Sena Şişman, bir alıntı ekledi.
18 Mar 18:25

İnsan benim kadar kararlı,ne istediğini bilen ve zeki olunca hayat istediği herşeyi önüne sunuyor.

Not: Seni Sevmiyorum, Vefa EnverNot: Seni Sevmiyorum, Vefa Enver
Kübra A., Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu'yu inceledi.
 17 Mar 18:43 · Kitabı okudu · 93 günde · 8/10 puan

GÖVDE GÖSTERİSİ
Bu incelemeyi (?) daha çok kitabı okuyan ve yarım bırakan arkadaşlar için yazıyorum. Sürprizbozan içerebilir demek istiyorum ama hangi sürprizi bozabiliriz ki diye diyemiyorum. Yani okumamak size kalmış. Bu kitap gibi, daha az kişiyi hedef alarak kaleme alıyorum. https://1000kitap.com/Muratsezgin'in #27798378'in incelemesini de okursanız da kitap açısından daha yardımcı olucaktır.

Post modern edebiyat... Nedir bu? Bunu anlayabildiğimizde ki bu bile oldukça zor -bence- bu türdeki okumaların amacı ve sonucu daha anlamlı bir yere gelir. İnternette bu konuda yaptığım araştırmalar neticesinde kopyala yapıştırla, post modern edebiyatı biraz daha anlama kavuşturmaya çalışacağım. -Umarım.-
1)''Postmodern yazın, modern anlayıştan farklı olarak öz ve biçimde yeni bir yaklaşımı beraberinde getirmiştir. Buna göre tür ayrımı ortadan kalkmıştır. Modern yapıtta yorumlanabilirlik sınırlandırıldığı halde, postmodern yapıtta okuyucu, okuduğu sırada metni yeniden yazma durumuna geçer. Modernlikte yapıt anlamlılık taşımaktayken, postmodern yapıt söz söyleme sanatıyla (retorik) bezenmiştir. Dil oyunlarına geniş yer verme ve zaman-yer bütünlüğünden uzaklaşma görülür. Postmodern yazında konu bağlarında geriye dönüşler vardır. Daha önce yazılmış metinlerden yola çıkarak yeni metinler üretilir. Hem sorgulama, hem de yanıt arama bir arada görülür.''
Calvino ne yapmıştır peki? Daha önce yazılmış metinleri kendisi yazmıştır. 10 romanın ilk bölümleri, bunun örneğidir.

2)''Modernizm, nesnelerin, varlıkların, durumların göründükleri gibi olmadıkları düşüncesine dayalıdır.'' Bütün bir kitap boyunca, sırtımızda kitaptan bir pelerin, soyut bir yerlerde gezerken, tam olarak bu özelliği hissediyoruz. Bu kitap öyle elime alayım hadi okuyayım denebilecek bir kitap değil. Tam olarak entelektüel insanların kalemi bir kitap.

3)''Klasik (geleneksel) roman; dış dünyayı, çevreyi ve toplumsal olanı önemser, dışa dönük bir özelliğe sahiptir. Modern roman ise içe dönüktür. Bireyin iç dünyasına, ruhuna, bilinçaltına eğilir.'' İkinci tekil şahıs kullanılarak yazılmış bu kitapta, size ne düşündüğünüzü ve düşüneceğinizi anlatan cümleler var. Karşı koyamadan okuyorken, birden karşı koyarken buluyorsunuz kendinizi.
Nedense geleneksel tavrı, bu modern dünyada biraz küçümseme içererek kullanırız. Ben, klasik olanı da modern olanı da tercih ederim. Bence klasik olan da sadece toplumsal yazılmıyor. Aklıma İnsancıklar ve Anna Karenina geldi. Bunlar bireyin hem içini hem dışını önemseyerek yazılmış klasik eserler. Ama bu kitap, tamamen içe dönük bir kitap. Post modernizm adına verilen örneklerin içinde zirve sanırım James Joyce'a ait. Ama onun da övdüğü biri var. İrlanda'lı yazar Flann O'Brien. Üçüncü Polis Bu kitaba nazaran okuması daha kolay bir kitap olduğunu düşünüyorum. Post modernizmden hoşlanan ve bununla ilgilenenlerin ıskalamaması gereken bir eserdir. Tavsiye ederim.

