Fikir Alışverişi Ve Öneri Alıştırmaları #KubraNurSayansWeirdDiary
Arkadaşlar merhaba. Nasılsınız? Umarım iyisinizdir. Kötüyseniz bile iyi olun çünkü şuan hayata dair yeni bir tecrübe ediniyorsunuz. Yanlış anlamayın tecrübesizsiniz demiyorum hayatın o kadar çok tecrübe seçeneği var ki siz sınırsız seçenekten herhangi birisini daha ediniyorsunuz diyorum. Her neyse, sizin için yazı yazmak istiyorum ancak bu kez ne hakkında yazmamı istediğinizi söylemenizi istiyorum. Ve bunu rica ederken şunu da belirtmek isterim ki dünyadaki her şeyin doğrusunu bildiğime ya da düşüncelerimin hepsinin doğru olduğuna inanmıyorum. Sadece herkesin birbirinden öğrenebileceği doğru ve yanlışları vardır ve bende sizin yazmamı istediğiniz konu hakkında görüşlerimi, bilgilerimi ve inançlarımı belirtip beraber fikir alışverişinde bulunmamızı istiyorum. Evet arkadaşlar, ne hakkında yazı yazmamı ve beraber fikir alışverişi yapmamızı istersiniz?

Sümeyye TETİK, Aşkın 7 Hali - Bişnev!'i inceledi.
12 Mar 19:47 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 9/10 puan

AŞKIN 7 HALİ- BİŞNEV !
Selamünaleyküm kitapseverler, nasılsınız? İyisiniz iyi :)) Kötü olsak bile buraya iyi olmak için geliyoruz yanlış mıyım?
Evet kitabı sonunda bitirdim… Uzun sürdü okumam, kabul ediyorum. 1. kısım daha başlar başlamaz kitabı bırakmama neden oldu. Bir hafta kadar Aylin ve Cengiz yüzünden kitabı elime almadım. Beklentimi yüksek tuttum galiba? (Arkadaş inceleme yazmak neden bu kadar zor?) Biraz kitabımızdan ve hissettirdiklerinden bahsedeceğim. O yüzden spoiler dediğinizden içeribilebilir… (:
Kitabımız 7 bölüme ayrılmış 5 farklı aşkı anlatıyor...Diğer ikisini sorarsanız birincisi; birinci kısım Aylin ve Cengiz (okurken çok zorlandığım ve beğenmediğim kısım) yani henüz aşk yok ortada, ikincisi ise dördüncü kısım; Safvan ve Hz. Aişe’ye atılan iftirayı anlatıyor yani bu kısımda da aşk yok, beşeri aşk yok. (okurken göz yaşlarımı zorlukla tuttuğum arada kaçanlar da oldu ya neyse, en çok Peygamber Efendimize (sav.) yapılan işkenceler, hakaretler, zulümler üzdü beni… Hem de akrabaları tarafından. O (sav.) bunlara rağmen tek kelime dahi söylemedi... Hz. Aişe’ye atılan iftira ve aklanma sürecinin anlatıldığı kısımda en etkilendiğim yer ise; Hz. Aişe’nin aklanması üzerine ayetler inince annesi Resulullah’a teşekkür etmesini istedi ama O “Hayır ! Vallahi onun için kalkmam ve Allah’tan başka kimseye de hamd etmem…” demesi beni çok etkiledi… Ve bu kısmı çok beğendim zaten ondan sonra kitap akmaya başladı.)
Ferhat ile Şirin’in aşkının yaşandığı şehir Amasya… Bu büyük aşkın yankılandığı dağları görmek isterdim. Evet kitapta öyle bir anlatıldı ki bu şehir hem tarihiyle hem de doğayla iç içe insanlarıyla bir harika yaşanılası bir yer… İmkanım olursa görmek istediğim yerlerden biri…
Ferhat ile Şirin’in aşkı ise çok güzel… Zaten güzel dediğimiz aşklar bu dünya da kavuşamayanların ki değil mi?
Yok yok en güzeli beşeri aşk değil ilahi aşktır tıpkı Leyla ile Mecnun’un hikayesinde olduğu gibi… Leyla, Leyla diye çöllere aşkını haykıran Kays aslında Mevla’yı arıyordu nitekim buldu da. Beşeri aşktan İlahi aşka kavuşmuştu. Soran Leyla’ya verdiği cevap çok güzeldi ; 'Ben seviyorsam sen bahanesin, asıl sevdiğim Hakk'tır...'
O aradığını buldu biz ise hâlâ arayıştayız tıpkı Aylin ve Cengiz gibi… Evet onlar arayıştaydılar; benliğinin, kimliğinin, yanlışı nerede yaptığının, doğrunun peşindeydiler. Hakk’ı arıyorlardı, ilahi aşkın ne olduğunu bulmaya, anlamaya çalışıyorlardı. Kayıptılar… Bir boşlukta, karanlıktaydılar…
Aylin ile Cengiz ve Cemil… Farklı hayatlar, farklı imtihanlar… Kesişen yollar… Tesadüflere inanmam ama tevâfuk evet olsa olsa tevâfuktur bu.... Mevlana ve Şems, Ferhat ile Şirin, Leyla ile Mecnun, Sezai karakoç ve Mona Roza’nın öyküleri bu kayıp gençlere birer rehber ve ışık oldu. Batakta çırpındıkça daha çok batan bu gençlere tutunacak dal olmuşlardı.
Bu kitabı okuduğumda bende arayış içine girdim. Bende kayıp olmuştum… Şaşırmıştım yolumu… Ama sabretmeyi ve affetmeyi öğrendim… Eee bunları öğrenince mutlu da oluyorsun… Hâlâ çok soru var aklımda cevaplanmayı bekleyen… Sanırım onları da başka kitaplarda, başka hayatlarda bulacağım...
İbretlerle dolu hayatlardan öykülerden dersler çıkardım. Yalnız son kısmını anlamadım. Aylin neden Cengiz’in aşkına karşılık vermedi? Aslında o da tıpkı Mecnun gibi ilahi aşka kavuşmuştu… Aşk romanlarını sevmem zaten bunu okumamın sebebi ilahi aşkın geçmesi… Pişman değilim aksine çok huzur buldum okurken… Yazarımızın diğer kitaplarını özellikle serisini çok merak ediyorum… Tavsiye olunur… Eminim sizde benim gibi kendinize bir pay çıkaracaksınız. Mevlana'nın en sevdiğim sözüyle veda ediyorum incelememe.

