• Herkes gidermi ? O gidenler hiç gitmicem dedi amma neden gitti
 • 432 syf.
  ·12 günde·Beğendi·9/10
  #kitapyorum
  #tunaserim
  #zübeydehanımveoğlu
  Bir kelebek dünyaya geliyor. Mavi gözlü beyaz tenli güzel mi güzel bir kız. Bu zübeyde hanımdan başkası değil. Zübeyde hanim ailenin akıllı en güzel kızıdır.
  Ali Rıza efendi ailenin yakışıklı okumuş bilgili erkeği bir de memur olunca evlenmek için engel yoktur aile ona uygun kız aramaktadır.
  Ailesi bu kızın zübeyde olduğunu nereden anlamıştır?
  Ali Rıza beyin yaşı büyük olmasına rağmen işi dolayısı ile evliliği kabul eder. Bu evlilikten çocukları olur. Başta çok zorluk çekerler ama Zübeyde hanım eşini sevdiği için sesini çıkarmaz.
  Ailenin diğer çocukları olmuştur?
  Zübeyde hanım 3. çocuğuna hamile kalır bu hamileliği diğerlerinden farklıdır. Onun mavi gözlü güzel bir erkek olacağı içine doğar.
  Bu arada 2 çocuk daha dünyaya gelir. Bunlar olurken Ali Rıza bey hasta olur ve ölür.
  Ali Rıza beye ne oldu?
  Eşini kaybeden Zübeyde hanım çocuğunu alır ailesine sığınır.
  Bu arada okula başlayan Mustafa'nın okulu ne olur?
  Annesinin hafız olup savaşlardan korumak istemesine rağmen asker olan Mustafa Kemal okulları bitirir göreve başlar. Onun için vatan herşeydir.
  Selanikte Zübeyde Zübeyde hanım ve kızı savaş dolayısı ile orayı terk ederler. Yollarda açlık ve ölümle karşılaşırlar. Orada ailesini kaybetmiş bir kaç çocuk edinirler.
  Bu çocuklara neler oldu?
  Oğlunun mutluluğunu isteyen bir anne ve vatanına aşık bir evlat.
  Okumuş kültürlü ve zeki kadınlardan hoşlanan Atatürk bir çok kadınla görüşse de o sadece vatanına aşıktır.
  Kitap o kadar güzeldi ki okurken dönemde yaşayıp Atam'ın elini öpemediğim için üzüldüm.
  Ama ATATÜRK kızı olduğum için de gurur duyuyorum. Yüreğinize sağlık Tuna Serim hocam.
 • 552 syf.
  Matilda'nın Son Valsi,Arkadya'nın Kasım ayında yani çok uzun olmayan bir süre önce çıkarttığı bir roman.Duygusal hikayeleri okumam her ne kadar yüreğim parçalansa bile benim okumaya bayıldığım bir türdür.Yayınevi kitabı çıkarır çıkarmaz gerek kapağı gerek çarpıcı olan konusuyla hemen ilgimi çekti.Dram olması ve ilgi çekici başlığı da cabası.Aldığımda okunacak listemin ilk sıralarına yazdım bu kitabı.Sosyal sitelerde muhteşem yorumlar almış ve çok hüzünlü olduğu dile getirilmiş.Aynı zamanda kötü yorumlara da rastladım ve bu biraz ön yargı oluşturdu ve kitabı okumayı biraz geriye attım.Oysa ki okuyunca bunun ne büyük bir hata olduğunu anladım.Kalınlığı bakımından göz korkutucu olmasına bakmayın,gerçekten akıcı ilerleyen bir kitap.

  Kitap oldukça çarpıcı başlıyor.Henüz 13 yaşında annesini kaybetmiş bir masum kız çıkıyor karşımıza: Matilda Thomas.Annesinin ölümü onu her ne kadar sarssa bile kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyor.Alkolik babası Mervyn,savaştan döndükten sonra bütün çiftlik işleri Matilda'ya kalır.Henüz acısı taze iken korkunç bir olay daha yaşar.Küçük yaşta hayatın sillesini üst üste yiyen Matilda hiçbir zaman pes etmeyen güçlü bir karakter olması ve trajik bir yaşama sahip olması nedeniyle kalbimi çalan aynı zamanda da parçalayan bir karakter oldu.

  Bundan yıllar sonrasında ise Jenny'nin yaşamına konuk oluyoruz.20'li yaşlarında ve ünlü bir ressam olan Jenny Sanders,genç yaşında hayatının ona zindan olmasını sağlayan bir olay yaşar.Zira çok sevdiği kocası Peter ve henüz bebek olan oğlu Ben bir trafik kazasında yaşamını yitirir.Mutluluğunu yitiren bu vakadan sonra Jenny,kocasının ona Avustralya kırsalında bir çiftlik evi miras bıraktığını öğrenir.Kafasını dinlemek ve yaşadığı acıyı biraz olsun dindirmek için çiftlik evine gelir.Fakat bu evin Matilda ve Brett ile tanışacağı ve hayatının büsbütün değişeceği yer olduğundan habersizdir.

  Bazı yerlerini sıkılarak ve içim geçerek okumama rağmen hala hafızamdan silip atamadığım mükemmel bir romandı.Kırgınlıklar,çaresizlik,çare,umut,gizem ve tabi ki aşk.Bütünüyle çok güzeldi fakat son sayfaları benim en sevdiğim yerlerdi.Resmen şok üstüne şok geçirdim,şaşırtıcı sırlarla donatılmış bir kitap.Gizem ve dram sevenlerin kaçırmaması gerek diyerek incelememi bitiriyorum.Umarım siz de kitabı benim kadar seversiniz.