Recep Sezer, bir alıntı ekledi.
27 Şub 13:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kuran’ın Allah’tan emanet diye getirdiği kalp ile yükseltilen insan batılı sosyoloji mektebinin gözünde sürü seviyesine indi;modern Amerika’nı n hayat anlayışı içinde eşyadan farksız hale geldi. Anadolu’nun okuyan çocukları da sırasile bu görüşleri taklit ettiler. Onun köylerinde insanlığı tanınmamış sürü halinde insanlar yaşatılırken şehirlerinde eşyaya pek benzeyen ve hem de XX. asrın lüks eşyalarına esir olan insanlar barınıyor.

Türkiye'nin Maarif Davası, Nurettin Topçu (Sayfa 26)Türkiye'nin Maarif Davası, Nurettin Topçu (Sayfa 26)
Aygün, bir alıntı ekledi.
13 Şub 21:47 · Kitabı okuyor

Peki bir hareket ne zaman isyan adını alır? Her isyan bir harekettir, ama her hareket bir isyan mıdır? Hayır. N. Topçu' ya göre " bir hareket ancak kendinden daha üstün bir düzene yönelirse" isyan adını alır.

İsyan Ahlakı, Nurettin Topçu (Dergah Yayınları)İsyan Ahlakı, Nurettin Topçu (Dergah Yayınları)
erkam, Türkiye'nin Maarif Davası'ı inceledi.
18 Ara 2017 · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu eserin, eğitim-öğretim sahasında bir baş yapıt olduğu muhakkak. Memleketin her ferdinin sindire sindire hatta karşılıklı mütâlâ ederek okuması gereken bir eser olduğu kanaatindeyim. Nurettin Topçu Hocamızın fikir dünyamıza katmış olduğu birikiminin ehemmiyeti ve derinliği zaman geçtikçe daha da çok anlaşılacağa benziyor.
Ülkemiz Milli Eğitiminin hali hazırdaki durumu herkesin malumu. İşte bu nokta da fert fert derlenip toparlanmak adına üzerimize düşeni bir mesuliyet duygusu içerisinde yapmak icap ediyor. Bunun gerçekleştirilmesi yada en azından bir ideal oluşturulup harekete geçilmesi adına "Türkiye'nin Maarif Davası" elimizde olan, çok değerli bir rehber kitap hüviyetindedir.
"Millet bünyesinde inkılaplar mekteple başlar ve her milletin, kendine özel olan mektebi vardır. Mili mektep, zihniyet ve örfleriyle metotları ve müfredatıyla, terbiye prensipleri ve psikolojik temelleriyle, hatta binasının yapı tarzıyla kendini başka milletlerinkinden ayırır." (N.Topçu)
"Hakka götüren yol diye kendini hakikate adamak, gerçek mektebin yoludur. Hakikat aşkına sahip kişiler cemiyet içinde çoğalmadıkça, hakikat aşkı cemiyet içerisinde en yüksek ve muhterem yerini tutmadıkça ve hakikatin ihtirası toplum içerisinde bir umumi cereyan, büyük bir hareket haline gelmedikçe, milli mektep gerçekten var olmayacaktır." (N.Topçu)
okuduğunuz kalbinize aşk olsun...

Afra, bir alıntı ekledi.
31 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

N. Topçu
"Bizde gizlenmiş bir Allah sesi var; ona kalp diyoruz."

Kitabu'l Kalp, Ramazan Kayan (Sayfa 16 - Çıra yayınları - 10. Baskı)Kitabu'l Kalp, Ramazan Kayan (Sayfa 16 - Çıra yayınları - 10. Baskı)
Onur Özkan, bir alıntı ekledi.
31 Mar 2017 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi

