• Geçmişte yaşanılmış tüm olayların bizdeki bilinçaltı kayıtları sürekli yaşamımızı etkilemeye devam eder. Genellikle bu etkilenme negatif yönde olur.
 • Yalnızlık, stres altında verdiğimiz negatif tepkileri çoğaltarak çözüm üretme yeteneğimizi köreltiyor.

  Yalnızlığımızı gidermek için sanal âlemde iletişim kurmak ise yüz yüze görüşmenin yerini asla tutamıyor. İnsanlar arası iletişim şekillerinin hepsi aynı kalitede değil. Sosyal çevre ve göğüs kanseri arasındaki ilişkiyi inceleyen bir araştırmada, kendisini yalnız hisseden hastaların ölüm riskinin dört kat fazla olduğu sonucuna varılmış. Yaşama şansı daha fazla olan kadınların ise, yüz yüze görüştüğü arkadaşlarının sayısının çok daha fazla olduğu görülüyor. Araştırma sonucunda, yüz yüze iletişimle desteklenmezse, sanal ortamdaki iletişimin sağlıkla ilgili hiçbir faydası olmadığı sonucuna da varıyorlar. '

  İnternette günde beş saatten fazla zaman harcayan insanlar en yakınlarıyla daha az yüz yüze görüşüyorlar. Rakamlara göre, gönderilen her bir e-posta, aile ve arkadaşlarla bir dakika daha az yüz yüze görüşmeye denk geliyor. Bir toplumun sosyal bağlarının sağlamlığı, o toplumun ölüm oranını etkiliyor. Yedi bin katılımcı ile yapılan bir araştırmaya göre uzun yaşayanların hepsinin, yüz yüze görüştüğü insan sayısı daha fazla: Uzun yaşayanların hepsi evli, aile ve arkadaşlarıyla bir araya gelen, bir gruba sosyal bağlılığı olan insanlar. Amerika’da 90 bin kadın üzerinde yapılan yedi senelik bir araştırmada, toplu dinî ibadetlere katılan kadınların ölüm riskinin yüzde 20 daha az olduğu görülüyor. Çoğu araştırmacıya göre dinin koruyucu bir faktör olmasının ana nedeni beraberinde getirdiği sosyallik. Dinler insanları bir araya getirmeye yardımcı oluyor.
  Kemal Sayar
  Sayfa 334
 • Yase
  Yase Ahmed Arif - Terk Etmedi Sevdan Beni'yi inceledi.
  208 syf.
  ·3/10
  M E R H A B A S I Z E

  Yani bilemiyorum. Lafa nerden başlasam, mevzuyu nereden bağlasam bilemiyorum. Biz eğitimciler bir öğrenci hakkında olumsuz birseylerden bahsedecek olur isek once çocuğun olumlu yanlarından bahseder, sonra da negatif gözlemlerimizi ortaya koyarız. Hadi başlayalım.

  Bu kitabi "biz cahit zarifoglu satmıyoruz, ismet ozel de, Sezi karakoc'u aramayin bulamazsınız raflarda" diyen reyon görevlisi kızın çalıştığı ünlü mağazada gördüm. Karıştırdım. Sıkışık bir zamanda incelediğim için Ahmed Arifin de hayatını konu aldığı için hemen internetten sipariş verdim. Daha ucuz olduğundan değil mağazadan bir daha kitap almama kararlılığından mütevellit. Neyse.

  Kitap halkında soyleyecegim pozitif yorum şu ki Ahmed Arif mevzubahis. Böyle yiğitlikte,güzellikte ve sanatsal ruha sahip bir adamın resminin kitaba kapak olması konu olması ve içerisinde doğal olarak siirlerinin ,mektuplarının ve röportajlarının bulunması ortalığı çiceklendirmiş. Onun hakkında bilmediğim birkaç noktayı öğrenmiş oldum ama ekstra olarak birşey kazandırmadı diyebilirim.

  Geldik mi negatif taraflara. Evet. Yazarın sürekli diğer kitaplarına atıfta bulunması beni rahatsız etti açıkçası. Ahmed Arif bir şiirinin demlenmesi için 10 yıl bekliyormus bilgisini verirken gururlu lakin piyasaya çıkardığı kitap sayısına atıfta bulunurken de gururlu. Ne bileyim hos degil.


