z'ın Kapak Resmi
z, Amok Koşucusu'yu inceledi.
26 Şub 19:20 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okuduğum 5. Stefan Zweig kitabı oldu. Bir süredir hiç kitap okuyasım gelmiyordu niyeyse ama tam tahmin ettiğim gibi oldu ve bir Zweig klasiğiyle okuma rutinime geri döndüm :) Kısa olması sıkmıyor oluşu açısından güzel ama hemen bitiyor ve tadı damağınızda kalıyor oluşu sebebiyle kötü. Duyguyu bizzat hissederek okuyor olmanın tadı tarif edilemez zaten. Klasiklere ya da Zweig klasiklerine başlamak isteyenler için güzel bir başlangıç kitabı olabilir :)

z, Bir Çöküşün Öyküsü'ü inceledi.
 23 Oca 22:34 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Böyle güzel kitaplara çok güzel incelemeler yazılıyor haliyle. O yüzden ben incelemelerimi kısa tutmaya çalışıyorum. Ciddi manada bir çöküşün öyküsünü okuyorsunuz. O kin, hırs, nefret, aşağılık hissetme vs her duyguyu satır satır işlemiş Zweig. Okurken sanki ben çöktüm yahu. Her neyse kısaca okunmaya değer bir Stefan Zweig klasiği :) Yeraltındanbirnot: İş Bankası Kültür Yayınları’nın tasarladığı kapağın güzelliği peki? Yazmasam içimde kalırdı, şahane :)

z, bir alıntı ekledi.
23 Oca 22:10 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Savrulup atılan, toprağın üzerinde kıvrılıp bükülen ve üzerine acıyarak basılan bir mum ışığı gibi seğirerek sönmek değil, büyük alevler çıkaran bir keyif yangınından sanki raslantıymış gibi son bulmak istiyordu. Uçuruma dans ederek düşmek istiyordu.

Bir Çöküşün Öyküsü, Stefan Zweig (Sayfa 31)Bir Çöküşün Öyküsü, Stefan Zweig (Sayfa 31)
z, bir alıntı ekledi.
23 Oca 22:08 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Çünkü ölüm sözcüğü bir sarhoşun yüreğine bile çekiç gibi inerdi.

Bir Çöküşün Öyküsü, Stefan Zweig (Sayfa 36 - İş Bankası Kültür Yayınları)Bir Çöküşün Öyküsü, Stefan Zweig (Sayfa 36 - İş Bankası Kültür Yayınları)
z, Paralel Odalar Teorisi'yi inceledi.
 23 Oca 19:59 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Wattpad’den okumaya başladığım bir kitaptı bu. Sonrasında uzun bir ara vermişti benimde aklımdan çıkmıştı o sıra. Sonra baktım kitap olmuş, inanılmaz sevindim. Wattpad gibi, ensest ilişkilerin, saf kız ve kötü çocuk hikayelerinin bulunduğu bir platformdan çıkmasına rağmen klişelerden tamamen uzak harika bir kitap. Karakterimiz Nihan içedönük, asosyal ama aynı zamanda çok zeki ve olgun bir kızımızdır. Diğer karakterimiz Teoman ise gelenekçi, sosyal, insan ilişkileri iyi birisidir. Nihan ev arkadaşlarıyla ciddi problemler yaşar ve acilen kalacak bir yer bulmalıdır. Teoman ise uzun süredir kafasının uyuştuğu bir ev arkadaşı bulamaz fakat faturalar, ödemeler boyunu aştığı için acilen bir ev arkadaşı bulmalıdır. İşte karakterlerimizin yolları böyle kesişir. Dediğim gibi klişeden uzak, çok güzel bir kurgu. Kafa dağıtmaya, biraz da olsa gülmeye ihtiyacınız varsa okumalısınız :) 5 üzerinden puanlasam 4,5 derdim. Nihan’ın sürekli farklı, ilginç, anormal olduğu vurgulandığından dolayı bi yerden sonra sıktı açıkcası, 0,5 puan’ı oradan kırıyorum :)

z, Ermiş'i inceledi.
19 Oca 19:12 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap hakkında ne desem yetersiz kalacak. Muazzam, şahane, çok etkileyici vs vs.. Bir sürü güzel sıfat sıralayabilirim ama yine de eksik kalır. Kitap hakkında çok güzel incelemeler de mevcut zaten :) Tek söyleyebileceğim okumazsanız çok şey kaybedeceğiniz..

z, bir alıntı ekledi.
19 Oca 18:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ve siz adil olmaya özenen yargıçlar. Cismen namuslu ama ruhen hırsız olana ne hüküm verirsiniz? Cismen katleden ama ruhen maktul olana ne ceza kesersiniz?

Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 23)Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 23)
z, bir alıntı ekledi.
19 Oca 18:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yokluk korkusu yoksunluğun bizzat kendisi değil midir? Kuyunuz suyla doluyken çekilen susuz kalma korkusu değil midir asıl giderilemez susuzluk?

Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 10)Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 10)
z, bir alıntı ekledi.
19 Oca 18:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yüreklerinizi verin, fakat teslim etmeyin birbirinizin eline. Çünkü bir tek hayatın avucuna sığar yürekleriniz.

Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 8)Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 8)
z, bir alıntı ekledi.
19 Oca 18:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çünkü aşk taçlandırdığı gibi çarmıha da gerer sizi. Hem besler, büyütür hem de budar sizi.

Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 6 - İş Bankası Kültür Yayınları)Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 6 - İş Bankası Kültür Yayınları)
z, İki Kişilik Yalnızlık'ı inceledi.
19 Oca 17:32 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Öncelikle çok akıcı bir kitaptı. Hiç sıkmadan bitiverdi. Yer yer gerçekten çok üzüldüm, çok sinirlendim. Kitapta anlatılan hikaye, farklı şekillerde de olsa yaşanılan gerçek şeyler olması ayrı bir üzücü. Hala böyle hayatlar yaşayan, böyle acılar çeken kadınlar/çocuklar var maalesef. Bunu bilerek okumak daha bi üzücü oluyor tabiki. Depresif bir moddaysanız şayet kitaba çok elleşmeyin derim :) Ha birde kitabı objektif olarak inceleyerek okursanız muhakkak yaşadığınız ya da ileride yaşayacağınız ilişkiniz için bir fikir bir öneri alırsınız, temkinli adımlar atmanıza faydası olabilir :)