4)Bu madde için kopyala yapıştır yaptığım siteye nasıl bir minnet duydum, şu anda anlatamam. Çünkü ben de bilinçakışı var diyeceğim ama tam olarak Körleşme ya da Tutunamayanlar'daki gibi de değildi. Bu yüzden yazarsam ''Hadi canım!'' diyen olur diye vazgeçmiştim. Teşekkürler yazan kişi! :) Kendimle de övündüm böyle düşündüğüm için :) ''Öykülemede diyalog ve hikâye etme yerine bilinç akışını kullanır. Dolaşık ve karmaşık anlatım yöntemlerini dener. Simgelere, mitolojiye, efsanelere, mistisizme, nihilizme, fanteziye yönelir.'' BİLİNCİNİZ AKIYOOOOR. Calvino bu kitapta, zihnimizi bir muhallabi misali akışkan ama yeteri ısıyı bırakırsa donacağını bilen bir eminlikle oradan oraya akıtıyor.

Post modernizm ile ilgili bu kadar yazmak yeterli. Şimdi kendi notlarıma döneceğim. Aşağıya da yararlandığım sitenin linkini bırakacağım. Benim okuduğum tek site bu olmadı. Ama en güzeli. Siz de okumalısınız. Buradaki her madde bu kitabı daha anlaşılır kılıcak.
https://www.turkedebiyati.org/...modern-edebiyat.html

***

Kitap okurken not alıyorum. Bunu da bu siteden öğrendim. Hatta yanılmıyorsam Hakan S. abi bunu yazmıştı bir yere. O gün bu gündür, elimde bir cep ajandası okuduğum kitabın kankası olarak gezer, ben de yazdıkça yazarım ona. Bir kitabı okurken, düşündüğümüz binlerce şey var. Bunların bilincimizden öylece geçip gitmesine müsaade etmemeliyiz.

Kitapla ilgili 2 ayrı görüşüm olucak. İlki yarısına kadar düşündüklerim olucak. Bir noktaya kadar bilinçakışımsı tavrı sezdiğim ama kondurmakta emin olamadığım için ''Hah'' dedim, ''Yine, yeni, yeniden!'' Daha önce yazdıklarıma denk gelenler bilinçakışı tekniğini ne kadar sevdiğimi bilirler :)) Ben kaçtıkça o beni kovalıyor gibi bir durum... Neyse.. Açtım kitabı ilerlerken dedim ki; ''Ben bu tür kitapları sevmiyorum. Ne zaman başladı, ne anlattı, ne hayal ettirmek istedi, nereye sürüklemek istedi?'' Ayağı yere basmadan okumak gibi bu tür kitaplar. Bir şeyler havada. Birçok şey havada. Zihniniz havada. Ama.. Calvino yaa... Çok tatlı adam. İkiye Bölünen Vikont'u okumuştum. Bazı yerlerde çocuk kitabı diye geçiyor. Onlar nasıl çocuksa artık... Bu kitabı öneririm çok eğlenceli, akıcı, anlamlandırmakta kesinlikle zorlanmaycağınız ve konu olarak ilginç de bir kitap. Calvino ile böyle sempatik bir tanışma yaşayınca dedim ki ''Ben, bu yazarın en az 3-4 eserini daha okumalıyım. Çok beğendim.''

