• 315 syf.
  ·2 günde·10/10
  Merhaba Sevgili Arkadaşlar.
  Nasılsınız? Umarım çok iyisinizdir. Kitaba yorumumu yazmadan önce kitapta geçen bir sözü tekrar paylaşmak istiyorum, ‘Bir kitabı kapağına(çocuğu yüzüne) bakarak değerlendirmeyin!’

  Yaklaşık 5 kişiden kitap ile ilgili düşüncelerimi merak ettiklerini söyledikleri mesajlar aldım ve hepsi çocuk kitabı olduğunu düşünüyor. Ama ben öyle olmadığını düşünüyorum. Evet, ana karakterler çocuklar, ama ben nasıl ki Küçük Prens’in yetişkin bireyler tarafından da okunması gerektiğini düşünüyorsam, eğer ki bu kitabı da o kategoride değerlendirecek olursak, Mucize kitabını da her yaşta insanın da okuması gerektiğini ve okuyabileceğini düşünüyorum.
  Baş karakterimiz olarak gözüken aslında çok zeki, espirili ve cool olan August’un yüz problemlerinden dolayı yargılanmasını konu alan bir kitap. Çok sevimli, içinden güzel dersler alınabilecek, biraz da hüzünlü bir kitaptı.


  Okursanız eğer demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız. Sadece kitaba karşı ön yargılı olmayın LÜTFEN. İlk sayfasından beri beni çekti götürdü gerçekten. Dili ve akıcılığı süperdi. Asla sıkılmadım. Gereksiz detaylar yoktu ve çok güzel öğretiler vardı. Zaten Bay Browne öğretilerinin hepsini alıntı olarak paylaştım isterseniz okumadan önce alıntılarıma da bakabilirsiniz :)


  Çook çok mutlu bir gün ve güzel bir sevgililer gününüz olsun diliyorum. Sevgilisi olan veya olmayan herkese kucak dolusu öpücükler. Sevgilerimle Luna..
 • Günaydın benim rengarengim.
  En çok mavi'm
  Seherde eflatun'um
  Öğlen sarı başağım
  İkindi de kızıl şerbetim
  Akşam çay demim
  Gece esen serin yelim
  Yalnızlıkta sohbetim
  Çoklukta sebebim
  Açlıkta nimetim
  Varım, yokum, herşeyim...

  // Yusef Masadow //
 • 68 syf.
  ·2 günde·Puan vermedi
  Merhaba arkadaşlar aranızda bir tane bile kitabı olsa Stefan Zweig okumayan yoktur diye düşünüyorum. Kısa hatta çok kısa sayılacak kitaplar yazan ve bu kitaplar ile büyük izler bırakan bir yazardır kendisi. Kitaplarını okumak bir iki saat sürer, etkisinden çıkmak birkaç gün. Sanırım bu kitabı bitirdiğimde ağladım. Ağladım evet çok duygusal bir karakter olduğum için, ağladım çünkü ben yaşamışım gibi hissettim. Sanırım aşk konularında aşırı duygusal tepkiler verebilecek bir yapıya sahibim. Bundan ötürü ki mektubu yazan bilinmeyen bu kadının hikayesi beni çok sarstı.
  Roman yazarı olan Bay R.’ye bilinmeyen bir kadından gelen bir mektup ve bu mektupla ortaya çıkan; 10 yıldan fazla süren kimine göre saplantılı sayılabilecek bana göre hayranlık uyandıracak karşılıksız olan mutlak bir aşk hikayesi.
  Bilinmeyen Kadın zengin, yardımsever, güler yüzlü fakat çapkın, karşındaki kadını göremeyecek kadar kör Bay R. gibi bir adama değil de , sevgisini, aşkını görebilecek, ona sadık kalabilecek Bay X. gibi bir adama denk gelseydi belki de hikayesi bu şekilde bitmezdi, belki de mutlu sonla bitebilirdi. Fakat gelelim ki hayat çoğunlukla bize bu güzelliği yapmaz. Yapmak istemez. Zira aslında bilinen fakat Bay R. tarafından bilinmeyen, görülmeyen bu kadın yıllardır ara ara karşısına çıkmasına rağmen onu her defasında bile hatırlamayan bu adama olan aşkından, yalnızlığından asla pişmanlık duymamıştır, Bay R.’yi hiçbir zaman suçlamamıştır. Ve bilinmeyen olarak kalmaya devam etmiştir.
  Okuduğunuz her sayfada çocuk yaşta aşk duygusu ile tanışan ve yaşamının son anına kadar bu duyguya bedenen olmasa bile( bedenen sadık kalmama nedenini okuduğunuzda anlayacaksınız) ruhen sadık kalan bu kadının hikayesiyle içiniz burkulacak.
  Herkese iyi okumalar diliyorum.
 • Arkadaşlar merhaba, hepimizin hayatında en zor anlardan biri, gerek iş hayatında gerekse okul hayatında yapmak zorunda olduğumuz "sunumlar" konusunda sizi daha rahat hissettirecek bazı önerilerde bulundum. Umarım beğenerek okursunuz. Mutlu bir gün diliyorum :)

