1000Kitap Logosu
136 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
İstediğin Bir Şey Olursa Bir Hayır Olmazsa Bin Hayır Ara
Kitap da Mevlana, Allaha ulaşacak pek çok yol var. Ben Aşk'ı seçtim..derken bir adanmışlık metaforu olarak aşkı koyar karşımıza. Aşk yaşam boyu süren bir anlam arayışı ve anlam deneyimidir onun açısından. Mevlana'ya göre, içinde aşk barındırmayan bir kalp ya deliye aittir ya da ölüye.. Ney enstrümanını insan oğlunun yaradılışıyla özdeşleştiren büyük sufinin Mesnevi adlı ilk on sekiz beyti kainatın sırlarıyla dolu olması bakımından çok kıymetlidir. Bu kitapta aşkla değer bulan hayat penceresinden kainatın sonsuz sırlarını izliyor olacaksınız.
136 syf.
·
9/10 puan
Mesnevi hakkında minik ama dolu bir eser.. Huzurla akıyor, keyifle okunuyor. Mevlana’nın kendi elinden çıkan Mesnevi’nin ilk on sekiz beyti çok kıymetli olup, bazı mutasavvıflar geri kalan 25 bin 682 beytin, ilk on sekiz beytin birer açıklaması olduğunu ifade ederlermiş. Bu beyitleri aşağıda paylaşmak isterim. Açıklamaları ise bu eserde bulunmakta.. _Dinle neyden duy neler söyler sana Derdi vardır ayrılıklardan yana _Beni kamışlıktan kestiklerinden beri Feryadımdan hem kadın hem er ağlayıp inledi _Ayrılıktan parçalanmış bir kalp isterim Sırrımı ancak ona söylerim _Her kim ki aslından uzaklaşmışsa arar Aslına dönmek için uygun an arar _Her mecliste hem ağlayıp hem de inledim Huysuzu da huyluyu da kulak verip dinledim _Herkes oldu zannımca dostum Ama kimseler bilmedi neydi kastım _Oysa sırrım uzak değil yakın bir yerde Ama onu görecek göz duyacak kulak nerede? _Saklı olmaz birbirinden can ve ten Canı görmek için engel bir tek sen _Ney’in sesi gönlü yakan bir aşk ateşi Kimde yoksa bu ateş yoktur onun neşesi _Sevgiden ağlar ağlarsa ney Sevgiden çağlar çağlarsa ney _Ney dostundan ayrılmışların arkadaşıdır Perdeleri, perdelerimizi açmıştır _Kim görmüş ney gibi hem zehir hem panzehir Ney bir bulunmaz arkadaştır hemfikir _Anlatır ney Aşk-ı Mecnun’un nedir Zorlu bir yoldan haber vermektedir _Aklını yitiren aşıklar gerçek aşkı gösterdi Konuşan dille kulağa hoş sedalar verdi _Derdimizden gün zamansız dolmada Her yanlış bir günle yoldaş olmada _”Geçti gün” der, etmeyiz yersiz keder Varol ey sen tertemiz insan! Yeter.. _Balıktan gayrısı suyuna kandı Nasibi olmayanın rızkı gecikti _Anlamaz olgun adam ham adamdan Söz hem az hem öz gerekir vesselam.
136 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Mevlânâ, 1207 yılında Afganistan’da doğar ve küçük yaşlardan itibaren babasından din-felsefe dersleri alır. Batıdaki Anadolu Selçuklu toprakları "Rum diyarı" diye tarif edildiğinden isminin sonuna "Rumi" (Rum diyarında yaşayan) eki alır. Öğrencileri ve sevenleri tarafından "Efendimiz" anlamındaki "Mevlânâ" unvanı onu yüceltmek maksadıyla söylenip ‘"Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî" olarak anılır. Mevlânâ nın hayatındaki en önemli olaylardan biri Şems ile tanıştığı andır. Konya’da bir caddenin kenarında turkuaz renginde camlarla çevrilmiş, küçük bir telefon kulübesini andıran bir yapı vardır. Mevlana ve Şems’in ilk tanıştığı bu yere "İki denizin birleştiği yer" denir. Şems o gün Mevlânâ ’ya: "Aradığın şey o kitaplarda değil. Aradığın şeyi okuyarak bulamazsın. Onu ancak kalbinle bulursun. Dünyadaki bütün kitaplar, bütün hesaplar aklın bir oyunudur sadece. İnsan aklının oyunu... Bütün bu kelimeler, sözler, laflar sevginin yerini tutmaz. Okuyarak öğreneceksindir belki ama ancak aşkla anlayacaksın. Kır kalemin ucunu. Bundan sonraki yolculuğumuz aşk yolculuğudur. Aşkı kalem yazmaz ki kitaplarda bulasın.’’ der ve birlikte uzun bir yolculuğa çıkarlar. Mesnevi’nin ilk 18 beyti Mevlânâ' ya aittir ve Mevleviler için en önemli beyitler bunlardır. Kitap on sekiz beyti bölüm bölüm açıklamakta. Mesnevi’nin ilk beytinde ‘dinle’ yazar. Akla ilk gelen soru "Neyi dinleyeyim?" olur. Cevap sorunun içindedir. Oluşum süreci ile insanın yolculuğuna çok benzediğinden, tasavvufun temeli olarak Mevlevilerin, "Sır taşıyıcısı" dediği "Ney" çalgı aleti seçilmiştir. Kitap kamıştan başlayan Ney’in yolculuğunu ayrıntıları ile anlatmakta. Tasavvuf felsefesi nedir? Hangi yolları izler? Sufiler kimlerdir? Ney nasıl yapılır? Mevlânâ kimdir? Mesnevi ne anlatır?... gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız sade ve akıcı dille yazılmış bu kitabı öneririm. Herkese iyi okumalar.
