Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
19 Mar 21:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Öğlen Yemeğiniz Yazıcıda
Çeşitli bilimkurgu yapıtlarında karşılaşıp hepimizin hayalini kurduğu bir şey var: O an canımız ne yemek istiyorsa onu saniyeler içinde üretebilen bir yazıcı! Son yıllarda bu alanda büyük başarılara imza atan yazıcılarla karşılaşmaya başladık. Tasarımda en hünerli şefleri bile geride bırakan bu minik mutfaklar şaşırtıcı ve eğlenceli sunumlarıyla, standart bir menüyü bile bir şölene dönüştürebildikleri için bazı büyük şehirlerin ünlü restoranlarında da kullanılıyor. NASA da gelecekteki insanlı uzay görevlerinde astronotların öğünlerini 3B yazıcıları kullanarak üretmeyi planladığını açıkladı. İki dakikadan kısa bir sürede bir öğünün tamamını sağlıklı malzemeler kullanarak basabilen bu yazıcılar önümüzdeki yıllarda evlerimizdeki fırınların yerini alacak gibi görünüyor.

Popular Science Türkiye - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 81)Popular Science Türkiye - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 81)

Bi bilgi
Dünyanın en zeki insanı olduğu düşünülen koreli KIM UNG YONG(56),7 yaşındayken NASA ya davet edilmiş. 210 iq zekası olduğu düşünülen bu kişi gines rekorlar kitabında yerini almıştır. Dünyanın en zeki insanı olarak herkesin bildiği Albert Einstein in bile iq zekası 160 olduğu düşünülüyor. (Kim ung yong u düşünemiyorum! !).

Post Mortem, bir alıntı ekledi.
16 Mar 08:27

Moore yasasına göre, bilgisayar oyunlarınız her yılbaşında, bir yıl öncesine göre (transistör sayısı bakımından) neredeyse
iki kat daha güçlüdür. Üstelik yıllar geçtikçe, bu devamlı artan güç kazanımı devasa bir boyut alır. Örneğin, postadan aldığınız
bir doğum günü kartı genellikle "Mutlu Yıllar" şarkısını çalan bir çip içerir. Hayret verici olan ise bu çipin tüm Müttefik Kuvvetlerin 1945'te sahip olduğu bilgisayar gücünden daha fazlasına sahip olduğu gerçeğidir. Hitler, Churchill ya da Roosevelt bu çipi elde edebilmek için adam öldürmüş olabilirlerdi. Peki onunla ne yapabiliriz? Doğum gününden sonra, kartı ve çipi çöpe atar geçeriz. Bugün cep telefonunuz, Ay'a iki astronot
gönderen NASA'nın 1969'daki tüm gücünden daha fazla bilgisayar gücüne sahiptir. Üç boyutlu görüntüleri simüle etmek için muazzam miktarlarda bilgisayar gücü harcayan video oyunları, bir önceki on yılın sistem bilgisayarlarından daha çok
bilgisayar gücü kullanırlar. Bugünün 300 dolara mal olan Sony PlayStation'ı, milyonlarca dolara mal olan 1997'nin askeri sü­perbilgisayarının gücüne sahiptir.

Geleceğin Fiziği, Michio Kaku (Sayfa 25)Geleceğin Fiziği, Michio Kaku (Sayfa 25)
Rüveyda Hanım, bir alıntı ekledi.
13 Mar 09:00

NASA bilim adamlarından Jay Bergstralh'un ifadesiyle: “Yeryüzünün neresine gidersek gidelim, yaşama en düşmanca davranan ortamlarmış gibi görünen yerlerde bile, sıvı su ve bir kimyasal enerji kaynağı bulursak mutlaka yaşam da buluruz.”

Hemen Herşeyin Çok Kısa Bir Tarihi, Bill BrysonHemen Herşeyin Çok Kısa Bir Tarihi, Bill Bryson
TSena_gl, Yörünge'yi inceledi.
11 Mar 22:18 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

#tessgerritsen benim en sevdiğim yazarlar arasındadır ve birçok kitabını okumuşumdur. Yörünge kitabını kütüphanede gördüm, arka kapak yazısının ilgimi çekmesiyle ve tabii yazarının Tess olması sebebiyle hemen aldım.

Kesinlikle mükemmeldi!

Kitabın konusunu bu kadar beğeneceğimi, bu derece bir akıcılıkla olaylar arasında sürükleneceğimi ve bu kadar büyük bir heyecanla, hızla okuyacağımı hiç düşünmemiştim. Tess'den polisiye haricinde belki bir, belki iki kitap okumuşumdur, bilmiyorum; aklımda şu an sadece polisiye kitapları var ve durum böyle olunca, böyle bir konuda böyle harika bir kitap yazmış olması beni, kendine tekrardan hayran bıraktı.
Kitabı okurken kendimi resmen olayların içinde hissettim; tüm o duyguları, yaşamak ve yaşatmak için verilen mücadeleyi, verilen o ciddi kararların ağırlığını, hepsini ama hepsini kendim yaşıyormuş gibi hissettim, bir yazar anca bu derece gerçekçi ve mükemmel yazabilirdi.
Sevginin gücü asla yadsınamaz ama bazen sevginin yanlış kararlar almaya dair aklını bulandırması da söz konusu olabilir veya kişiyi güçlendirip doğru kararlarla riskler almasına da; bu ikisi, iyi bir dozla kitaba uyarlanmıştı.