  https://ogrenciyegelir.com/...unum-yapabilmek/2369
 • Sen gülünce gün cumartesi olur .
  Bir kuş havalanır gökyüzünde ...
  ~ Özdemir Asaf ~
 • Anne baba yeter artık!
  Benim üzerime çok geliyorsunuz, bunaltıyorsunuz beni. Ben özgür olmak istiyorum. Bende gezip dolaşmak, eğlenmek istiyorum. Arkadaşlarımın yaptığı gibi bende gece geç saatte eve gelmek istiyorum. Benimle neden bu kadar çok uğraşıyorsunuz? Ben size ne kötülük yaptım? Hem eğlenmek gezmek suç mu? Kitap okumak, ders çalışmak karın doyurmuyor baba. İnsanlar çalışmadan para kazanıyorlar.

  Geçenlerde bi arkadaşım bahiste kazandığı parayla tatile gitti. Sonrasında büyük borca girdi ama boşver. Ne güzel değil mi? Of anne sen sus! Babamla konuşuyorum ben. Sen karışma. Ama baba neden kızıyorsun? Bende gülmek, sevinmek, mutlu olmak istiyorum. Hem siz benim mutluluğumu istemiyor muydunuz?

  -Bu anlattıkların seni mutlu edecek şeyler değil. Böyle mutlu olamazsın.

  -Sende kimsin? Ben odamda yalnız olduğumu sanıyordum.

  -Yalnız olduğunu sanmak en büyük gafletlerinden birisi. Kimse yalnız değildir. Her yaptığınızı gören vardır. Benim kim olduğum mu yoksa senin içinde bulunduğun acz ve yoksunluktan kurtulman mı daha önemli.

  -Tabii ki benim sıkıntılarımdan kurtulmam önemlide... Sen ne yapacaksın ki? Babamın arkadaşı falan mısın?


  -Yaratılmışların en şereflisi olarak okuyor musun?

  -Evet her gün facebook twitter'da onlarca paylaşım okuyorum çok bilgi verenlerde var. Bende paylaşıyorum bazen.

  -Araştırmadan, sorgulamadan yazılanları doğru kabul ederek bazılarına iftira atmış olmaz mısın? Bazılarının hakkına girmiş olmaz mısın? Bunları hiç düşündün mü? Okumakla doğruyu öğrenmeyi amaçlamalısın. Doğruyu öğrenmek için önce kutsal kitabı okumalısın. Doğayı, evreni, kendini tanımalısın. Bunlar için ilim öğrenmek mecburiyetindesin. Onun için de çok okumalısın. Okurken sorgulamalı ve gerçeği araştırmalısın. Malayani yani boş şeyleri okuyarak da zihnini bulandırmamalısın. Sana fayda sağlayacak her kitabı okumaya çaba sarfetmelisin.

  -Ama ben...

  -Evet biliyorum sen iyi niyetlisin. İyi niyetin kul hakkının önüne geçmiyor ve bu konuda hakkını yediğin kişiden helallik alman gerekiyor.

  -Peki madem öyle bu konuda daha dikkatli olmaya çalışacağım. Annem babam bana çok karışıyorlar. Bende onlardan uzaklaşıp internette vakit geçiriyorum.

  -Annen ve babanın senin üzerinde, seninde annen baban üzerinde hakların vardır. Ana babaya isyan etmek, karşı gelmek büyük günahlardan birisidir. Anne babaya iyilik yapmak ise yaratıcının en sevdiği amellerdendir.

  Onlar seni güzel terbiye etmek için seninle uğraşıyorlar. Seni doğru yola yöneltmek için, iyi ve güzel huylu bir vatandaş olman için hareket ediyorlarsa saygı duymalı ve onlara karşı iyi davranmalısın. Onları hoşnut edecek davranışlarda bulunmalı, bir iş yaparken de izin ve rızalarını almalısın.

