• Kimine unutmak bile çok,
  kimine unutmamak az.
 • Bilmezler yalnız yaşamayanlar,
  Nasıl korku verir sessizlik insana;
  İnsan nasıl konuşur kendisiyle;
  Nasıl koşar aynalara,
  Bir cana hasret,
  Bilmezler.

  Orhan Veli Kanık
 • Geçmişte ve bugün de görmüş olduğumuz önemli bir konu da bir şeyler yazmak istiyorum. Konu: İslamiyeti ideolojilerle birleştirilmeye çalışılması. Bugün bu ideolojilerin başında sosyalizm gelmektedir.
  İslâm sosyalizmi gibi çok ama çok tehlikeli isimler ortaya konuluyor. Bunları ortaya koyanlar ise ülkemizde ve dünyada bilinen Müslüman düşünürler. Bu insanların ne kadar doğru Müslüman olduklarını Allah bilir. Bize söz düşmez. Lakin İslamiyeti herhangi bir ideoloji ile birleştirenler, İslamiyetin tek başına yetmediğini düşünüyorlar ya da İslamiyetin tam iktisadi yönünü anlamamışlardır . Türkiye de Nurettin Topçu bu konuda fikir ayrılığına düşüyorum. Kendisi iktisadi sisteminin ruhçu sosyalist sistem olması gerektiğini belirtiyor. Hattâ Necip Fazıl Kısakürek ile bu konudan dolayı araları açılmıştır. Üstad Necip Fazıl, İslâmiyetin hiçbir sözcüğe ihtiyacı olmadığını belirtmiştir. Daha sonra ise kendileri barışmışlardır.
  Günümüzde ise Teoman Duralı 'nın bu konuda çok güzel bir sözü var:
  "Marx' ın söylemiş olduğu şeyler 1400 yıl önce Kitab-ı Mukaddes'te yazılmıştır.

  İslamiyette ki iktisadi sistem çok açık ve bellidir:
  1)İşcinin alın teri kurumadan hakkını vermek İslamiyetin işçiye ne kadar önem verdiğini gösterir.
  2)Faiz yasaktır.
  3)Cimrilik yoktur.
  4)Müsriflik yoktur.
  5)Zekat farzdır.
  Bunun gibi birçok kural bellidir.

  Sonuç olarak şunu söylemek gerekir ki İslâmiyeti bu tür ideolojilere hizmet etmek ancak birilerinin işine gelir. Bu konuda daha dikkatli olup gerçeği ortaya koymak her Müminin bunu görevi bilmesi gerekiyor.
 • “Sevmek, bir insanı sevmekle başlar her şey." Burada her şey bir insanı sevmekle bitiyor.”
 • 416 syf.
  ·Beğendi·10/10
  Merhaba:)Bu kitabı çok seviyorum Ve Özellikle Üstad Alim Nedvi'nin anlattıklarının düşündürmesi ayet ve hadislerden bilimden felsefeden farklı ilimlerden örnekler vermesi kitabın okunmasını gerekli kılıyor.Ruhlarina rahmet diliyorum başlangıca.Bu eserini okul tatilinde okumuştum oldukça beğendim ve bir çok cümlenin altı çizilidir şuan.Sindirerek okumak gerekiyor tabiki.
  Hasan el Nedvi… Hintli bir Müslüman alim
  Oturmuş, düşünmüş, gerilemekte olan Müslümanların aslında, sadece kendilerine kötülük etmediklerini, dünya insanlığına zarar verdiklerini söylemiş… Eser ortaya koymuş.
  Sahiden, bizler gerilerken, dünya bir şeyler kaybediyor mu?
  Gerilemekteyiz. Gelişen dünyanın gerisine düşmüş durumdayız. Elbet, bunun sebeplerini emperyalistlere, sömürgecilere, dışarının ağzı kanlılığına bağlayabiliriz… Yeter mi peki? Yanlışı, dışarıya bağlayarak, dışımızdaki saiklerle izaha kalkışarak, problemi halledebilir miyiz?
  Biz… Biz suçlu değil miyiz?
  Biz ne yaptık? Ödevlerimizi yerine tam olarak getirebildik mi? İnancımızın, Allah’ın emirlerini… Sunduklarını, ikazlarını dikkate alarak yol aldık mı?Bugün Ortadoğuya baktığımızda hep kan gözyaşı ekonomik sarsılma açlık vs görürüz kendi ülkemize bile baktığımız da aslında konuşmaya dahi gerek yok sorunlar almis basini gidiyor.Sorumluluk o kadar büyük ki… Düşmemiz, sadece bizi ilgilendirmiyor… Bir ümmeti, bütün insanlığı alakadar ediyor aslında
  Hal böyle iken, sıradan biri gibi davranmak Müslümana yakışır mı? Vurdumduymaz olmak… Hayatı, akşamla sabah arasına sıkıştırmak… Mal biriktirmek, mülkü edinmek… Makam kapmak, paranın peşine düşmek, dava sahibine yakışır mı?
  Biz geriledik, insanlık kaybetti…
  Yeryüzündeki kan ve gözyaşına, acılara bakın… Huzursuzluklar artıyor gitgide… Batı, kendi huzuru için, diğer toplumların ölmesine bile razı…
  Hâlbuki bizim getirmek zorunda olduğumuz islam medeniyetinde, hep beraber var olmak ve beraber yaşamak umudu ve azmi var…
  Ben değil, biz var…Bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığını öldürelim artık.Gidisati durdurmak… Gerilemeyi, gelişmeye çevirmek mecburiyetimiz var… Allah’a bakacak yüzümüz olsun istiyorsak, ödevi iyi yapmak zorundayız… Ödev, iyilikleri çoğaltma mücadelesidir...Osmanlı devletinin kuruluşu ve sonrasında gördüğümüz benzeri bir dönem, yine İslam’ın dünya insanlığına sunduğu medeniyetle yayıldı.
  Osmanlı topraklarının önemli bir kısmı savaşla elde edilmedi. İslam medeniyetinin diğer inançlara mensup topluluklarına götürülmesi ve “İslam’ın yaşanmasıyla” kazanıldı.Ve tabiki hoşgörü politikasıyla hedef önce kalpleri zihinleri fethetmekti ülke fethetmek değil.
  Osmanlı’dan örnek verdim ama kitap tüm İslam dünyasını anlatıyor ve Müslümanların gerilemeye başlamasıyla, dünyanın neler kaybettiğini gözler önüne seriyor.

