Loana, bir alıntı ekledi.
24 May 13:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biber gazını tanıdı bu nesil...
Çekmeyen yok...
Sayende tavşan gibi burunlarını oynatıp, biber gazı çeşitlerini sayabiliyor gençler:
"NATO biber gazı", "Hardallı", "U-2 sprey"...

Titanic Kemancıları, Bekir Coşkun (Sayfa 215 - Bilgi Yayınevi - 3. Basım)Titanic Kemancıları, Bekir Coşkun (Sayfa 215 - Bilgi Yayınevi - 3. Basım)
Abdullah Asal, bir alıntı ekledi.
23 May 16:24

Gerilla
'Nato'nun Kuzey'den gelecek her saldırıya karşı Türkiye'yi korumayacağı, ünlü Johnson mektubuyla anlaşılınca, Genelkurmay'da bir ulusal savunma stratejisi çizme ihtiyacı doğdu:
Türk vatanı, üstün hasım karşısında kendi olanaklarıyla nasıl korunacaktı? Bu sorunun cevabı gerilla idi. Bütün mazlum milletlerin, süperdevlet saldırıları karşısında tek savunma yolu gerilla idi. Çok başka koşullarda yürütülen Kurtuluş Savaşımız dahi, bir gerilla hareketi olarak başlamış değil miydi?

Mahir Eylem Günlüğü, Ali Yıldırım (Sayfa 91 - İtalik Yayınları)Mahir Eylem Günlüğü, Ali Yıldırım (Sayfa 91 - İtalik Yayınları)
Nilüfer Kuzu, bir alıntı ekledi.
16 May 14:27

“Truman doktrinine dayalı ikili anlaşmaların imzalanması ile Türkiye İkinci Dünya Savaşı’nın bitiminden hemen sonra Amerikan emperyalizminin dümen suyuna girdi. Amerika’ya üsler verildi ve Amerika’nın liderliğindeki NATO ittifakına üye olundu. Dolayısıyla her sorunumuzun üstüne Amerika’nın karanlık gölgesi düştü.”

Türkiye İşçi Partisi Tarihi, Mehmet Ali Aybar (İletişim Yayınları)Türkiye İşçi Partisi Tarihi, Mehmet Ali Aybar (İletişim Yayınları)
Tahacan Karahüseyin, bir alıntı ekledi.
08 May 14:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dünyayı Yöneten Güçler
Bugünkü dünyanın küresel kuruluşları olan BM, Dünya Bankası, IMF, AB, NATO gibi teşkilatların hepsi, insanlığın ifsadı için çalışmaktadır. Bunların yerine, hakkı ve hakkaniyeti üstün tutan, ifsada değil ıslaha çalışan kuruluşlar ikame edilmedikçe dünya huzur bulamaz. Dünya, Hak çerçevesinde bâtılın egemenliğinden kurtarılıp yeniden tanzim edilmedikten ve "Yeni Bir Dünya" olarak gerçekleştirilmedikten sonra insanlık kurtulamaz.

Davam, Necmettin Erbakan (Sayfa 91 - MGV Yayınları)Davam, Necmettin Erbakan (Sayfa 91 - MGV Yayınları)
S. Ali, Vahşi Abd Emperyalizmi'yi inceledi.
 06 May 11:58 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Küçük boyutu, teknik ayrıntıya girmeyen yapısı ve kolay okunabilirliği sayesinde dünden bugüne bazı konularda zihin açmayı hedefleyen aperitif (atıştırmalık, mini, küçük) bir kitap. Chomsky, ABD yayılmacılığını dünden başlatıp bugünlere getiriyor.
Vahşi Abd Emperyalizmi, adından da anlaşılacağı üzere ABD'nin yaptığı veya planladığı yayılmacılığın kısa tarihini anlatmaya çalışıyor. Amerikan yerlilerinin yurtlarından kovulmasından başlayıp daha sonra genel strateji olarak dünyaya
yayılma tarihine bakıyor.

Tabii ki, ince hacimli kitapta çok derin analizler ve kıyaslamalar bulamazsınız. Ama, bazı karşılaştırmalar yapması anlamında yine de yol gösterici niteliğe sahip.

Eski dönem Amerikan tarihçilerinin öne sürdüğü doktrinler, daha sonraki yıllarda Amerikan yönetimleri tarafından baş tacı edilmiş ve gününüze kadar kadar gelen o 'yayılmacı', 'dünyaya hakim olma' düşüncesini etkilemiştir. Eğer 'yayılmazlarsa',
'güçlü olmazlarsa' yok olmaya mahkum olacakları düşüncesini devam ettiren o yapıya kısaca bakıyor. Bu yayılmacılığı da gerçekleştirmek için, tabii ki, güçlü ekonomi, siyaset ve askeriyeye sahip olunması gerektiğini anlatıyor.

