Kübra E.'in Kapak Resmi
Kübra E. tekrar paylaştı. 2 saat önce
Semih, bir alıntı ekledi.
Dün 09:04 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ruh, yaşlı doğar ama gittikçe gençleşir. Bu, hayatın komedisidir. Vücut, genç doğar ve gittikçe yaşlanır. Bu da hayatın trajedisidir.

Hiçbir Şey Eskimez Mutluluk Kadar, Oscar Wilde (Sayfa 36 - Alakarga Yayıncılık)Hiçbir Şey Eskimez Mutluluk Kadar, Oscar Wilde (Sayfa 36 - Alakarga Yayıncılık)

Kitap dostluğu :)
Bu aralar ana sayfalarınızı kitap hediyeleriyle meşgul ettiğimin farkındayım. Ama sanırım bu durum hiç bitmeyecek, belediyemiz çevreye verdiği zarardan dolayı özür diliyor bu yüzden. :)

Bu platformda o kadar güzel ve birikimli insanlar tanıdım ki kendimi çok şanslı buluyorum.
Kadim dostlarım olarak gördüğüm kitapları hediye etmekten de kitapların bana hediye olarak gelmesinden de büyük bir mutluluk duyuyorum.
Geçenlerde sitede bir paylaşım vardı. “Çok okumak kibri artırır mı?” şeklinde. Hayır efendim, kişi eğer kendini biliyorsa ve “iyi bir insan olmak” gayesiyle okuyorsa onda kibir barınamaz.
“Bana neden bu kadar çok kitap okuyorsun dediklerinde cevabım, insan olabilmek, insan kalabilmek.” diyen birini tanıdım burada.
Ebru Ince ablamı.

Ebru ablacığım, o güzel notun, sahaftan alınmış, her bir sayfasında yaşanmışlığın izleri olan Doktor Jivago kitabın, her birini tıpkı soyadın gibi “ince” bir şekilde düşünüp aldığın hediyelerinle beni inanılmaz derecede mutlu ettin.
Yüzümde gülücükler açıyor hediyelerini gördüğümden beri.
Ve umarım ben, senin de notunda dediğin gibi:
“Frida kadar kadın
Zorba kadar erkek
Jivago kadar âşık” olurum.
İyi ki varsın güzel ablacığım. Sevgilerimle... :)

https://i.hizliresim.com/Vr71jP.jpg

Kübra E., bir alıntı ekledi.
 7 saat önce · Kitabı okuyor

Yeryüzündeki bütün bu devinimlere tek tek bakıldığında amaçlı ve hesaplı oldukları görülüyor, geneldeyse yaşamın genel akışında oluşan hesapsız bir sarhoşluk insanları birbirine bağlıyordu.
İnsanlar, bireysel düzeneklerinin dinamiğinde, çalışıp çabalıyordu. Bu düzeneği işleten çaba ve genel umursamazlık olmasa sistem çalışmazdı.

Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 17 - YKY, 4. Baskı, Çeviri: Hülya Arslan)Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 17 - YKY, 4. Baskı, Çeviri: Hülya Arslan)
Kübra E., bir alıntı ekledi.
7 saat önce · Kitabı okuyor

Gerçek tek başına, ona gerektiği kadar değer vermeyenlerden kendini soyutlayarak aranır yalnızca.

Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 14 - YKY, 4. Baskı, Çeviri: Hülya Arslan)Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 14 - YKY, 4. Baskı, Çeviri: Hülya Arslan)
Kübra E., Babalar ve Oğullar'ı inceledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde

“Ölmüş bütün kuşakların geleneği, yaşayanların beynine ağırlık yapar.” der Karl Marx.
“Babalar ve Oğullar”da da bu sözün yansımalarını bulabilirsiniz. Genç kuşağın, özgürlükçü düşünceye sahip yeni neslin, eski kuşakla çatışması işten bile değildir.

Diğer yandan eserde Turgenyev’in Batıcı duruşu hâkimdir. Dostoyevski ile yıllar boyu süren Slavcı-Batıcı çatışmaları bu eserinde de kendisini gösterir.
Turgenyev her ne kadar Almanlara sempati duysa ve Slavcıları yerse de, eserinde Batıcı düşüncedeki insanları da eleştirmektedir.
Batıcılık ve Slavcılık çatışmaları hakkında bilgi edinmek isteyenler, Dostoyevski’nin Puşkin anısına yaptığı ünlü konuşmasını okuyabilirler.
Puşkin Konuşması />
“Babalar ve Oğulları” farklı kılan hiç kuşkusuz, bir Nihilizm kılavuzu niteliğinde olmasıdır. Nihilist karakter Bazarov, bütün otoriteleri yadsır.
“Nihilist, hiçbir otorite karşısında eğilmeyen, ne denli saygın olursa olsun, hiçbir prensibi eleştirmeden benimsemeyen insandır.” (S.28)
Elbette onun da yadsıyamayacağı şeyler vardır: İnsanın üzerinde büyük bir hâkimiyet kuran, tüm benliğini kuşatan aşk gibi...

Kitabın dili çok sade. Verilmek istenenler çok net bir şekilde verilmiş. Rus toplumunun yaşadığı sorunlara, aydınlarla halk arasındaki uçuruma eserde yalın bir şekilde yer verilmiş. Yoğun tasvirlere, kapalı anlatıma yer yok.
Bir öğle vakti, güneş ışınlarının tatlı tatlı oynaştığı duru bir göl kenarında oturuyormuşum gibi hissettim kitabı okurken. Bazarov’un gelgitli dünyasına kaptırdım kendimi. Ilık bir rüzgâr okşadı yüzümü. Bazarov, romantizmi hiç sevmezdi; ama kendimi büyük bir romantizmin içinde buldum.
Kitabın kapağını kapatırken de Sabahattin Ali’nin bir şiirinden şu dizeler aklıma geldi:
“Vücut cevhersiz bir kalıp,
Hiçe gider hiçten gelip...”
Kitabı okumaya başladığımda hiçlik, küçük bir lekeden ibaretti. Okuma sürecimde o leke büyüdü, büyüdü ve tüm benliğimi kara bir delik gibi yuttu kitabın kapağını kapatırken.
Herkese iyi okumalar dilerim...