Nasrettin, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

Bazı insanlar bir eşya bile değil, bir eşyanın üzerinde bir leke veya benek gibi dururlar. Onları eşyadan ayırmak imkansızdır. Hayatları boyunca ağızlarından bir kelime bile çıkmadığı sanılır.

Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 92 - Maviçatı yayınları)Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 92 - Maviçatı yayınları)
Zehra, bir alıntı ekledi.
23 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Neden dinlemiyorlar ?
Bittim, tükendim!...Neden dinlemiyorlar? Bakıyorlar, ama görmüyorlar? Kulakları var ama duymuyorlar... Benden ne istiyorlar?

Bir Delinin Hatıra Defteri, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 34 - pdf)Bir Delinin Hatıra Defteri, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 34 - pdf)
Zln Ank, bir alıntı ekledi.
Dün 23:23

Benim gözümde bilmediğini açıkça söyleyen insan, bilmediğini biliyormuş gibi görünen ve her şeyi ağzına yüzüne bulaştıran ikiyüzlüden daha değerlidir.

Delinin Defteri, Burun, Palto, Neva Bulvarı, Nikolay Vasilyeviç GogolDelinin Defteri, Burun, Palto, Neva Bulvarı, Nikolay Vasilyeviç Gogol
Seher Betur, Palto'yu inceledi.
Dün 21:45 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Gogol un bu eserinin Rus edebiyatında hikaye için yapıtaşı oluşturduğunu öğrendiğimde eseri okumak istedim. 56 sayfalık bi kitap ve daha önce okumadığına pişman ediyor insanı. Farklı bir toplumun hiçbir kalıba uymayan değişik bir insanı olan Akakiy Akakiyeviç ana karakterimiz.Sürpriz ve fantastik kurgulu bir sonra biten hikaye. Kitabın birçok yorumu olsa da bence çok zor şartlarda sahip olunmuş eşyaların insan hayatındaki vazgeçilmezliğini anlatıyor. Okunmalı

Erkan Akdemir, bir alıntı ekledi.
Dün 16:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnanın, elinizden alınabilir servet hiçbir şeydir! Kimsenin alamayacağı, çalamayacağı, el koyamayacağı servetinizdir asıl önemli olan!

Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 462 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 462 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
Adem Taş, bir alıntı ekledi.
Dün 14:03

Ama bu dünyada hiçbir şey kalıcı değildir. Mutluluk, bir kez geldikten hemen sonra azalır. Biraz zaman geçince bitmeye yüz tutar. En sonunda da tükenir ve biz her zamanki ruh halimize döneriz.

Bir Delinin Hatıra Defteri, Nikolay Vasilyeviç GogolBir Delinin Hatıra Defteri, Nikolay Vasilyeviç Gogol
Mehmet ALTUN, Bir Delinin Hatıra Defteri'yi inceledi.
18 Oca 20:39 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

İnsanlar ilginç, sıradışı bir şey bulduklarında veya duyduklarında müthiş ölçüde merceğe alıyordu. Yapılan onca haksızlık adaletsizlikle ilgili şu ezen ezilen politikasını inceleselerdi inanıyorum çok daha ilerlemiş olurdu dünya. İnsanlık. Yazık. Öyle.

Murat Mesut, Palto'yu inceledi.
18 Oca 16:56 · 8/10 puan

Önce tenkidimi aradan çıkartayım. İki de bir Akaki Akakiyeviç, Akaki Akakiyeviç, diye kahramanımızın isminin tekrarı; akışı, insicamı bozsa da, sade, duru anlatımlı öyküden alınacak dersler vardı.

Bir Palto alabilmek için çekilen bir yıllık çile, onca mücadele, bir gecede yok olup gidince Akaki Akakiyeviç, bu defa da paltosunu bulmak için çalmadık kapı bırakmaz.

Naif bir kalp sahibi olarak da, bu sefil dünyadaki haksızlıklara, dolayısıyla paltosunu kaybetmesine aşırı üzüntüsünden ölür.

Tek seferde çabucak okunacak, ama insanı üzen bir eser.

Fakirliğin kol gezdiği Rusya da olsa, Yemen 'de olsa, fakir fakirdir. Merhamet de her zaman her yere lazım, adalet gibi...

fatih okatan, bir alıntı ekledi.
18 Oca 04:39

İnsanların uğrunda birbirlerini yedikleri her şey bir yana bırakılmadıkça,ruh zenginliğine kıymet verilmedikçe bu dünyada da zengin olunmaz..Beden ruhun yerini tutmaz..Doğru yolu bulmak için ölü canları değil,kendi canlı ruhunuzu düşünerek başka bir yolu:Tanrı yolunu seçin...

Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogo

Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç GogolÖlü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol
SaadetAlperr, bir alıntı ekledi.
17 Oca 20:42 · Kitabı okudu

Bir de yolda yürürken, tam çöplerin dışarı dökülmekte olduğu anda pencerelerin altından geçmek gibi kimsede kolay kolay rastlanmayacak bir yeteneğe sahipti; bu yüzden de şapkasından kavun karpuz kabuğu ya da benzeri alakasız atıklar asla eksik olmazdı.

Palto, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 30)Palto, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 30)