  Onların seni eğitmesi sana karşı görevlerindendir. Bu sadaka vermekten çok evladır. Annen ve babana, seni imandan uzaklaştırmadıktan sonra onların söylediklerine uymalı, onların kalplerini kırmamaya çalışmalısın. Bu sözler başlangıçta sana anlaşılması zor veya mantıksız gelebilir. Onlar senin ebeveynlerin ve senin kötülüğünü istemezler. Babanın razı olmayacağını bildiğin şeyleri istemen cahilliktir. Cahillik etme.

  -Bazen arkadaşlarım bana sen çocuksun hâlâ büyümedin, babanın dizinin dibinden ve söylemlerinden ayrılmıyorsun diye alay ediyorlar. Emzik verelim mi falan diyorlar. Çok bozuluyorum.

  -Hakkında bilgi sahibi olmadığın şeylerin peşine düşme. Ailenle arkadaşların arasında ikilemde kaldığın zaman şunu düşün. Bazı hataların telafisi mümkün değildir ve o yanlıştan geri dönüş yolu da yoktur. Seni kim aldatır? Kim senin gerçek anlamda iyiliğini ister? Kim sana güvenle bakabilir?

  -Ben böyle ikilemde kaldığım zamanlarda ümidimi de kaybediyorum kendimi boşlukta gibi hissediyorum. İçimi dökecek bir arkadaşım olsun istiyorum.

  -Senin en yakın arkadaşın sen doğduğundan beri senin yanından ayrılmayanlardır. Senin annene olan hakkını ödeyemezsin. O hiçbir şey yapmamış olsa dahi seni dokuz ay karnında taşımasını ve hep seni düşünerek hareket etmesini, sen doğduktan sonra da senin üzerine titremesini ve seni yedirip, içirmesini unutmamalısın. Hem o seni küçükken şefkat ve merhametle büyütmüştür. Sadece bu anlattıklarım yüzden bile annene bir of bile dememelisin.

  Ümitsiz olma, ümidini kaybetme, ümit sevgiyi doğurur, sevgi dünyayı kurtarır. Hiç bir zaman ümitsizliğe, yeise kapılmamalısın. Her zaman için bir çıkış yolu vardır. Hep çıkış yolunun peşinde ol. Sorunları kafanda, zihninde çok büyütme. İnsanoğlu çok üstün bir varlıktır. Yapabileceklerinin genişliğinin sınırını sen daha bilmiyorsun.

  -Bu arkadaşlar yani benim arkadaşlar, bakıyorum da sanki pek benim iyi olmamı istemiyorlar gibi. Neden bunlar beni buluyor. Ben hiç mutlu olamayacak mıyım?

  -Bu yaşlarda böyle melankolik olman ve kötü düşüncelere kapılman zamanın hastalıklarından birisidir. Sen dosdoğru ol, insanlara karşı olan tavırlarını güzelleştir, birisi ile karşılaştığında tebessüm et, aciz ve zorda kalanlara yardım etmekten vazgeçme, bunları hayatında uyguladığın zaman göreceksin ki senin yanında iyi, dürüst ve samimi arkadaşlar, senin mutlu olmanı isteyen dostların yer alacaklardır. Yeter ki sen inanmaktan vazgeçme.

  -Peki neden hep ben kandırılıyorum?

  -Agâh ol. Yani uyanık ol. Çevrende yaşananları anlamaya çalış. Olayların farkında olmaya çaba sarfet. Bir kez kandırılabilirsin ama aynı sebepten ikinci kez kandırılmamaya çok dikkat et. Konuştuğun zaman doğruları konuş. Sakın ikiyüzlü davranma. İlim öğren. Anlamadıklarını sor, sorgula, araştır ve gerçek sebeplerini öğrenmeye çalış. Bu konuda öncelikle anne babana danış, sonrasında aile büyüklerinden veya dostlarından bilgisi ve görgüsü ile nam salmış kişilere de danış. Başkalarının başlarına gelen kötü olaylardan da feyz almaya çalış, ders çıkar.

  -Ben geç saatlere kadar oturuyorum, anneme babama kızıyorum kendi kendime, sonra çok sinirleniyorum ve çıkmaza giriyorum. Arkadaşlarımı arayıp derdimi anlatıyorum.