Calvino ilk yarıda beni zorlamadı. Aksine ne kadar kendimi Ay'da yürüyor gibi hissetsem de yap-boz misali geldi bu kitap. Sabırla, elime yap-boz parçaları gibi tutuşturduğu kelimeleri alıp, onları birleştireceğim ya da birleştimeyi umduğum zaman gelicek mi diye ilerledim. Kitapta altını çizdiğim çok fazla yer var. Alıntı paylaşmak çok yaptığım bir şey değil. Ama paylaşmaya kalksaydım, çok verimli bir kitaptı. Okuması zor bir eser olduğu için o altı çizili satırlara ancak dinç bir zihinle ulaşmak mümkündü. Bu yüzden 93 günde dura dinlene, sindire sindire okudum. Tabi kitap bittiğinde dahi vaaoov denecek satırlar beni bekliyormuş, tahmin etmedim. Kitap, bitince kendinize dondurma ısmarlamanız gereken bir kitap. Gidin doğru düzgün pastaneden alın, yürüyün az da bacaklarınız açılsın. Bu yangını ancak dondurma soğutur çünkü. Düşünürken başınızın fırına döndüğü çok olmuştur. O yüzden ''Beynim yandı.'' ifadesi vardır. :) Bu kitabı okurken, sık sık gökyüzüne baktım. Şehrin ışıklarının taarruz ettiği gökyüzüne, geceleri.. Belki bir yıldız görürüm dedim. Göremedim..

***
Calvino'nun kaleminde yer yer insana tebessüm ettiren bir yan var. Betimleme yaparken alıp başını gitmiyor. Eğlenceli, insanı allak bullak eden de bir yanı var. Tabi bu yorulmadan önce düşündüklerimdi.

Calvino, bu kitabıyla, edebiyat dünyasına GÖVDE GÖSTERİSİ yapmış, adeta meydan okumuştur. Kitaptaki 2 karakter, kitapçıdan bir kitap alırlar. İlk bölümden sonrası yoktur. Tekrardır. Bu, bu şekilde alınan her kitapta devam eder. Yarım kalan her roman, en heyecanlı yerinde kesilmiş ve okuyucuyu meraka düşürecek niteliktedir. Tam 10 kitap, 10 ilk bölüm içinde, ana bir romanın da bunların dışında şekillendiği bir kitap Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu Yazar diyor ki: ''10 tane roman yazarım. 10'unu da aynı anda yazarım. 10'unu da sağlam bir temele oturturum. 10'unda da öyle farklı karakterler ve isimler bulurum ki şaşakalırsınız.'' Bence puro falan da içiyor olabilir. Dumanlarını insanın yüzüne yüzüne keyifle üfleyip, gülümseyecek bir adam gibi geldi bana. :)

Bu türde bir kitabı bana 2 sene önce verseler okumazdım. Zihnin en azından sabretmeye hazır olması gerekiyor. Her zaman söylüyorum, çok farklı özelliklere sahip insanlarız. Bu tür bir kitap daha ziyade entelektüel okumalar yapanlara hitap ediyor diye de; bu, o kişilerin üstün özelliklerine işaret etmiyor. Aksine, yine hitap konusu bu. Şahsen ben böyle bir eser karşısında klasikçi bir yaklaşım benimseyenlerdenim. Post modernciler yerine Dostoyevski, Victor Hugo ve diğerleri bana daha çok hitap ediyor.

***
Gelelim ikinci görüşüme, kitap sy. 167'de başlayan 8. bölümün bir kısmından sonra artık tadını kaçırdı. Bence burdan itibaren zorlama bir şekle girmiş. 10 kısa roman var bu kitapta demek daha çekici gelmiş olmalı. Lakin okuyucu için 7. bölümden sonra yürünen yol, yol değil, çıkılan bir yokuş olmuş. Hele ki; ana romanın kendisi de son 4 yarım roman da iyice insanı sıkan, saçma sapan bir yere ulaşmış ki, artık okuyucunun yıldığı yerdir, bıktığı yerdir, vazgeçmek istediği demdir.