  Ulucanlar ceza evinden bahsederken takıldığı ayrıntılar ve konudan uzaklaşması dikkat daginikligina sebebiyet veriyor. Hadi tamam adam çok etkilenmiş yase abartma diyorum ama bu aralar biyografi okuma merakımın sönmesine neden oldu. Üstelik Cemal Süreya nın ismini artik telefon klavyeleri bile doğru yazarken Cemal Süreya biyografisi yazmis birinin kitapta yanlış yazması durumu da modunu düşürdü. Onemli mi? Yazar dikkat etmelidir diye düşünüyorum ve evet onemli.

  Gelelim Leylâ mevzusuna. Leylâ ya karşı duyduğu aşkın yanlış anlaşıldığını savunuyor lâkin kitabın sonunda Leylim Leylim den alıntılar yaparak kendi tezini çürütüyor gibi geldi. Bilemedim.

  Sevgilerimle.

  Gitmeden şuraya bir Ahmed Abi yazısı bırakıyorum.

  " Sevgide "vermek" vardır Leyla vermek ve bunu anlamak. Yoksa senin sorduğun gibi ne yalnızlık ne merhamet ne de iki acısının itisi. Herhangi bir kadından şu ya da bu yolla alabileceğim şeyler için senin ne merhametini ne de nefretini tahrik etmek eşekliğine yahut zavallilığına düşmem. Ne olacaksam seninle ya da senden sonra olacağım anlatabildim mi? Ne güzel şey senden gayrısını tanımamak ve takmamak."
 • Yalnız kalan insan acı çeker, bir tür endişe içindedir, çünkü düşüncesini, duygularını başkalarıyla paylaşamaz.
  Pyotr Kropotkin
  Sayfa 66 - Kaos Yayınları
 • Şişmanlık ve zayıflık insanların zihinlerinde sadece iki farklı beden çevresi değildir (şişman ve zayıfın ne olduğunun değerlendirilmesinde büyük farklılıklar ortaya çıkmaktadır) aynı zamanda belli değerleri çağrıştırırlar. Zayıf Olmak çekici, başarılı, sevilen, sportif, dinamik ve sağlıklı olmak demektir; buna karşılık şişman olmak iradesizlik ve ölçüsüzlük, hareketsizlik, hastalık, dışlanmak ve yalnızlık demektir. Şişmanlar için söylenen iyi huylu, neşeli, rahat ve anaç gibi özellikler başarı odaklı bir dünyaya pek dahil değildir ve böylece şişmanların kenarda kalmışlığını daha da sabitleştirirler. Toplumun bütün negatif özelliklerini yansıtabilecekleri günah keçileri gibidirler ve böylece kimse kendi negatifliğiyle yüzleşmek zorunda kalmaz.
 • Dijital çağa girdiğimizden beri ekran bağımlılığının gençler üzerindeki etkisi hep tartışılmış ve genelleme yapılarak ekran bağımlılığının gençlerin zihinsel gelişimini negatif etkilediği savunulmuştur.

  Montreal Üniversitesi %47’si kız 3826 ergen üzerinde 4 yıl boyunca izleme gerçekleştirmiş. Bu süre sonunda sosyal medya kullanan gençlerde yalnızlık, üzüntü ve umutsuzluk dahil 7 depresyon belirtisi gözlenmiştir. Sosyal medya kullanımının yanı sıra televizyon da izleyen bireylerde depresyon semptomlarında artış görülmüştür. Öte yandan video oyunları oynayan bireylerde hiçbir depresyon belirtisi gözlenmemiştir.

  Sosyal medya ve televizyon gençleri kendi sahip olmadıkları yaşam biçimi, zenginlik, vücut ölçüleri, başarı vs. şeylere özendirdiği için sahip olduklarıyla mutlu olmama, hep daha fazlasını isteme, kıskanma gibi semptomları doğuruyor.

  Depresyon durumu kişinin sayfa görüntüleme seçeneklerini etkiliyor. Sonrasında daha çok benzer içerikler öneriliyor ve depresif durum kısır döngüye girmişçesine artarak devam ediyor.

  Kaynak: https://www.iflscience.com/...dia-is-bad-for-them/