Muaz Kartal'ın Kapak Resmi

Üstad Ali Ulvi
Bir köyün çocuklarını cehaletten kurtaralım diye çalışırken,birgünde bütün bir millet cahil kaldık.Bugün hocalar da yeniden yazı öğrenmek zorunda...Bilmem ki tarihte böyle bir facia daha var mıdır?

~Günaydın~
Bir işi zamanında yapmazsan başkalarının o işi yaparken çıkardığı sesle uyanırsın.

Neden Hep Eski?
Neden Keşfette hep tanzimat dönemi kitaplar paylaşılıyor.Şu dönemde de çok önemli yazarlarımızın çok değerli kitapları var.Ayrıca değişim zamanında yazılan kitaplardan çok daha kaliteli.Heralde halk olarak estetiğe önem veriyoruz.Yoğun duygular yerine şatafatlı cümleleri seçiyoruz.

Muaz Kartal, Kağıttan Kentler'i inceledi.
 01 Mar 22:58 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Açıkçası kitap biraz hüzünlü.Ben genelde depresyon gibi kurguları içeren kitapları sevmem. Bununsa tek bir nedeni var.Şu hayatta hepimiz mutlu olmak isteriz.Evet,bazılarımız kendine acı çektirmeyi sevse de okullarda okuyup,iyi bir iş sahibi olmanın tek sebebi rahat bir hayat yaşamak.Rahat hayat yaşamayı istemenin amacı ise mutlu olabilmektir.Tabi ki işini severek yapanları ayrı kefeye koyuyorum.Demek istediğim şu ki;Mutlu olmak istiyorsam neden kendimi üzecek bir kitap okuyayım ki.Saçma gelebilir ama şöyle düşünürsek her nekadar oradaki ağlamak geçici bir şey olsa da hormonlar bunun tam tersine işler.Bunun hakkında makaleler okuyabilirsiniz.Neyse kitaba gelirsek(!) kitap hoş lakin dediğim gibi bu tür şeyler pek ilgimi çekmiyor.Sürükleyici bir hikayesi var fakat benim okudukça okumayasım geliyor.

Gösteriş
Bir işi gösteriş için yaptığını bir an için aklından geçirsen bile, gösteriş olmaması için onu en iyi şekilde yap.

Muaz Kartal, bir alıntı ekledi.
23 Şub 23:29 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Motivasyonu Nasıl Kazanabilirsin?
Hayatımızda nasıllara değil,nedenlere odaklanmalıyız.Mesela "O kadar çok işim var ki hepsini nasıl şu tarihe kadar yapabilirim?" gibi cümleler yerine "Bu görevleri yapmak bana ne gibi bir fayda sağlayabilir?" gibi olumlu cümleler kullanmalıyız.Bunun yanında da bize fayda sağlayacak sebepleri "Şunu yapacağım çünkü şu sebeple" gibi cümlelerle tekrar eder ve sesli söylerseniz motivasyonunuzu kazanmış olursunuz

Konuşarak İkna Psikolojisi, Kevin HoganKonuşarak İkna Psikolojisi, Kevin Hogan

Baki,Sultan-ı Şuara
Baki'nin bir şiirine kızan Kanuni onu Bursa'ya sürmek ister ve şöyle şairane bir şey yazar:
Bâkî bed

Bursa’ya red

Nefy-i ebed

Azm-i bülend

Açıklaması: Huyu kötü olan Bâkî’yi Bursa’ya sürdüm. Orada devamlı kalsın. Yüksek kararım budur.

Baki ise şöyle cevap verir;

N’ola kim nefy-i ebed azm-i bülend oldunsa ey Bâkî

Bilesin ki cihân mülkü değil Süleymân’a bâkî

Şahâ! Azminde isbât-ı tehevvür eyledin ammâ

Buna çarh-ı felek derler, ne sen bâkî ne ben bâkî

Açıklaması:Üzme kendini ey Bâkî! Padişahın yüksek kararı senin Âsitâne’den, Cihan hakanının yanından uzaklaştırılman yönünde olsa ne olur ki…


Zira açıkca biliyorsun ki bu dünya Hazret-i Süleyman aleyhisselama bile kalmadı. 

Ey Padişahım! Kararınızda -sıklıkla vâkî olduğu üzere- celâliniz, gazabınız pek sarih biçimde görülüyor amma! Unutmayın ki bu dünya geçicidir, bana kalmadığı gibi, size de kalmaz.”

Bu dizeleri duyan biri not alır ve Kanuni'ye bunu bildirir.Bunu duyan Kanuni kınama kararını geri alır ve bundan sonra Baki'ye Sultan-ı Şuara (Şairlerin Sultanı) denir.

Muaz Kartal, Konuşarak İkna Psikolojisi'yi inceledi.
19 Şub 08:42 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Öncelikle baştan söylemeliyim ki bu ve bunun gibi kitapların hiçbiri sizin insanları yönetmenizi sağlamaz.Kitapta kendimizi ve çevremizdeki insanları ikna etmeyi öğreniyoruz.Burada ki ikna çok farklı.Örneğin spora başlamak istiyorsunuz lakin yeteri kadar motivasyonunuz yok.İşte kitap burada devreye giriyor.İçinizde saklı olan motivasyonu ortaya çıkarmanızı veya insanların çıkarmalarına yardım ediyor.Bu kitabın diğer bir serisi Anında Etkiyi de okursanız ikna psikolojiniz ciddi bir şekilde artacaktır.