Muhammed Nurullah Sevim, bir alıntı ekledi.
22 Eyl 22:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ah, ne hain yaratıklar șu kadınlar! Kadının gerçek yüzünü ve kalbini bağladığını ancak şimdi keşfedebiliyorum... Kadın şeytana aşıktır ve kalbini şeytana satmıştır!.. Bunu ilk keşfeden benim galiba!Evet şaka etmiyorum: Biyologların, fizikçilerin kadın hakkında yazdıklarının hepsi saçma; o sadece şeytanı sever. Peter Locası'nda oturup dürbününü ayarlayan şu fettan dişinin , göğsü nişanlarla dolu şişko generale mi baktığını sanıyorsunuz? Siz öyle sanmaya devam edin bakalım... Hayır o,generalin arkasında durup sırıtan şeytana bakıyor!.. İblis,birazdan şişkonun frakının içine girecek, kadına parmağıyla işaretler yapacak ve onu avlayacak...

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç GogolBir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol
şevval, bir alıntı ekledi.
22 Eyl 10:46 · Kitabı okumayı düşünüyor

yeryüzünde tabiat zenginliği içinde tek başına bir hayat sürmekten, arada bir kitap okumaktan daha zevkli ne olabilir?

Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 28 - kum saati yayınları)Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 28 - kum saati yayınları)
ercan seçgin, Palto'yu inceledi.
21 Eyl 16:28 · Kitabı okudu · 1 günde

9.'ncu dereceden bir memur olan Akakiy Akakiyeviç' in palto metaforu üzerinden o günün Rusya'sının ekonomik , bürokratik , sosyal yaşantısını ve arızılarını sade ve akıcı bir dille okumak isteyenlere Gogol' un o muazzam bakış açısı da eşlik edince güzel bir hikaye çıkmış.

Seyma karasu, Ivan Ivanoviç ile Ivan Nikiforoviç'in Öyküsü'ü inceledi.
21 Eyl 09:07 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hayatın içinden bir hikaye. Sıkılmadan zevkle okunuyor. Karekter isimleri tekerleme gibi eğlenceli yazarın aralarda bunu size nasıl anlatıyım gibi cumlelerle kitabın içinde kendini kanlı canlı hissettirmesi ayrı güzellik katıyor.

Mustafa Yıldız, bir alıntı ekledi.
20 Eyl 19:27 · Kitabı okuyor

Ama bu dünyada hiçbir şey kalıcı değildir. Mutluluk, bir kez geldikten sonra hemen azalır. Biraz zaman geçince bitmeye yüz tutar. En sonunda da tükenir ve biz her zamanki ruh halimize döneriz. Tıpkı suya atılan bir çakıl taşının oluşturduğu dalgalar ve sonra o dalgaların giderek kaybolması gibi.

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 65 - indigo)Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 65 - indigo)
Mustafa Yıldız, bir alıntı ekledi.
20 Eyl 19:25 · Kitabı okuyor

Kahretsin! Bunları daha fazla okuyamam. Bir generallerden bir de hassa subaylarından bahsediyor. Ben de bir general olmak isterdim; onun elini tutmak için kur yapmak ya da başka bir şey amacıyla değil. Hayır kesinlikle değil; general olmayı sadece bu insanların önümde nasıl kıvrandığını, yağcılık yaptığını ve arkamdan neler çevirdiğini görmek için isterdim.

Sonra da onlara suratlarına tükürülmeye bile değmeyecek birer insan olduklarını söylemek isterdim. Bu çok can sıkıcı!

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 25 - indigo)Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 25 - indigo)
Mustafa Yıldız, bir alıntı ekledi.
20 Eyl 19:16 · Kitabı okuyor

Sensiz tam bir saat geçirdim,
Sanki koca bir yıl geçti zannettim;
Eğer kendimden nefret edersem,
Hayata nasıl katlanırım sevgilim?

Sanırım bu Puşkin'in eseriydi.

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 12 - indigo)Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 12 - indigo)
Mustafa Yıldız, bir alıntı ekledi.
20 Eyl 19:15 · Kitabı okuyor

"Ekselansları," diye söze girmek istemiştim, "bana kıymayın, ama eğer yapmanız gerekiyorsa da lütfen o meleksi ellerinizle beni öldürün."  Ama nedenini Tanrı biliyor ya, kelimeleri ağzından çıkaramadım ve sadece şunu söyledim: "Hayır henüz gelmedi."

Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 11 - indigo)Bir Delinin Anı Defteri, Palto-Burun, Petersburg Öyküleri ve Fayton, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 11 - indigo)