• " Duyuyorlar ama dinlemiyorlar beni. Tıpkı bakıp göremedikleri gibi. Insanlar neden böyle ? Neden 'ben burdayım' diye haykırmadan farkına varmıyorlar orada olduğumun"
 • "Ama gidemezsin, Boris. Arada bir sınır var."
  "Sınır mı?" Bakışları donuklaşmıştı. Bilmediği bir sözcüktü bu. Sonra yine o tuhaf inadıyla, "Yüzerek geçerim karşıya," dedi.
  Müdür gülümser gibi oldu. Ama adama içi acımıştı, yumuşak bir sesle, "Hayır, Boris, olmaz," dedi. "Sınır, yabancı bir ülke demektir. Geçirmezler seni oradan."
  "Ama onlara bir şey yapmam ben! Silahımı attım. İsa adına onlara yalvarsam karımın yanına gitmeme neden izin vermesinler ki?"
  Müdür gitgide ciddileşiyordu. İçi acıyla doldu. "Hayır," dedi, "seni geçirmezler, Boris. İnsanlar artık İsa'yı dinlemiyorlar."
 • - "Ama onlara bir şey yapmam ben! Silahımı attım. İsa adına onlara yalvarırsam karımın yanına gitmeme neden izin vermesinler ki?"

  - "Hayır seni geçirmezler, Boris. İnsanlar artık İsa'yı dinlemiyorlar."
 • "Özür dilerim. Size bir şey sorabilir miyim ?

  – Hayat neden bu kadar zalim. İnsanlar.. İnsanlar neden bu kadar zalim. Yaşamak neden bu kadar zor ve bu kadar güzel, ve vazgeçilmez. Peki insanların birbirlerini anlamamak için bu büyük çabası neden. Karım, karım bana çok kızıyor.Ona istediği gibi bir hayat sunamadığım için. İstediği gibi bir adam olamadığım için. Çocuklarımda bana kızıyor. Onlara elbise , bilgisayar , ayakkabı alamadığım için. patronum sürekli alaycı bakışlarla beni izleyerek ne kadar işe yaramaz bir adam olduğumu bana hatırlatıyor. O da bana çok kızıyor. çünkü ona çok para kazandıramadığım için. Dostlarım arkadaşlarım akrabalarım beni adam yerine koymuyorlar. Onlar da bana kızıyor, onların istediği gibi bir adam olmadığım için. Onları yemeğe götürmediğim için, onlara borç vermediğim için, onlara ayak bağı olmadığım için. Devlet, devlette bana kızıyor. daha çok vergi veremediğim için. Arada bir ne oluyor diye sorduğum için. Yanlış partiye oy verdiğim için. Biliyor musun her tarafım kanıyor, acılar içindeyim. çürüyorum. Onların istediği gibi bir adam olmak istiyorum, ama beceremiyorum. dostlarıma, akrabalarıma, patronuma, karıma, çocuklarıma üzgünüm diyorum, sizin istediğiniz gibi bir adam olamadığım için üzgünüm diyorum duymuyorlar. Dertlerimi anlatıyorum dinlemiyorlar. Ben, ben. bana yardım edin diyorum kaçıyorlar, gelin biraz konuşalım diyorum masayı terk ediyorlar. Ölüyorum ben diyorum ne zaman öleceksin diye soruyorlar. Lütfen bana söyler misiniz ne oldu ? Bize ne oldu ? Eskiden böyle değildi şimdi ne oldu ? Neden insanların artık bir takım duygulara ve düşüncelere prim verecek zamanı yok. Neden bu kadar hızla koşuyorlar. Neden bir an bile olup insanın evrenin anlamı üzerine düşünmüyorlar. Ben acılarımı sıkıntılarımı kederlerimi onlara anlatırken neden beni dinlemiyorlar. Benim bu düşlerim, arzularım, hayata dair bu imdat çığlığım neden onlara samimi gelmiyor. Neden, neden.. neden söyle bana ? Ne olur bana yardım et. yardım et bana.. lütfen.. lütfen.. neden beni bu halimle kabul edip aralarına almıyorlar. Neden beni sevmeleri için sürekli inanmadığım halde onların ilgisini çekip onlarla konuşmak zorundayım. Neden egom olmak zorunda ? Neden onların arasında bencil olmak durumundayım. neden var olabilmek için rekabet etmek zorundayım. Lütfen, lütfen bana yardım et. Bana hayatta yaşamanın sırrını söyle. bak biliyorsan eğer, bana o yolu göster, lütfen. Çünkü ben artık yalnız yaşamak istemiyorum. bana hayatta yaşayabilmem için güç ver. Neden ben hayatta yaşamayı beceremiyorum, lütfen bana yardım et.. Lütfen….. Özür dilerim, özür dilerim, beni bağışlayın kendi derdimle sizi üzdüm.."
 • Popular Science Türkiye dergisi incelemem okuyan,araştırıp bilgisi olanın da,olmayanın da hakkında yorum yaptığı günümüzün popüler konusu yapay zeka üzerine olacak. Google'nin yeni yapay zeka teknolojisİ Google Duplex hakkında YouTube da o kadar çok kirli bilgi var ki Popular Science Türkiye dergisi 73.sayısında "Dijital felaket tellalları robotlardan korkun diyor.Korkmayın"!!! Başlıklı yazısında az da olsa bu konuya değinmiş,bende teknolojiyi yeterince takip eden biri olarak ​incelememi yeterince bilgim olup detaylı araştırdığım bu konu üzerine, yapay zeka üzerine yapmak ve sadece izlenme para kazanma uğruna insanları korkutan,kafasını karıştıran çok fazla genç kitle izlemesine rağmen boş yayın yapan youtuber'ları eleştirmek istiyorum.

