1000Kitap Logosu
Hatice Kübra Baylan
Hatice Kübra Baylan
Hatice Kübra Baylan
TAKİP ET
Hatice Kübra Baylan
@nushaseyn
Editör / Çocuk Gelişimci
Yüksek lisans
52 okur puanı
02 Oca 23:27 tarihinde katıldı.
36
Kitap
35
İnceleme
77
Alıntı
0
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Hatice Kübra Baylan
Kumkurdu'yu inceledi.
104 syf.
·
Puan vermedi
Felsefik anlamda beslerken hayali anlamda besleyen, her başlığında ayrı heyecan yaşadığım kitaptı Kumkurdu. Çocukların tekrar tekrar dinlemek istediklerini öğrendikten sonra daha da anlamlı olmaya başladı. Okuyup dinlendim. Çünkü dimağımda bıraktığı tadı uzun uzun hissetmek istedim. Bu sebeple çocuklar okusun dediklerimden oldu. Sırada serinin diğer kitabı var.
Kumkurdu
9.0/10
· 901 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Hatice Kübra Baylan
Özgürlük ve Adalet Savaşçısı Aliya'yı inceledi.
232 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Aliya’yı merak eden kim varsa bu kitabı okuyarak başlayabilir. 12-14 yaş çocukları için yazılmış olsa da yetişkinlere de çok güzel bir okuma sunuyor. Kitap gerçek yaşantı ve kurgu ile birleşerek yazılmış. Biyografi, kronolojik bir sıra takip etse de asla ama asla sıkmıyor. Ebeveyn modeli ideal bir tutum sergiliyor. Hele ki Aliya’nın gökyüzüyle olan derin ilişkisi okuyucuyu derinlen etkileyebiliyor. Kitap ismindeki gibi hem özgürlüğü isteyen hem de bunun için çabalayan savaşçı birini anlatıyor. Öyle ki bu kısım bence şu anlamda önemli; hitap ettiği yaş grubunu birey olarak görüyor. O yaşların temel gelişim ihtiyacı birey olarak görünebilmektir. Kitapta sansürden ziyade gerçeklik yansıtıldığı için çok kıymetli bir çalışma ortaya çıkmış. Peki hayaller… Kitapta bolca hayal var. O hayaller için çabalamak var. Doğru davranışları gösteren örnekler, arkadaşlıklar ve aşklar var. En başta Aliya ve Halida’nın sevgili aşkı çok güzel. Kapak çiziminin de metni yansıtması için özenle hazırlandığı belli oluyor. Her anlamda üzerinde samimiyetle çalışılmış bir dosya. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.
Özgürlük ve Adalet Savaşçısı Aliya
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Hatice Kübra Baylan
Bitik Erkekler'i inceledi.
392 syf.
·
Puan vermedi
Çocuk gelişimi ile ilgili kaynak olabileceğimi düşündüğüm kitaplardan biri oldu. Alanımın parmak basmaya çalıştığı konulardan birini derinlemesine anlatıyor Zimbardo ve arkadaşı. Ben, Zimbardo ile lisans birinci sınıftayken Skype üzerinden görüşmüştüm. Bir hocamız İngilizce çevirisini yaparak iletişim kurmamızı sağlamış ve Irak hapishanesinde yaptığı deney hakkında konuşmuştuk. O sebeple şimdi bu kitabını okumak kıymetliydi. Maalesef ki bahse geçen veriler ekseriyetle ABD ve Birleşik Krallık hakkındaydı. Ülkemizde de bu minvalde bir çalışma yapılabilir. Zira “erkek” yerine “erkeklik” konusunda yapılacak bir çalışma çok ses getirecektir. Algıları ve farkındalıkları tetikleyecektir kanaatindeyim. Kitabı kendi içinde 3 başlığa ayırmıştı Zimbardo; semptomlar, nedenler ve çözümler. Yoğun akademik bilgi zaman zaman okumamız zorlaştırsada, ben Instagram‘da gönderiler oluşturma ve başka şekillerde kendim için keyifli hale getirdim. Erkeklerin erkeklikle ilgili alıp veremediklerinin ne olduğunu merak ediyorsanız bir şekilde derlenip toplanmış bu kitaba ulaşabilrisiniz.
Bitik Erkekler
8.3/10
· 98 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Hatice Kübra Baylan
Yazı Defteri'yi inceledi.
120 syf.
·
Puan vermedi
Çocuksuluğu ve çocukluğu içinde yaşatmaya devam eden bir yazarın, çocuk edebiyatına bakışını yansıtan kelimeleri vardı. Bugün öğrendim ki yazarının geçen sene vefat sebebi Covid’miş. Allah rahmet eylesin. Elif hocamın 2001’de aldığı kitaplığın 2020’de bana hediye ettiğidir. 
Yazı Defteri
0.0/10
· 1 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Hatice Kübra Baylan
Olağanüstü Bir Gece'yi inceledi.
80 syf.
·
Puan vermedi
Hoş bir uzun öyküydü. İşte ondan bir kesit: “O gece ilk kez öylesine büyülenmişçesine hissettiğim o güçten beslenerek yaşıyorum. Beni nereye süreklediğini sorgulamıyorum: Belki başkalarının günah diye adlandırdığı bir başka uçuruma, belki de yücelikle sürükleyecek. Bunu bilmiyorum, bilmek de istemiyorum. Çünkü sadece kendi kaderlerini bir gizem olarak yaşayabilenlerin hakikaten yaşadığına inanıyorum.”
Olağanüstü Bir Gece
7.7/10
· 84,8bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Hatice Kübra Baylan
Küçük Kara Balık'ı inceledi.
56 syf.
·
Puan vermedi
İran şah rejimini eleştirmek için alegorik anlatımla bir masal yazan Behrengi’nin kitabı İran’d yasaklanıyor. Hatta darbe zamanında ülkemizde de. Çünkü kitap değerleri itibariyle öz yönelimi çok güzel ifade eden bir içeriğe sahip. Küçük kara balık düşündüklerini savunmasıyla bizi en başından etkiliyor. 8+ okuma yapılabileceğini düşündüğüm kitap çocuklara mutlaka okutayım dediklerimden oldu. Hakkındaki yorumları, efsaneleri pek çok kez dinleyip kendisini okumayı geciktirdiklerimdendi. Ama geç olsun güç olmasındı.
Küçük Kara Balık
8.7/10
· 21bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Hatice Kübra Baylan
Tarla Kuşunun Sesi'ni inceledi.
224 syf.
·
Puan vermedi
Teoarik kitapların aradına serpiştirilen Mustafa Kutlu öyküleri nefes aldırıyor insanın zihnine de gönlüne de. Yine sarmaş dolaş bir hikaye okuyoruz. Kesitler bırakılıyor zihnimize insanlardan, mekanlardan, hikayelerden. Güzel işte…
Tarla Kuşunun Sesi
8.4/10
· 1.347 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6