Kitabın sonuna geldiğimde ise... Şaşırdım itiraf ediyorum. Sürprizbozan geliyor: 10 hikayenin ismi birleşip, anlamlı bir cümle oluyor'u okumuştum ama bana yine de anlamlı gelmemişti. Meğer cümle 10'u ile bitmiyormuş. Calvinoooo. Seni seni. Ne oyuncu adamsın yahu. :)

Bir Kış Gecesi eğer bir yolcu; Malbork kasabasının dışında, sarp yamaçtan sarkarken, rüzgardan ve baş dönmesinden korkmadan gölgelerin yoğunlaştığı aşağıya bakarak birbirine bağlanan çizgilerin ağında, birbiriyle kesişen çizgiler ağında ay ışığıyla aydınlanan yapraklardan halının üstünde, boş bir mezarın çevresinde ''Oracıkta sonunu bekleyen öykü hangisi?'' diye, öyküyü dinleme sabırsızlığı içinde sorarsa.

İşte bütün mevzu buydu okuyucular. Ama mevzu neydi hala net bir cevap veremiyorum.

Selim, Tutunamayanlar'ı inceledi.
 16 Mar 21:42 · Kitabı okudu · 43 günde · Puan vermedi

Kitap bitti Olric. Bitti mi efendimiz? Evet, bitti diyorum beni dinlemiyor musun yoksa? Hayır, efendimiz dalgınlaşmışım kusuruma bakmayın. Anlıyorum tüm 'Tutunamayanlar' için geçerli bir durumdan bahsediyorsun yani? Hepimizin - kitap okurlarının çoğunun - muhakkak konuşacağı bir Olric'i vardır. Çok konuştum, kitabı yeni bitirdim ve düşünecek pek zaman bulabildim mi orası kuşkulu, ben konuşuyorum Olric istersen sen karşılık verme sadece birazcık dinle, fark etmez. Peki, efendimiz fakat düşüncelerinizi yine de bana açmak isterseniz sizinle karşılıklı konuşmak için buradayım, zaman, zaman sabırsızlığımla dikkatinizi çekebilirim. Anladım Olric, en iyisi ben susayım sen devam et, seni susturmak için en fazla bir müzik parçası dinlerim belki. Peki efendimiz. Hem bana efendimiz diye hitap etme lütfen, ben, ikimizde... Yani insan değil miyiz? Peki efendimiz... Alışkanlıktan ağzımdan böyle çıktı kusuruma bakmayın. Peki, peki devam et. Kitabı bitirdiniz... Evet, Olric devam et. Ne geçiyor içinizden? Biraz geç bitti kitap elimde fazla kaldı aslında daha önce bitirebilirdim Olric fakat olmadı istemedim, hemen bitsin istemedim bu arada konuşurken içimin bir türlü rahat etmediğini fark ediyorum, bana nasıl hitap edeceğini anlamak istiyor gibisin. İstersen bana bundan böyle tutunamayanlarıokumuşokur diyebilirsin. Peki, eğer öyle istiyorsanız tutunamayanlarıokumuşokurumuz derim. Tamam, nerede kalmıştık ha? Evet şimdi hatırladım, kitabın başlangıcı diyebileceğim kısımlarında ağır ilerleyen bölümler var, bu bilinen, pek bilinen bir şey fakat sonra hıphızlı akıp ivedi bitirmek isteyeceğiniz biçimde yoğun bir edebiyat hazzı içinde ilerleyip kitabın bitiş çizgisine kendinizi atıveriyorsunuz. Anladım, tutunamayanlarıokumuşokurumuz fakat söyleyeceklerinizi bir an önce duymak isteği mayalı hamur gibi kabardı içimde. Evet, oyalamayı sevmiyorum yine de bir başlangıç yapmak gerekli olabiliyor. Bir intiba uyanması normal: Kavramlar Olric, beynimizin içinde bir düzene girene kadar kaos içinde dönüp durur Olric, tıpkı vücutlarımızdaki kan dolaşımı gibi. Kanın bedenimizde durmaksızın dolaşıp durması gibi. Evet, bu kitabı severek okudum Olric, Oğuz Atay içimizden biriydi Olric, öyle ki onu okumayanlar okusa bile yarım bırakanlarda çoktu. Fakat o ülkemizin insanları arasından, çeşitli bakış açılarını seçip yansıtarak, yazdıklarıyla ne güzel dolaştırdı, yazdıklarıyla, can kattı hayat verdi tiplemelere ilgisiz kalabilmek mümkün mü? Öyle ki hassas eleştirelliği mükemmel Olric. Evet, tutunamayanlarıokumuşokurumuz. Bazı kitapların seven ve sevmeyeni vardır Olric, fakat yine de anlamasalar önemsiz bulsalar da tepkisiz kalmadıkları için okurlar kitabı, bu tutum kitabı daha da önemli hale getirir, Olric. Hem kitaba ısınamadıkları için yarıda bırakanların sonra yeniden kitaba geri dönerek tekrar okumak gibi bir olasılıkları her zaman var olmuştur. Anlıyorum tutunamayanlarıokumuşokurumuz, fakat 'Tutunamayanlar'ı anlamak için 'Tutunamayan' olmak gerekliydi değil mi? Evet, fakat bize okunan, üzerinde düşünülecek, konuşulacak, yazılacak güzel bir eser bırakmıştır 'ATAY'. Buna ben de katılıyorum. Ne güzel, o zaman belki başka bir zaman belki bazı bölümlerini tekrar okur, tekrar konuşuruz Olric. 'Tutunamayanlar'ı.

