• Bir hadis-i kudside Yaradan buyuruyor ki; “Adem’in çamurunu kırk gün kendi elimde yoğurdum.”
  💧⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
  Bu günlerden her bir gün dünya senesinin bin senesine eşittir.
  💧⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
  Adem (a.s)’ın çamuru kırkbin sene bekledi. Allah teâlâ otuz dokuz sene üstüne hüzün, bir sene sürur yağmuru yağdırdı. Bu yüzden insan hayatının kırkta biri sürur, gerisi hüzündür.
  💧⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
  Fethi Ağabey şöyle diyor Dostluk Üzerine’de; “Doğu adamı yerinmez ve sevinmez. Çünkü dünyada sevinilecek ve yerinilecek bir şey yoktur. Ve bizim hüznümüz Allah’adır. Biz durup dururken, kendi kendimize, kendi nefsânî oyunlarımız için, şehevâtımız için mahzûn olmayız. (…) Peygamber-i Ekber müddet-i ömründe, Devr-i Saadet’te gülmediler, hele ağız dolusu hiç gülmediler. Gülümserlerdi.”
  💧⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
  Ondandır ki bu dünya hüzün meskeni... Ama bu hüzünle yerinmek bizim ne haddimize heyhât! Allah teâlâ buyuruyor ya ‘Ben hüzünlü kalplerle beraberim,’ Bundan âlâ güzellik mi olur! Bilhassa o hüzün başımız üstüne... Zaten çokça sürur eyleyecek ne var ki şu hayatta... Zarif adam diyor ya “Ne çok acı var...”
  Ola ki bu acılar bizi O’na yaklaştıra! Eskiler derlermiş ki, başında musibet yok ise otur ağla haline... Ol musibet ki günahları silip süpürecek, gene O’na yaklaştıracak...
  İşte böyle dostlarım...
  Ve bizim hüznümüz Allah’adır...