelde yaramaz olur ya. Caynak ise, evin son erkeği kalmış, bütün yük omuzlarında. Çocukluğunu terk edip, yetişkinliğe girmiş. Girer girmez askere çağrılmış. Anası üzülmesin diye, vedalaşmadan, kaçarcasına askere gidişi. Öldüğünün bile haberinin alınamayışı...

Ve Aliman... Ah Aliman ah! Adına roman yazılası Aliman. "Cemile" kitabını yazan bu adam, nasıl da seni ciltlerle anlatmamış. Cemile'nin adı var sadece!

Ve Tolganay... Etten kemikten değil bu kadın. Damarlarında dolaşan, kandan ziyade acı. "Acıların Kadını" tabiri günümüzde alaysı karşılanmasaydı eğer, senin için bu tabiri kullanırdım. Nasıl bir yürek taşıdın hayatın boyunca... Nasıl taşıyabildin... Nasıl katlanabildin... Benim içim hala soğumadı, gözlerim kurumadı... Ahh Tolganay...

***Cemile kitabını, ön sözüne yazılmış "Dünyanın en güzel aşk hikâyesi" ithafından dolayı aşırı iddialı bulmuş ve pek lezzet alamamıştım.
Ama Toprak Ana'yı okuyunca, Cengiz Aytmatov'a (yaşasaydı eğer) bir şekilde teşekkür etme gereksinimi duydum. Ellerine sağlık üstad. Ne de güzel yazdın. İçimizdeki kiri-pası yaşa çevirip söktün attın.
"Şimdi her şey sessiz. Ölen de, yaşayan da"

***Yanı başımızda şu gün devam eden savaşların vahametini hala hakkıyla idrak etmiş değiliz!
Ateş düştüğü yakıyor!
"İnsanlar savaşmadan yaşayamaz mı?"

Şevkets, Cemile'yi inceledi.
10 Mar 17:41 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

"Dünyanın en güzel aşk hikayesi" demiş Fransız şair Louis Aragon, kitabın önsözünde.
Halt etmiş!

Yıllarca askerde olan eşini beklerken, karşısına çıkan Danyar'a gönlünü kaptırmış Cemile'nin öyküsünü ne kadar haddini aşarak tanımlamış.

Danyar, sessiz, gizemli, herkesten ve her şeyden uzak, aksak bacaklı, çocuk yaşta öksüz kalmış, üzerinde üzerindekilerden başka hiçbir şeyi olmayan bir zavallı. Böylesi bir karakter kitabın ortalarına kadar hayranlığımı kazanmıştı. Ve, Danyar olmalıydı kitabın adı, dedirtiyordu bana.
Savaş çağında ve savaş toplumunun arasında olup, mekandan ve zamandan bu kadar arınmış bir karakter olabilirdi Cemile.
Oysa Danyar'ın, yatmadan önce savaştan söz etsene bize diyen Seyit'e cevabı, savaşın öyle laf olsun diye anlatılacak bir konu olmadığını, uyumak için bir peri masalı dinler gibi dinlenmeyeceğini açık bir şekilde anlatmış oluyordu.

İşte bu Danyar, savaşın içinde olan bir adamın karısıyla birlikte gitti.
İşte o an, gömleğini yıkayıp kurumadan giyen bu adama olan hayranlığım geçti!

Şevkets, 2018 okuma hedefini güncelledi.
10 Mar 13:42
2018 Okuma Hedefi: 24 Kitap
2018'de 24 kitap okumayı hedefliyor.
Şu ana kadar 14 kitap okudu.
29 günde 1 kitap okumalı
En çok okuyanlar'da 1087. sırada. 
Şevkets, Yaban'ı inceledi.
08 Mar 21:45 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

YABAN
Ben bir köylü sayılırım. Hatta köylüyüm. Bu kitap, daha kapağını kaldırmaya başladığım andan itibaren bana ve ben gibi köylülere vurmaya başlıyor.
Dişimi sıka sıka, dayanılması zor bir ültimatom yağmuruna tutuldum kitabın sonuna gelene kadar. Hep vurdu, hep vurdu köylüye...