Dr. Emma Watson, NASA'da çalışan iyi bir araştırmacıdır. Bir sebeple, olduğundan daha erken bir deney üzerinde çalışmak için uzaydaki ekibe katılır ve yaptığı deney numunelerinin birinde bir sorun yaşanmasından sonra ceryan eden olaylarla birlikte, tüm mürettebat kendilerini büyük bir tehlikenin içine doğru çekilmiş olarak bulur. Aslında tehlike yalnızca mürettebatın üzerinde değildir. Emma ve ekibinin yardımına koşanlar arasında, eski NASA çalışanı ve Emma'nın boşanmak üzere olduğu eşi Jack McCallum da bulunmaktadır ve bu durum, ikisi arasındaki ilişkiyi de etkilemeye başlar.

Lütfen bu kitabı okuyun; çünkü çok çok iyi.

•Muhayyîr•, bir alıntı ekledi.
10 Mar 18:06 · Kitabı okuyor · 10/10 puan

“Ey arkadaş! Kur’an-ı Kerim tarih, coğrafya muallimi değildir. Ancak âlemin nizam ve intizamından bahisle, Sâni’in marifet ve azametini cumhur-u nâsa ders veren mürşid
bir kitabdır.
[Bediüzzaman Said Nursî,
İşârât-ül İ’câz, s. 329]”

Suffa Meclisleri - Kur'an Dersleri, Muhammed Emin YıldırımSuffa Meclisleri - Kur'an Dersleri, Muhammed Emin Yıldırım

NASA'nın tespit ettiğini açıkladığı olası yaşanılır 7 gezegen 39 ışık yılı uzaklıktaymış. 1 ışık yılı 10 trilyon kilometre olduğuna göre… Neyse sonra durdum biraz gökyüzünü izledim. Bir insanın diğer bir insana ne kadar uzak olabileceğini düşündüm. Kaç ışık yılı yapar acaba? Yerle bir olurdu herhalde sayılar.

Ceylan, bir alıntı ekledi.
04 Mar 13:54 · Kitabı okuyor

Tekin tekrar konuşmaya başladi
" Uzayda uygun bir mesafeye bir ayna konulsa dünyadan teleskopla o aynaya bakildığında Apollo uzay aracının aya inişini ve Neil Amstrong 'un aya ilk adım atısını canlı yayınla izleyebilirsiniz. Bunu Nasa 'daki tüm profesörler bilir . Bunu biliyor muydunuz ?

Bu yeni bilgiler karşısında hayrete düşmemek imkansizdi .

Size Bir Sır Vereceğim, Mustafa Kaya (Sayfa 103)Size Bir Sır Vereceğim, Mustafa Kaya (Sayfa 103)
Resul, bir alıntı ekledi.
02 Mar 16:49 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bazı gafiller, hutbenin Türkçe okunmasını istihsan ediyorlar ki, halkın bilhâssa siyasî ahvalden haberleri olsun.
Halbuki bu gibi ahval-i siyasiye yalandan, hileden, şeytanî fikirlerden hâlî değildir.
Hutbe makamı ise, ahkâm-ı İlahiyenin tebliği için ittihaz edilmiş bir makamdır.
   Sual:
   Avam-ı nâs Arabîden haberdar değildir, fehmedemez?
   Cevab:
   Avam-ı nâs, zaruriyat ve müsellemat-ı diniyeye muhtaçtır.
Ve hutbe makamı da bu gibi hükümlerin tebliği içindir.
Bu hükümler kisve-i Arabiye içinde tafsilen değilse de icmalen avam-ı nâsa malûm ve maruftur.
Maahâzâ lisan-ı Arabda bulunan şehamet, yükseklik, meziyet, satvet diğer lisanlarda yoktur...

Mesnevi-i Nuriye, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 79 - Sözler Neşriyat. San. Tic. A.Ş)Mesnevi-i Nuriye, Bediüzzaman Said Nursî (Sayfa 79 - Sözler Neşriyat. San. Tic. A.Ş)
Taha, bir alıntı ekledi.
27 Şub 15:23 · Kitabı okuyor

NASA'ya göre, bir insanın hayatta kalmak için günde 588 litre oksijene ihtiyacı var.
Sıkıştırılmış sıvı O2 gaz halinde O2'den rahat bir ortamda 1000 kat daha yoğundur.

Marslı, Andy Weir (Sayfa 94 - İthaki yayınları)Marslı, Andy Weir (Sayfa 94 - İthaki yayınları)