Liliyar, bir alıntı ekledi.
28 Mar 15:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Orada duran insan artık bir müvekkil değil,avukatın köpeğiydi.Sürünerek yatağın altına girip kulübedeki bir köpek gibi havlamasını istese ,bunu seve seve yapacaktı.

Dava, Franz Kafka (Sayfa 217)Dava, Franz Kafka (Sayfa 217)
Tuncay YILDIRIM, bir alıntı ekledi.
27 Ara 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Clarance Darrow ünlü bir Amerikan avukatı idi. Bir gün, mahkemede, karşı tarafı destekleyen bir kadından istediği bilgiyi bir türlü alamayınca, kadına, söylediklerine inanmadığını söyledi.
Kadın ''Benim söylediklerime nasıl inanmazsınız, Mr. Darrow?''
''Ben hakikat ile evliyim.'' deyince,Clarance Darrow sordu:''Pek ala, kaç senedir dulsunuz.''
Bir başka gün, davasını başarıyla neticelendiren Clarance Darrow'a müvekkil kadın ''size nasıl teşekkür edeceğimi bilmiyorum.'' deyince Clarance Darrow ''Madam'' dedi, ''Lidya'lıların parayı icat ettiklerinden bu yana bu sorunuzun cevabı çoktan verildi.''

Düşünen İnsana Hazine, Nejat Muallimoğlu (Sayfa 372)Düşünen İnsana Hazine, Nejat Muallimoğlu (Sayfa 372)
Gubar-ı Gam, bir alıntı ekledi.
07 Ağu 2017

Bir Linç Takımına Katılmak
Bir gün öğretmen evinde oturuyorum.Saat 15.00.Ortam tenha ve sessiz. Sadece gazete okuyan bir öğretmen var.Daha sonra X lisesinde Y derslerini okutan bir öğretmen olduğunu öğrendim meslektaşımın yanına, aynı okulda görev yapan bir başka öğretmen geldi. Gazete bırakıldı ve sohbet başladı.Yeni gelen öğretmen söze başladı:"Üstad,dün senin 3-A'ları bir sınav yaptım, Allah seni inandırsın 45 kişilik sınıftan sadece 4 kişi iki alabildi, geri kalanların hepsi bir..." dedi ve bastı kahkahayı.Bunu anlatırken yüzünde hatta bedeninin tümünde,yaptığı işten haz duyduğunu gösteren belirtiler vardı.Diğer öğretmen sabırsızlıkla söze girdi:"O da bir şey mi? Sen benim geçen hafta yaptığım sınavın sonuçlarını görsen ! iki yok iki..."O da basdı kahkahayı.O sırada kapıdan giren bir başka öğretmen de katıldı sohbete.Onun anlattıklarında da benzer şeyler olduğunu duyunca dayanamadım."Beyler sizin mesleğiniz nedir ?"diye sordum.Şaşkın şaşkın baktılar. "Sizinle bir oyun oynayalım dedim."Varsayalım ki sizler cerrahsınız ve burası da tabibler odası.O zaman bu anlattıklarınız şu şekilde olacaktı: Üstad,Allah seni inandırsın ameliyat masasına yatan her 5 hastadan 4'ünü öbür dünyaya gönderiyorum. Sonra kahkaha atmanız gerekiyordu.Varsayalım ki siz avukatsınız burası da baro; o zaman; "Aldığım 6 davadan 5'ini kaybetmezsem içim rahat etmez" deyip gülmeniz gerekiyordu. Varsayalım ki siz bakkalsınız, bu durumda da "Dükkana gelen her müşteriden 3'ünü kazıklamazsam ne olayım..." Keşke bu mesleklerden birine sahip olsaydınız. Kısa bir süre içinde ne hasta, ne müvekkil, ne de müşteri bulabilirdiniz. İflas ederdiniz.Ne yazık ki öğretmensiniz. Her zaman ve her şart altında müşteri bulabiliyorsunuz.Ve istediğiniz gibi de katlediyorsunuz.Halbuki bizim mesleğimizin bu özelliği bizim daha fazla sorumluluk hissetmemizi gerektirmeli,öyle değil mi?" Sonra ne mi oldu? "Hadi biz ihale oynayalım!" dediler ve diğer masaya geçtiler.

Öğretmenim, Lütfen Bu Kitabı Okur Musun!.., Hasan Yılmaz (Sayfa 46)Öğretmenim, Lütfen Bu Kitabı Okur Musun!.., Hasan Yılmaz (Sayfa 46)
salih, Avukat'ı inceledi.
27 Tem 2017 · Kitabı okudu · 11 günde

Sadece trafik cezalarına bakarak sıradan, sade ve sıkıcı bir hayatı olan genç bir avukatın hiç hasta olmamış, olamayan, bağışıklık sistemi bilinen tüm hastalıkları yenen Hasta X'i arayan zengin bir iş adamının avukatlığını yapmaya başlamasıyla bol aksiyonlu yeni bir hayata başlaması ve sonrasında gelişen ilginç olayları konu edinen güzel bir roman.
Avukat ve müvekkil arasındaki yazışma ve görüşmelerin gizliliğinin korunması ve tanık sandalyesinde ifşa edilmemesi müvekkilin hakkıdır diyen Mark Gimenez bu çerçevede işliyor romanı.

Şeyda, Suç'u inceledi.
17 May 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yazar bir Alman avukat kitapta ele aldigi konular kendi davaları gercek olaylar yani. Benim icin ilginç bir deneyim oldu.(spoi) Özellikle genc bir muvekkilinin sevgilisini yeme isteğini itirafı ve avukatın bunu saklamasi, bu çocuğun gidip birgun bu durtuyle cinayet işlemesi çok garibime gitti. Avukat muvekkil arasındaki gizlilik diyorlarmış buna.. birde iki kardesin yaşadığı aci deneyim varki içimi çokça burktu, okunabilir farklı bir kitap.

muyitti, bir alıntı ekledi.
21 Ağu 2016 · İnceledi

Avukatin kullandigi yontemin sonucunda, muvekkil tum dunyayi unutuyor ve bu utanc verici labirentte davanin sonuna kadar surunmek disinda umudu kalmiyordu.

Dava, Franz Kafka (Sayfa 220 - Venedik)Dava, Franz Kafka (Sayfa 220 - Venedik)
Tuncay YILDIRIM, bir alıntı ekledi.
 29 Ara 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

müvekkil
''Kendini temsil eden bir adamın aptal bir müvekkili vardır.''

Bana Söz Ver, Harlan Coben (Sayfa 155)Bana Söz Ver, Harlan Coben (Sayfa 155)