1000Kitap Logosu
Nilgün
Nilgün
Nilgün
TAKİP ET
Nilgün
@nilzehesn_dunyas
638 okur puanı
22 Şub 11:42 tarihinde katıldı.
500
Kitap
377
İnceleme
133
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Nilgün
yorumladı.
Uğur Karabürk
Kurtlar Arasında Çıplak'ı inceledi.
432 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
📚Kurtlar Arasında Çıplak - Bruno Aptiz📚 Kurtlar Arasında Çıplak romanı, Buchenwald Toplama Kampı’ndaki bir grup tutuklunun direnişini anlatıyor. Ama ne direniş? Yazar kendisi de sekiz yıl boyunca toplama kampında kalmış. Büyük ihtimal anlattıklarının çoğu gerçek… Açlık, hastalık, işkence ve daha fazlası kitapta anlatılmış. İşin daha zor tarafı da bir Polonyalı çocuğun gizlice bu kampta yaşatılmasıydı. Tutuklular kendi aralarında SS’lerden gizleyerek Yahudi bir çocuğu büyütürler… -Kitabın sonlarına geldiğimde keşke bütün bunlar kurgu olsa dedim. Bir taraftan insanoğlunun ne kadar acımasız olabileceğini görürken bir taraftan da bir amaç etrafında nasıl direniş gösterilebilir ona şahit oluyorsunuz. Alman yazar Bruno Apitz’in dili de oldukça başarılıydı. Yordam Yayınları bu yeni kitabıyla yine bizleri yanıltmamış. Konuya veyahut döneme ilgi duyanlara öneririm.
Kurtlar Arasında Çıplak
OKUYACAKLARIMA EKLE
24
Nilgün
Kitabin konusu bana Boyalı Kuş adlı kitabi animsatti
55 syf.
·
1 günde
·
8/10 puan
Herkes okudu, bir ben kaldim Halil Cibran okumayan derken,yazarla tanışma kitabım Ermiş'i okumuş bulunmaktayım. Begendim mi? _ Evet! Sayfa sayısı az kitaplara karşı hislerim biraz olumsuz olsada,icerik olarak beni doyuruyorsa elbette tavsiye edeceklerim arasına da girer bu kitap. Ermiş yani El Mustafa Orphalese kentinde on iki yıl geçirir ve oradan ayrılma kararı aldıginda cevresindeki halk,kendisinden hakikat hakkında bir konusma yapmasını ister ve Ermiş'e sorular sorarlar.Bu sorular hayatın anlamını anlamaya yönelik iken,El Mustafa'nın cevapları nasihat niteliginde özlü sözler gibidir.Aşka,evlilige,çocuğa,dostluga,calışmaya,adalete,ölüme vs.konu başlıkları vardır.Okurken yazarın ironi yaptıgı satırlar tüm gercekçiliği ile yüzümuze çarpmakta.Kitapla ve sevgiyle kalınız.
Ermiş
8.3/10
· 42,9bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
23
E. Sedrettin Hintbahar
Yıllar önce okudum. İçeriğinden aklımda kalan bir şey yok; hayır, anlatılanlardan akılda kalmaya değer bir şey olmadığından değil, benim sorunlu hafızamdan kaynaklanan bir şey bu. Tam tersine, duygu hafızamda o kadar büyük izler bıraktı ki, kitabı okurken, içime 'kutsal bir metni', veya ' bir peygambere vahiy yoluyla gelen ayetler' benzeri olan, ancak kesinlikle böyle bir gönderme veya imada bulunmayan kutsal sözleri okuyormuş duygusuna kapılmama neden olan bir kitaptı.
1
1
Nilgün
Duygu hafizanizda hala gecerliligini koruyor olmasi cok guzel.Oyle kitaplar coktur.icerigi hatirlanmasa da bile okundugunda vermis olduğu keyfi yıllar sonra yeniden yaşar insan
1
Nilgün
Su Kürü'ü inceledi.
288 syf.
