N. Emre Yılmaz, bir alıntı ekledi.
15 Mar 17:35

İki nota arasındaki suskunluğum ben,
birbiri ile geçindiği söylenemeyen:
Çünkü ölümün notasıdır hep yükselmek isteyen.
Ama barışırlar karanlık arada
Titreyerek ikisi de.
Şarkı güzel kalsın diye.

Dua Saatleri Kitabı, Rainer Maria RilkeDua Saatleri Kitabı, Rainer Maria Rilke
Nurdan Topçu, bir alıntı ekledi.
04 Mar 22:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Karanfil Denklemi

Bir sürü elin var yüzümde sayıca etimin hepsinden fazla
bir dudak hareketi,bir güneş titremesi
bir çocuğun açlığının değişmesi anne göğsüne erişince
birde yanması rüzgarın buz dağına değince
hepsi bir arada
hepsi burada

söyle eğer istiyorsan nota kırılmaz öyle
bıçağı sapına kadar sapla,tek elde olsa ateş et hemen
cinayetler bakarak tamamlanmıyor ya
şarkı olsa mesela,bir makam olsa

bir sürü öyküm var anlattıklarımın dışında
neyi bilmiyorsan çarçabuk öğren
matematiğin renginden,karanfil denklemine
rüzgarın materyalinden,aşkın hacmine

unut hatırlamaya değmezse hatta dokunmasa bile
bu temas anını hemen geri çek
ay ışığının suya,renginin geceye
birde ağrıması aklının bana düşünce
hepsi burada
hepsi bir arada

bir sürü yüzün var başında sayıca ellerimin hepsinden fazla
bana birini ver gerisini kendine sakla.

Parça Tesirli Lacivert, Kazım Baran Yılmaz (Kavim Yayıncılık)Parça Tesirli Lacivert, Kazım Baran Yılmaz (Kavim Yayıncılık)

Her deniz bir martı,her rüya bir uyku,her nota bir şarkı,her mezar bir ölü,her ağaç bir kök bulurda ben başka bir sen bulamam.

Özge, Doğru İstersen Olur'u inceledi.
12 Şub 22:40 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hem inceleme hem alıntı hem de hoş bir tesadüf :
Kitapta 3.Kural: Doğru İstemenin Turbosu: Teşekkür Etmek kısmını okuyordum.
"Amin" tercüme edildiğinde "Öyle olsun." demektir. Dilemenin ve dua etmenin enerjileri birbirine çok benzer. Her iki durumda da yüksek bir merciye hitap eder ve çözüm isteriz. Her ikisinde de amin veya teşekkür diyerek mühürler ve kapatırız. Teşekkür ederek dileğimizi teyit etmiş oluruz, isteğimiz mühürlenmiştir.
Tam bunları okurken, Şebnem Ferah'ın o çok sevdiğim "Artık kısa cümleler kuruyorum" şarkısı başladı. Şarkı nota nota akarken, şarkının son sözleri kulağımda çınladı.. "Hayatıma giren herkese ve her şeye Teşekkürler.. Büyüyorum sizinle.."

Samet Ç., bir alıntı ekledi.
01 Şub 20:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her deniz bir martı , her ömür bir tufan , her rüya bir uyku , her nota bir şarkı , her mezar bir ölüm , her ağaç bir kök, her dağ bir duman, her güneş doğacak bir kuytuluk bulur ya kendine , bulur ya ;
ben
senden
başka
sen
bulamam...
Bulamam!

Feride - Bütün Şiirleri 2, Yılmaz Odabaşı (Sayfa 87 - Öteki Yayınevi)Feride - Bütün Şiirleri 2, Yılmaz Odabaşı (Sayfa 87 - Öteki Yayınevi)
Mehmet A., bir alıntı ekledi.
14 Oca 16:46 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Babama bir gün sormuştum, "Sence en iyisi kim?" diye. 

"Çok eski şarkılarda Bekir Sıdkı Sezgin... Türk sanat müziğinin tamamında ise Zeki Müren," demişti. "Çünkü Zeki Müren sadece şarkı söylemez, o şarkıyı aynı zamanda okur. Cümle içinde doğru vurgu yapar. Eriyorum der, gerçekten erirsin? Ölüyorum der, gerçekten ölürsün... Nota bilir, usul bilir. Binlerce şarkı bilir. Ona paşa değil, mareşallik bile yakışır..."

Haşırt Dı Bilekbord, Zafer Algöz (Sayfa 215 - İnkılap Yayınları - 1. Basım, Şubat 2017)Haşırt Dı Bilekbord, Zafer Algöz (Sayfa 215 - İnkılap Yayınları - 1. Basım, Şubat 2017)
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
13 Oca 11:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bu yazıyı yazarken eski bir şarkı dinliyorum. Unutulmaz diva Billie Holiday’den. İsmi, “Strange Fruit”. “Tuhaf Meyve” diye çevirmek de mümkün, anlamla biraz oynayıp “Acı Meyve” yapmak da. Bugüne dek yapılmış şarkılar, yazılmış şiirler, anlatılmış efsaneler arasında özel bir yeri var “Tuhaf Meyve”nin. Dinleyenlere geçen duygusal bir elektrik akımı. Şayet parçanın hikâyesini bilir ve gözlerinizi kapayarak, mümkünse tek başınıza bir odada dinlerseniz, şayet kendinizi bütünüyle verirseniz müziğin akışına ve acısına, tüyleriniz diken diken olur birkaç saniye içinde; her nota bir şey söker yüreğinizden, kireç tutmuş önyargıları oynatır yerinden. Irkçılık ve yas, ayrımcılık ve hüzün, trajedi ve umut, insanın insana ettiği zulüm hiç bu kadar çarpıcı anlatılmadı...

