Tuco Herrera, Kabil'i inceledi.
29 sn. · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

- MOR MARMARA MERMERİNE İNATLA MER MARMARA MORMORU DİYECEK İSEN.... -

Yazarı daha önce birkez sözcü kitabevinin sitesinde görmüştüm tesadüf eseri gezinirken .. ama Eduardo Galeano ,Jorge Amado ve Vargas Llosa ( Konuk Sahaftan Mahir abi varol sen !!) gibi latin yazarları pek bir sevdiğim , siyasi görüşüm ve hayata bakış açımız kesişim kümesinde yer aldığından kellii bunu da bir araştırayım dedim .. girdim baktım kaynakçadan zibil gibi kitabı var .. yahu dedim bunu nasıl kaçırmışız.. neyse ocak ayı geldi çattı ankara da kitap fuarında kırmızı kedi de stant açmış .. son gün gittim açık havada kesilmiş karpuza taarruz eden kara sinekler misali( ilk gün gidenlerden olmayınız ..eğer ki 2 kitaba 5 i 1 yerde fiyatı ödemek istemiyorsanız =) )güzel bir indirimle ve kınanacak cesaretsizliğimle ( e bilmiyoruz kardeşim baklava alıp KEFİR içmekte var işin sonunda!!) indirimden 7 8 lira gibi komik fiyatlarla bu ve ölüm bir varmış bir yokmuş kitaplarını aldım temkin ile ...neyse geldik eve bir kaç gün bekledi tabii ..nesin vakfından da ziftlenmiştim tonla kitap ( AZİZ NESİN ÇOOOOOOOK BÜYÜKSÜN!).. erittim onları başladım bunu okumaya ölüm bir varmış... ile .. arkadaş konu çok güzel kurgu mükemmel .. white russian yapıyorum süt var votka var kahlua YOK!!! adam imla kurallarını konuşma çizgisini yemiş bitirmiş yok öle bişey bu herifin lügatta!! daha öncede yorumumda belirttiğim gibi : "Bu adamın açıklanamaz bir inat ve sebatla NOKTA yerine VİRGÜL kullanıyor oluşu , ruhumda bitmek tükenmez zelzelelere , gözlerime yuvalanan nurlu kataraktlara ve tekrar tekrar başa dönüp sayfa çevirmemden dolayı sağ elime çöreklenen bağımsız bir parkinson başlangıcına sebep oldu.." ilkten bir barışamadık kendisiyle .. kitabı bana satan kırmızı kedi yayınevindeki " al ölümü gör!" diyen kızında sülalesinin kulaklarını çınlattık bol bol... neyse hiç adetim olmamasına rağmen irana elçi gönderen israil misali 5 6 günde bitirdim kitabı..malülen emekli olmuştum imla ve yazım kurallarından dolayı ama damakta da "hafif kanlı iyi pişmişe yakın t bone steak ve şiraz' ın " o muhteşem tadını aldım.. ilk kez okuyacaklara not düşeyim ben yandım siz yanmayın .. sayfa sayısı bakımından hafif kitaplarla yazarın imla universe' ünü ( dünyasını ) önce bir algı sınırlarınıza sokun zira kendisi virgüllerin efendisi ...neyse kısa kes yeter halk ekmek kuyruğuna döndü burası diyenleri duyar gibiyim ..kitabımıza gelir isek ..

az buz alışmışsınızdır sanırım yorumlara .. açık kapı bırakmaktan yanayım her zaman .. spoiler yok rahat rahat oku şekerpare!!!

öncelikle belirteyim ki sonrasında altta yorumlarda kan davasına dönen yorumlar olmasın.. kitap , eski ve yeni ahitten (which are) : yani tevrat ve incilden yola çıkarak söz konusu "itikatın" YUMUŞAK KARNINA pek çok güzel soru ile yöneliyor.. adem ve havva ile başlayan yolculuk , kahramanımız kabil ' in yolculuğu ile yön verdiği maceraları ve zaman içerisinde yaptığı yolculuklae ile bizlere taşınıyor..babil kulesi , lut kavmi , nuh tufanı bunlardan akla ilk gelenler.. ve tabii bu sırada inanç ve judeo chritianism ( yahudi etkileşimli hristiyanlık ) limanlarını da BOL BOLBOMBALIYOR yazar.. olacakları bildiğim için şimdiden uyarayım.. MOR MARMARA MERMERİNİ inatla MER MARMARA MORMORU kıvamında yorumlayacaksanız ve sorgulamaktan yana değilseniz uzak durun ..

Cemal Süreya'nın tüm samimiyeti ve aşkiyla yazılmış, gerçekten çok güzel ve doğal, birbirinden güzel mektuplari. İnsana "Aşk böyle yaşanır." dedirtecek satırlarla dolu mektuplar. Özenilesi sevdaya sahip iki insan. Cemal Süreya eşini herşeyi olarak görüyor ve uzaktayken bile bir bütün halinde yaşamayı basarabiliyorlar.
Kitapta sadece keşke şu da olsaydi diyebilirim. Keşke Cemal Süreya'nın mektup karşılıkları da olsaydi.

