Sergenn, bir alıntı ekledi.
3 dk. · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Rusya'ya bu ne silahlanmak? denildiği zaman: "Ne yapalım, komünizmin düşmanı çoktur" karşılığını alırsınız. Bize de böyle bir şey sorulunca vereceğimiz karşılık: "Ne yapalım, Türkiye'nin düşmanı çoktur" diyeceğiz. Silahlanma para işidir, denilirse karşılığı şu olmalıdır. "Her seyden keseceğiz. Etimizden, tırnağımızdan artıracağız,silahlanacağiz,silaha vereceğiz!" Silah şerefi tuttuğu kadar zenginlik de getirir.

Atatürk İhtilali, Mahmut Esat Bozkurt (Sayfa 456 - Kaynak Yayınları)Atatürk İhtilali, Mahmut Esat Bozkurt (Sayfa 456 - Kaynak Yayınları)
muhammed akbaş, Sarp Yokuşun Eteğinde İnsan'ı inceledi.
9 dk. · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Aaah be hocam sizi dinlemesi ne kadar zevk veriyorsa okuması da o kadar bunaltıyor insanı. Üç sayfa okumadan dumur oluyorum. Hayat enerjim kalmıyor. Ama sizi sevdiğimden ne yapıp ne edip bitireceğim bu kitabı.

Hatice, bir alıntı ekledi.
23 dk. · Kitabı okuyor

Okur dostum, yaşamda ne yapabileceğini bilmiyorum ama şimdi beynini zorla, tüm aldatıcı görünüşlerden kurtul, bir kez dobra dobra ilerle, içine kadar tüm duygunu soy ve Shakespeare'i oku...seni titreten çelişkileri göreceksin.

Ölümcül Hastalık Umutsuzluk, Soren Kierkegaard (Sayfa 138)Ölümcül Hastalık Umutsuzluk, Soren Kierkegaard (Sayfa 138)
Yuceyurt, bir alıntı ekledi.
48 dk. · Kitabı okuyor

Hiçbir heykeltıraş, hiçbir şair, ne Michelangelo ne de Dante, son ümitsizliğin jestlerini, kendini sağanak halinde yağan yağmura teslim etmiş, kendini korumak için parmağını bile oynatamayacak kadar kayıtsız ve yorgunolan bu yaşayan insan kadar güzel hissetmemi sağlayamazdı.

Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Stefan Zweig (Sayfa 32 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Stefan Zweig (Sayfa 32 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Murat Tüke, Çavdar Tarlasında Çocuklar'ı inceledi.
54 dk. · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Çavdar Tarlasında Çocuklar. Nedense okumadan önce en az 100 yıl önce yaşanmış hüzünlü bir olayı okuyacağımı düşünmüştüm. Ama ilk sayfadan günümüzde yaşanan ve "lanet olsun", "vay canına", "Tanrı aşkına" gibi kelimelerle dolu Amerikan filmi üslubu ile karşılaştım. Bu üslup gerçekten hoşuma gitti :)

Konusuna gelince hiçbir okulda kalıcı olamayan bir çocuğun gittiği üçüncü okuldan da atılması ile eve gitmeyerek yaptığı bir haftalık seyahati ve insanlar ve hayat hakkındaki düşünceleri anlatılıyor.Okurken aslında ne kadar ezbere, düşünmeden yaşadığımızı farkettim. Sonuçta hangimiz Holden gibi kışın donan göldeki ördeklerin nereye gittiğini düşünüyoruz ya da hiç düşünüyor muyuz biz? :)

Tuba Emre, İçimizdeki Şeytan'ı inceledi.
57 dk. · Kitabı okuyor · Puan vermedi

"Zannediyorsun ki, hepimiz birer makineyiz ve evvelden kurulduğumuz gibi işleriz. Bir yerde bir bozukluk oldu mu, derhal orayı söküp atmak lazım!.. En kuvvetli insanın bile bazan ne kadar zayıf anları, istediğinin tam aksini yapmaya mecbur olduğu dakikaları bulunduğunu nasıl inkâr edebiliriz? Böyle hadiseler hiç kimseyi olduğundan daha fena, yahut daha iyi yapamaz!”

Vildan Suver, bir alıntı ekledi.
1 saat önce

"Yalnızlık tehlikelidir yüzbaşı. Bağımlılık yapar. Ne kadar huzur verdiğini görünce herkesten kaçmaya başlarsın. Kendinden bile. Yalnızlık tehlikelidir."

Mor, Kahraman TazeoğluMor, Kahraman Tazeoğlu
Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor

"Anadolu oldum olası gurbetçi. Gurbet üstüne çıkarılan türküleri, hikayeleri bir araya toplasan ciltler olur. Kim bilir bundan sonra daha ne kadar gurbet türküsü çıkarılacak? Ne kadar gözü yaşlı, bağrı köz köz hikaye uydurulacak?"

Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 171 - Yapı Kredi Yayınları, 9.baskı)Peri Bacaları, Yaşar Kemal (Sayfa 171 - Yapı Kredi Yayınları, 9.baskı)
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
1 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Bugünümüz ne kadar başka! Fırtınalı zamanımızda çakan şimşeklerin ışığında insanları ve olayları olanca çıplaklığıyla görebiliyoruz. Her millet, her insan amaçlarını, tutkularını, güc ve güçsüzlüklerini açığa vurmaktadır. Koşulların hızla değişmesinde göreneğin hiç yeri kalmamıştır: Alışkanlıklar kurumuş buğday taneleri gibi havaya savrulmaktadır.

Dünyamıza Bakış/Seçme Denemeler, Albert EinsteinDünyamıza Bakış/Seçme Denemeler, Albert Einstein