Şemspare, Elif ŞafakŞemspare, Elif Şafak

Bir kabus gördüm bugün. Kör olmuşum ve iki ışığımı kaybetmişim. Resim ve kitap.. Fısıltılar duyuyorum, kitaplar konuşuyor. Resimlerim şarkı söylüyorlar. Her nota çaldığında renkler hayatta kalabilmek için daha da parlıyorlar. Ama açamıyorum gözlerimi ve gittikçe kararıyor dünya. Renkler ve sesler yok oluyor. Annemin karnına dönmek ister gibi çömeliyorum yere. Küçülüp küçülüp yok olmak istiyorum. Soğuk, karanlık ve sessiz o dünyadan çok korkuyorum..

Bizimmahalleninkitapcisi, Engereğin Gözü'ü inceledi.
17 Ara 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ezgilerden satırlara coşkun akan bir ırmaktır Zülfü Livaneli; yüreğinin dokunduğu her nota, sesinin hayat verdiği her şarkı, kaleminden dökülen her satırla yarınlara kalan ve her daim kalacak olan bir umuttur. Oysa yıllar neleri alır götürür, neleri zaman selinin önüne katar da bir tek o, zamanın bir noktasında hep yerli yerince, her zamanki gibi kalır. Öyle ki ne zaman satırlarına, ezgilerine sığınsak o bilindik, o sıcacık tanıdık duygular yüreğimizi sarıp sarmalar ve her daim yılların hoyratlığına inat 'çizgisinden şaşmamış' bir Livaneli buluruz karşımızda. Yerler değişir, takvimlerde yapraklar değişir ama onun tek bir ezgisi insanı çocukluğuna, tek bir satırı kalemini tanıdığı o ilk güne götürüverir.
Tıpkı dün gibi,
tıpkı bugün gibi,
tıpkı yarın gibidir Livaneli...
Dün de var olan, bugün de var olan ve nice nesli sesiyle, doyumsuz satırlarıyla büyüttüğü gibi yarın da var olacak olandır. Dokunduğu her yüreğe insan sevgisini, umudu, bu toprağın değerlerini işleyen, yürekteki güzellikleri açığa çıkaran, kendi yüreğinden, bilgisinden, hayat tecrübesinden katandır...
Ah, nasıl bir bilgi deryasıdır onun o eşsiz satırları, öyle değil mi? Bilgisini, yaşam tecrübesini yüreğinin süzgecinden geçirip, usta kaleminden kusursuzca, korkusuzca özgür bırakarak, ilmek ilmek satırlarına işler, sözcüklerden doyumsuz bir armoni yaratır. Okudukça hayran olmaktan, okudukça ruhunu dinlendirmekten, onun bilgi ırmağından su içmekten kendini alamaz insan.
Geçtiğimiz günlerde her daim hayata ve insanlara olan bakışına, hayattaki duruşuna hayran olduğumuz; sesine, yorumuna, edebiyatına doyamadığımız Zülfü Livaneli için kitap dostlarım ile #ezgilerdensatırlaralivaneli etkinliği yaparak onun doyumsuz satırlarına konuk olduk ve ben yine onun o muazzam kaleminden dökülenlerle deyim yerindeyse 'mest oldum' diyebilirim. Gelin, satırlarıyla mest olduğum, etkinlik kapsamında okuduğum Engereğin Gözü eserine daha yakından bakalım!

Zülfü Livaneli'nin roman türünde -bilinen- ilk eseri olan Engereğin Gözü, ilk yıllarda Engereğin Göz Kamaşması ismiyle okurlarla buluşmuş, fakat daha sonra okurlardan gelen yorumlar doğrultusunda Zülfü Livaneli tarafından -daha akılda kalıcı olması için- kısaltılmıştır. Engereğin Göz Kamaşması ya da sonraki ismiyle Engereğin Gözü, iktidar/birey ilişkisini tarihsel bir dekor ile köle-efendi üzerinden okurlarına sunan, psikolojik yönü ağır basan, fakat temelde iktidarın büyüleyiciliğine(öyle ki bir engereğin gözünü bile kamaştıracak nitelikte bir büyüleyicilik) kapılan insanları konu edinen alegorik bir roman. Haremağası'nın kaleminden okura aktarılan hikâyede bir kölenin Padişah'ına duyduğu bağlılığın evrilişine tanık olurken, diğer taraftan tahttan yaka paça indirilen Padişah'ın psikolojik çöküşüne, iktidar çevresinde iktidarın ihtişamına kapılan insanların iktidar uğruna neleri göze alabileceğine tanık oluyoruz. Zülfü Livaneli, dönemin dilsel özünü kurguya yaraşır şekilde işlerken, ana temayı psikolojik yaklaşımıyla bir o kadar daha zenginleştirmeyi, bilgi birikimiyle harmanlamayı da ihmal etmiyor.
Bu değerli, kısacık olmasına rağmen okuruna çok şey katabilecek, tokat gibi insanın yüzüne çarpabilecek eser, her devirde adına her ne derseniz deyin iktidar/birey ilişkisinin aynı kaldığını, bir kez iktidarın büyüleyici ihtişamına kapılan insanın zalimleşmekten asla kaçınmayacağını gözler önüne seriyor. Geçmişten bugüne tarih, iktidar yolunda sadece değişen bir dekordan öteye gitmez. Zira bu yolda değişen tek şey çağa uyarlanmış, çeşitli insan maskelerinin arkasında sahnelenen aynı oyundan ibarettir diyor ve Livaneli külliyatınıza bu güzel eseri eklemenizi tavsiye ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun