Anıl Kaya, bir alıntı ekledi.
21 Mar 09:35

"..Başlarken, şu sözü şiar edinelim (sadece bu bölüm için değil, genel olarak):
Edebiyat Aşktır. Şimdi devam edebiliriz.."

Cinnet, Vladimir NabokovCinnet, Vladimir Nabokov
Anıl Kaya, bir alıntı ekledi.
21 Mar 09:34

"..Dinliyordu, bu kesin. Beni dinlemesini dinledim. Benim onun beni dinlemesini dinlememi dinledi. Bir şey koptu. Hiç de düşündüğümü zannettiğim şeyi düşünmediğimi fark ettim; bilincimin tökezleyişini yakalamaya çalıştım, ama yolumu şaşırıverdim.."

Cinnet, Vladimir NabokovCinnet, Vladimir Nabokov
Anıl Kaya, bir alıntı ekledi.
21 Mar 09:34

"..Bazı kimseler
-ben de onlardan biriyim-
mutlu sonlardan nefret ederler. Kazık yemiş gibi oluruz biz.

Aslolan,

zarara uğramaktır. Felaket geliyorum derse gelmelidir.."

Pnin, Vladimir NabokovPnin, Vladimir Nabokov
Anıl Kaya, bir alıntı ekledi.
21 Mar 09:33

"..İnsan düşüncesi ne müthiş şeydi,
ölümden sonra bile haldur huldur yol alabiliyordu!.."

Göz, Vladimir NabokovGöz, Vladimir Nabokov
Erhan, İnsancıklar'ı inceledi.
 20 Mar 23:11 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

İnsancıklar Dostoyevsky'nin ilk romanı. Bazı insanlar vardır, gösterir kendini, bilirsiniz bir şeyler olacak. Beklemeniz gerekmez uzun yıllar boyunca. İşte 23 yaşındaki Dostoyevski de böyle İnsancıklar'da. En sona yazacağım şeyi şimdi yazayım bari. O yaşında yazdığı böyle bir roman, nedense bana Howl'u hatırlattı. Yazım tarzı ya da türle ilgisi yok. Belinski'nin zamanında Dostoyevski'de gördüğü büyük yeteneği şu anda bir çok 1K okurunun kendisinde gördüğüne eminim. Umarım kendisi bizim gibi korkaklık edip hayatın akışına kapılmaz da, ileride büyük bir yazarı tanımış oluruz. Kitaba geçebilirim artık, yeterince övdüysem kendisini:)

Evet, daha önce fransızca kitap çevirileriyle geçinen genç Dostoyevski parasızlıktan çıkış için bu romanı yazıyor. Biz nasıl şu anki yazılarımızda kendisine atıfta bulunuyorsak, o da dönemin usta yazar/şairleri Puşkin, Gogol, Karamzin gibi isimleri romanın içinde sıkça kullanıyor, hatta içeriğe olan etkisinden dolayı postmodern bir çalışma bile diyebiliriz belki modernliğin başlangıcından önce olmasına rağmen bu kitap için. (O kadar anlamıyorum bu işten, kusura bakmayın)

Bugüne kadar olan incelemelere göz gezdirdiyseniz kitabın, ecnebilerin "epistolary" dediği, bizde ise " Olmasa Mektubun" kategorisine sokabileceğimiz bir türde yazıldığını anlamışsınızdır. Edebiyat dünyasına farklı bir eserle girmek istemiş Dostoyevski . "Yeni bir Gogol doğuyor" nidalarıyla kabul gördüğüne göre başarıya da ulaşmış daha bu ilk kitabında.

Nasıl ulaşmasın, yeni şeyler var o dönem için kitapta. Sosyal eleştiri var, psikolojik gerçekçilik var, göndermeler var bolca. Kitabın adı İnsancıklar, ya da Yoksul/Zavallı İnsanlar. Ana tema da yoksulluk, öyle ki çıktığında kitaba Rusya'nın ilk toplumsal romanı diyen de var, sosyalizmin öncüsü olarak gören de. Tabi Dostoyevski sadece bu amaçla yazmıyor yan yana oturan iki uzak akrabanın mektuplarından oluşan bu kitabı.

(Bundan sonraki kısmı Melih Ceylan'ın seslendirmesiyle okuduğunuzu düşünmeniz tavsiye olunur, ben kendisini Paul Auster'in sesli kitaplarında tanıdım, reklama girecek belki ama neyse- örnek: https://www.youtube.com/watch?v=vY1p77s46rY) (Ve bittabi küçük bir SPOILER ibaresi) Olayları karşılıklı binalarda iki sefil oda ya da oda parçasında yaşayan orta yaşını bir hayli geçmiş Makar Devushkin ve kendisinin uzaktan akrabası (kuzen) genç Varvara Dobroselova arasındaki mektuplar anlatmaktadır.

Makar Alekseyevich Devushkin yoksul bir devlet memurudur, ara sıra çeşitli yazıları temize çekme işleri de yapar. Saf bir adamdır, güvensiz ve yalnızdır. Roman boyunca sevdiği insan için elinden geleni yapar - günümüz insanına biraz garip bir sevgi gibi gelse de- sürekli kendince güzel hediyeler alır Varvara (ya da Barbara)'ya kendi haline bakmadan.