Yazarın çektiği fotoğrafa bakar mısınız hele!
"Anadolu... Düşmana akıl öğreten müftülerin, düşmana yol gösteren köy ağalarının, her gelen gasıpla bir olup komşusunun malını talan eden kasaba eşrafının, asker kaçağını koynunda saklayan zinacı kadınların, frengiden burnu çökmüş sahte sofuların, cami avlusunda oğlan kovalayan softaların türediği yer burasıdır."
Peki ya neden? Neden, kulağımıza hoş gelmeyecek bu iğreti isnatlar? Nedenini de izah ediyor Ahmet Celal.
"Bunun nedeni, Türk aydını, gene sensin! Bu viran ülke ve yoksul insan kitlesi için ne yaptın? Yıllarca, yüzyıllarca kanını emdikten ve onu bir posa halinde katı toprak üstüne attıktan sonra, şimdi gelip ondan tiksinmek hakkını kendinde buluyorsun.
Anadolu halkının bir ruhu vardı, nüfuz edemedin. Bir kafası vardı, aydınlatamadın. Bir vücudu vardı, besleyemedin. Üstünde yaşadığı bir toprak vardı! İşletemedin. Onu, hayvani duyguların, cehaletin, yoksulluğun ve kıtlığın elinde bıraktın. O, katı toprakla kuru göğün arasında bir yabani ot gibi bitti. Şimdi, elinde orak, buraya hasada gelmişsin. NE EKTİN Kİ, NE BİÇECEKSİN? Bu ısırganları, bu kuru dikenleri mi? Tabii ayaklarına batacak. İşte, her yanın yarılmış bir halde kanıyor ve sen, acıdan yüzünü buruşturuyorsun. Öfkeden yumruklarını sıkıyorsun. SANA ISTIRAP VEREN BU ŞEY, SENİN KENDİ ESERİNDİR, SENİN KENDİ ESERİNDİR."

Aslında kitabın özeti bu! Hatta kitabın kendisi bu! Bu iki paragraf.
Ve maalesef, günümüzde de Salih Ağalar, Zeynep Kadınlar, Emineler, cehaleti kanıksamış cahiller, yağmacılar, talancılar, güce-iktidara tapanlar, düşmanla işbirliği yapanlar, din tüccarı yobazlar, sahte hacı-hocalar, yoksul olduğu halde zenginin çalmalarını savunan akıl fukaraları,,, ziyadesiyle yok mu?
Ve bu kalabalıklara doğru bacak bacak üstüne atıp, tenkit yağdıran Beyaz Türkler?

İçim acıyor. Neredeyse yüz yıl geçti. Sanki o günü değil, bugünü anlatıyor.
Doğruları anlatan ağızlarla, cahillerin kulakları arasındaki mesafe hala beş-on kilometre. Ve ben, bir insan viranesiyim.

Şevkets, İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You'yu inceledi.
 28 Şub 21:29 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kitap, ortak bir tiyatro için Amerika'ya giden Ferhan Şensoy'un başından geçen olayları anlatıyor. Dilin kullanım ustalıklarını görmek için bile okumak yeterli.
Giriş kısmında, Amerika'ya gitme aşaması çok hareketli ve sürükleyiciydi.
Amerika'da yaşanan olaylar; yedim, içtim, yattım ve bundan defalarca tekrar ettim şeklinde. Kitabın gelişme kısmındaki olayları pek doyurucu bulmadım.
Kitabın son kısmında ise, uçakta yaşadığı rahatsızlık, içimde burukluk oluşturdu. 92 yapım kitabı okurken "Amanın, inşallah Usta'ya bir şey olmaz" dedirtti bana.

XVI - Cazbantlı Boğa Ölümleri bölümü için, bilgilendirici ve ilgi çekici bulduğumu belirtmem gerekir.

***Ferhan Şensoy, dili müthiş kullanıyor. Sanki bir dilbilimcisi, kelime operatörü. Keşke TDK bu anlamda kendisinden yararlanabilse...
Kadirşinas bavul, gel dikiz ki, Hoşgeldin William, Selamün-hello, fuckını fikiim,,,


-Ön pöü!
Frenkçe'de "biraz" demek olan bu sözcüğü demeyi biliyorlar, ancak bildikleri burada son buluyor, ondan sonra onların uzun ve geniş bilememeleri başlıyor.
(bilgi yayınevi , sayfa:16)

Karım dışarıda kaldı, ben içerde, polis dışarısıyla içerisinin arasını belirleyen noktada...Ben, madensel şeylerim bip etsin, iki gözüm önüme aksın, makinasından geçtim...
(bilgi yayınevi , sayfa:19)