Kitabı bilmeyenler için not: Olric adı 'Tutunamayanlar'da sürekli geçmektedir.

Quincy, Not: Seni Hala Seviyorum'u inceledi.
19 Şub 23:29 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Remember I Told You

Ben, Sevdiğim Tüm Erkeklere'yi çok sevmiştim, ikinci kitabın ilk kitabı unutturacağını düşünüyordum. Öyle olmadı, okurken ilk kitabı özlediğimi hissettim. İlk kitaptaki ilişkiler ve diyaloglar bu kitapta yoktu. Bu kitabın havası başkaydı, olaylar daha gerçekçiydi. Böyle düşünmemin nedeni Lara Jean'in yaşadıklarını tahmin edebilmem, iki erkeğin arasında kalma olayını anlayışla karşıladım çoğu kişiye karşı. Yaşadığı çok normal bir şeydi ve beni en sinir eden konulardan biri de bu, ilk sevdiğin kişi kimdiyse ona gitmeliydin Lara Jean.

Peter'ı sevmiştim, sevmemin nedeni Lara Jean'di sanırım. Bu kitapta Peter'ın olduğu sahnelere dayanamıyordum. Sevgililer günü hediyesi konusunda, Genevieve'le ilişkisini bir türlü kesemeyişi konusunda.. Sürekli olarak gözüme battı. Bu hikayeyi ben yazsaydım, Peter'la olanlardan sonra asla o sonu yazmazdım. Hikayeyi ben yazmadığım için, Jenny Han'ın bildiği bir şey vardır diyorum. Bu şekilde sakin kalabiliyorum.

Ben alacağım dersi aldım, kitaplar sağolsun. Yazarlar sağolsun.

Beğenmediğim kısımlar silindi gitti diyebilirim, diğer kitabı her zaman olduğu gibi merakla bekliyorum. Filmini de heyecanla bekliyorum.

İlk kitabı okurken karakterler benim kafamdaydı, kitabın film olacağını öğrendikten sonra, karakterleri hangi oyuncuların canlandıracağını gördükten, tanıdıktan sonra ikinci kitap biraz farklı bir deneyim oldu. Şikayetçi değilim, Peter'ı her şekilde sevmiyorum.

Aslında bu kitabı anlatmak için sadece şu cümleyi kullanmak isterdim. "Peter'ı sevmiyorum, kimse de sevmeme neden olamaz bu saatten sonra.."

Stormy olmasaydı bu kitapta güleceğim bir diyalog olmayacaktı, ilk kitapta bayağı gülmüştüm. Okurken ter basıyordu. Stormy'nin çöpçatanlık yapması falan çok hoştu yani, onun sayesinde biraz güldüm.

