Giriş Yap
...Tolstoy, "umut, uyanık insanın rüyasıdır" diyor. Umut sahibi olmadan, ilerlemek şöyle dursun, insanlar yaşayamazlar bile. Tutkularını dile getiren liderler, diğer insanlara ümit ve ilham kaynağı olurlar.
Öğretmen Liderliği, Niyazi CanSayfa 41 - Pegem Akademi
Reklam
... çocuğun kendi ayırt etme melekelerini geliştirmek ve ona kendi kendisine düşünmeyi ve değerlendirmeyi öğretmek yerine öğretmen, onun bütün enerjisini, zihnini başka insanların hazır düşünceleriyle tıka basa doldurmak için kullanmaktadır.
Kişiselleştirme
Kişiselleştirme, karşısında sizi çaresiz bırakan bir suçluluk hissetti- rir. Bütün dünyayı sırtınızda taşıdığınızı hissettiren hareketsizleşticici ve ağır bir sorumluluğun altında acı çekersiniz. Başkaları üzerindeki "etki" ile "kontrol"ü karıştırmışsınızdır. Bir öğretmen, terapist, ebeveyn, dok- tor, satıcı, yönetici rolünüzle birilerini etkilersiniz; ama, mantıken hiç kimse sizden onları kontrol etmenizi bekleyemez. Başka birinin yaptığı, sizin değil onun sorumluluğudur. Kişiselleştirme eğilimlerinizden kur- tulma ve sorumluluk hissinizi başedilebilir,
İyi Hissetmek, David BurnsPsikonet yayınları
544 syf.
·
1 günde
·
9/10 puan
Mustafa Kemal Atatürk'ün en sevdiği kitaplardan biri "Çalıkuşu". Kitabı ortaokulda ödev verildiği için okuma fırsatım olmuştu. Kalın bir kitap olmasına rağmen sayfalar su gibi akıp gitmişti. Kitap, ana karakterimiz Feride'nin anı defteri şeklinde yazılmış. Feride; neşeli, delidolu, yerine göre yaramaz bir karaktere sahip. Bu tavrı yüzünden arkadaşları Feride'ye "Çalıkuşu" lakabını takar. Küçük yaşlarda annesini kaybettiği için yatılı okula gönderilir. Yazları da teyzesinde kalmaya başlar. Teyzesinin oğlu Kâmran ile gönül ilişkileri olur ve nişanlanırlar. Ancak Kâmran'ın yaptığı hatalar onları bambaşka yerlere sürükler. Feride idealist bir öğretmen olur ve Anadolu'nun çeşitli yerlerinde öğretmenlik yapmaya başlar. Konusundan ziyade kitabın verdiği mesajlar çok güzeldi. Osmanlı döneminde kadına verilmeyen değeri, kadınların günümüzde olduğu gibi varolma mücadelelerini konu alıyor. Feride'nin bir eğitimci olarak, bütün öğretmenlere ve öğretmen adaylarına öğreteceği şeyler var bu kitapta. Aşk kitabı gibi gözükse de farklı yönlerini de görebilince "Çalıkuşu" anlam kazanıyor.
Reklam
"Optimus magister bonus liber: En iyi öğretmen iyi bir kitaptır."
Reklam
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42