• Nikolay Vasiyeviç Gogol'un son sözü "bir merdiven, çabuk bir merdiven getirin" diye okumuştum. Senin son sözün neydi? Sakın bana, en son seni özlediğimi söylemiştim falan deme. Eskiden abartmayı severdin. Mayda mı değiştirdi seni?
 • 109 syf.
  ·1 günde·Beğendi·10/10
  PALTO DA PALTOYMUŞ HA!

  Büyük yazar Dostoyevski'nin "Hepimiz Gogol'ün Paltosundan çıktık " dediği o meşhur sözü herkes bilir. Dostoyevski bu sözüyle bence Gogol'ün hakkını fazlasıyla vermiş. Hiçbir övgü yazarın büyüklüğünü bu kadar sağlam anlatamazdı diye düşünüyorum.


  Gogol'ün bu güzel kitabı "Bir Delinin Hatıra Defteri" "Palto" ve "Burun" adlı üç hikayesinden oluşuyor. İçlerinde "Palto" hikayesi biraz uzun, diğer iki hikaye ise oldukça kısa. Birbirinden güzel bu hikayelere geçmeden önce yazarın anlatımından biraz bahsetmek istiyorum.


  Yazarımızın, eserlerini yazdığı dönem dikkate alınırsa çağının ötesinde yaratıcı bir zekasının olduğunu görüyoruz. Bu yaratıcılık üç hikayesinde de insanı şaşırtacak derecede kendisini gösteriyor. Ayrıca anlatımında öne çıkan bir diğer konu da yazarın mizah ve hiciv yeteneği diyebilirim. Öyleki kitabı başından sonuna kadar tebessüm ile okudum. Çok sevdiğim bir yazar olan Bulgakov'un da mizah ve yergi yeteneğini kimden aldığını Gogol'ü okuyunca daha iyi anladım. Bulgakov kesinlikle Gogol'ün paltosundan çıkmış.


  "BİR DELİNİN HATIRA DEFTERİ"
  Bu hikayede, sıradan bir memur olan İvanoviç'in, müdürünün kızına aşık olduktan sonra ruh sağlığının bozulup nasıl delirdiği eğlenceli bir dille anlatılmış. Trajikomik olan bu hikayeyi de diğer hikayeleri gibi çok beğendim.


  "PALTO"
  O meşhur Palto hikayesi. Üç hikaye içinde en uzun olanıydı ve insana "keşke daha uzun yazsaymış" dedirten türdendi.Kitaplar okuruz ve belli bir süre sonra birçoğunun karakterlerini unuturuz. Ama bazı karakterler vardır ki unutulmaz. Mesela Raskolnikov ve Meursault gibi. İşte Palto hikayesinin karakteri de o unutulmayacak olanlardan: Akaki Akakiyeviç. Yalnız diğer karakterlerden farkı silik bir tip olması.
  Akakiyeviç de tutunamayanlardan birisi. Karakterimiz yine aşağı dereceden bir memur.Herkes tarafından alay edilen ama işine düşkün çalışkan bir memur. Tek derdi var o da paltosunun eski olması.Tek bir isteği var o da yeni bir paltoya sahip olmak istemesi. Sıradan bir konuya benziyor ama merakkaçıran vermemek adına konuyu burada sonlandırıyorum. Okuyunca Palto hikayesinin neden bu kadar sevildiğini daha iyi anlayacaksınız.


  "BURUN"
  Kitabın son ve en çok güldüğüm hikayesi Burun'du. Yazarın -yazıldığı dönemi düşünülürse- böyle büyülü ve gerçeküstü bir hikaye yazmasına çok şaşırdım. Konusu oldukça ilginç. Hikaye, karakterimiz Kovalev'in bir sabah uyandığında burnunu yerinde bulamamasıyla başlıyor. Ardından kahramanın, burunsuz dümdüz yüzüyle Petersburg sokaklarında kaybolan burnunu aramasıyla devam ediyor. Baştan sona mizahın eksik olmadığı bir hikayeydi. Gogol bu hikayesinde de Rus bürokrasisini kendine has hicviyle bir güzel eleştirmiş.