“Bazen bitmek bilmeyen dertler yağmur olur üstüne yağar. Ama unutma ki, rengarenk gökkuşağı yağmurdan sonra çıkar.”

Allah’a Emanet Olun Canlar...

Kitap Okuyan Kadın, bir alıntı ekledi.
12 Mar 08:14

"Dr. Watson, Bay Sherlock Holmes," dedi Stamford, bizi tanıştırarak. Bay Holmes "Nasılsınız?" dedi samimiyetle, güven verici bir şekilde elimi sıkarak. "Anladığım kadarıyla, Afganistan'da bulundunuz."


"Bunu nasıl oldu da bildiniz?" diye hayret içinde sordum.

"Boş verin," dedi kendi kendine gülerek.

Kızıl Soruşturma, Arthur Conan DoyleKızıl Soruşturma, Arthur Conan Doyle
هچ اندر هیچ, bir alıntı ekledi.
10 Mar 22:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nasılsınız, doktor bey, diye sormuştur, kuşkusuz, zayıflığımızı belli etmek istemediğimizde, İyiyim, deyip geçiştiririz ya öyle söylemişti, hatta ölecek durumda olsak bile iyiyim deriz, kabaca buna yiğitliğe bok sürdürmemek denir, olayları öyle mantıksızca tersine çevirmek yalnızca insan türüne özgüdür.