  “Peki, Müslümanlar neden gerilemeye başladı”?
  (Kitabın farklı sayfalarından yazarın alimin kendi cümleleriyle alıntı yapiyorum)

  "Bu eserde Müslümanların gerilemesi ve peşinden Avrupalıların istila hareketlerine girişmesiyle dünyanın neler kaybettiğinden bahsedeceğiz.İnsanlığın uğradığı felaketler; beşer toplumunun ruh, ahlak ve iman yönünden düştüğü bataklık sebebiyledir.
  Avrupa’nın en debdebeli devrinde maddenin öne çıkıp, daha yüce manaların heder edilmesi ve bunların kopardığı azgın medeniyet seline insanlığın kapılmasıdır.İşte bütün bunlar, tahammül edilmez felaketler ve tamiri imkânsız musibetlerdir. Ne var ki, bunu anlayanlar azdır. Bundan bahsedenler ise daha azdır.
  İslam’ın hayat nizamıyla cahiliye nizamı birbiriyle mücadele halinde olunca, Müslümanların cahiliye nizamının hâkimiyet devrindeki kayıpları, elbette büyük olacak ve hatta dünyayı saran bu korkunç musibetteki payları daha çok olacaktır.Çünkü İslam’la cahiliyet tıpkı terazinin iki kefesi gibidir. Kefenin biri ağır bastığı zaman diğeri boşlukta kalır.
  Bu manevi felaketleri teker teker ele alarak incelemek gerekir”Bu şekilde açıklamaktadır.
  Kitapta dikkatimi çeken batı taklitçiliğin müslümana zarar verdiğini ve onu değiştirip kaybettiğini yazan kısımlar güzel okumanızı tavsiye ederim.Modernizm tehlikesi ve müslümanların tavrı konusunda olan kısımlarda iyi anlatılmış.Bunlara karşı kendimizi korumalıyız.
  #Kitabi yazan büyük Islâm Alimi Hasan El Nedviye Rabbimden rahmet diliyor bir fatihayı şerif okumanızı talep ediyorum.Ayrica kitapta emeği geçen müellif ve mutercimlere teşekkür etmeyi borç bilirim.Rabbim yollarindan gitmemizi ve uyanmamizi sorumluluklarımızı yapmamizi nasip eylesin.
  Iyi okumalar selametle dostlarım:)
  KITABI ALIN OKUYUN OKUTUN KUTUPHANENIZI AYDINLATIR; KALBINIZI VE BEYNINIZI DE..
 • "Yalnızlık paylaşılmaz paylaşılsa yalnizlik olmaz"demiş büyük üstad Özdemir ASAF ne güzel söylemiş

  Özdemir Asaf