  -Kendine, vücuduna ziyan etme. Bu beden sana verilmiş bir emanet. Emanete güzel bak. Ona sahip çık. Hata yaptığın zaman erdemli davran ve hatanı kabul et. Bu seni daha güçlü kılar. Çünkü artık o hatayı tekrar işlemek istemezsin.

  -Bazen arkadaşlarımla birlikteyken mutlu oluyorum. Beni dinliyorlar. Bana bazı şeyler verip benimde içmemi istiyorlar. Gerçi şimdiye kadar kabul etmedim ama çok daha mutlu oluyormuşsun.

  -Gerçek mutluluk o değildir. Onlar bal görünümlü zehirlerdir. Görünürde mutlu olmak kolaydır. Yüzün gülebilir ama için kan ağlar. Kalbin katranlaşır. Sonrasında merhametsiz ve acımasız birisi olabilirsin. Geçici mutluluklar peşinde olma. Anlık mutluluklar beynini uyuşturur. Sende aldananlardan olursun. Kötü ahlaklı biri olmak mı, yoksa başarılı ve örnek insan mı olmak istiyorsun?
  Eğer örnek olmak istiyorsan örnek insanların yolundan gitmelisin. Örnek şahsiyetlerin yaşantılarını okumalısın. Hakkın peşinden koşmalı, iyiliği güzelliği araştırmalısın. Mutlu olmak için önce vicdanının sesine kulak vermeli, ahlaklı, dürüst ve çalışkan birisi olmalısın.

  -Ben neden böyle zorluklarla karşılaşıyorum bu işin kolay yöntemi yok mu?

  -Bu dünya bir imtihan yeridir. Öğretmen sınav yapar bazı öğrenciler iyi notlar alır bazılarıysa kötü. Ama öğretmen öğrencilerinin kötü not almasını ister mi? Hayır istemez. Sende bunun bilincinde olarak hareket edeceksin. İmtihandan başarılı bir şekilde çıkmak içinde çok çalışmak şarttır.

  Bu dünyada ise ne iş yapıyorsan işini sahiplenip, güzel yapmalı ve çalışkan olmalısın. Helâl ve hoş olan, elinin emeği ile elde edilen kazançtır.

  Dürüst bir şekilde çalışmalısın. Dürüst çalışmak demek; hak yememek, yaptığın her işte doğru olmak, ahlâklı olmak, başkasının namusuna göz dikmemek, anne babaya itaat etmekten geçer. Anne babanın hoşnut olacağı şeyleri yapmaya çalış. Dünyada en çirkin şey ise tembelliktir. Tembellikten uzak durmalısın.

  -Bazen kalbimin sıkıştığını, ruhumun daraldığını hissediyorum.

  -Dua et. Dua etmek kalbin ferahlamasına yol açar. Sığınılacak yegâne liman, yaratcının limanıdır. O'na sığın ve O'ndan kurtuluşa ermeyi murad et.

  -Benim arkadaşlarımla münasebetim nasıl olmalı?

  -İnanan insanlar birbirleriyle ancak kardeştirler. Sen aslında onlarla kardeşsin. Kardeş de diğer kardeşlerinin her zaman iyiliğini ister, ona her daim destek çıkar.
  Yalnız bu söylediklerimi onlar bilmiyor olabilir, o zaman onlara da birisi öğretmeli. Bu sen olabilirsin. Tabii ki sen de çok okumalısın. Hakkı, batılı, yalanı, tuzağı öğrenmelisin.

  Kardeşler birbirlerine hakkı tavsiye ederler. Şeytanın vesveselerine, tuzaklarına karşı birbirlerini uyarırlar. Kardeşlik bağlarını güçlü tutmalısınız.

  Haksızlık karşısında zalimlere karşı birlikte hareket etmeli, onlara boyun eğmemelisiniz.

  Sürekli birbirinize iyiliği teşvik ve tavsiye etmelisiniz. Birbirinizi kötülüklerden, aşırılıktan ve sapkınlıktan korumalısınız.

  Kıskançlıktan, kin duymaktan, nefretten uzak durmalısınız.

  Arkadaşların arasında birleştirici, bütünleştirici rol oynamalısın.

  Arkadaşlarınla kardeş gibi olmanız, sizleri alay etmekten, ayıplamaktan, kötü lakap takmaktan, su-i zanda bulunmaktan, kusur araştırmaktan, gıybet etmekten, dedikodu yapmaktan alıkoymalı.

