Öğretmen kimdir?
Öğretmen;
Müderris (ders veren),
Mürebbî(terbiye eden),
Müeddib(edep öğreten),
Müessir(iz bırakan, tesir eden),
Muallim (ilim öğreten),
Mürşit(doğru yolu gösteren, klavuz),
Müçtehid(gücü yettiğince çok öğreten),
Müyessir(kolaylaştıran),
Müdafî(koruyan),
Münşi(inşa eden, yapan),
Müşfik(şefkat gösteren ),
Münfik(besleyen),
Mütefekkir(derin düşünen),
Müzekkir(hatıra getiren,andıran),
Müzahir(yardım eden ,koruyan),
Müşahid(gören, bakan),
Münebbih(uyandıran, dalgınlıktan kurtaran),
Münevvir(aydınlatan),
Mümidd(imdada yetişen),
Müeyyid(kuvvetlendiren,doğrulayan),
Müessis(tesis eden),
Müekkid(sağlamlaştıran, tekrar eden),
Müevvil(başka mana veren),
Müfehhim (anlatan),
Müfessir (ayrıntılı anlatan).

H. DURSUNOĞLU

Mikail Günsever, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

Öğretmen ve hoca arasında büyük bir fark vardı, öğretmen sadece öğretendi. Ama hoca sonsuz bir ufkun habercisi. Talebe talip edendi istekliydi, öğrenci arzusuz öğrenen.

Jurnal Cilt 1, Cemil MeriçJurnal Cilt 1, Cemil Meriç

Sabahattin Ali Kimdir?
25 Şubat 1907 tarihinde Gümülcine / İğridere'de doğdu. İlköğrenimini Üsküdar, Çanakkale ve Edremit'te yaptı (1921). Balıkesir Muallim Mektebi'ni bitirdi (1927). Aynı yıl Yozgat Cumhuriyet İlkolulu'na öğretmen oldu. Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla 1928'de Almanya'ya gitti. 1930 yılı mart ayında yurda döndü. Aydın ve Konya'da öğretmenlik yaptı. Resimli Ay dergisinde öykülerini yayınlamaya başladı. 

Atatürk'e hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklandı (1932). Bir yıla hüküm giydi. Konya ve Sinop hapishanelerinde yattı. 1933 yılında memuriyet kaydı silindi. Cumhuriyet'in onuncu yıl dönümünde çıkarılan afla hapisten çıktı (29 Ekim 1933). Yeniden memur olabilmesi için bağlılığını ispatlaması istendi. Bu amaçla 15 Ocak 1934 tarihli Varlık dergisinde (13. Sayı) "Benim Aşkım" başlıklı, Atatürk'e övgü şiiri yayınladı. Karşılığında MEB Talim Terbiye Dairesi Mümeyyizliği'ne atandı (30 Eylül 1934). 1937'deki askerliğini takiben, önce Ankara Musiki Muallim Mektebi Türkçe öğretmenliğine, ardından çevirmen, öğretmen ve dramaturg olarak çalışacağı Devlet Konservatuarı'na atandı (1938). 

1945'de Yeni Dünya gazetesinin, 1946'da Marko Paşa'nın neşrine katıldı. Marko Paşa'daki yazıları yüzünden çeşitli kovuşturmalara uğradı. Bunlardan birinden yedi ay hüküm giydi. 1948'de Zincirli Hürriyet'teki bir yazısından dolayı yine hakkında kovuşturma açıldı. Nakliyeciliğe başladı. 1 Nisan 1948 tarihinde yurt dışına kaçma girişimi sırasında öldürüldü. Cesedi öldürülüşünden iki buçuk ay sonra (16 Haziran 1948) bulundu. 

Burak bilgin, Selçuklu’nun Şifreleri'ni inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Okuyalı çok oldu akıcı basit ve fotoğraflarla birlikte okuması oldukça basit ama burdan yazara seslenmek istiyorum. Sen neyin kafasındasın hacı ya... en doğru mezhep Sünni derken diğer mezhepleri aşağılamış olmuyor musun ki yüce kitabımızda dini fırkalara bölmeyin diye 7 ayet var senin gibi tahsilini tamamlamış öğretmen statüsünde olup tarih bilinci yerleştirmeye çalışan birine yakıştıramadım... neyse bu bölüme takılmazsanız gayet güzel bir kitap