136 syf.
·
11 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
“Aşk nasip işidir, hesap işi değil. Aşk adayıştır, arayış değil. Sen adanmış ve yanmışsan bu uğurda, aşk sana uzak değil.” Dünyanın en çok okunan sufisi Mevlana, “Allah’a ulaşacak pek çok yol var. Ben Aşk’ı seçtim...” derken bir “adanmışlık” metaforu olarak aşkı koyar karşımıza. Aşk, yaşam boyu süren bir anlam arayışı ve anlam deneyimidir onun açısından. Mevlana’ya göre, içinde aşk barındırmayan bir kalp ya deliye aittir ya da ölüye... Ney enstrümanını insanoğlunun yaradılışıyla özdeşleştiren büyük sufinin Mesnevi adlı yapıtının ilk on sekiz beyti kâinatın sırlarıyla dolu olması bakımından çok kıymetlidir. Bu kitapta aşkla değer bulan hayat penceresinden kâinatın sonsuz sırlarını izliyor olacaksınız.
Mesnevi'nin 18 Beyti Üzerinde Yapılan İncelemeler Bazı şairler Mesnevi'nin ilk 18 beytini Mesnevi, yani aruz vezniyle tercüme etmeyi bir marifet saymışlar ve böylece Hz. Mevlana'yı anlamış ve anlatmış olacaklarını sanmışlardır!.. Oysa Mesnevi sadece şiir değil, Mevlana'nın Dibace-i Mesnevi'de belirtiği gibi "Vuslatın ve yakinin sırlarını keşfeden, din asıllarının asıllarının asıllarından bahseden Hakk'ın aydın yolunu delillerle gösteren bir kitaptır.. Ve Kur'an-ı Kerimin de açıklayıcısıdır!" Bu bakımdan Kur'an-ı Kerim'i anlamak için meallerin yanında değerli müfessirlerin açıklamalarına baş vurmak gerekli olduğu gibi Mesnevi'yi anlamak için de şiir çevirilerinin şekline saplanmayıp şarihlerin açıklamalarına önem vermek zorunludur!.. Bu çalışmamızda buna bir örnek sunarak, eleştirilerde bulunmayı bir görev telakki ediyoruz: Mesnevinin ilk 18 beyti DUY ŞİKÂYET ETMEDE HER AN BU NEY ANLATIR HEP AYRILIKLARDAN BU NEY, DER Kİ; FERYÂDIM KAMIŞLIKTAN GELİR, DUYSA HER KİM, GÖZLERİNDEN KAN GELİR AYRILIKTAN PARÇALANMIŞ BİR YÜREK İSTERİM BEN; DERDİMİ DÖKMEM GEREK. ŞAYET ASLINDAN BİRAZ AYRILSA CAN, ÖYLE BEKLER, VUSLATA ERSİN ZAMAN. AĞLADIM HER YERDE, HEP ÂH EYLEDİM. GÖRDÜĞÜM HER KUL İÇİN, DOSTUM DEDİM. HERKESİN ZANNINDA DOST OLDUM AMA; KİMSE TALİP OLMADI ESRARIMA. HİÇ DEĞİL FERYADIMA, SIRRIM UZAK. GÖZDE LÂK İN YOK IŞIK, DUYMAZ KULAK. AŞİKÂRDIR CAN-BEDEN, GÖR İNSANİ, YOK İZİN, GÖRMEZ FAKAT İNSAN, CANI. NEYSESİ TEKMİL HAVA; OLDU ATEŞ, HEM YOK OLSUN, KİMDE YOKSA BU ATEŞ! AŞK ATEŞ OLMUŞ, DÖKÜLMÜŞTÜR NEY'E, CEZBESİ AŞKIN KARIŞMIŞTIR MEY'E. YARDAN AYRI DOSTU NEY DOST KILDI HEM, PERDESİNDEN PERDEMİZ YIRTILDI HEM, KANLI YOLDAN NEY SUNAR HEP ARZUHAL. HEM VERİR MECNÛN'UN AŞKINDAN MİSAL. NEY ZEHİR, HEM PANZEHİR; ÂH NERDE VAR, BÖYLE BİR DOST, BÖYLE BİR ÖZLEMLİ YAR? SIRRI BU AKLIN, BİLİNMEZ AKL İLE, TEK KULAKTIR MÜŞTERİ, ANCAK DİLE, SIRT KEDER, GAM; GİTTİ KAÇ GÜN, KAÇ GECE, GEÇTİ YANIŞLARLA GÜNLER, ÖYLECE. GEÇSE GÜNLER, KORKU YOK, HER ŞEY MASAL; EY TEMİZLİK ÖRNEĞİ, SEN GİTME KAL! KANDI HER ŞEY, TEK BALIK KANMAZ SUDAN, GÜN UZAR, RIZKIN EĞER BULMAZSA CAN, ANLAMAZ OLGUN ADAMDAN BİL Kİ, HAM, SÖZ UZAR, KESMEK GEREKTİR VESSELAM! Mesnevi vezniyle tercüme