  Toplum içerisinde güven vermeli, vefa göstermeli, merhametli davranmalı, affedici olmalısınız.

  Şunu da hiç unutma! Allah işini güzel yapanları sever.


  -Şimdi bazı şeyleri daha iyi anlıyorum. Ama sen.... Ne oldu? Neredesin? Bi teşekkür bile etmeme izin vermeden nereye gittin?


  -Semih, oğlum, kiminle konuşuyordun sen?

  -Az önce buradaydı. İsmiii.. Yok ismini söylemedi. İsmimin ne önemi var falan dedi. Ailenin önemi, anne babanın kıymeti, arkadaşlık ilişkileri gibi konular hakkında uzun uzun anlattı. Bana güzel nasihatler verdi. Çok şey öğrendim kendisinden. Kafamı bi çevirdim. Birden kayboldu. Sen onu çıkarken görmedin mi?

  -Yok oğlum. Ben saatlerdir içeride iş yapıyordum. Giren çıkan birisi olsaydı kesinlikle görürdüm.

  -Peki kim bana böyle akıl verir, düşünmemi sağlayacak güzel fikirler sunar?

  - Sanırım ben kim olduğunu biliyorum.

  -Kimdi o anne?

  -Babanla ben aylardır senin için dua ediyorduk. Biz ne yapsak ne etsek oğlumuz bizi dinlemiyor, ona gerçekleri gösterecek, doğru yola iletecek birisinin karşısına çıkmasını nasip eyle diye Allah'a dua eder dururduk. Sanırım dualarımız kabul olmuş çok şükür.

  - Hımmm demek öyle. Öyleyse Annecim beni affedin. Ben sizleri çok üzdüm, çok kırdım. Şimdi çok pişmanım. Benim iyiliğimi istediğinizi anlayamadım. Özür diliyorum sizlerden.

  - Yok oğlum sen özür dileyecek bişey yapmadın. Sen bizim oğlumuzsun. Senin mutluluğun bizim mutluluğumuzdur. Bundan sonra inanıyorum ki hep birlikte çok daha güzel ve huzurlu bir aile olacağız.

  ömer yaşar
 • Değerli Arkadaşlar;

  Siteye katıldığım ilk etkinlik vesilesiyle tanıştığım,zamanla eserler üzerine sohbetlerle bağ kurduğumuz, Cengiz Aytmatov sevdalısı; tarih ve spora ilgili, kültür coğrafyamıza hakim,Balkanlar sevdalısı, nereden geldiğimizi, ne şekilde geldiğimizi zihinlerimize kazıyan,bir yönüyle eserleriyle hafızamızı tazeleyen, birikimleriyle kültürümüzü yaşatan; 4 yıla yakın bir zamandır hem yazar hem de okur kimliğiyle aramızda aktif bulunan,sitede çoğu okurumuzun da birebir etkilesimde bulunduğu samimi, gayet mütevazı 1000 Kitap'ın kıymetli yazarlarından Mehmet Y. Bey için etkinlik düzenlemeye karar verdik.Madem bugün yazarımız için oldukça anlamlı bir o kadar heyecanlı bir gün.İstedim ki sizlerle bu etkinliği yeni çıkacak eserine hep birlikte "Hoş geldin" dercesine taçlandıralım,yazarımıza vefamızı gösterelim.

  İşte bugün, o gün...🤗


  Yola Düşen Gölgeler eseri yolda :)))

  Yeni eserinin hayırların ve güzelliklerin habercisi olması dileğiyle,yazarımıza başarılarının devamını diliyorum.

  Etkinlik başlıyoooooooooor......


  Yazarımızın siz değerli okurlara notunu da müsaadenizle iletmek istiyorum:

  1K’nın Değerli Kitap Dostları;