·
3 günde
·
7/10 puan
#feministdistopya Genç yazar Sophie Mackıntosh,Yaratıcı Yazarlık ögrenimi görmüş ve Su Kürü ise ilk romanı.Daha sonra yani kasım ayında arkadaşlarla Mavi Bilet adlı kitabını okuyacagız ve şimdiden çok merak ediyorum.Kitabı bir arkadaşımin incelemesinden sonra listeme almıstım.Arka kapak yazısıni da okuyunca elime gecer gecmez hemen okudum kitabı.iste kitap uzerine düşuncelerim. Kitap üç bölümden oluşmakta.Ilk bölum Baba,bu kısmi kizkardesler sırayla anlatmakta.Ikinci bölüm Erkekler, burayi kardeşlerden Lia,son bölüm Kızkardeşler'i ise Grace anlatmaktadır. Bir baba ve anne düşünun çocuklarını aşırı sevgi ve erkeklerden korumak,dış dünyanın toksinlerinden uzak tutmak için çocuklarini etrafı elektrikli tellerle cevrili gözden uzak bir yere,artık kullanılmayan bir otele getirmişlerdir. Bu üç kizkardeş Kral adıni verdikleri babadan ziyade baskıcı annenin hükmune göre itiraz etmeden söylenen ve yapılmasını istenen her şeyi zorlansalarda yapmaktadırlar. Farklı işkencelere tanık olacaksıniz.Okurken içimi acıtan olayı(bebekle ilgili) buraya yazmayacagim ama, sevmek_dokunmak gibi en güzel duyguları göstermenin adını neden korku,savunmasızlık bırakmış bu ebeveynler düşündürücü. Erkeklerden gelecek pek çok zarara(sevmek gibi mesela) karşı direnç gösteremeyenlerin,kendilerini koruyamayanların hastalanacağını dahası ölecegini düşünen kızlar gercekten de erkeklerle karşılaştığında neler oluyor.Kitabı bir gün icerisinde okudum bitti.Kurgu hız kesmeden okutturdu kendini lakin son bölüm ne kadar açıklayıcı olursa olsun bu kitapta içime sinmeyen bir şeyler var.Duygu yogunlugunu yaşayamadim belki de ondandir.Ve aklıma alakasiz belki ama Kafes adlı kitap geldi bir de bir film vardı bir baba çocuklarıni herkesten uzak bir yere toplamıs dıs cevreden gelebilecek kötuluklere karşı onları acımasizca egitmeye çalışıyordu.Izleyenler hatirlayacaktır illaki.Adı aklima gelmedi benim. Yazarın ülkemize baskısi olmuş iki kitabından birini okudum sıra Mavi Bilet'te.Kitapla ve sevgiyle kalıniz.
Su Kürü
6.9/10
· 188 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
kyane
"Severek okudum" tabiri bu kitap için ne kadar uygun olur bilemesem de kitabı baya sevmiştim özellikle de yazarın bu kadar genç yaşta bu kadar iyi bir iş çıkarması şaşırtmıştı beni. Okumadıysanız Damızlık Kızın Öyküsü de çok iyidir feminist distopya deyince aklıma hemen o geliyor :)
3
2
3 YANITIN TAMAMINI GÖSTER
Nilgün
Teşekkur ederim 🌼
1
Nilgün
bir alıntı ekledi.
Anlaşilan ancak nefret,hırs,açgözluluk,hınç,intikam,eziyet gibi kötucül duygulara ve hedefine ulaşmak için yeterli ihtiraslara sahip olanlar şeytanla yaptıkları anlasmadan kazançlı çıkabiliyorlardı.Digerleri yani kafasi karışık,kararsız,ne istedigini tam bilemeyip küfürle yakarış,kiliseyle meyhane arasında sıkışanlar ise ,ne Tanrı ne de Şeytan'in desteği olmaksızin,hayatla tek başına mucadele etmeye cabalıyorlardı.
7
Andrei
Bayılıyorum şu kitap'a.
1
1
Nilgün
Bende çok etkilenerek okudum
1
Nilgün
yorumladı.
Batuuuu
bir kitabı okumayı düşünüyor.
İri Memeler ve Geniş Kalçalar
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Nilgün
Cok guzel bir kitaptır.Keyifli okumalar
1
1
Batuuuu
teşekkürler Abla, etkinlik varmış nisan ayı için o zamana saklayacağım:) ara ara internet ortamında yazılan kitapları okuyor umonlar da 8bin sayfa olunca ancak o vakte kadar musait olamam:) #104998044
1