Sabredenlerden, Dirilt Kalbini'yi inceledi.
 02 Şub 20:31 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Müzik dinlemenin sakıncaları; Günümüzde birtakım müzikleri dinletmek muhtemelen insanın ahlaki ölçülerini kaybetmenin en kolay yolu. Bir çok Hip-Hop ile içli dışlı olanlar neredeyse şarkınin hafızlığını yapıyor. Şarkıyı ezberliyor ve ezberledikleri şeyin de berbat bir dili ve korkunç çok rezil bir dili var. Allah'ın kitabına en ufak bir saygınız varsa eğer onun gerçekten Allah tarafından indirildiğine inanmıyorsanız , kötü olan bir şeyin ismi , onu anmak , zikretmek dahi imanınız varsa çok korkunçtur. ~Kullarıma söyle , en güzelini söylesinler (İsra 17;43)~

Süreyya Erginyürek, bir alıntı ekledi.
22 Oca 02:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Müzik dinlemenin sakıncaları
Günümüzde birtakım müzikleri dinlemek insanın ahlâkî ölçülerini kaybetmenin en kolay yolu.
Öyle aşikar, öyle hayasız ve edebe aykırı ki, insanlığınızı sizden alıp götürüyor. Kadınlara birer nesne gibi, hatta nesneden daha alçak şekillere bakmanızı teşvik ediyor. Bu şarkıları üreten insanlar, kadınlardan hayvanlardan bahseder gibi bahsederek, kadinı metalaştırıyor. Ve özellikle, tanıdığım birçok müslümanda fark ettim, hip-hop ile içli dışlı olanlar neredeyse şarkının hafızlığını yapıyor. Şarkıyı ezberliyor, bir de mükemmel bir tecvit ile okuyorlar. Bu ezberledikleri şeyin de berbat bir dili var. Berbat, korkunç, çok rezil bir dili var. Verebileceğim yegâne yanıt, eğer Allah'ın kitabına en ufak bir saygınız varsa, eğer onj gerçekten Allah tarfından indirildigine inanıyorsanız, kötü bir şeyin ismi, onu anmak, onu zikretmek dahi imanımız varsa korkunçtur.

Dirilt Kalbini, Nouman Ali Khan (Sayfa 184)Dirilt Kalbini, Nouman Ali Khan (Sayfa 184)

Günümüze dair örneklerle ayetleri açıklayan, yaşadığımız çağda hem gençler hem yaşı kemale ermiş insanların sorunları üzerine durulmuş bir kitab. Okuyan herkesin 'Kalbini Diriltmek' için Kur'an-ı Kerîm'den ayet ve Hadîs-i Şeriflerden bizatihi sözler nakledilmiş ve açıklanmıştır. İzah etmek gerekirse başlıklar ve vermek istedikleri kısaca şöyledir;
• Duanın gücü ve önemi
• İnsanlar arasındaki eleştiri, varsayımlar ve liderlik vasfının getirileri götürüleri
• Helal kazancın önemi
• Kız çocuğunun önemi
• Charlie Hebdo vakası
Müzik dinlemenin sakıncaları ve insanın mutlak yurdunun dünya olmadığı asıl varılacak yer olan ahiret yurdu olduğunu ve dünya hayatının kısa bir ömürden ibaret olduğunu vaktimizi iyi değerlendirmemiz gerektiğini vurgulamaktadır.
Başlıklar içerisinde beni en çok etkileyen Kehf suresinin tefsiri olmuştur. Konular üzerine düşündüğünüzde tefekkür edemeden bitiremeyeceginiz bir kitap. Allah ebeden razı olsun her zaman olduğu gibi Kitab-ı Mukaddes olan Kur'an'ın ne kadarda Âlî bir kitap olduğunu bize gösterdiniz. Allah herkesin ilmini arttırsın. Amin.