Мёртвые Души - Bir Epik Şiir
Genelde, ordudan ayrılmış bekâr yarbayların,
piyade ve topçu yüzbaşıların, yaklaşık yüz kölesi olan
toprak sahiplerinin, kısacası, orta sınıftan bey dedikleri
bekâr erkeklerin kullandıkları türden oldukça güzel bir yaylı,
N. ili merkezinde bir otelin avlu kapısından girdi.
Yaylının yolcusu yakışıklı biri sayılmazdı, ama çirkin de değildi.
Aşırı şişman da değildi, aşırı ince de.
Yaşlı olduğu söylenemezdi, pek genç olduğu da.
Kente gelişi bir olay olmamıştı, kimsece önemsenmemişti de.
Yalnızca, otelin karşısındaki meyhanenin kapısında dikilen
sarhoş iki Rus köylüsü aralarında (o da yaylının sahibiyle değil,
daha çok yaylıyla ilgili) birkaç sözcük etmişlerdi, o kadar.
Biri ötekine “Üf, şu tekerleklere bak hele!” demişti.
Ne dersin, gerekirse, sence bu tekerleklerle Moskova’ya kadar
gidebilir mi, gidemez mi?” Öteki cevap vermişti:
“Gider,” “...ama sanırım Kazan’a kadar gidemez, değil mi?”
Öteki “Hayır, Kazan’a kadar gidemez,” demiş,
konuşma da burada bitmişti.
Sonra, yaylı otelin kapısına doğru giderken; çizgili, hayli dar,
kısa, beyaz pantolonlu, modaya uygun iddiasındaki frakının
altından Tulsk işi tabanca biçiminde bronz iğneyle tutturulmuş
takma yakalığı gözüken bir genç ilgilenmişti onunla.
Yaylının çevresinde şöyle bir dolanmıştı,
her yanını gözden geçirmiş, o anda rüzgârın başından az kaldı
uçurduğu şapkasını yakalamış, yoluna gitmişti.

Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 31 - İletişim Yayınları 1264 • İletişim Klasikleri 37 - 1.Baskı 2015 - BÖLÜM I)Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 31 - İletişim Yayınları 1264 • İletişim Klasikleri 37 - 1.Baskı 2015 - BÖLÜM I)
Sümeyye K., bir alıntı ekledi.
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

nya üç şeyle Cennet olur:
Elden,dilden ve gönülden vermekle,
Allah kullarını ta'n etmeyip affetmekle,
zalime zulmetmeyip hidayet yolunu göstermekle.

Varolmak, Nurettin TopçuVarolmak, Nurettin Topçu
Gulu Ze, bir alıntı ekledi.
11 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Seyidin diqqətini çəkən yaxın keçmişimizdə, Çanaqqala döyüşlərinin əfsanəvi qəhrəmanlarından biri olan topçu əri Mehmet oğlu Seyit Çavuşun başına gələnlər idi - həmin qanlı döyüşdə Seyit Çavuşun atdığı bir mərmi döyüşün taleyini həll edən amillərdən biri olmuşdu, ancaq burada Seyidin diqqətini çəkən Seyit Çavuşun mərmini necə atması idi. Deməli, növbəti düşmən mərmisi partlayandan sonra Seyit Çavuş görür ki, top, Əli adlı başqa bir əsgər yoldaşı ilə onun ümidinə qalıb. Düşmən gəmiləri də sahilə yaxınlaşır, yəni əsgər şərəfinin, vətən torpağının bundan ağır və çıxılmaz vəziyyəti ola bilməz. Əsgər yoldaşı Əli ilə bu müşkülü dartışırkən, Seyit Çavuş özündə elə bir güc hiss edir ki, təxminən 300 kg-a yaxın mərmini təkbaşına bir neçə dəfə topa qoyub, atəş edir axır ki, düşmənin ən ünlü gəmilərinn birin vurur... Ağır, sürüşkən mərmiləri götürmək, bir neçə pilləkən qaldırıb, topun lüləsinə yeritməkdən əlavə burda iki maraqlı məqam Seyidi düşündürürdü; birincisi, nə Seyit Çavuş, nə də yoldaşı Əli tuşlayıcı, nişançı deyildi, sadəcə heyət nəfəri idi, ikincisi isə, bu hadisə məşhur olandan sonra komandiri fotoqrafçı gətirdir istəyir ki, mərmini qaldıran vəziyyətdə Seyit Çavuşun şəklini çəkdirsin, ancaq Seyit mərmini qaldıra bilmir ki, bilmir... Düşünə-düşünə Seyid özü üçün yəqinləşdirdi ki, Cənabi- Haqq istədiyi məqamda istədiyi adama elə bir güc verər ki, uca dağlar belə insanın qarşısında duruş gətirə bilməz. Necə ki, Fərhad Şirin eşqi ilə Bisütunu yerlə bir etmişdi...

