İarea, Oaxaca Günlüğü'ü inceledi.
25 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Hayatımda böyle hayran olduğum başka bir nörolog daha yok galiba.

Yazdığı bu kitap mexico - oaxaca ziyaretine ait.
Bir grup botanikçilerle gezdiği çevreyi gün gün not almış.
Ayrıca içinde bir sürü öğreneceğiniz genel kültürünüze katkı olacak bilgiler bulunuyor.
Kakao, baharatlar, oranın tarihi yapısı, doğal yaşam alanı, yanardağlar vs.
En çok dikkatimi çeken eğreltiotu hayranlığı yüzünden bir grup insanın toplanıp bu otlar uğruna her gün oldukça uzun vakitler keşife çıkmaları.
Kendisi nörolog olduğu halde tam bir eğrelti otu aşığıymış. Kaç çeşit eğrelti otu var, hangilerine dokunmamak gerek, hangileri zehirli oldukça detaylı açıklamış günlüğünde.
Botanikcilere karşı özel bir hayranlık duyuyor gibi geldi.
Ayrıca oxacaya gitmeyi düşünenler için bilgi bile veriyor.

Hakan Şanal, bir alıntı ekledi.
 19 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çikolata
"Fakat neden, merak ediyorum, çikolata bu kadar yoğun bir şekilde, üstelik dünyanın her yerinde arzu ediliyor? Sırrı bir kez açığa çıktı mı neden bütün Avrupa'ya bu kadar kolay yayıldı? Çikolata neden şimdi her köşe başında satılır, orduda tayına dahil edilerek Antartika'lara, uzaya kadar taşınır oldu? Neden bütün kültürlerde çikolatakolikler var? Bunun sebebi çikolatanın vücut ısısında eriyen eşsiz, özel dokusu, yani"damak hissi" mi? İçinde bulunan hafif uyarıcılar, yani kafein ve teobromin mi? Öyleyse kola cevizinde ve guarana meyvesinde bu uyarıcılardan daha fazla var. Yoksa çikolatanın içindeki hafiften analeptik, oforiye neden olan, afrodizyak olduğu varsayılan feniletilaminden mi? Peynir ve salamda daha çok feniletilamin bulunuyor. Belki çikolata anandamidiyle beyindeki kanabinoid reseptorlerini uyarıyordur? Ya da belki, lezzet estetiğinin yanı sıra, şimdiye kadar bilinmeyen ve beyin kimyasına dair hayati ipuçları sağlayabilecek apayrı bir şeydir?"

Oaxaca Günlüğü, Oliver Sacks (YKY)Oaxaca Günlüğü, Oliver Sacks (YKY)