Hasan HAKAN, bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''-Daha tuhafı var. Felsefe öğretmeni anlatıyordu. Geçen devrelerin birinde, Kant idealist midir, realist midir sorusuna bir kız ''Kant ne realisttir, ne idealisttir; Kant Alman'dır'' diye cevap vermiş.
Pusat istihza ile Ayşe'ye baktı :
-Öğretmen de buna gülmüş, değil mi?
-Elbette.
-Ben öğretmeni daha gülünç bulurum.
-Niçin?
-Çünkü idealist veya realist olmak Kant'a başkalarının yakıştırdığı sıfatlardır. Bu bakımdan şüphelidir. Alman olmak iste tabiatının ona verdiği kesin ve su götürmez sıfattır. Bu bakımdan kız haklıdır.''

Ruh Adam, Hüseyin Nihal Atsız (Ötüken Neşriyat)Ruh Adam, Hüseyin Nihal Atsız (Ötüken Neşriyat)
Nur, Zarif Şair Cahit Zarifoğlu'yu inceledi.
Dün 19:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir şair sadece şair değildir aynı zamanda binlerce şairin de öğretmenidir."
Bu benim savunduğum kendime ait bir düşünce. Katılan veya katılmayan olacaktır elbet. Ama en iyi bildiğim bir şey varsa o da Zarifoğlu' nun da bir öğretmen olduğu. İşte bu kitapta Ali Haydar Haksal bunu anlatıyor. Zarifoğlu'nu, onun anlaşılmaz olarak nitelendirilen dizelerini, Yedi Güzel Adamın aslında 7 kişi olarak addedilmemesi gerektiğini, kendisi gibi Zarifoğlu'nun tedrisatından geçen şair ve yazarları... Zarifoğlu Türk edebiyatının en nadide yanıdır. Edebiyatın muştusu, sessiz yanı, dökülen inci gibi gözyaşıdır. Yedi Güzel adam dizisiyle hafızalara kazınan Zarif Şair bu diziden geçende daha fazlasıdır. Bunu bilmek, bunu söylemek gerek en başta. Değerli Haksal bunu duyurmak adına kaleme aldığı bu kitap öğrenmek için iyi bir aracı olacak. Okuyunuz efendim.
Zarif şaire rahmetle...

Neslişah Özbay, Acıyı Bal Eyledik'i inceledi.
Dün 12:37 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hasan Hüseyin Korkmazgil şiirleri daima topluma mesaj içerikli halk sevdalısı haksızlığa başkaldıran, keskin kalem halk şairidir. Hasan Hüseyin Korkmazgil... Mükemmel insan, aydın Öğretmen.. İyiki geçmişsin bu dünyadan iyiki şiir yazmışsın Adam.... Ben şu zamana kadar okuduğum eserlerin den, en çok Acıyı Bal Eyledik, ve Kandan Kına yakılmaz Acılara Tutunmak, büyüksün üstat...
Acı Çekmek Özgürlükse
Özgürüz ikimizde...
Hasan Hüseyin, Sivas'ın Gürün ilçesinde, 1927'de doğdu. Ortaokul ve liseyi Bolu, Niğde ve Adana'da yoksulluk içinde okudu. Okulu bitirdikten sonra Ankara ve Maraş-Afşin'de görev yaptı, Göksun'a sürüldü. Baskılar, sürgünler boy vermeye başlamıştı hayatında.
Gürün'de 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlanırken, devlet erkanının o bildik ruhsuz konuşmaları arasında onun sesi duyuldu. Dayanamadı bu konuşmalara ve kürsüye fırlayarak etkileyici bir konuşma yaptı. "Bu ülkeyi göksel varlıklar değil, Anadolu insanı kurtarmıştır" diye haykırdı. Bu haykırış, ilk tutukluluğunu yaşamasına neden olur. Ancak son olmaz. 1951 Tevkiffatı'nda O da tutsak edilir. Şiirlerinden dolayı birçok defa yargılanır. Yargılanırken, kürsülerinden adaletsizlik akan burjuva mahkemelerinde sosyalizmi yüzünün akıyla savunur.
Her alanda örgütlü mücadeleden yanadır. TİP üyesidir. Keremce ah çekebilmek için, Keremce yanmayı bilir. Yunus'ca dizebilmek için dizelerini Yunus misali derviş eyler gönlünü. Anadolu'yu dillendirebilmek için Anadolu mozaiğinin her bir desenini tanır, bilir. Halkça yazabilmek için halkça yaşar. Acı çektiğimizde acılanır, yüreklendiğimizde yüreklenir. Güldüğümüzde güler. Ezildiğimizde ezilir, direndiğimizde direnir... İçimizden biridir.
O'nun için şiir; altalta yazılmış, şekilli dizeler değildir. Sanat için hiç değildir. Derdi, halkın aynası olabilmektir. Kalemini bunun için kullanır.
Halk şiirinin köklerine iner. Pir Sultan'ı, Baba İshak'ı, Bedreddin'i, Yunus'u ve daha nicelerini çekip alır bu köklerden. Halk deyişlerini, efsanelerini, masallarını, tekerlemelerini... yeniden işler. Tüm bunları bugünle birleştirir, yeniyi yaratır.
Bu yüzdendir ki dili açıktır, aydınlıktır, yalındır. Bu yüzdendir ki, eğiticidir, öğreticidir.