  Üç hikayede de ortak noktalar ön plana çıkıyor.Karakterlerin üçü de alt dereceden memur. Gogol bütün hikayelerinde devlet sistemini, adam kayırmacayı, adaletsizliği, vasıfsız ve liyakatsiz kişilerin haketmediği yerlere gelmesini igneleyici anlatımıyla eleştirmiş.
  125 sayfadan oluşan bu kısa kitabı kesinlikle okumanızı öneriyorum.


  "Çarpık bir burna değil, sakat ve sahte bir ruha gülelim."
  - Nikolay Vasilyeviç Gogol-
 • _____________________
  Bir merdiven çabuk bir merdiven getirin.
 • 72 syf.
  Memur Akakiy Akakiyeviç'in anlatıldığı bölümü okurken aklıma derhal Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna'sındaki Raif Efendi geldi.Gogol Palto'yu 1800'lü yılların başında yazarak gerçeklik akımını başlatmış , Sabahattin Ali ise tam 100 yıl sonra benzer bir tarzla karşımızda . Aslında birçok yazara konu olmuştur bu aşırı çekingen insanlar . Okurken iyi ki çekingen insanlar var, olmasaydı edebiyat dünyası ne yapardı diye düşünürken Dostoyevski'nin "Hepimiz Gogol'un Paltosundan çıktık."sözü aklıma geldi ve ne demek istediğini tam olarak anladım.Kitabın Akakiy Akakiyeviç 'in ölümünün de anlatıldığı yere kadar olan kısmı gayet güzeldi. Ancak sonuç hem gerçekçi hem de daha iyi olabilirdi.Hortlamalı bir son, okurken artan beklentimi karşılamadı..
 • 72 syf.
  ·2 günde
  -Spoiler içerir.-
  "Hepimiz Gogol'un Palto'sundan çıktık." Dostoyevski'nin sıkı takipçileri; bu cümle size yabancı gelmedi eminim. Bilhassa Yeraltından Notlar'ı okuyanlar bilirler ki eserdeki "anti-kahraman" Palto'daki iflah olmaz "anti-kahraman" Akakiy Akakiyeviç'ten esinlenilmiş. Dostoyevski, yazdığı kitaplarda Gogol'a illa bir atıfta bulunur. Hiç olmadı şöyle bir hatırlatır. Palto Rus Edebiyatı'nın yapıtaşıdır. Bu eser bir çok yazara ilham kaynağı olmuştur. Ve bu eserle Rus Edebiyatı şekillenmiştir. Konusu günlük hayattan olan sıradan olay örgüsü şu şekildedir
  Başkahraman Akakiy bakanlıkta çalışan; kel, sivilceli, miyop olan basit bir kâtiptir. Birgün fena halde incelmiş paltosunun kendisini sert kış rüzgarına karşı artık koruyamadığını fark eder. Başvurduğu terzi onarılamaz hale gelmiş olan paltoyu tamir etmeyi kesinlikle reddeder ve Akakiy Akakiyeviç'i yeni bir palto yaptırmaya ikna etmeye çalışır. Akakiy'in alım gücünün çok ötesinde olsa da büyük fedakarlıklarda bulunarak bu paltoyu edinir ve gurur hissiyle giyer. Bir gece iki hırsızın saldırısına uğrar. Hırsızlar paltosunu çalar. Yere yıkılan Akakiyeviç ateşlenir ve sonrasında ölür.
  Son söz olarak kitabın arkasındaki sözü aktarıyorum. "Bu küçük başyapıt, tıpkı paltoyu diken terzinin yaptığı gibi birkaç defa "görmek", birkaç defa okumak gerek.
 • 72 syf.
  ·1 günde·Beğendi·9/10
  Eminim çok duymuşsunuzdur bu sözü: "Hepimiz Gogol'un Palto'sundan çıktık." Hepimiz ile kasıt Rus edebiyatı. Bu kadar edebiyat için önemli bir eser. Bir Rus memurunun öyküsü. Ezilmişsiği, yoksuluğu. Eski paltosu onarılamayacak kadar yıpranmıştır. Yenisini yaptırmak için ise uzun bir süre tasarruf eder, yemeyinden içmesinde keser ve para biriktirir. Ancak tam mutlu son diyeceğimiz yerde bir tragedya yaşanır...
  http://kitapokurum.blogspot.com/...n-v-gogol-palto.html