  Yapay zeka teknolojisİ hakkında özellikle internette youtube üzerinde çok fazla bilgi kirliliği var.Bu konu da youtube da çok saçma bilgiler ve konular mevcut.
  YouTube üzerinden özellikle benim vlog'uma tıkla ben sana çeşitli saçma bilgiler vereyim,korkutayim sen bu videoya,dolayısıyla bana kanalıma bağlı kal, izlenme oranım artsın,abone kasayım,para kazanayım diyen ve bunu çok çirkince yapan insanlar var. Zamanında bir youtuber ben ıssız adaya düştüm diyip gidip büyük ada'da video çekmişti.Şimdi bakıyorum sırf izlenilsin diye,
  Google bizi dünyanın sonuna götürüyor, yapay zeka öyle kötü, böyle kötü cin cin sorular sorup, videoda insanları korkutmaya çalışıyorlar.Korkutuyorlar da.
  Bu inceleme de peki biz yapay zeka ile ilgili nelere dikkat etmeliyiz ve yapay zekadan korkmalı mıyız??? Sorularına değinmek istiyorum.

  Google duplex denen şey aslında yardımcı bir sekreter, tam olarak yaptığı işlem şu ki; Google asistanın bir parçası olarak bizim şöyledigimizi baz alıp istediğimiz bir şeyi, bir yeri arayıp rezervasyon yapmak.İnternette ulaşırsınız beş yüz tane video var örneğin kuaförü arıyor,restorantı arıyor randevu alıyor.Türkiye de bir düşünün sizce Uyar mı bir berberi aratin bakayım :)

  Google duplex aslında Google asistan'ın bir parçası yeni ve mucizevi bir şey değil,yaptığı tek şey bizim verdiğimiz bir emri daha mantıklı bir şekilde karşıya sunuyor.Karşı taraf rahatsız olmuyor araya tereddütler ekliyor eee gibi insansı şeyler ekliyor.Şimdi bunda bir insan kalkipta uuu o zaman dünyanın sonu geldi bizi kandırırlarsa demesi çok saçma. Eee insan kandırıyor,
  kandırılıyor zaten,bugün çöp poşetine altınlarını atan profesör var bu ülkede,yani insan insanı kandirabiliyorken makinanın insanı kandırmasında ne fark var ???
  Diyorlar ki yapay zeka bizi dinliyor.Tamam da cep telefonu da dinliyor zaten. Banka bizi sesimizden tanıması için 1000 defa bize sesimizi tekrar ettirdiğinde amacı neydi??? O cep telefonundan gelen sesi yarın ertesi gün yorumlayabilmek,sen neden pizza dediğin zaman pizza SMS'i geliyor cep telefonuna!!! Yani Seni dinlemiyorlar mı??? Bu bu yapay zeka değil mi???

  Bir başka konu haber kanalları ve sosyal medya çok beğendi,buna youtuber'lar da atladı.Facebook iki yapay zekayı açmış iki yapay zeka kendi arasında hiç anlaşılmayan bir şey konuşmuş ve fişlerini çekmişler.
  Birincisi fiş falan çekilmedi.Yalan haber, iki robotta data üretti.Peki siz PC' de olsun, cep telefonunda olsun
  kaynak kodlarını,algoritmasını bilinçli belirlediğiniz elinizdeki bir program veya sistem data üretirken panikleyip dünyayı ele geçiriyorlar geçirecekler diye fişini çeker misiniz ??? Koskoca Facebook sizce o iki tane algoritmayı bütün dünyaya bağlamış olabilir mi de dünyayı ele geçirecekler :)) Robotların konuşması çok saçma internette bulabilirsiniz yani o kadar zeki değiller, ikincisi Facebook bu olayı gerçekten rayting olsun diye attı yada gerçekten böyle bir şey oldu,sahte endüstriyel her türlü gerçek bilgiye sahip değiliz.Üstelik soruyorum Facebook'un elinde gerçekten sapitacak delirecek iki yapay zeka olsa dünyaya bunu açıklar mı??? Hele ki bu aralar bu kadar kötü gidiyorken!!! Mark Zuckerberg'in durumu ortada bildiğiniz üzere milyonlarca kişi Facebook hesaplarını kapattı.