Kırılma noktası 2.Dünya Savaşı ve sonrası dönem diyor Chomsky. ABD emperyalizmin İngiltere ve Fransa'nın kaybettiği yerde, bayrak yere düşmeden sadece isim değiştirerek sömürgeciliğini devam ettirdiğini ifade ediyor.

Şimdi daha iyi anlıyoruz ki, ABD ve Rusya arasında yaşanan o 'soğuk savaş' iki tarafın kendi çıkarlarını en üst seviyeye çıkarmak için yaptığı bir oyunmuş. İki tarafından da kendi halklarını diğeriyle korkutup dünyayı istedikleri şekilde ele geçirmeyi istemişler.

Chomsky kısaca bunlara değiniyor. Ve şunu soruyor: İran tehdidi tam olarak nedir? Nükleer tehdit ve komşu ülkelere doğru yayılma tehdit mi? Peki, o zaman şunu sormak gerekir diyor Chomsky, biz ABD olarak 'bir ülkeyi işgal ettiğimizde neden orada istikrar sağlamak için oradayız diyoruz.' Biz yaparsak 'demokrasi' onlar yaparsa 'işgalci' mi?

Terörizm nedir? diye başlık altında ise Ortadoğu'da özellikle Lübnan, İsrail, Filistin üçgeninde yaşanan bir takım acıların bakılan açılara göre terör veya değil şeklinde açıklamaları yer alıyor.

İsrail, Filistin sorunu ve çözüm yolları hakkında ortaya atılan çeşitli düşüncelerin seslendirilmesi ve bu doğrultuda taraf olanların düşünceleri. ABD, İsrail'in Filistinlilere bakışı, istenen şeyler, verilen şeyler buna karşı Filistinlilerin bölünmesi
verilen tepkiler yakın zaman içinde yapılan tartışmalar kitabın içinde yer alıyor.

Kitabın soru-cevap kısmında ise öğrencilerin sorduğu soru ve cevapları okuyacaksınız. Yine burada israil'in Gazze olayı, Gazze'ye yaptırımları, Türkiye tarafından gönderilen insani yardım gemilerine uluslararası sularda yapılan saldırıyı Chomsky İsrail'in yaptığı hata olarak nitelendirmektedir.

Nato'nun genişlemesi ile ilgili ilginç tespitleri de var Chomsky'in. Örneğin, Rus tehdidine karşı kurulmuş NATO'nun bu tehdidin ortadan kalkmasından sonra bile dağılmadan devam etmesine ve hatta daha da genişlemesine ayrıca değiniyor ve 'NATO'nun şu anki resmi görevi küresel enerji sistemi, deniz yolları ve boru hatlarını kontrol etmektir.'diyerek esas üzerinden konuya bakılması gerektiğini açıklamaya
çalışıyor.

Soru-cevap kısmında ayrıca çevre, yenilebilir enerji kaynağı, fosil yakıtlarla ilgili düşüncelerini de açıklıyor. Örneğin, 'Los Angeles'da eskiden çok verimli bir elektrikli raylı sistem bulunmaktaydı. Bütün bunlar, bilinçli bir şekilde ekonomiyi fosil yakıtları verimsiz bir biçimde harcamaya itmek için devlet-şirket programlarıyla yok edilmiştir.' diyerek de küresel gücü elinde bulunduranların enerjiyi nasıl istediği şekilde kullanabileceğini de göstermiş oluyor.

Noam Chomsky'in daha hacimli, ayrıntılı kitaplarını okuyanlar bu kitabı biraz yadırgayabilir ama hiç bu yazarı okumayanlar için başlangıç sayılabilecek bir kitap diyebiliriz. Derin analizler içermese de dönem için yapılan görüşmeler ve yazışmalar hakkında okuyucuyu bilgilendirmesi anlamında yine de değerli bir kitaptır. Amerikan yayılmacılığına içerden sert eleştiri yapan Noam Chomsky, durmadan düşüncelerini
ifade etmeye, paylaşmaya devam ediyor.

Ezcümle: Tavsiye edilir.