John Ambrose McClaren demek istiyorum son olarak, böyle olgun karakterler görmek gözlerimi yaşartıyor. Jenny Han işini biliyor, bundan sonra neler olacak şaşkınlık içinde bekliyor olacağım.

Sena Şişman, bir alıntı ekledi.
18 Şub 13:07

Bir yerlerde yüzümün güleceğine olan inancımı hiç kaybetmesemde, bazı günler çıldırma noktasına çok yaklaşıyorum.

Not: Seni Sevmiyorum, Vefa EnverNot: Seni Sevmiyorum, Vefa Enver
Sena Şişman, bir alıntı ekledi.
17 Şub 12:59

Ve eğer yalnız kalabilirsem hayatımın bu noktaya nasıl geldiğini detaylıca düşüneceğime dair kendi kendime söz veriyorum.

Not: Seni Sevmiyorum, Vefa EnverNot: Seni Sevmiyorum, Vefa Enver
Sena Şişman, bir alıntı ekledi.
17 Şub 12:57

Bir zamanlar bir şeyi yanlış yapmış olmalıyım ve cidden kafayı buna takmış olmalıyım.

Not: Seni Sevmiyorum, Vefa EnverNot: Seni Sevmiyorum, Vefa Enver
Mine Arapoğlu, Yenilgiden Dönerken'i inceledi.
20 Oca 13:07 · Kitabı okudu · 11 günde · 8/10 puan

"Geride dokunabileceğim bir temsilini bırakmadığına göre seni rahatlıkla tanımlayabileceğimi düşünüyordum. Yanılmışım. Ayrılıkların ateşli bekçileri yalnızca bir tutam saç, bir fotoğraf ya da hediye edilmiş bir atkı değilmiş meğer. Şimdi anlıyorum ki bir insanın arkasında bıraktığı boşluk da ısrarla onu temsil etmeyi sürdürür. "
.
.
Ali Ayçil, Dergâh Dergi'nin bana kazandırdığı yazarlardan biri. Bunca yıldır neden okumadığıma hayıflandığım okuduğum her satırında kendimden izler bulduğum bir yazar. Gözlem yeteneği kuvvetli, yüreği zengin de bir yazar çünkü yalnızca çevresini gözlemleyerek yazdığı düz cümleler yok kaleme aldığı yazılarında gözlemlediği olayları, durumları, eşyaları, insanları kendi gönül gergefinde işleyerek okura sunuyor ve bu yazdıkları aslında bizleri kendimizle karşı karşıya getiriyor.
Yenilgiden Dönerken sizi sıkmayacak kırk dört denemeden oluşuyor. Denemeleri Benden Önce, Ben, Sen, O, Keyur ve Diğerleri, Benden Sonra olmak üzere altı başlık altında toplamış yazar. Başlıklardan da anlaşılacağı üzere bazen kahraman anlatıcı oluyor bazen de her şeyi gözlemleyen bizlerin duygularını dahi bilen ilahi bakış açısıyla yazan bir yazar oluveriyor.
Kitapta yazarda izler bırakmış olan edebi eserlerin de adı geçiyor hepsi not edilesi gerçekten.
Anlatım dili duru ve akıcı, dediğim gibi sizi sıkmayacak türden denemeler hepsi, sanki bir arkadaşınızla sohbet ediyorsunuz okurken.
Deneme türünü sevenlere kesinlikle tavsiyedir.
Henüz sevmiyorum, pek barışık değilim deneme ile, diyenlere de tavsiyedir, belki de deneme türünü seversiniz bence şans verin

büşra yıldız, Not: Seni Sevmiyorum'u inceledi.
08 Ara 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Böyle düşünmemiştim. Analizler, farklı bakış açıları beklemiştim.Benim icin zaman kaybıydı. Tek begendigin 2 zıt karekterin düşüncelerini ele aldığı kısımlardı. Genede herkesin kendi zevki, emeğine saygı.