  "Hiçbir sosyal medyada bulunmayan birisi olarak, -eğer burası da bir paylaşım sitesi sayılırsa-, sadece burada yazan bir kitapsever olarak, bu sitede olmaktan dolayı mutlu olduğumu söylemek isterim. Yıllardır çok okuyan ve biraz yazan birisiyim ancak şunu söylemem lazım, bu site üyeleri sayesinde nasıl verimli okunabileceğini, yazılabileceğini öğrenmiş oldum. Bazılarıyla gerçek hayatta tanıştığım kıymetli insanlar tanıdım. Onlar kendilerini biliyorlar… 
  Tuna’nın Türküsü ve Bir Gün adlı romanlarımı buradaki pek çok kitap dostuna hediye etme saadetini yaşadım. Daha ötesi, okundular ve beğenildiler. 
  Son iki yıldır üzerinde çalıştığım yeni romanım, Yola Düşen Gölgeler, bu hafta içinde piyasaya çıkacak. Bu sitenin yeni romanım üzerinde etkisi ve katkısı çoktur, bilinsin isterim. Çünkü insan, hayatta kitapsever insanları her zaman ve hep bulamıyor. Hepimiz hayatımız boyunca bunun eksikliğini çekmişizdir. 
  Sitenin en güzel yönlerinden birisi, zaman zaman benim de katıldığım “Bir Yazar Okuma Etkinliği.” İnci Hocam'la bir yılı aşkın kitap dostluğumuzdan ötürü daha önce şahsım adına da bir okuma etkinliği yapmak düşüncesini ilettiğinde önce çok mahcup oldum. Halen de mahcubum. Ancak “eğer böyle bir şey yapacaksak, yeni bir kitapla yapalım.” diye düşünmüştüm. İşte şimdi vakti geldi. 
  Sizlerden çok da farklı olmayan, halen okuyan ve okumayı özgürlük sayan bir yazar olarak burada okunmayı çok önemsiyorum. Katılımlarınız beni onurlandıracaktır. Hem zaten, buralardayım ben; yazarıyla soru cevap bile yapabilirsiniz." 
  Saygılarımla
  Mehmet Y.


  📢 Etkinlik Başlangıç Tarihimiz ➡
  ️11 Şubat - 5 Mart 2019


  Not 1-) Etkinlikle ilgili katılımlar bu ileti başlığı üzerinden yapılacaktır.
  Not 2-)Etkinlikle ilgili bu başlık altında sorularınızı sorabilirsiniz.
  Not 3-) Yazarımızla etkinlik süresi boyunca etkileşim içerisinde olacaksınız.

  Gelelim müjdeli haberimize🎉🎁


  📌 Yazarımız etkinliğe katılım sağlayan 20 kişiye yeni çıkan eserini çekilişle hediye edecektir.Kargo size aittir :))


  Okunacak Eserler 📚📚📚:

  1-)Tuna'nın Türküsü

  2-)Bir Gün

  3-)Tuna'nın Türküsü - Bir Gün

  4-)Samsunspor Kırmızı Beyaz Siyah

  5-)Milli Takım

  6-)Yola Düşen Gölgeler
  KATILIMCILAR 👥:

  1-)inci
  2-)Büşra A.
  3-)Oğuz Aktürk
  4-)Nilüfer
  5-)Ebru Ince
  6-)Zeliha KALAY
  7-)Emirhan Kaba
  8-)Şimâl
  9-)Hilal
  10-)°°° Vaveyla °°°
  11-)doğununsekizincioğlu
  12-)Nausicaä
  13-)Rahime
  14-)Onur BAYRAKTAR
  15-)Nesrin A.
  16-)Selman Ç.
  17-)Necip G.
  18-)Meryem Yılmaz
  19-)Liliyar
  20-)Büşra Nur
  21-)Funda Altıntaş
  22-)Çiçek hanım
  23-)Asiye Yıldız
  24-)Damla
  25-)eliifizm
  26-)Vedanım
  27-)Burak
  28-)Ahmt
  29-)M.
  30-)Kitap Misafiri
  31-)Gogol'un Paltosu
  32-)Hakan S.
  33-)sucree
  34-)Tuba (Meva)
  35-)Anıl
  36-)sueda reyyan
  37-)Şiirlekal
  38-)ayhan özköroğlu
  39-)Gamze Özmen
  40-)Nur
  41-)zeyneb
  42-)Lütfü Bilgin
  43-)Esther. Sema
  44-)Hatciş
  45-)Emin K.
  46-)özlem
  47-)https://1000kitap.com/Drgn
  48-)Mavi Düş- Gezginokur
  49-)Hakan Can
  50-)Eylül Türk
  51-)Süha Murat Kahraman
  52-)Zeynep Demir
  53-)Mevsim Ahenk
  54-)Resul Bulama
  55-)Hasret
  56-)Ahyâr
  57-)Zifiri
  58-)Zehraca
  59-)Ferah
  60-)Murat Ç
  61-)Rabia sena Ç.
  62-)Osman Y.
  ......
  ......
  ......
  ......
  ......
  666-) Tuco Herrera