Varvara Alekseyevna Dobroselova'nın durumu da farklı değildir fazla. Sürekli azalan bir grafik gibidir hayatı. İlk önce babasını, daha sonra platonik sevgilisini en son da annesini kaybetmiştir ve odasında dikiş dikerek hayatını kazanmaya çalışmaktadır. Makar'ın kendisine aldığı hediyeleri, onun da yoksul olması nedeniyle gönülsüzce kabul etse de (istemem yan cebime koy havası aldım bazen), bu yaşlı denebilecek akrabasına karşı sevgisi kitabın sonlarına dek fark edilmektedir. Ta ki...

Neyse tabi ki her şeyi anlatmayacağım. Aslında benim gibi tembel okurlar için özetlemeyi de düşündüm bu ince kitabı, ama güzel bir şey çıkarmış ortaya Dostoyevski. Gerçekten okumak gerek. Tarih ve mekanı değiştirsek bir de dönemin yazarlarına göndermelerini çıkarıp, bugünküleri eklersek şu an bile bir çok satan kitaplar arasına girebilir. Yoksulluk, açlık, kadın erkek ilişkileri, paranın insanlar üzerindeki etkisi, sınıfsal ayrımlar, kötü edebiyat, iyi edebiyat, bürokrasi, melodram, romantik komedi, ne yazacağımı şaşırdım artık. Baştan sona incelemelere bakıp insanların kitaptan neler aldığını, nasıl bir ruh haline girdiklerini görünce anlıyorsunuz bu çeşitliliği zaten. Bir an bir çocuğun ölümüyle çökerken, başka bir mektupta gülüyorsunuz Makar'ın tepkilerine.

Tabi en azından Palto 'yu da okursanız iyi olur bu kitabı okumadan önce. Bir ara Varvara'yı kaybedeceğini düşünen Makar'ın bizli konuşmaya başlaması, "Kıymetlimiss" moduna giren Gollum'u hatırlatı bana. Adam herkesi etkilemiş gerçekten diye düşündüm, Tolkien'in benimle aynı şekilde düşünüp düşünmediği hakkında en ufak bir fikrim olmasa da.

Anna Karenina incelemesinin altında keşke kısa kesseydin diye yorum yapan bir arkadaş vardı. Onun buradan okumaya başlayacağını değerlendirerek kitap hakkında, Kemaletin Tuğcu seven sevmeyen herkesin okuması gereken bir eser deyip incelememi bitirmeyi düşünüyordum ama, bir iki reklam linki daha almaya karar verdim en sona. Anıl'ın Dostoyevski okuma sırası (Tabi ki en başta İnsancıklar:) #27872199 Quidam'ın altında bir çok link bulunan etkinlik iletisi #28130221 ve Dart tahtanıza yerleştirmeniz için bir Nabokov resmi https://i1.wp.com/...Vladimir_Nabokov.jpg en kullanışlı teçhizatınız olacaktır Dostoyevski maceranızda. Sağlıcakla kalın, Dostoyevski ile kalın

Zanacnn, Lolita'yı inceledi.
20 Mar 22:13 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Lolita bnm için tam bir kabusa dönüştü sonra bn galip geldim ve onu kitaplığımdan çıkardımşimdi sebebine gelmek istyorum:sanat ve edebiyatta işlenen konuları herzaman düşünerek ve anlayarak okumaya,izlemeye çalıştım yarım braktığım film ve kitap hiç olmamıştır.evet tecavüzü işleyen kitaplar okudum filmler izledim ama bu çok farklı bir eser,kaldıramadım her defasında ilerlemek için ara verdim derin derin nefes aldım ama daha fazla mücadele edemedim.Kesinlikle kitaptaki-ve filmde ki-ensest ilişki teması çok rahatsız ediyor.12 yaşındaki bir kız çocuğu istismar ediliyor ve bu sanki çok normal bir olguymuş gibi sıradan ve günlük bir hitapla işleniyor.içinde bulunduğumuz zaman diliminde hergün duyduğumuz istismarı edebi bir kaynaktan okuyup "normalleştirmek"bnm açımdan çok zordu.sonuç itibarıyla kitabı kapattım ve evimden,gönlümden,kitaplığımdan sürdüm...

Soner T, Lolita'yı inceledi.
18 Mar 20:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

“Lolita, hayatımın ışığı, kasıklarımın ateşi. Günahım, ruhum, Lo-li-ta; dilin ucu damaktan dişlere doğru üç basamaklık bir yol alır, üçüncüsünde gelir dişlere dayanır. Lo-li-ta. Şu ana kadar okuduğum en iyi kitap giriş cümlesine sahip kitaptır Lolita. Ve ben de etkisi o kadar fazla oldu ki kitabın bitmesini hiç istemedim. Kitabın konusunu bir ortamda söylediğinizde burun kıvıranların sayısı oldukça fazladır bunu okuyup kitabı paylaşanlar iyi bilirler fakat kitapta ki o duygu geçişleri ve yoğunluğu o kadar fazla ki insanı duvardan duvara vurabiliyor. Evet kitap beni fazlasıyla etkiledi Humbert Humbert e kah küfürler savurdum kah acıdım kah güldüm.. Bir çok kitap okudum ama Lolita hala 1 numarada ki yerini koruyor.

Hülya Açılan, Saydam Şeyler'i inceledi.
17 Mar 23:02 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

“Biliyorsun,bu kolaydır evlat”

Kısa olmasına karşın okunması odaklanma gerektiren,yoğun bir kitaptı Saydam Şeyler.İlk Nabokov deneyimim olmasının da etkisi var elbet.
Detaylar derinlikli,karakterlerin her biri birbirinden farklı..geçmiş-gelecek-şimdi gibi belirli bir zaman sıralamasına uygunluk yok ve bu da eseri güzel kılan şey.
Özellikle sonuyla daha da parlıyor!