Mine, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ne kadar yaşamdan...
"Derya'yı düşünüyor. Onca yıl geçmiş", dedi. Mektuplaştığı o kız. Yılların, o iri gözleri eskitemeyişini kıskandı. İriymiş ve de siyahmış. Bunu söylerken adamın bakışlarındaki ısınmış ve alev almış özlemi görmemiş olsaydı keşke. Yüzündeki demir duvardan ilk defa bir duygu kaçmıştı. Hayır, kaçmamış, taşmıştı. Kadın bu, anlık ayrıntıyı yakalamıştı. Keşke yakalamasaydı...
(Yarın Cumartesi hikayesinden)

Kıyamam, Hakan CucunelKıyamam, Hakan Cucunel
cicoretti, Sahip Olmak Ya da Olmak'ı inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Erich Fromm gibi değerli bir insanin kitaplarina ulasip okuyabilme şansina sahip oldugum icin mutluyum. Sevme Sanati' ni okumaya niyet ederken bu kitapla Fromm' a baslamis bulunmaktayim.
Tuketim cilginligi dunyasinda yasayan, kapitalist dunyanin lokomotifi tabir edilen kadin cinsiyetine mensup olmam sebebiyle kendi tuketim acligimin ayirdina bir nebze olsun varabilmek umuduyla okumaya basladim kitabi. Degerlendirmem cok yavan kalacak diye dusunuyorum acikcasi o sebeple mutlaka okunmasini tavsiye edecegim sadece.
Kucuklukten yetistirilme tarzimiz sahip olmak uzerine kurulu oldugu icin ( buna basit bir ornek benim doktorum, benim haataligim gibi gunluk yasamda farketmeden sikca kullandigimiz kelimeler ornek verilmis) bazen anlatim havada kalabilir ama tekrar tekrar okumamiz gerektigini dusunuyorum.

yaren, Antabus'u inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

İyi günler. Bu metinde Seray Şahiner'den okuduğum ilk ama asla son olmayacak Antabus kitabı hakkında düşüncelerimden biraz bahsedeceğim. 
  Kitap kesinlikle ince olmasına rağmen içinde dünyalar barındırıyor. Öyle ki okurken bir çok yerde durup soluklanmadan devam edemedim. Kitabın konusu Leyla adında bir kadının önce kendi ailesinde daha sonra zorla verildiği bir adamda gördüğü işkenceler üzerine kurulu. Günümüz toplumunda olduğu kadar geçmişte de rastladığımız kadına bakış açısı çok güzel yansıtılmış. Okurken çoğu yerde ağlamamak için zor tuttum kendimi. İnanılmaz sinirlerim bozuldu. Sayfaları çevirdikçe içime öyle bir şey oturdu ki huzursuz oldum ve etkisinden çıkamadım. Hikaye her ne kadar kitap için kurgulanmış olsa bile ülkemizde ve tüm dünyada bu boyutta ve hatta çok daha kötü senaryolara sahip kadınlar var. 
Kitap olağanüstü etkileyici şekilde yazılmış. Yalnız medyada gördüğümüz ve sonrasında sadece başkalarına olabilirmiş gibi davranarak unutup gittiğimiz, üstü örtülen, kötülenen tüm o kadınların hikayelerini Leyla üzerinden tek çırpıda, uzatmadan, vermek istediği mesajı olduğu sadeliğiyle koruyarak çok güzel iletmiş yazar.
  Duyarlılık ve bilinç açısından kadın-erkek herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. Leyla karakteri, sevdiği insanın kapısında terk edilmiş, ailesinin bile sırt çevirdiği, ev hapsinde sürekli olarak şiddete maruz kalan, üstelik de çocuklarını istediği gibi yetiştirmeye çalıştıkça hayata yenilmiş bir anne. Kısacası o içinde hem savaşçı bir genç kız, hem yenilmiş genç bir anneyi taşıyor. Hepimizin sesi olmaya çalışıyor. 
  Kesinlikle herkesin okuması gereken mükemmel bir eser. İyi günler, keyifli okumalar.

Elif Peksöz, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Unutma; her evlilik başkadır, her kadın başka, her ev başka... sen kendi tecrübelerini yazacaksın. Kimseye kulak asma. O evliliğin başı ağrırsa eğer, sakın komşunun önerdiği ilaçları alma. Herkes kendi tecrübesiyle yol alır.

Yaz Bitmesin, İclal Aydın (Sayfa 63)Yaz Bitmesin, İclal Aydın (Sayfa 63)
Özgür Demir, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Oysa esmer topraklarda bir kadın tülbendi yere düştü mü herkes dururdu. Şimdiyse beyaz tülbent postalların altında çamurlanıyordu. Annem o günden sonra bir daha hiç beyaz tülbent takmadı.

Nar Lekesi, Meral Şimşek (Sayfa 97 - Leyl Yayınları)Nar Lekesi, Meral Şimşek (Sayfa 97 - Leyl Yayınları)
Hidayet Akın, Bin Muhteşem Güneş'i inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir kadın yaşadığı toprakların kaderini yaşıyorsa ve o toprakların kaderi ezilmekse, o kadın doğduğu günden öldüğü güne kadar acı çeker. Başkalarına adanır. Acılar içinde geçen bir ömür ama birileri için yaşamanın verdiği sorumluluk duygusu. Annelik duygusu. Okunası en değerli eserlerden

Hakan Ç, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

... Kendileri sıcak ofislerinde bir imza atıyor, bir damla kan bile görmeden yaşıyorlar. Ama bombardımanlarda yüz binlerce kadın ve çocuk ölüyor. Başkanın suçu yok, emir kulu pilotun suçu yok, o zaman suç kimde? Bu insanları basılan bir düğme mi öldürüyor?

Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 437)Serenad, Zülfü Livaneli (Sayfa 437)

Yarasın,
Kadın çok seviyordu.
Adamsa o sevgiden habersizdi.
Bir rakı masası geleneği olarak o gecenin şerefine kalktı bardaklar havaya.

"Yarasın" dedi adam.

"Haklısın" dedi kadın içinden.

"Yara'sın"...