Yoklukla terbiye edilir mi insan, ama Ey insan! Yoklukta varlık yatar bilir misin? Susarak terbiye edilir insan, suskunlukta can yatar bilir misin? Mesnevinin ilk beyti Bişnev'dir yani "dinle" Hâmuş der Mevlana kendine yani "suskun" suskunluk dinlenilebilir mi? Sazlıkta bir kamçı parçasıyım "ney" benim neyime. Ney inlerken gözün yaşı kalbime... Ey torun! Çağrı sana; bir yüzük, bir kolye, bir kitap miri'den inci sana. Yol uzun, yol meşakkatli, yol alevler içinde heybetli. Tutsun dost elinden, dost bizim mir'ât-ı mücellâmız bilir misin?✍🏻🦉
136 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
"Kendi doğrularına uymuyor diye başkalarının doğrularını yok sayma..." Merhaba dostlar. Destek yayınlarının felsefe serisinden olan "İstediğin bir şey olursa bir hayır, olmazsa bin hayır ara" isimli eseriyle karşınızdayım. Kitap Mesnevi'nin ilk 18 beyti üzerine yazılmış. Her beyt bir bölümden oluşuyor ve o beytin açıklaması yapılıyor. Ayrıca Ney'in insanla nasıl özdeşleştiği de anlatılıyor. Kitap beklentimin epeyce üzerindeydi. Okuduğunuz andan itibaren sizi içine çeken müthiş bir enerjisi var kitabın. Her satırda mutlaka kendinize çıkartacak bir ders bulabiliyorsunuz. Defalarca okusanız bile her okumanızda farklı şeyler öğrenebileceğiniz bir kitap. Okurken içimi huzurla dolduran pek çok satır vardı. Çektiğimiz acılarla, sıkıntılarla nasıl başedileceğine kadar her şey bu kitapta mevcut. Tam bir başucu kitabı olduğunu söyleyebilirim. Kitap arkası; “Aşk nasip işidir, hesap işi değil. Aşk adayıştır, arayış değil. Sen adanmış ve yanmışsan bu uğurda, aşk sana uzak değil.”   Dünyanın en çok okunan sufisi Mevlana, “Allah’a ulaşacak pek çok yol var. Ben Aşk’ı seçtim...” derken bir “adanmışlık” metaforu olarak aşkı koyar karşımıza. Aşk, yaşam boyu süren bir anlam arayışı ve anlam deneyimidir onun açısından. Mevlana’ya göre, içinde aşk barındırmayan bir kalp ya deliye aittir ya da ölüye... Ney enstrümanını insanoğlunun yaradılışıyla özdeşleştiren büyük sufinin Mesnevi adlı yapıtının ilk on sekiz beyti kâinatın sırlarıyla dolu olması bakımından çok kıymetlidir. Bu kitapta aşkla değer bulan hayat penceresinden kâinatın sonsuz sırlarını izliyor olacaksınız. Alıntılar ☆ "Yürümediğiniz yolun seyyahı olamazsınız. İçinde boğulmadığınız deniz hakkında konuşamazsınız. Issızlığında kaybolmadığınız çölü kimseye anlatamazsınız. Hem zaten anlattığınızda da kimse inanmaz.." ☆ “Sabır öyle bir iptir ki sen kopacak sanırsın o gittikçe güçlenir. Sen bitecek sanırsın o gittikçe çoğalır...” ☆ "Bizi bizden başkası zaten ayıramazdı. Bize bunu bizden başkası yapamazdı. Ah be sevgili hamdım belki ama piştim yandım. Zaten beni senden başkası yakamazdı."
1
15 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.