• 269 syf.
  ·6 günde·Puan vermedi
  Buram buram müzik ve İstanbul kokan bir roman... Müziğe doyuran bilgiler... Olay akışındaki karmaşıklığa rağmen epeyce sürükleyici bir hikaye... Kitap hakkındaki yorumum sorulsaydı şüphesiz ilk söyleceklerim bunlardı. Ancak tüm düşüncelerim bunlardan ibaret değil. İstanbul'u Eflatun'un gözünden seyretmek çok keyifliydi. Adına sayısız methiyeler söylenen İstanbul'un sadece güzellikleri değil; kötü, pis ve çirkin yüzleri de başarılı betimlemelerle anlatılmış. Yazarın okuduğum ilk kitabı olan bu romanı çok beğendim. Müzikle, İstanbul ile, Osmanlı tarihi ile ilgiliyseniz kesinlikle tavsiye ederim.
 • "Her zaman istemiştim
  Herkesin düşlediği o parlak insan olmayı." sözleriyle durma.
  Çünkü gerçekleşebilecek düşler üzerinde son kullanma tarihi yoktur.
  Vazgeçme. Çizmiş olduğun ideallerini dünyaya kanıtla!

  https://music.youtube.com/...W8&feature=share
 • "hatırat-ı musikiyye-i hulya-perverânesi"
  (hayalleri besleyen müzik hatıraları)
 • Fransızcada kiosque adıyla bilinen halka açık müzik ya da gazete bayilerimiz, Türklerin köşk adını verdikleri küçük gösterişli binalardan devşirmedir.
 • 288 syf.
  ·Puan vermedi
  Öncelikle İlber Hoca’nın konuşmalarını düşünüp bu kitabı anlar mıyım acaba demeyin. İlber Hoca’nın kitapları konuşmalarından daha anlaşılır emin olun. Yani kitabın dili oldukça akıcı zaten soru cevap şeklinde ilerlediği için daha da rahat okunuyor.

  Kitabı okuyunca dedim ki, söyle Kalemucu, bu kitabı 20’li yaşlarda okusaydın (tabii yazılanları içselleştirseydin) bambaşka bir hayatın olur muydu?

  Okuduğum kitaplar konusunda pek bir şey değişmezdi ama mutlaka en az bir yabancı dil öğrenir ve daha çok gezerdim. Çünkü İlber Hoca’nın da dediği gibi yaş ilerledikçe öğrenme hızı yavaşlıyor. Genç bir beyin daha hızlı öğreniyor. Yine de 40’ıma yaklaştığım şu günlerde ikinci bir üniversiteyi okuyarak beynimi daima öğrenmeye açık tutmaya çalışıyorum. Ama İlber Hoca’nın dediğinin aksine ben geceleri çalışıyorum. Oysa Hoca sabah çalışmanın daha verimli olduğunu söylüyor. Tabii İlber Hoca’mız evde kadına yüklenen işlerin sabah çalışmaya zaman bırakmadığını, çoğu kadının ancak evdeki herkes uyuduktan sonra kendine vakit ayırabildiğini pek dikkate almıyor sanırım.

  İlber Hoca kitabında edebiyattan müziğe, şehirlerden sinemaya, mimariden tiyatroya, operaya kadar bir çok konuda ışık tutuyor. Kitabın özü; eğer dolu dolu bir yaşam istiyorsanız disiplinli olacaksınız. Kaytarmak, tembellik yapmak yok yani. Bir şehri gezerken de bir derse çalışırken de planlı- programlı olmak şart.

  Hoca'nın bazı konularda çok katı olduğunu düşünsem de geçmişe bakınca haklı olduğunu görüyorum. Mesela 25 yaşından sonra eğitim olmaz artık eser vermek gerekir diyor. 35’li yaşlara kadar birçok eser vermiş kişileri örnek gösterip “Adamların hayatının bittiği yerde bizim çocuklar halen bir şey öğrenmeye çalışıyor, hayata atılamıyorlar. Çok açık ki yanlış ve verimsiz bir çizgideyiz, “ diyor.

  25 yaşına kadar yaptıklarını anlatıp pişmanlıklarını dile getiriyor. “Bugünkü aklım olsaydı ABD’de ve Avrupa’da okuyarak vakit kaybetmezdim. Ortadoğu’da, İsrail’de okurdum,” diyor ki İsrail üniversitelerinin Batı’dan daha iyi olduğunu bilmiyordum.

  25-40 arasını ise restorasyon çağı olarak tanımlıyor. Son fırsat bu, eksiğini gediğini kapat diye uyarıyor. Ben şimdi son fırsatın bittiği yerdeyim. Eksik çok…. Peki ne yapalım? 40 olduk diye bırakalım mı öğrenmeyi? Tabii ki İlber Hoca böyle bir şey demiyor. O ideal olanı, olması gerekeni söylüyor.

  Özetle İlber Hoca’ya göre:

  - -En az bir yabancı dil öğrenin ( kendi dilinizi mutlaka ama mutlaka çok iyi bilin)

  - -25 yaşına kadar dolu dolu yaşayın; farklı şehirler farklı ülkeler görün. Tabii bu ülkeleri de ağzınız açık dolaşmayın.( İlber Hoca böyle kaba bir şekilde söylemiyor tabii ki, yeni bir şehre yeni bir ülkeye gittiğinizde, uyumadan sürekli gezin, sokaklarda dolaşın, mimarisini fark edin, müzelerini mutlaka görün şeklinde söylüyor.)