  İzleyip kendinden geçtikleri komplo teorileri ürettikleri bir diğer şey alexa smart home.Alexa home böyle evde bulunan pencereyi aç, kombiyi kapa,perdeyi kapaya bileceginiz,google de ekransız sesli arama yapabileceğiniz bir ev asistanı.Alexa home için diyorlar ki; CIA bizi dinliyor.Alexa home istemsiz kapanıyor,açılıyor kesin dinleniyoruz.Tabi ya sadece CIA mi dinliyor yani bugün telefon GSM şirketleri de dinlemiyor mu??? Dinlediklerini bir yere ulaştırmıyor mu???Türkiye de yok mu bu!!! Muhabbet şu uuu CIA evlere girmiş. CIA sizi sadece oradan dinlemiyor ki,tüm teknoloji onlar da ve buna alıştıriyorlar bizi şuan yeni bir trend var yüz tanıma sistemi Tel-Aviv üzerinden iPhone X ile tüm dünyanın yüzünü makinalara tanıtıyorlar zaten!!!

  Bir başka konu var aslında bu ilginç. Google asistan'ın,Siri'nin ve Alexa home ün üzerinde Çinliler bir deney yapıyorlar buna düşük frekanslı sesler yolluyorlar yani fısıldayarak konuşulduğunu düşünün ve Alexa home,siri bunu duyuyor yani bizim duymadığımız frekanstaki sesleri duyuyor,bu da bir komplo teorisine dönüyor.Ya tamam da zaten bunlar aralarında wifi, bluetooth ile haberlesen cihazlar ya tatbiki en ağar kodlamayı sesi de duyabilecek şekilde geliştirilmiş ama anlatamazsınız.Bu olay bu kadar değil tabiki internette bulabilirsiniz dahası var ama youtuberlar yine bu kısmını aldı bizi dinliyor.Evet sizi dinliyor dinleyebildiği için zaten komutları alıp uygulayabiliyor. Dinleyebildigi için makine öğrenilmesi diye bir şey var makine sözleşmesine,zaten biz cep telefonu alınca da kullanıcı sözleşmesine evet diyoruz Google gizli gizli demiyor ki bizi o telefon açıldığında kurulum yaparken hızlıca kaydet yes,yes,yes bastığımız kurulum sözleşmesinde diyor ki; ben senin evini dinlerim bütün bilgileri alırım sana da o pizzayı tavsiye ederim.Buna okey derken hiç umrumuzda değil!!!

  Araştırmalar gösteriyor ki; dünya üzerinde Siri,Google,asistan alexa home gibi hizmetler dünya da insan nüfusundan daha fazla olacak,yani her insanın bir asistanı değil her insanın bir kaç asistanı olacak. Dolayısı ile şuan üretilen araçlarda benim çocukluğumda bileniniz vardır karaşimşek diye bir araba polisiye filmi vardı.Araba ile konuşuyordun şuan da üretilen arabaların bunun benzerleri yapılacağı konuşuluyor,teknoloji hazır yani.Araç da yolda giderken konuşabiliyorsun.Diyorsun ki,canım sıkıldı bir müzik koy senin keyfine göre zamanla altı ay ve bir yıl içinde mükemmel öğreniyor sana yönelik çalıyor yada diyorsun ki,arabayı burdan sonra sen sür ve beni bilmem nereye götür yapıyor bunu. AVM'lerde denk gelmişsinizdir kendi kendine giden araba,park eden araba zaten var.Sorun şu insan o araba ile konuşmaya başlamalı mı ??? Aslında olayı komplo teorisine dönüştüren bizimkilerin dar vizyonlu bakış açısı. Türkiye için değil zaten dünya için bu yenilikler adamlar beş sene, on sene kullanmadan zaten ticaretini yapmıyor.Şuan adamların elindeki Yapay zeka teknolojinin beş,yedi yıl öncesini görüyoruz.

  Şimdi gelelim avantajlarına,yapay zeka'nın bize ne faydası var diyiyorlar.Cevap vereyim çok ama çok faydası var.Bu yapay zeka bizim hayatımızı kolaylaştıracak ve kullanacaksınız kaçınılmaz çünkü. Nasıl bilgisayar kaçınılmazdı koşarak aldık,cep telefonu kaçınılmazdi koşarak aldık, bugün ipone'a 5 bin 7 bin TL verip alıyoruz, evimize sokuyoruz,tabletler herkesin evinde var.Yapay zeka bizim hayatımıza girdi ve girecek ve çok çok daha hayatımızı kolaylaştıracak.