Notlar: Kitabın kapak tasarımı çok güzel. Aynı şekilde arka kapak yazısı da rahat okunabilecek şekilde kararında tutulmuş. Yazı tipi de
yerinde.
+ Okuduğum kitap Ocak 2014 tarihli, Aylak Adam yayınevine ait. Fakat şu an baskısı yok gibi. Ancak sahaflarda bulabilirsiniz.
+ Kitabı Türkçeye çeviren Özgün Dede.

S. Ali, bir alıntı ekledi.
06 May 01:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

1990’da olanlar ilginçtir. Önceki 50 yıl boyunca yapılan propagandaya inanan olsaydı, Sovyetler Birliği çöker çökmez NATO dağıtılırdı. O zamanlar yapılan propagandaya göre NATO bizi Rus ordularından korumak için vardı.

Tamam o zaman, artık Rus orduları yok, haydi NATO’yu dağıtalım. Böyle mi oldu? Hayır. NATO ilginç bir şekilde büyüdü. Gorbaçov inanılmaz bir taviz verdi. Birleşmiş bir Almanya’nın NATO’ya katılmasını kabul etti.

Vahşi Abd Emperyalizmi, Noam Chomsky (Sayfa 57 - Aylak Adam Yayınları 1.Baskı- Ocak 2014)Vahşi Abd Emperyalizmi, Noam Chomsky (Sayfa 57 - Aylak Adam Yayınları 1.Baskı- Ocak 2014)
Emre, bir alıntı ekledi.
25 Nis 20:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

NATO ve Varşova Paktı arasındaki soğuk savaş yarışı ve beraberindeki nükleer denge terörü,gelecek 40 yıl boyunca uluslararası ilişkilere hakim olacaktı. II.Dünya Savaşı'na sebep olmuş büyük ihtilaflar artık tarihe havale edilmişti.

II. Dünya Savaşı, Donald Sommerville (Sayfa 251)II. Dünya Savaşı, Donald Sommerville (Sayfa 251)

Neden mi Aytmatov etkinliği yapıyorum:
1)Eserleri 176 Dilde basıldı. ( Bazı kaynaklara göre ise 165 dil)

2)O sadece bir yazar değildi;
Milletvekilliği, Benelüks Büyükelçiliği, Avrupa Birliği, NATO, UNESCO delegeliği bulunduğu görevlerdendir.

3) Mankurtizm kavramını eserlerine işlenmiştir. (Cengiz Han'a Küsen Bulut

Gün Olur Asra Bedel gibi bir kaç eseri.

3) İkinci Dünya savaşını gören bir insandır ki bence bu eserlerine yansımıştır.
(Bu kişisel bir yorumdur. Lütfen yanlış ise taşlamayınız :)))

4) Lenin ödülünü kazanan en genç yazardır.
(Lenin ödülü ise zamanında SSCB'nin en yüksek ödüllerinden birisiydi.)

5) Dünyanın en iyi Aşk hikâyelerin'den birisi olarak kabul edilen: Cemile eseri mevcuttur ki ben şahsen en çok bu kitabı merak ediyorum.

6)Selvi Boylum Al Yazmalım adlı eseri yazarak Türk sinemasının başyapıtlarından birisi olan "Selvi boylum al yazmalım" filminin çekilmesini sağlamıştır.

Etkinliğimiz mi daha yer var biletleriniz sizleri bekliyor :
#28739532
Buradan "Bir bilet lütfen" diyerek katılabilirsiniz.

Dipnot: Bu iletiyi paslaşmamın sebebi hem baslamasina Bir ay kalması yani biraz süre var. Hem de şuan biraz işsizliğim'den kaynaklı :)))

Son olarak yazdığım tüm bilgileri araştırıp sizlere sunmaya çalıştım. Eğer bir yanlış ya da eksik bilgi görürseniz yorumlara ya da mesaj olarak belirtebilirsiniz.

#25
MAYISETKİNLİKVAR

Muhammed ASLAN, bir alıntı ekledi.
22 Nis 01:28

"Bugünkü dünyanın küresel kuruluşları olan BM, Dünya Bankası, IMF, AB, NATO gibi teşkilatların hep­si, insanlığın ifsadı için çalışmaktadır. Bunların yerine, hakkı ve hakkaniyeti üstün tutan, ifsada değil ıslaha ça­lışan kuruluşlar ikame edilmedikçe dünya huzur bula­maz. Dünya, Hak çerçevesinde bâtılın egemenliğinden kurtarılıp yeniden tanzim edilmedikten ve "Yeni Bir Dünya" olarak gerçekleştirilmedikten soma insanlık kurtulamaz."

Davam, Necmettin ErbakanDavam, Necmettin Erbakan