Kartvizitiniz var mı? Hayır, yok! Hayatta hiç kartvizitim olmadı. Bunu hıyarca buluyorum...
(bilgi yayınevi , sayfa:26)

Yemek dağıtımı başladı uçağımızda. Önce birinci sınıflar, sonra biznes sınıflar, sonra sıradan yolcular, en son biz sigara içen adiler.
(bilgi yayınevi , sayfa:28)

İşte böyle bir şey Amerika, herkes dolara aşık. Dolar orospunun biri, herkesi aldatıyor herkesle!
(bilgi yayınevi , sayfa:38)
Karımın mektubunu postalamanın derdindeyim. Zaten kimbilir kaç günde ulaşacak İstanbul'a, bir iki gün daha postalıyamazsam, giderken elden götürürüm, duygusundayım.
(bilgi yayınevi , sayfa:40)

Demek ki Aztek'ler türk ve asıl isimleri Aztürkler.
(bilgi yayınevi , sayfa:52)

Kadının söylediğinin dörtte üçünü anlamıyorum, dörtte birini varsayımla ingilizceye çeviriyorum sıcaktan bunalmış kafamda.
(bilgi yayınevi , sayfa:59)

İnsanın hiç bir yere yazmadan kafasında düzenleyebileceği en ilkel şeyleri, küçük küçük bölüm başlıkları biçiminde alt alta yazıp elde o kaatlarla dolaşmanın adı çalışmak! Dinlenmenin adını, çalışmak koymuşlar!
(bilgi yayınevi , sayfa:84)

Kahvemi içtim, gelen giden yok. Benden başka hiç kimsenin, buraya kahvaltıya gelmemesi, benim bir şeyi yanlış anladığımı gösteriyor elbette, ya da Kafkamatik yorumla, benden başka herkes kahvaltıyı unutmuş olabilir.
(bilgi yayınevi , sayfa:89)

E, bu amerikalıların işi bu; nerde beleş, orda emperyalistleş!
(bilgi yayınevi , sayfa:113)

Bizde tiyatronun karton şapka fiyatına olması hıyarca. Üstelik bu durumda bile, tiyatro çok pahalı diye gelemiyoruz, diyenler var. Oysa tiyatroya gelip giderken, taksiye daha çok para veriyorlar. Başrolde taksi şoförü, biz onun saz takımı oluyoruz.
(bilgi yayınevi , sayfa:125)

Bir margarita, bir margaritaya, bre margarita, gel seninle margaristanda, bir margarin dükkanı açalım mı durumu...
(bilgi yayınevi , sayfa:164)

Başım ağrıyor. Çok erken ağrımaya başladı bu baş da.
(bilgi yayınevi , sayfa:165)
Şu benim çişi yapar mısınız?
(bilgi yayınevi , sayfa:169)

Garip bir yer Amerika. Sandığımdan daha kelek. Kuzeyi daha başkadır mutlaka. Benim gittiğim çok özgün bir yer, ama Amerikalılık aynı. Amerikalılık, diye bir şey var. Bunun ulusla, dinle, ırkla ilgisi yok. Dolarla ilgililer. Ortak dil, yeşil dolar.
(bilgi yayınevi , sayfa:172)

Dünyanın hiç bir yerinde bu kadar karşılayıcısı yoktur kimsenin, bu bize özgü. Yolcu başına on altı karşılayıcı düşüyor. Hiç yolcusu olmayıp, bu uçaktan nasıl tipler inecek diye bakmaya gelen var. Oranın barına içmeye gelen var. Hostesin arkadaşı var, pilotun eniştesi var, polisin kayınçocu var. Bir mesire yeri havalimanı.
(bilgi yayınevi , sayfa:174)

Şevkets, Şu Çılgın Türkler'i inceledi.
 18 Şub 14:09 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şu Çılgın Türkler
Ne kadar yabancıymışız kendi tarihimize, Milli Mücadelemize
Bir kitabı okurken ancak bu kadar hayıflanabilirdim! Ne de geç kalmışım!

***"... acele olarak telsize ihtiyacımız var efendim.
İsmet paşa acıyla güldü:
-Acele ihtiyacımız olmayan ne var ki ?" (sayfa:43)
Bence başlangıcın özetiydi bu konuşma. Yo hayır! Bütün olayın özetiydi belki de.