Hakkımı helal etmiyorum...
Bu cümleyi en çok atanamamış uzun yillar çalışmış olan ibfli ve öğretmen adaylarindan duyarsiniz... Zordur çok zordur o kadar sene emek verip iktisadı,hukuku,muhasebeyi yalayip yutup sonrasinda kariyer nete,işkura her gün bir umutla bakmak.
Zordur çok zordur marketten alışveriş yaptiginizda kafadan hesap yapip haberlerde bir cinayet vakası gördügünüzde türk ceza hukukuna göre diye kafada direk mahkeme kurmak arkadaşın nişan attiğinda aile hukukuna göre şöyle demek ekonomi haberlerini görüp dolarda yükselmiş aman bizene!diyenlere sessizce gülmek...zordur o kadar sene dirsek çürütüp egitim verip yetiştirmek vatanina milletine ahlakli akilli bir birey yetiştirme hayali olanlarin mülakatta tanidiği olmadiği için öğretmen olamayip hayalinin kirilmasi
Zordur herkes derki rizik kapisi ekmek nasip ama yinede zordur hayaline kavuşamamak herkes mutlu değil aslinda bir kısım insan içine içine ağlıyor ama onlar o haktan yana emeklerinin karşılıgını alamayan insanlar var ya hah işte onların sustuklarina bakmayın sadece konuşmaya utaniyorlar hepsi bir agizdan usulca sessizce 'Hakkimizi helal etmiyoruz' diyorlar iyiki ahiret var...iyiki.

Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
 Dün 10:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Eğitimin en önemli ayağı kesinlikle öğretmendir. Okula karar verirken ilkokula başlayacağı ve muhtemelen 4 yıl geçireceği öğretmenler ile ilgili görüşme talep edilmeli, eğitim kadrosunda yer alan öğretmenlerin sık sık değişip değişmediği, okulun öğretmen seçerken nelere dikkat ettiği,
öğretmenlerin bilgilerini güncellemeleri için hizmet içi eğitim alıp almadıkları sorgulanmalı. İlkokul döneminde her yıl öğretmen değişmemeli, bu kurumun kalitesi için önemli bir kriterdir. Öğretmen kalitesi çocuğun temel bilgileri aldığı kritik dönemde çocuğun okul başarısını yüzde 50’den fazla etkilemektedir.

Popular Science Türkiye - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 58)Popular Science Türkiye - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 58)
İlhan Engin, İdealist Öğretmen (İdeal Öğretmen)'i inceledi.
 Dün 01:56 · Kitabı okudu · 1 günde · 3/10 puan

" Beyaz Zambaklar Ülkesinde"den sonra tam bir hayal kırıklığı. Ilk Gençlik Yayınlarından okuduğum ilk kitap. Dilimize çeviren belli değil. Yayına hazırlayan Selim Gündüzalp. O kadar çocuksu bir anlatımı var ki ben bile yazabilirdim böyle bir kitabı.
Neyse yine de Matematik Prof Racinski'nin kariyerini bir kenara bırakarak doğduğu köydeki aydınlanma savaşı, idealizmin tanımı bir yerde. Bütün bilim dünyasını karşısına alarak küçük bir köyde yeni değerler ortaya çıkarması, bir öğretmenin ne kadar donanımlı olması gerektiğini ortaya koyuyor.
O dönem Rus halkının yaşamını oldukça abartılı ortaya koysa da okuyucuya fikir veriyor.
Başka bir yayınevinden de okumak isterim doğrusu. Ancak o zaman daha kapsamlı bir inceleme yapabilirim.