Orientir Yıldızı, Zaur Ustac (Sayfa 12 - Kitap)Orientir Yıldızı, Zaur Ustac (Sayfa 12 - Kitap)
Inci DERYA, bir alıntı ekledi.
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"....Xüsusən, son vaxtlar onda belə bir fikir yaranmışdı ki, Uca Tanrı istədiyi bəndəsinə lazımi məqamda, haqq işi üçün elə bir güc verər ki, böyük bir ordu da bu gücün qarşısında aciz qalar. Necə ki, uzaq keçmişimizdə Həzrəti Əli Allahin iradəsiylə düşmən ordusu ilə dəfələrlə təkbaşına döyüşə girmiş, həmişə də onun köməkliyi ilə qalib olmuşdu. Seyidin diqqətini çəkən yaxın keçmişimizdə, Çanaqqala döyüşlərinin əfsanəvi qəhrəmanlarından biri olan topçu əri Mehmet oğlu Seyit Çavuşun başına gələnlər idi - həmin qanlı döyüşdə Seyit Çavuşun atdığı bir mərmi döyüşün taleyini həll edən amillərdən biri olmuşdu, ancaq burada Seyidin diqqətini çəkən Seyit Çavuşun mərmini necə atması idi. Deməli, növbəti düşmən mərmisi partlayandan sonra Seyit Çavuş görür ki, top, Əli adlı başqa bir əsgər yoldaşı ilə onun ümidinə qalıb. Düşmən gəmiləri də sahilə yaxınlaşır, yəni əsgər şərəfinin, vətən torpağının bundan ağır və çıxılmaz vəziyyəti ola bilməz. Əsgər yoldaşı Əli ilə bu müşkülü dartışırkən, Seyit Çavuş özündə elə bir güc hiss edir ki, təxminən 300 kg-a yaxın mərmini təkbaşına bir neçə dəfə topa qoyub, atəş edir axır ki, düşmənin ən ünlü gəmilərinn birin vurur... Ağır, sürüşkən mərmiləri götürmək, bir neçə pilləkən qaldırıb, topun lüləsinə yeritməkdən əlavə burda iki maraqlı məqam Seyidi düşündürürdü; birincisi, nə Seyit Çavuş, nə də yoldaşı Əli tuşlayıcı, nişançı deyildi, sadəcə heyət nəfəri idi, ikincisi isə, bu hadisə məşhur olandan sonra komandiri fotoqrafçı gətirdir istəyir ki, mərmini qaldıran vəziyyətdə Seyit Çavuşun şəklini çəkdirsin, ancaq Seyit mərmini qaldıra bilmir ki, bilmir... Düşünə-düşünə Seyid özü üçün yəqinləşdirdi ki, Cənabi- Haqq istədiyi məqamda istədiyi adama elə bir güc verər ki, uca dağlar belə insanın qarşısında duruş gətirə bilməz. Necə ki, Fərhad Şirin eşqi ilə Bisütunu yerlə bir etmişdi...
- Allahım, mənə də belə bir güc ver!!! Əllərini Haqqın dərgahına uzatdı Seyid. Nə fikirləşdisə, qələm-dəftər götürüb, yazmağa başladı:-..."

Orientir Yıldızı, Zaur Ustac (Sayfa 7 - kitap)Orientir Yıldızı, Zaur Ustac (Sayfa 7 - kitap)