Körlük, José SaramagoKörlük, José Saramago
Ali Batı, bir alıntı ekledi.
10 Mar 13:55 · Kitabı okuyor

Nasılsınız, doktor bey, diye sormuştu kuşkusuz, zayıflığımızı belli etmek istemediğimizde, iyiyim deyip geçiştiririz ya öyle söylemişti, hatta ölecek durumda olsak bile iyiyim deriz, kabaca buna yiğitliğe bok sürdürmemek denir, olayları böyle mantıksızca tersine çevirmek yalnızca insan türüne özgüdür.

Körlük, José Saramago (Sayfa 40 - Kırmızı Kedi Yayınevi)Körlük, José Saramago (Sayfa 40 - Kırmızı Kedi Yayınevi)
Kitap her yerde okunur, bir alıntı ekledi.
 07 Mar 13:41 · İnceledi

Şu sıradan "Nasılsınız?" lafını affedilmez bir kabalık olmaktan çıkaran şey varsa, o da genellikle zaten içinin boş ve samimiyetsiz olmasıdır.

Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa (Sayfa 1145 - Can Mini Kitap)Huzursuzluğun Kitabı, Fernando Pessoa (Sayfa 1145 - Can Mini Kitap)
Cem Eren Demirel, bir alıntı ekledi.
05 Mar 13:53 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

..o kadar karanlıklar yığıldı ki istesem de atamıyorum yaşamak artık beni yoruyor önemli bir olay yaşamadan sadece yaşamak bile yordu beni insanlarla birlikte olmak onların sözlerine cevap vermek nasılsınız demek içeri girerken merhaba ayrılırken hoşçakalın gene görüşürüz demek konuşmaları izlemek ne demek istedi acaba söylediğimi anladı mı ne demek istedi acaba yanlış bir şey mi yaptım acaba söylediğini anladım mı o kadar çok insan var ki o kadar çok olay birden oluyor ki birini izlemek isterken başkasını kaçırıyorum birini duyarken ötekini görmüyorum yetişemiyorum kan ter içinde kaldım sigaramı yakarken ne söylediğinizi anlayamadım kahvemi içerken kapının açıldığını görmedim biri daha mı geldi bir şey daha mı oldu ipin ucunu kaçırdım tek bir şeyi bile izlemeyi beceremedim...

Tutunamayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 517)Tutunamayanlar, Oğuz Atay (Sayfa 517)

Veysel Karani Hazretlerine sorarlar :
- Nasılsınız
Cevap manidardır;
-Akşama çıkıp çıkmayacağı bilemeyen bir insan nasıl olursa.
Sevenleri ısrarla kendisinden bir nasihat duymak isterler.
Gülümser ve sorar ;
-Allah’ı bilir misiniz ?
-Evet biliriz...
-Öyleyse başka şey bilmeseniz de olur.
-Efendim bir nasihat daha...
-Allah sizi bilir mi ?
-Elbette bilir.
-Öyleyse başkaları bilmese de olur...

Erkenden kapattım ışıklarımı, üçe beşe kalmadan gece oldu gün. Sağıma soluma bakıp, hayal kırıklarından yapma yeni hayaller çıkarttım yastığımın üzerine. Bir çocuk sol yanımda, ne zamandır sorulmamış hali hatrı. Hiç tutulmamış elinden, yabancı biri tarafından kötü niyetle bile şeker uzatılmamış. Sesini unutmuş unutacak konuşmamaktan. Onu da çektim çıkarttım. Karnımda onca uçuşup beni mutlu ettiğini iddia eden kelebeklerin cesetleri ipek tozuna dönüşmüş, onları da çıkarttım. Döktüm bir bir ne varsa içimde antika değerini hak eden. Ne varsa içimde adını, dilini, varlığını unutmuş hepsini uyandırdım.
Soramadım da nasılsınız diye, biri mahcup, biri ölü. Öylece uzandık yan yana bir müddet. Gözü kamaştı solumdaki çocuğun, içimin dehlizlerinden sonra yüzüne vuran aydınlıktan. Kelebekler mi? Dedim ya ölüler.
Hayaller sonra, kırıklardan yapma hayaller, uçları keskin, kırılırsa daha derin keser.

Ben, sol yanımdaki çocuk, kırıklardan yapma hayallerim ve ölü kelebekler, iyi geceler diler.

02112016/T