***Yzb. Faruk'a Harbiye Nazırlığı'nda İngiliz subaya neden selam vermediği sorulduğunda, rütbesinin kendisinden altta olduğunu ve önce onun selam vermesi gerektiğini söylemesi, dik duruşumuzun bir göstergesiydi. Harbiye Nazırının, İngiliz subayından özür dilemesini emretmesi üzerine Yzb. Faruk'un apoletlerini sökmesi, ciğerimin sökülmesi etkisi uyandırdı. Yüreğimi kabarttı, gözümü yaşarttı. (sayfa:57)

***Başta Mustafa Kemal ve bir avuç yürekli dışında kimse inanmıyordu belki de bu savaşı kazanacağımıza. Ama Fransız diplomat Mösyö Boullion'un dediği gibi olmadı! "Kağnı kamyonu yenemez" Hayır. Kağnı kamyonu yendi. (sayfa:136)

***Falih Rıfkı Atay'ın, Sakarya'nın ismi yedi günden beri milli coğrafyadan milli tarihe geçti, dediği gibiydi. Ama ben bihaber idim. Anca öğrenebildim! (sayfa:418)

***Savaş boyunca söylenecek o kadar çok şey vardı ki, her biri söylenmeye değer onca şeyden biri de Atatürk'ün şu sözleri, "Dünya'da hiçbir kadın, 'Ben vatanımı kurtarmak için Türk kadınından daha fazla çalıştım' diyemez" (sayfa:679)

Kitapta o kadar çok anekdot var ki...

*75 mm'lik mermi sorunu, Kullanacağımız merminin az olması yetmiyormuş gibi, çapında da sorun var. 77 mm'lik mermiler tornalardan geçerek 75'lik toplara uyduruldu.

*Savaşın ortasında Öğretmenler Kongresi'nin yapılması, düşmanın yanı sıra cehaletle savaşılması,

*Gazi Çavuş'un tekrar orduya katılması ve acemilere eğitim vermesi,

*Fatma Seher Hanım ve çetesi,

*Yzb. Faruk ve Nesrin'in aşkı, Bu kısımla ilgili olarak Nesrin ile Halide Edip'in yanına giden Yzb Faruk onlarla sohbet etmeye başlar. Halide Edip'in şu sözleri her okuduğumda gözlerimi yaşarttı. {Tren yolculuğu sırasında Yzb.Faruk'un eliyle dizindeki yamayı örtmeye çalıştığını fark edince, 'Lütfen örtmeyin..' dedi '..utanmayın da. O yama bizim için İngilizlerin dizbağı nişanından çok daha değerli. Ordumuz heybetini yoksulluğundan alıyor.} (sayfa:140)

*Deli Battal'ın, askere çorap ve çarıklarını vermesi,

*Rüsumat IV gemisi ve Mahmut Kaptan

*Atatürk'ün İstanbul Harp Okulu'ndan ve işgal altındaki şehirlerde bulunan askeri liselerden kaçarak Ankara'ya gelenler ve yedek subaylara yaptığı "Harbiyeliler" konuşması (sayfa:264)

*Uzunbey Baskını'nda fırsatı kaçırmamız, {Uzunbey mevkisine baskın düzenleyen Süvari Kolordu Komutanı Fahrettin Altay, Yunanlıları kıskaca almıştır. Fakat telsizle (çiçek gibi bakılması emredilmiş olan telsiz -çiçek gibi bakmanın alemi var mı olan telsiz-) gelen emir üzerine acilen dönmek zorunda kalmıştı. Yunan başkomutanı Papulas oradaydı. (sayfa:401)

*Askerin susuzluğunu gideren Kel Zeynel,

*İstiklal Yolu: İnebolu sahilinden başlayıp Kastamonu ve Çankırı üzerinden Ankara'ya uzanan, Kurtuluş Savaşı boyunca İnebolu'ya deniz yoluyla gelen cephanenin kağnılarla cepheye ulaştırılmasında kullanılmış olan 340 km'lik yoldur.

Okurken insanı duygulandıran, gururlandıran ve beni okumakta bu kadar geç kaldığım için utandıran bir kitaptı.
Bize bu vatanı emanet eden başta Mustafa Kemal ve silah arkadaşları ve bütün gazi ve şehitlerimizden Allah razı olsun.
Bu kitabı yazan Turgut Özakman'dan da Allah razı olsun.