Sümeyye TETİK, Akıl Oyunları'ı inceledi.
5 dk. · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir kitabın daha sonuna geldik. Ayrıca Ramazan ayının da... Biraz üzücü ama bir kitaptan sonra nasıl bir kitap daha geliyorsa oruçtan sonra da bayram :)
Bir polisiye romanı olarak biraz uzun kaldı elimde. Kurgusu güzeldi ama sonunu yine bildim hep bir sürpriz bekledim ama olsun. Konusu başarılı bir iş adamının birden altüst olan hayatını içeriyor. Ondan çok ben delirdim okurken. Allah'tan şizofren hastalara acil şifa diliyorum. Ne yaptığını hatırlamamak çok kötü bir şey...
Yine konuyu dağıttım :) Bu hikaye de en sevdiğim aile bağları ve güvenin belirtilmesi... Ben beğendim tavsiye ederim.. İyi okumalar :)

Busra Tosun, İsmail'i inceledi.
15 dk. · Kitabı okuyor

Ankara'dan Fethiye'ye yol alırken başladım, şimdilerde yol bitmese de şu bölümü de bitirsem diyorum. Enteresan, keyifli ve 'hakikaten' dedirten bir kitap, şimdilik güzel

Sidar Sadık, Spinoza Problemi'yi inceledi.
19 dk. · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Irvin Yalom, yine kapı aralayan bir esere imza atmış. Lise döneminde "Nietzsche Ağladığında" adlı çalışmasının Freud, Nietzsche ve diğerlerini araştırmama kapı aralaması gibi bunda da Spinoza'yı araştırmama yardımcı olduğunu söyleyebilirim.

Edebi anlamda iddiası olmayan bir psikiyatr Irvin Yalom, dolayısıyla edebi anlamda eleştirmeyi anlamlı bulmuyorum. Alfred Rosenberg ile Spinoza'nın hikayesinin art arda bölümler halinde işlenmiş olması okurun işini kolaylaştırmış.Oldukça bilgilendirici bir kitap olduğunu söyleyebilirim ancak Spinoza'nın tarafsız değerlendirilmediğini ve Yalom'un kendi bakışından verildiğini rahatça görebilirsiniz. Panteist mi ateist mi olduğu konusundaki tartışmalara hiç Spinoza bilmeden bu kitaptaki bilgilerinizden hareketle cevap verirseniz Spinoza'nın "panteist" olduğunu söylersiniz. Çünkü Yalom buna inanıyor ve Spinoza'yı da böyle yansıtmış.

Yalom,kendi inançları gereği belki, Yahudilik etrafında dönen batıl inanç, tapınma vb. gelenekselleşmiş normlara eleştiri sunarken Spinoza gibi din karşıtı değil, dinin dönüştürülmesi gerektiği yönündeki yorumlarını bize Spinoza ile diyalog içinde olan -romanın sonunda kendisinin de belirttiği gibi- Franco aracılığıyla sunmuş. Bu da eserin zaten sıkıcı olan didaktik yapısını biraz daha artırmış.

Spinoza'yı tanımak isteyenler için iyi bir başlangıç kitabı olabilir fakat elbette, kesinlikle tek başına yeterli değil.

Kübranur, Acı Kahve'yi inceledi.
 19 dk. · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Aslında kalemime gelen ilk cümleyle başlamam gerekirse,
Çok basit geldi büyük bir hevesle okumaya başladığım bu kitap... Kitapta asıl olarak : sherlock holmes edalarında dedektif pariot, Bir de yanında onun aklından geçenleri oyun yaparak söyleyebileceği gözlem yeteneği dedektifimiz kadar olmayan, olaya basit bakan yardımcımız, Bir de cinayete kurban giden bilim adamımız vardı, başlarda bu adam hiç hoşuma gitmedi ama zekası takdire şayandı. Sen bilim adamısın insanları öldürecek formüller katillerden başka kimsenin işine yaramaz ! zaten bir katile kurban gitti. Evdeki herkes gibi, bende onu tanıdıkça ölmesine bir nebze sevindim. Zeki insanları severim ama zekayı güzel kullanabilmek de maharet ister. O bu maharetten yoksun, sevilesi bir karakter değildi...
Yazar hanım her polisiye romanda olduğu gibi son kısıma kadar katili göz önüne getirmedi ve odağımızdan kaçırdı. Klasik bir sonuç olan "katil her zaman uşaktır " sözünü desteklekleyen bir romandı.
Tabi hakkını yememek lazım oldukça akıcı ve basit diliyle kendini okuttu.
Tavsiye eder miyim?
Olaylara bakışınızı desteklerler dedektif romanlar. Biliyor musunuz? Sultan Süleyman sherlock holmesi her gece okurmuş çevirmen yardımıyla... :)
bir sherlock holmes olmasa da bu kitap bir nebze birşeyler katabilir size... Yazarımızın eline, kurgusuna sağlık...

Pelda Yılmaz, Bin Muhteşem Güneş'i inceledi.
24 dk. · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Ne zaman canımız yansa sığınacak bir liman ararız. Kimi zaman bir omuz, bir çift manidar göz ya da teselli edecek birkaç söz. Kimi zaman bir şehir ya da bir parça toprak..Doğup büyüdükleri ülkede hayatları kesişen iki Afgan kadının yürek burkan hikayesi. Taliban döneminin katı kurallariyla yönetilen halkın erkek egemen gerici zihniyetin göbeğinde yaşam mücadelesi veren elem dolu yürekleriyle Meryem ve Leyla. Kitabi okurken kendimi âdeta orada, burkanın içinde onlari izliyormuşum gibi hissettim.Sürükleyici ve etkileyici bir kitap.