  - -Eğitim en iyi müzik, matematik, filoloji ve sporla olur. Kalkınmak isteyen ülke bunlara önem verir. "Bir toplum müzik ve matematikten anlıyorsa insanlıkla irtibat kurabiliyordur, dünyalı olmuştur.”

  İlber Hoca’nın gözünden:

  Ne İzlemeli?

  İtalyan yönetmen, Luchino Visconti’nin II Gattopardo ve Lanetliler’i öneriyor.. Yönetmenin iyi bir tarih bilgisi ve buna uygun ekibi olduğunu söylüyor.

  Yine bir İtalyan olan Pasoli’nin Decameron filmini izleyin ve farkı görün. “ Tarih o rengârenk Hollywood filmlerindeki gibi anlatılmaz; tarihi filmler öyle çekilmez,” diyerek Amerikan sinemasına gönderme yapıyor.

  Ayrıca Polonya’dan Andrzej Wajda ve Maceristan’dan Istvan Szabo’yu da öneriyor.

  Bizden ise; Lütfi Akad, Halit Refiğ’e dikkat çekip özellikle “Teyzem” filminin çok enteresan olduğunu söylüyor.

  İran sineması ve İran tiyatrosundan da bahsediyor. Hatta İran’ın tiyatroda da iyi olduğunu özellikle tercümeyi çok iyi becerdiklerini söylüyor. Ben İran edebiyatını daima sevmişimdir ama tiyatro ve sinema konusunda çok iyi olduklarını fark edememişim demek ki.

  Ne Dinlemeli?

  İlber Hoca’yla burada yollarımız tamamen ayrılıyor. O klasik müzik seviyor. Mozart, Beethoven, Haydn… Bunun yanı sıra Rahmaninov Rus müziğinin en büyüğüdür diyor. Bizden Fazıl Say’ı takdir ediyor. Ama Dede Efendi’yi, Hacı Arif Bey’i, Itri’yi de bilin, daha günümüze yaklaşırsak. Münir Nurettin Selçuk, Safiye Ayla ve Zehra Eren’i örnek veriyor. (Zehra Eren’i ilk kez duyuyorum.)

  Bense müzik konusunda biraz karmayım sanrıım. İlk sırada Mark Eliyahu yer almakla birlikte, Evgeny Grinko, Mohsen Namjoo, Humayün Şeceryan, bize gelirsek; Ezginin Günlüğü, Ferdi Özbeğen hayranıyım diyebilirim.

  Ne Okumalı?

  Bu konuda ise İlber Hoca’yla görüşlerimiz çok benziyor. Çünkü ikimiz de Rus edebiyatını ilk sıraya koyuyoruz. Ben Rus edebiyatıyla ortaokulda tanıştım ve o günden beri benim için bir numaradır.

  Fransız edebiyatından da aynı kişileri ön plana çıkarmışız: Balzac, Flaubert…

  İran edebiyatını ikimiz de seviyoruz. ☺

  Ve ikimiz de Amin Maalouf hayranıyız. ☺


  İngiliz edebiyatıyla ilgili düşüncelerimiz ise Dickens’ı , Oscar Wilde’ı herkes okur, iyidir hoştur o kadar…

  Türkiye’de ise İhsan Oktay Anar… İhsan Oktay’ın adını görünce dedim Hoca anlıyor edebiyattan.

  Genç yazarlardan ise Şule Gürbüz’ü öneriyor. Bunu not ettim “Kambur, Coşkuyla Ölmek ve Zamanın Farkında” kitaplarını mutlaka okuyacağım.

  İlber Hoca daha birçok şey söylüyor. Hatta hepsini yapmak için bir ömür yeter mi bilmiyorum. Ama planlı-programlı yaşanmadan böyle bir hayat mümkün değil.

  Eğer 25 yaşından küçükseniz bu kitabı, elinize bir not defteri alıp bir yandan okuyun bir yandan hadi evlilik planlarını falan bir kenara bırakıp J doğru yeni ülkeler, yeni şehirler görmeye yelken açın…
 • Dinlerin ve ulusların birer ruhu varsa eğer, müzik bu ruhların soluduğu havadır.
 • İnsan bilgisinin toplamı ve insan sorununun karışıklığı her gün daha çok artmaktadır; bunun için her kuşak kendi eğitim yöntemlerini, yeni olanlar için zaman bulunabilirse, yeniden gözden geçirmelidir. Uzlaşmalarla dengeyi korumalıyız. Eğitimde "hümanist" unsurlar kalmalı ama bunlar diğer unsurlara yer bırakacak biçimde basitleştirilmelidir, çünkü fennin mümkün kıldığı yeni dünya bu unsurlar olmadan asla yaratılamaz. Eğitimde "hümanist" unsurların yararlı unsurlardan daha az önemli olduğunu söylemek istemiyorum. Büyük edebiyat, dünya tarihi, müzik, resim ve mimari hakkında bir şeyler bilmek, zihinsel yaratıcılığı tümüyle geliştirilmek isteniyorsa zorunludur. Ancak zihinsel yaratıcı becerisi aracılığıyladır ki insanlar dünyanın ne olabileceğinden haberdar olabilirler; onsuz "ilerleme" mekanik ve önemsiz olur ama fen de, zihinsel yaratıcı melekesine kamçılıyabilir.
  Bertrand Russell
  Sayfa 26 - Cem Yayınları