  Ünlü yapay zeka robotu Sofia'dan cımbızla bir söz çekildi."Sonsuza kadar yaşamak istiyorum". Diye; başladılar komplo teorisi üretmeye,
  iyi de insan bunu programliyor tabiki sonsuza kadar yaşamak istediğini söyleyecekler,robot diyebilir mi iki yıl sonra garantim bitince kapanıcam???Burada ki robotta sonsuza kadar yaşayacak ise insan ırkının tükeneceğini zaten görecek dünyanın nüfusunun hali ortada.

  Yapay zeka tabiki güçlü bir şey Elon Musk'ın uyardığı kadar kontrol edilmez ise tehlikeli ama tehlikesi dünya çapında olacaktır ve emin olun ücretici,üreten firmalar parayı tüketiciden alıyor bizden alıyor,bizi yani kendini yok etmek ister mi??? Dünya ekonomisi çöker paniklemeyin bu kadar yapay zeka korkulacak bir şey değil,çünkü korkulacak dakika yok, hayatımızda zaten.Cep telefonu'muz Siri, Google dediğimizde zaten cevap veriyor!!!
  İzlediğim filmlerden örnek vereyim,
  Adamlar zaten 1927'de Metropolis
  filminde yapay zeka''yı anlatmaya başlamış,1968 uzay yolu macerası filmi var adamlar zaten 27 de 68 bunları düşünmüş günümüze gelirsek,2004 ben Robot,2014 Ex makina filmlerini, 1999 Matrix bütün serisini izlemediyseniz izleyiniz. Dünyanın asıl büyük resmi işte o zaman anlaşılıyor. Çok güzel filmlerdir İMDb linklerini aşağıda paylaşacağım.Buyrun izlememiş olan arkadaşlar izleyebilir.
  https://m.imdb.com/title/tt0017136/
  https://m.imdb.com/title/tt0062622/
  https://m.imdb.com/title/tt0343818/
  https://m.imdb.com/title/tt0470752/
  https://m.imdb.com/title/tt0133093/
  Ama zaten bizim youtuber'lar ne seviyor dünya yuvarlak mı, dünya düz mü? Özellikle dünya düzdür diye başlık atan tipler var.Dünya düz değil kardeşim, dünya yuvarlaktır bu kadar cahilce şeyi tartışmayın artık. Özelikle istiyorlar ki insanların kafası karışsın bilgili bir youtuber isen panik ettirme gerçek bilgiyi ver.

  Yapay zekanın tercih olmadığına inanıyorum.Çünkü yapay zeka dünyanın sonunu getiriyor diye nereye şikayet edeceğiz??? Bari tadını çıkaralım. Elimizde zaten bu makinaların benzerleri var dünya da en önemli konu makina öğrenmesi, insanların daha kaliteli yaşaması ve hizmet için çok faydalı.Gelecekte iş sektörünün tümünü oluşturacak.
  Günümüz teknolojisinde yapay zeka eğer kötü ise merak etmeyin zaten bunu kullanan insan kötü, yapay zeka zaten kötü ise kötü insanın elinde kötü, onun için Vatikan bile arttırılmış gerçeklik teknolojisi
  (Augmented Reality) endüstri 4.0 ile kullanımı neticesinde yapılacak kötü bir fiilin günah olup olmadığını tartışıyor.Yani yapay zekaya sadece kötü yönden bakarsan tabiki kötü şeyler alırsınız.Bundan gaza gelip dünyanın sonu geldi diyip rayting toplamak, insanları korkutmak ne kadar etik yapay zeka iyiyse al kullan.Güvenmiyor isen o zaman kullanma illa kullan diye ısrar eden yok. Kaldı ki zaten cebinde kullanıyorsun!!!

  Sonuç olarak teknolojiyi seven, araştıran, elinden geldiğince yararlı kullanmaya çalışan bir birey olarak, herkesin teknolojiye iyi hakim olmasını, teknolojiyi araştırmasını, teknoloji hakkında en doğru bilgilere sahip olmasını diliyorum.Çünkü teknoloji rahatlıktır her bireyin bilgiyi kulaktan dolma değilde araştırıp özüne inerek doğruyu öğrenmesi gerekmektedir.Zahmet edip incelememi okuduğunuz için teşekkür ederim.
  Teknoloji kolaylıktır
  Teknoloji gelecektir.
  İşlerinizde size yardımcı olan teknolojiyi unutmayın...
 • "Allah'ım artık dayanacak gücüm kalmadı. Bittim, tükendim!.. Neden dinlemiyorlar? Bakıyorlar, ama görmüyorlar. Kulakları var, ama duymuyorlar... Benden ne istiyorlar? Onlara ne zararım dokundu ki..."